آرمین تشکری را حالا دیگر همه می شناسند. پسری که خیلی زود محبوبیتش را میان مردم جا کرد و در کنار والیبالیست های همچون معروف و موسوی چهره شد.

سرعتی زن تیم ملی والیبال با حضور در ایسنا پاسخگوی سوالات متعددی شد که در ذهن ما شکل گرفته بود. اتفاقی که هم برای آرمین و هم برای ما یک تجربه شیرین بود. شاید لذت بخش ترین لحظه گفت و شنود ما با تشکری لحظاتی بود که وی احساس خوشحالی می کرد. از خوشحالی مردم بابت پیروزهای اخیر.

البته باید اغراق کرد که برای ما کمی سخت بود هم کلام شدن با پسری که حالا برای هر ایرانی مایه مباهات و غرور است، اما همین لحظات سخت به یکی از خاطره انگیزترین لحظات زندگی کاری ما بدل شد.

خستگی ناشی از بازی های فشرده در چهره تشکری دیده می شد ولی با وجود این خستگی آرمین دعوت ایسنا را پذیرفت تا پس از بازی های لیگ جهانی برای اولین بار در یک رسانه حاضر شود.

آرمین ابتدا از بیوگرافی خود سخن گفت. ورزشکار جوانی که متولد سال ۱۳۶۵ است و والیبال خود را زیر نظر « موسی زرین» آغاز کرده است. بلندای قامتش یک متر و ۹۸ سانتی متر و بیشترین پرشی که تا به حال تجربه کرده عدد ۱۰۴ سانتی متر را نشان می دهد!

تشکری بارها در دوران ابتدایی و دبیرستان بین دو راهی والیبال و فوتبال قرار می گیرد تا اینکه « موسی زرین» در سال هایی که تشکری اهداف بزرگی در سر می پروراند یک سیلی آبدار به آرمین تشکری زده و خطاب به او می گوید: " تو برای والیبال ساخته شده ای" .

اینجاست که آرمین راه خود را پیدا کرده و به تیم مخابرات همدان می پیوندد. البته به گفته خودش ابتدا فقط حکم توپ جمع کن را در تیم مخابرات داشته و بعدها با درخشش در این تیم به تیم شهرداری می پیوندد.

تشکری با شهرداری همدان در لیگ برتر حاضر و سپس با منحل شدن این تیم به تیم هایی مثل سنگ آهن و پیشگامان کویر یزد می رود. دو سال هم برای گذراندن خدمت سربازی به سایپا می رود تا اینکه با بازی های درخشان خود در این تیم" خولیو ولاسکو" مجاب می شود که وی را به تیم ملی دعوت کند.گفت و گوی ایسنا با ملی پوش والیبال ایران را در ادامه می خوانید:

*فکر می کردی در رقابت با نفراتی مثل سامان فائزی" ولاسکو" تو را به تیم ملی برای حضور در لیگ جهانی دعوت کند؟

برای رسیدن به تیم ملی رقابتی حساس با پنج بازیکن شاخص از جمله فائزی داشتم. خود ولاسکو می گفت معیار انتخاب، بازی های این نفرات در لیگ برتر هم هست که انتخاب من تشکری است! اگر هر مربی به جز" ولاسکو" در تیم ملی بود من به لیگ جهانی نمی رفتم. با حضور" ولاسکو" در تیم ملی همیشه با خودم می گفتم که به تیم ملی دعوت می شوم و امیدوار بودم. سه ماه تمرینات فشرده زیر نظر" ولاسکو" برگزار و آماده آوردگاه لیگ جهانی شدیم.*خیلی ها می گویند موسوی و معروف هوای تو را داشتند. این را تایید می کنی؟

این دو نفر خیلی مرا حمایت کردند. موسوی در دفاع و معروف در حین تمرینات و بازی ها همیشه به من دلگرمی می دادند. والیبال رشته ای نیست که بتوان تکنیک را یاد گرفت، به تیم ملی که آمدم در کنار این بزرگان پخته تر شدم. ضمن اینکه با موسوی رفاقت صمیمی دارم.*به نظر خودت جای خالی" نادی" را پر کردی؟

" نادی" یک بازیکن بزرگ و بی نظیر است. اصلا نباید او را با من مقایسه کرد. نسبت به" آرمین تشکری" خودم را مقایسه می کنم. روزهای درخشان تری پیش رو دارم. فقط با ۸ بازی ملی به لیگ جهانی رفتم که این افتخار بزرگی است. ذره ای استرس هم نداشتم. خیلی ها می گفتند با استرس وارد زمین شوی بهتر است اما من اصلا استرس نداشتم و با اعتماد به نفس بالایی بازی می کردم.*در لیگ جهانی کدام بازی از همه برایت سخت تر بود؟

تمامی بازی ها دشوار بود اما بازی با کوبا به این دلیل که دو ست عقب بودیم و بازی از دست رفته بود و همچنین به خاطر جو سنگینی که در سالن حکم فرما بود شرایط دشواری داشتیم.*همان بازی که درخشش فوق العاده ای داشتی؟

این را من نباید بگویم. خیلی ها معتقد بودند که بهترین بازی من مقابل کوبا بود.*قبول داری اگر قرعه ها کمی تفاوت داشت نتایج بهتری کسب می شد؟ مثلا در بازی اول به روسیه نمی خوردیم؟

بله، در بازی با روسیه به اسم این تیم باختیم چون اولین بازی ما در لیگ بود. این تیم بازیکنان بزرگی داشت که یک تنه تیم را هدایت می کردند. گیم اول هم اگر در یک صحنه فیلم مجدد بازبینی نمی شد بازی را در می آوردیم و می توانسیتم نتایج بهتری بگیریم. گرچه اگر روسیه دیرتر به پست ما می خورد شکستش می دادیم یا حداقل سه بر صفر نمی باختیم.*انتظار استقبال پرشور تماشاگران از بازی تیم ملی مقابل صربستان را داشتید؟

با توجه به اینکه مردم ما والیبال دوست هستند این انتظار را داشتیم. در فینال لیگ برتر هم ظرفیت سالن پر شده بود. هیچ جای دنیا تماشاگران ایرانی را ندارد. در بازی دوم با صربستان حمایت مردم بود که این تیم را شکست دادیم. در بازی اول با این تیم هم به کم تجربگی خودمان باختیم چراکه ست پنجم احتیاج به تجربه بازیکن و مدیریت مربی دارد.*و بازی با ایتالیا؟

در بازی اول با ایتالیا بدلیل استقبال پرشور ایرانیان حاضر در ایتالیا در بازی احساس می کردیم در خاک کشور خودمان بازی می کنیم. اما در بازی دوم چون در جزیره ساساری برگزار می شد مردم کمتر استقبال کردند و شرایط هم برای ما سخت تر بود. در بازی اول با کوبا هم همین شرایط سنگین سالن برای ما حکم فرما بود. ایتالیا نفرات بزرگی مثل" لئون" و" هرناندز" را در ترکیبش داشت و به همین دلیل دو ست به این تیم واگذار کردیم. اما" ولاسکو" خیلی خوب این تیم را آنالیز کرد و در بازی دوم مثل آب خوردن کوبا را شکست دادیم.*چرا در بازی با آلمان خط خوردی؟

خط نخوردم بلکه جایگزین شدم. " ولاسکو" از من تشکر کرد و من هم از این موضوع ناراحت نشدم. " ولاسکو" دلیل اُفتم را از من پرسید که من در پاسخ دوری از خانواده را دلیل این اُفت دانستم. برای اولین بار بود که تمرینات طولانی مدت را تجربه می کردم و دوری از خانواده اذیتم می کرد.*نقش" ولاسکو" در موفقیت های اخیر چقدر بوده است؟

مربیانی مثل" ایوان بوگانیکف" و" یوتسا ستکوویچ" در پایه خیلی زحمت کشیدند. نفراتی مثل موسوی زیر نظر این بزرگان پرورش یافتند اما" ولاسکو" کار را تمام کرد. ما با" ولاسکو" خیلی راحت هستیم و روابط دوستانه ای با وی برقرار می کنیم. " خولیو" واقعا مربی بزرگ و به روزی است.*قبول داری انتظارات مردم از والیبال خیلی بالا رفته است؟

وقتی از کوبا به ایران برگشتیم با استقبال زیادی که از تیم انجام شد احساس کردیم قهرمان لیگ جهانی شده ایم. " ولاسکو" همانجا گفت از این موضوع بترسید چراکه انتظارات این مردم خیلی از شما بالا رفته است.*از پاداش هایتان چه خبر؟ !

فوتبالی ها می گفتند به پای اعضای تیم ملی والیبال باید طلا بریزید! بخاطر شرط و شروطی که برای واگذاری مسکن برای ما گذاشتند کم لطفی شد، اما ۵۰ میلیونی را که قول داده بودند واریز کردند. برای وارد کردن خودروهای لوکس هم شرط و شروط گذاشته اند. شاید من پراید وارد کردم!

*گویا سفر به کوبا خیلی برایت جالب و دور از تصور بود؟

کوبا یک کشور کمونیستی و واقعا حیرت انگیز است. خودروهایی که در این کشور رفت و آمد می کنند شبیه خودروهایی است که نیم قرن پیش در ایران مشاهده می شد! شاید هر کوبایی فقط ۳۰ دلار پاداش ماهیانه داشته باشد اما خدمات اجتماعی و بهداشتی این کشور فوق العاده است.

*دوست داریم در مورد والیبال همدان هم صحبت کنی.

والیبال همدان در حالی که سرمایه های بسیار خوبی دارد از نبود اسپانسر مالی رنج می برد. همدان در حال حاضر چهار ملی پوش دارد. نفراتی مثل رنجبر و حسینی که حرف های زیادی برای گفتن دارند. بدلیل نداشتن تجربه باید از دسته یک شروع به تیم داری کرد. اگر همه این نفرات دور هم جمع شوند می توان تیم خوبی بست. از سویی هیات باید مسائل پایه را پیگیری و از سرمایه ها به بهترین شکل بهره ببرد.

*و حرف آخر؟

از تمام مربیانی که برایم زحمت کشیدند کمال تشکر را دارم. امیدوارم والیبال ایران روزهای بهتری را هم تجربه کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات