نزول فنی عامل ناکامی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان بود

کارشناس فوتبال ایران اعتقاد دارد شیوه بازی استقلال به گونه ای است که این تیم را از رسیدن به جمع ۴ تیم پایانی لیگ قهرمانان آسیا بازخواهد داشت.

مجید جلالی  اظهار داشت: علت ناکامی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا نزول فنی فوتبال ماست. از یک سو نسل فوتبال ما مسن شده و از سوی دیگر نسل جدیدی تولید نکرده ایم که جایگزین بازیکنان قدیمی شوند. این روند فوتبال ما را دچار مشکل کرده و به طور قطع در آینده نیز این مشکلات بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: این نتایج نشان می دهد که فوتبال ایران در حوزه فنی پیشرفت ندارد. ساخت بازیکن، ساخت تیم و ساخت شیوه بازی در فوتبال ایران پیشرفت نداشته و نه تنها در مسیر پیشرفت نیستیم بلکه در سیر نزولی قرار گرفته ایم.

این کارشناس فوتبال خاطرنشان کرد: شاید برخی تیم های ما در ساخت نتیجه تبحر داشته باشند اما در ساختار و فرهنگ بازی و حتی ساخت ثروت در فوتبال کاری انجام نداده ایم.

جلالی درباره ناکام ماندن تیم های باشگاهی ایران مقابل نمایندگان عربستان و قطر تصریح کرد: این زنگ خطر چند سال است که برای فوتبال ما به صدا آمده است. زمانی فوتبال ایران در سطح آسیا رقیب نداشت، بعد از آن ژاپن و کره جنوبی رقیبان ما شدند و اکنون به نظر می رسد فوتبال ایران رقبایی مانند لبنان، اردن، قطر و امارات پیدا کرده و حتی شاید در آینده تایلند هم به جمع رقیبان ما اضافه شود.

وی افزود: حریفان فوتبال ما پیشرفت می کنند و فضا رقابتی تر می شود اما ما این پیشرفت را نداریم.

کارشناس فوتبال کشور درباره نتایج استقلال به تسنیم گفت: آن چیزی که در بازی های استقلال می بینم واقعا از نظر ظرفیت نیروی انسانی بهترین های کشور را در اختیار دارد و حداقل در حوزه نتیجه گیری کادر فنی و بازیکنان این تیم در سطح بالایی قرار دارند اما زمانی که به شیوه های بازی این تیم توجه می کنم بعید می دانم استقلال بتواند خودش را به جمع ۴ تیم برتر لیگ قهرمانان برساند.

جلالی تاکید کرد: به دلیل آنکه نمی خواهم وقتی مسئولیتی ندارم درباره تیمی خاص صحبت کنم موضوع را بیشتر باز نمی کنم اما در مجموع معتقدم شاید شیوه بازی فعلی استقلال برای رسیدن تا مراحل پایانی جوابگو نباشد.

وی ادامه داد: یکی از نشانه های نزول فوتبال ما این است که به بهینه سازی مربیان خود توجه نکرده ایم. ابتدا باید مربیان خود را بهینه سازی کنیم تا فوتبال ما در مسیر پیشرفت قرار بگیرد. باید برای مسابقات لیگ برتر کمیته و بخشی فعال شود تا روی مسابقات نظارت و ارزیابی کند و بتوانیم بهترین مربیان را شناسایی کنیم.

کارشناس فوتبال کشور عنوان کرد: مثالی را از یک دوره مربیگری در مالزی می زنم که یک استاد ما که از کره جنوبی بود گفت یک مدیر کارخانه کره ای گفته پیشرفت ما بیشتر به دلیل کار تکنسین های ماست تا مهندسان ما. در فوتبال ما نیز مربیانی که در رده های پایه و تیم های پایین تر کار می کنند حکم همین تکنسین ها را دارند و باید روی آنها سرمایه گذاری بیشتری انجام دهیم.

جلالی گفت: ظرف ۱۲ سال گذشته نزدیک ۱۲۰ مربی خارجی آورده ایم و مبلغی بیش از ۶۰ میلیون دلار برای آنها هزینه کرده ایم اما خروجی این سرمایه گذاری بعد از ۱۲ سال چیست؟ یک صدم این سرمایه گذاری را روی مربیان خود انجام نداده ایم و اگر آنها را برای کلاسی هم فرستادیم پولش را از خود مربیان گرفته ایم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات