شاید مهدی مهدوی کیا آخرین نفر از نسل طلایی فوتبال ایران باشد؛ نسلی که فوتبال را پس از وقفه ای چند ساله دوباره به خانه های مردم بازگرداند.

احمدرضا عابدزاده، علی دایی، خداداد عزیزی، کریم باقری و حالا مهدی مهدوی کیا. خداحافظی او شاید مهم ترین خبر ورزش ایران در آخرین روزهای سال ۹۱ باشد اما سرنوشت این خداحافظی هم مانند خداحافظی ستاره های سابق فوتبال ایران غم انگیز است و بی سر و صدا. با این حال مهدی مهدوی کیا می گوید همان طور که راحت به فوتبال آمده، راحت هم از فوتبال دل می کند و حاضر نیست پا روی اصولش بگذارد.

کاپیتان پرسپولیس که شب گذشته تصمیم گرفت از فوتبال خداحافظی کند هرچند که قطعا از رفتار کادر فنی قرمزها ناراحت است، اما رفتارش با گذشته هیچ تفاوتی ندارد و بدون این که از ناراحتی اش بگوید اعلام کرد که از فوتبال خداحافظی کرده است.

مهدی مهدوی کیا  به ابهام های خداحافظی ناگهانی اش از فوتبال اشاره کرد.

** شما شب گذشته در گفت وگویی که با ما داشتید اعلام کردید که از فوتبال خداحافظی کرده اید. این خبر برای فوتبال ایران شوک آور بود، چه شد که به این نتیجه رسیدید؟

به هر حال همان طور که گفتم به این جمع بندی رسیدم که دیگر بازی نکنم؛ چون کادر فنی پرسپولیس به این نتیجه رسید که نمی توانم به تیم محبوبم کمکی کنم. نظر یحیی این بود در شرایطی نیستم که بتوانم در زمین به پرسپولیس کمک کنم و بهتر است تا پایان فصل در جایی دیگر به پرسپولیس کمک کنم.

** اما به هر حال قبول کنید که نمی شود با این قضیه به راحتی کنار آمد، آن هم در شرایطی که شما هر وقت برای پرسپولیس به میدان رفتید خوب بودید و آمار هم همین مساله را ثابت می کند. سه گل و پنج پاس در دقایقی نه چندان طولانی شما را به عنوان موثرترین بازیکن نیم فصل اول پرسپولیس معرفی کرد و اکنون هم شما یکی از سه بازیکن فصل موثر پرسپولیس هستید.

به هر حال فکر می کنم دیگر همه با اخلاق من در فوتبال آشنا هستند. از ابتدای حضورم در فوتبال اعتقاداتی داشتم. یکی از اصولم این بود که حتی اگر باشگاه چوب هم به عنوان مربی بالای سر من بگذارد به آن احترام بگذارم. حالا به نظر می رسد که باید با این اصول هم چنان کار کنم و این چنین فوتبالم را به پایان برسانم. به همین خاطر به نظر کادر فنی احترام گذاشتم که فقط از این به بعد در کنار تیم تمرین کنم و هرجا که تیم هست حاضر باشم.

** اما شما در شرایطی چنین تصمیمی گرفته اید که هواداران پرسپولیس خاطرات زیادی با شما دارند، خاطراتی که نه تنها از گذشته بلکه در همین فصل جاری هم برای پرسپولیسی ها تداعی کننده اتفاقات خوبی است. حتی در بازی مقابل راه آهن هم هواداران برای دقایقی طولانی شما را صدا زدند.

به هر حال هواداران همیشه به من لطف داشته اند اما دیگر کاری نمی توان کرد، تصمیمی است که گرفته شده است. از نظر فنی به اعتقاد کادر فنی نمی توانم به پرسپولیس کمک کنم. به همین خاطر و با توجه به اصولی که داشتم این مساله را پذیرفتم. من هوادار یکی دو روزه ی پرسپولیس نیستم. از وقتی فوتبال را شناختم واقعا پرسپولیس را دوست داشتم و حاضر نیستم تحت هیچ شرایطی رفتار و صحبت هایم برای پرسپولیس حاشیه درست کند. حالا هم هم چنان روی نظرم هستم. تصمیمم برای خداحافظی از فوتبال غیر قابل تغییر است. اگر پرسپولیس به فینال جام حذفی رسید چند دقیقه ای بازی خواهم کرد تا با هواداران خداحافظی کنم.

** شمامی گویید کادر فنی به این نتیجه رسیده که نمی توانید به پرسپولیس کمک کنید. خودتان چه فکر می کنید؟ واقعا شرایط بازی نداشتید؟

نمی خواهم بیشتر از این حرف بزنم. همان طور که گفتم کادر فنی به این نتیجه رسید که نمی توانم از نظر فنی و بدنی کمک کنم. وقتی این حرف را شنیدم چون دوست نداشتم حاشیه ای پیش بیاید اعلام کردم که دیگر برای پرسپولیس بازی نمی کنم و تنها در فینال جام حذفی بازی می کنم.

** گویا سرنوشت شما هم مثل سرنوشت سایر ستاره های فوتبال ایران از نسل طلایی بود؛ جایی که بدون این که بزرگی بزرگان فوتبال ایران حفظ شود از فوتبال خداحافظی کردند.

به هر حال اتفاقی است که افتاده و من هم حرف هایم را زدم.

** به هر حال اگر تا پیش از این شما می گفتید از نیمکت نشینی هایتان ناراحت نیستید با توجه به رفتار همیشگی تان این مساله قابل پذیرش بود اما بعید است که اکنون در شرایطی که اجبارا این تصمیم را گرفته اید ناراحتی نداشته باشید.

من همیشه اعتقاد داشته ام همان طور که راحت به فوتبال آمده ام، دل کندن هم برایم راحت است. درست است که بیست و چند سال در این فوتبال بودم اما اعتقاد داشتم که روزی فرا می رسد که باید از فوتبال خداحافظی کنم. من در تمام لحظاتی که با پرسپولیس بودم تلاش کردم با تمام وجود برای تیمم بازی کنم اما وقتی زمانی می رسد که شما نمی توانید کاری انجام دهید دیگر باید تسلیم سرنوشت شوید.

** برای این تصمیم با گل محمدی هم صحبتی کردید؟

بله با یحیی صحبت کردم و به این نتیجه رسیدم با توجه به شرایطی که وجود دارد بهتر است از فوتبال خداحافظی کنم.

** اما اگر پرسپولیس به فینال جام حذفی نرسد تکلیف چیست؟

(با خنده) ان شاءالله پرسپولیس به فینال برود. واقعا دوست دارم به خاطر هواداران هم که شده این اتفاق بیفتد اما اگر پرسپولیس به فینال نرفت، بازی با استقلال آخرین حضور من در پرسپولیس بوده است.

** اما مطمئنا برای هوادارانتان خیلی سخت است که بتوانند با این قضیه کنار بیایند.

کاری نمی شود کرد. احساس کردم که این بهترین تصمیم است و در نهایت تصمیم خودم را گرفتم. امیدوارم بتوانم بعدا در عرصه های دیگر به پرسپولیس کمک کنم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات