رسول تقیان وزنه بردار دسته ۷۷ کیلوگرم کشورمان با کسب عنوان قهرمانی در بازیهای دانشجویان جهان نخستین نشان طلای کاروان ایران در یونیورسیاد سال ۲۰۱۳ کازان را بدست آورد.

در ادامه روز پنجم رقابت های بیست و هفتمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان در کازان روسیه روز چهارشنبه مسابقات وزنه برداری در دسته ۷۷ کیلوگرم پیگیری شد که رسول تقیان از ایران در این دسته در مصاف با حریفان قدرتمند خود به عنوان نخست دست یافت.

تقیان در حرکات یک ضرب ابتدا وزنه ۱۵۳ کیلویی را با موفقیت بالای سر برد. تقیان در همین حرکت اول رکورد یک ضرب دانشجویان جهان را هم ارتقا داد. وی برای دومین حرکت وزنه ۱۵۷ کیلویی را انتخاب کرد که در مهار آن ناموفق بود اما برای سومین بار به راحتی این وزنه را بالای سر نگه داشت.

در حرکات یک ضرب وزنه بردار روس با مهار وزنه ۱۶۳ کیلویی در جایگاه اول قرار گرفت و رکورد یک ضرب دانشجویان جهان را هم به نام خود کرد. تقیان دوم شد، وزنه بردار مولداوی هم در رده سوم ایستاد.

تقیان در حرکت دوضرب ابتدا ورزنه ۱۹۴ کیلو را درخواست کرد که به راحتی موفق به مهار آن شد. وی برای دومین حرکت وزنه ۱۹۸ کیلویی را درخواست کرد و به سختی آن را مهار کرد. و با مجموع ۳۵۵ کیلوگرم به مدال طلای دسته ۷۷ کیلوگرم رسید و اولین مدال طلای کاروان اعزامی ایران را کسب کرد.

پس از تقیان وزنه بردار ازبکستان با مجموع ۳۵۱ کیلو به مدال نقره رسید و وزنه بردار روس نیز به مدال برنز بسنده کرد. تقیان اول تیرماه امسال در رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۱۳ قزاقستان با مهار وزنه ۱۶۳ کیلویی در یک ضرب به مدال نقره رسید اما در دوضرب و مجموع با رکوردهای ۲۰۳ و ۳۶۶ به دو مدال طلا رسید.

با کسب نشان طلای تقیان کاروان ایران تاکنون موفق به کسب دو مدال طلا و نقره در رشته وزنه برداری یونیورسیاد جهانی دانشجویان شده است.

بیست و هفتمین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان با حضور ورزشکاران ۱۶۲ کشور جهان از ۱۵ تیر ماه تا ۲۶ تیرماه در کازان روسیه برگزار می شود که کاروان ایران در سه رشته در این رقابتها شرکت کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات