لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳

تیم ملی والیبال ایران در دومین مسابقه خود در لیگ جهانی برابر روسیه نتیجه را واگذار کرد.

تیم ملی والیبال ایران که در نخستین بازی خود در لیگ جهانی برابر روسیه با نتیجه ۳ بر صفر بازنده شده بود از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه امروز بازهم برابر این تیم قرار گرفت و این بار نتیجه را با حساب ۳ بر یک (۲۵-۲۳،۲۵-۲۲،۱۷-۲۵ و ۲۵-۱۸) واگذار کرد.

دومین رویارویی این دو تیم در لیگ جهانی بازهم در سالن یانتارنی با گنجایش ۷ هزار نفر تماشاگر برگزار شد و شاگردان ولاسکو نتوانستند برابر قهرمان المپیک کاری از پیش ببرند.

جعفر علی از بحرین و ناصر شعبان از مصر قضاوت این مسابقه را بر عهده داشتند.

سعید معروف، حمزه زرینی، امیر غفور، محمد موسوی عراقی، آرمین تشکری، فرهاد ظریف و فرهاد قائمی نفرات اصلی آغاز کننده تیم ملی ایران در دومین دیدار در لیگ جهانی مقابل روسیه بودند.

* گیم اول؛ ۲۵ بر ۲۳ به سود روسیه

بازی را روس ها آغاز کردند و در نخستین حرکت سرویس را از دست دادند و بازی یک بر صفر به سود ایران شد. امتیاز سوم برای ایران با حرکت سرعتی محمد موسوی به دست آمد. در ادامه روس ها سومین سرویس خود را از دست دادند و نتیجه بازی ۶ بر ۳ به سود ایران شد و بعد از ان بازهم روس ها سرویس خراب کردند تا نتیجه بازی ۷ بر ۴ شود، اما شاگردان ولاسکو نتوانستند این اختلاف را حفظ کنند و روس ها با برنامه تر بازی کردند و نتیجه بازی به ۸ بر ۷ به سود تیم میزبان تغییر کرد تا تیم ها روانه وقت استراحت فنی اول شوند.

در آغاز مجدد بازی تیم ایران بازی را بازهم بهتر شروع کرد و توانست نتیجه را ۱۰ بر ۹ به سود خود تغییر دهد. در ادامه حملات دو تیم و از دست دادن سرویس توسط بازیکنان ایران نتیجه را ۱۳ بر ۱۳ کرد. روس ها تا امتیاز ۱۵ به سود ایران ۹ بار توپ های سرویس را از دست دادند. امتیاز ۱۶ را روس ها کسب کردند و ایران در امتیاز ۱۵ ماند تا تیم ها به وقت استراحت فنی دوم بروند. باز هم در آغاز مجدد بازی ایران بهتر بود و توانست نتیجه بازی ۱۷ بر ۱۶ به سود خود کند.

وقتی روس ها ۲۰ بر ۱۹ از ایران پیش افتادند ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد، در ادامه ملی پوشان ایران توانستند بازی را به تساوی بکشانند. اسپک حمزه زرینی به بیرون زمین رفت تا روس ها به امتیاز ۲۲ برسند و این حرکت موجب شد تا ولاسکو کشاورزی را جایگزین زرینی کند. در ادامه روس ها با زدن یک سرویس پرشی و هدفمند توپ را در زمین ایران جا دادند تا به امتیاز ۲۳ برسند و این امتیاز ولاسکو را مجبور کرد باز هم با درخواست وقت استراحت، وقفه ای در بازی ایجاد کند. هرچند که روس ها توانستند ۳ امتیاز اختلاف ایجاد کنند، اما تیم ایران اختلاف را کم کردند و نتیجه بازی ۲۴ بر ۲۳ به سود روسیه شد و آندری ورنکوف درخواست وقت استراحت فنی کرد و با شروع بازی معروف سرویسش را به تور زد تا این گیم ۲۵ بر ۲۳ به سود روس ها خاتمه پیدا کند.

* گیم دوم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود روسیه

گیم دوم را روس ها بهتر شروع کردند و نتیجه بازی ۲ بر صفر شد؛ اشتباهات متعدد در تیم ایران باعث شد تا نتیجه ۴ بر یک به سود روس ها شود تا چهره ولاسکو کمی درهم شود و درخواست وقت استراحت فنی کرد.

روس ها در ست دوم خیلی راحت تر بازی می کردند و نتیجه بازی ۶ بر ۲ به سود آنها پیش می رفت، اما شاگردان ولاسکو انگیزه خود را از دست ندادند.

اشتباه بین بازیکنان ایران بسیار زیاد شد تا اینکه روس ها به رسیدن به امتیاز ۸ بر ۴ تیم ها را به وقت استراحت فنی اول فرستادند. تیم ایران در گیم دوم در دریافت و دفاع و حمله عملکرد خوبی نداشت و همین عوامل دست به دست هم داد تا اختلافی ۴ امتیازی بین تیم ها حاکم شود.

دریافت اول روس ها برخلاف گیم و بازی گذشته بسیار خوب بود و تقریبا تمام توپ ها را جمع می کردند، اما در طرف مقابل تیم ایران بسیار ضعیف ظاهر شد و نتیجه ۱۰ بر ۴ به سود روسیه ولاسکو را مجبور کرد تا درخواست وقت استراحت کند و وقفه ای در بازی ایجاد کند. خیال روس ها به قدری راحت شده بود که دیگر از سرویس های ساده استفاده می کردند، اما بازیکنان ایران در دریافت همین توپ ها هم مشکل داشتند. تیزهوشی روس ها و بازی با تفکر بازیکنان این تیم نتیجه را ۱۳ بر ۸ به سود آنها کرد. روس ها اختلاف خود را حفظ کردند و با رسیدن به امتیاز ۱۶ بر ۱۱ بازهم تیم ها را به وقت استراحت فنی بردند. ولاسکو در این وقت استراحت به بازیکنان گفت که توانایی برگشت به بازی را دارند.

سرویس های موجی و هدفدار سعید معروف و در ادامه دفاع و حملات خوب غفور موجب شد تا اختلاف کم شود نتیجه بازی به ۱۸ بر ۱۵ تغییر پیدا کند.

سرویس عالی از فیاضی و دریافت بد روس ها موجب توپ وارد زمین ایران شود، اما غفور اجازه خودنمایی به حریف نداد و بلافاصله با یک اسپک تماشایی امتیاز ۱۷ را برای ایران به ارمغان آورد تا اختلاف امتیاز به یک برسد. شاگردان ولاسکو به خوبی توانستند اختلاف امتیاز را کم کنند تا آندری ورنکوف مجبور شود در بازی وقفه ایجاد کند. بعد از اینکه بازی بار دیگر به جریان افتاد روس ها نتیجه بازی ۲۱ بر ۱۹ کردند. نیکولای پاوولف، بازیکن شماره ۷ روس ها در این بازی بسیار خوب بازی کرد و توانست امتیاز روس ها را به ۲۳ برسانند. دریافت بی نقص روس ها از سرویس عالی قائمی و حمله خوب آنها موجب شد نتیجه بازی ۲۴ بر ۲۱ شود؛ این گیم در پایان با حساب ۲۵ بر ۲۲ به سود قهرمان المپیک خاتمه پیدا کرد.

* گیم سوم؛ ۲۵ بر ۱۷ به سود ایران

این گیم را باز هم مانند همیشه ایران خوب شروع کرد و توانست نتیجه بازی را ۶ بر ۲ کند تا سرمربی روس ها درخواست وقت استراحت فنی کند. ملی پوشان ایران پس از وقت استراحت هم توانستند امتیازگیری کنند و نتیجه بازی ۷ بر ۲ شد. سرویس های بی نقص از قائمی و عملکرد خوب در دفاع و حمله توسط ملی پوشان ایران موجب شد تا نتیجه بازی ۸ بر ۲ به سود ایران شود و تیم ها به وقت استراحت فنی اول بروند.

روس ها کمی دست پاچه بازی را آغاز کردند و همین موضوع موجب شد تا اختلاف تیم ها به ۷ امتیاز برسد؛ تیم ایران ۹ بر ۲ از قهرمان المپیک پیش افتاد. دهمین امتیاز ایران هم با دفاع بی نقص ملی پوشان به ارمغان آمد و ولاسکو هم از این دفاع بسیار خوشحال شد. گویی روس ها در این گیم حرفی برای گفتن نداشتند و اسپک تماشایی غفور امتیاز ۱۱ را برای ایران کسب کرد؛ روس ها امتیاز سوم خود را به وسیله از دست دادن سرویس توسط قائمی کسب کردند. زدن سرویس های عالی توسط ملی پوشان و به خصوص پوریا فیاضی تیم ایران را به امتیاز ۱۶ رساند و با نتیجه ۱۶ بر ۵ به سود ایران تیم ها روانه وقت استراحت فنی دوم شدند؛ این نتیجه برای علاقمندان به والیبال دور از انتظار بود، اما ولاسکو باز هم نکات کلیدی را به بازیکنانش گوشزد کرد تا بازی را رها نکنند. حرکت خوب فیاضی و حرکت وی از پشت خط و اسپکی که زد موجب شد تا نتیجه بازی ۱۷ بر ۶ شود.

سرمربی روس ها در این گیم به بازیکنان اصلی خود استراحت داد، اما ذخیره های روسیه هم بسیار خوب بازی کردند و توانستند نتیجه بازی به ۱۹ بر ۱۱ تغییر دهند تا ولاسکو درخواست وقت استراحت فنی کند، چراکه روس ها در حال امتیازگیری بودند و اختلاف را کم کرده بودند. روس ها با وجود اینکه شانس کمی برای پیروزی در این گیم داشتند، اما بازی را رها نکردند و نتیجه را ۲۱ بر ۱۴ کردند. تیزهوشی غفور. اسپکی که زد امتیازات ایران را به ۲۳ رساند و دفاع خوب ملی پوشان امتیاز ۲۴ را برای ایران همراه داشت. عادل غلامی تیر خلاص را به روس ها زد و امتیاز ۲۵ را با یک حرکت سرعتی برای ایران کسب کرد تا این گیم ۲۵ بر ۱۷ به سود ایران خاتمه پیدا کرد تا قهرمان المپیک برابر شاگردان ولاسکو زانو بزند.

* گیم چهارم؛ ۲۵ بر ۱۸ به سود روسیه

گیم چهارم را دو تیم پایاپایی آغاز کردند؛ موزیریسکی، بلند قدترین بازیکن لیگ جهانی در آغاز این گیم بازهم وارد میدان شد و بیشتر توپ ها به این بازیکن ختم می شد. اشتباه در زدن سرویس برای دو تیم موجب شد بازی ۵ بر ۴ به سود روسیه شود. دفاع خود عادل غلامی و استفاده از توپ برگشتی توسط همین بازیکن امتیازهای ۶ و ۷ را برای ایران به ارمغان آورد، اما روس ها دست از تلاش برنداشتند و با حملات بی نقص خود توانستند نتیجه بازی را ۸ بر ۷ به سود خود کنند و تیم ها را به وقت استراحت فنی اول فرستادند.

پس از یک کش و قوس دفاع خوب محمد موسوی به همراه فرهاد قائمی امتیاز ۱۰ را برای ایران کسب کرد، اما از دست دادن سرویس توسط غلامی و در ادامه حمله خوب توسط روس ها نتیجه بازی را ۱۱ بر ۱۰ به سود آنها کرد. زدن سرویس ها محکم و پرشی در دستور کار روس ها قرار گرفت و همین موضوع موجب شد تا نتیجه بازی ۱۴ بر ۱۰ به سود روسیه شود و ولاسکو درخواست وقت استراحت فنی کرد، اما پاوولوف در خط سرویس حضور داشت و کسی نمی توانست وی را مهار کند تا اینکه نتیجه بازی ۱۶ بر ۱۰ به سود روسیه شد و تیم ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند.

در امتیاز ۱۷ بر ۱۲ مهدوی وارد زمین شد تا شاید بتواند کمکی به تیم کند، اما روس ها فقط برای پیروزی آمده بودند از هر توپی امتیاز می گرفتند. نتیجه ۲۱ بر ۱۵ به نفع روسیه موجب شد تا ولاسکو درخواست وقت استراحت فنی کند و مانع امتیازگیری روس ها شود. اگر بازیکنان ایران کمی دقت می کردند شاید شرایط تغییر پیدا می کرد، اما اشتباهات بازیکنان به قدری بود که ولاسکو هم متعجب شده بود تا اینکه این گیم هم ۲۵ بر ۱۸ به سود قهرمان المپیک خاتمه پیدا کرد.

* صربستان حریف بعدی شاگردان ولاسکو

کاروان والیبال ایران ساعت ۱۱ صبح فردا کالینگراد را به مقصد مسکو و سپس تهران ترک خواهد کرد و ساعت ۲۳ فردا یکشنبه ۱۹ خرداد از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) وارد تهران خواهد شد.

بر اساس برنامه آماده سازی تیم، دو روز استراحت در برنامه کاری ملی پوشان است و از روز ۲۲ خرداد تیم ملی با ۲۲ بازیکن که اسامی آنها قبلاً به فدراسیون جهانی اعلام شده در دو گروه الف و ب در سالن والیبال مجموعه ورزشی آزادی تمرینات خود را زیر نظر کادر فنی بار دیگر پیگیری خواهند کرد تا بتوانند خود را برای رویارویی با تیم ملی صربستان در روز های ۳۱ خرداد و یکم تیر آماده کنند.

در حال حاضر اردوی تیم ملی ب ایران با حضور بقیه بازیکنان دعوت شده به اردو، زیر نظر معدنی و کادر فنی تیم ب در حال پیگیری است و پس از رسیدن تیم الف تمرینات در دو گروه الف و ب ادامه پیدا خواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات