این روزها بحث درباره توپ های لیگ برتری با برند «آل اشپورت» حسابی بالا رفته و سبب ایجاد جنجال هایی در رقابت های لیگ برتر فوتبال شده است.

  شرکت آل اشپورت از سال ۲۰۱۱ مهمان فوتبال ایران شد و از همان زمان انتقادها و حمایت های مختلف از این برند آغاز شد.

در این میان فقط توپ های آل اشپورت نبودند که باعث ایجاد حرف و حدیث های فراوان در لیگ برتر فوتبال شدند؛ علاوه بر توپ، لباس های آل اشپورت نیز در چند وقت اخیر انتقاداتی را به همراه داشته است.

البته این شرکت آلمانی علاوه بر لیگ برتر فوتبال ایران، در رده های تیم ملی فوتبال، تیم ملی فوتسال و تیم فوتبال ساحلی ایران نیز حضور دارد.

آل اشپورت! از تولید چرم تا کفش ورزشی

آل اشپورت یک شرکت آلمانی است که در سال ۱۹۴۸ با نام Haase & Uhl OHG شروع به کار کرد و پس از آن به Karl Uhl GmbH تغییر نام داد و در نهایت با برند uhlsport GmbH in ۱۹۹۴ فعالیت های خود را ادامه داد.

این شرکت درابتدا به تولید چرم برای کفش های فوتبال می پرداخت و پس از آن از سال ۱۹۵۳ شروع به تولید کفش های ورزشی کرد و پس از سال ها فعالیت، آل اشپورت محصولاتی چون ساق بند، باندهای ورزشی و دست کشهای دروازبانی را تولید کرد.

از سال ۲۰۰۲ به بعد نیز این شرکت در رشته های مختلف ورزشی مانند هندبال و بسکتبال تولیدات خود را گسترش داد ولی در حال حاضر بیشترین تمرکز آل اشپورت بر روی رشته فوتبال و بخصوص تولید دست کشهای دروازبانی است.

در حال حاضر جدی ترین فعالیت آل اشپورت با تیم های ملی ایران انجام می گیرد، البته در لیگ دسته دو و جام حذفی فرانسه نیز حضور دارد.

از ایران تا کورسیکا

آل اشپورت علاوه بر ایران قراردادهایی با تیم های لیگ های کشورهایی چون ونزوئلا، اسلواکی، استونی، بلغارستان، بحرین، بلاروس، کویت وعربستان سعودی از جمله دارد.

نکته جالب اینکه آل اشپورت در کشور خود یعنی آلمان حضور جدی ندارد و فقط با تعدای از تیم های دسته دو بوندس لیگا قرارداد دارد.

البته در دایره المعارف ویکی پدیا آمده که آل اشپورت در سطح تیم های ملی فقط با ایران، فلسطین، تانزانیا، کنگو و کورسیکا (کشوری کوچک در جنوب ایتالیا) قرارداد دارد و در سطح باشگاهی نیز کشورهای ایران، هند و فرانسه طرف قرارداد این شرکت آلمانی هستند.

از آدیداس تا دایی اسپورت و شکاری!

تیم ملی فوتبال ایران در طول سال های اخیر با شرکت های مختلفی قرارداد داشته است که از جمله آنها می توان به پوما و آدیداس اشاره کرد.

تاریخته حضور ایران با برندهای مختلف به شر زیر است:

۱۹۷۸-۱۹۸۰ آدیداس

۱۹۸۰ پوما

۱۹۹۳– ۱۹۹۸ شکاری

۱۹۹۸– ۲۰۰۰ پوما

۲۰۰۰– ۲۰۰۴ شکاری

۲۰۰۴– ۲۰۰۶ دایی اسپورت

۲۰۰۶– ۲۰۰۷ پوما

۲۰۰۷– ۲۰۰۸ مجید

۲۰۰۸– ۲۰۰۹ دایی اسپورت

۲۰۰۹– ۲۰۱۱ لگیا

از ۲۰۱۱ آل اشپورت

رقیبان ایران

البته رقیبان ایران در آسیا هم با شرکت های معتبر بین المللی قرارداد دارند؛ تیم ملی کره جنوبی با شرکت نایکی و تیم ملی ژاپن و استرالیا با آدیداس طرف قرارداد هستند.

اما مهم ترین سوالی که پیش می آید این است که چرا ایران از میان برندهای متعدد معتبر بین المللی هم چون آدیداس، پوما، نایک، اسیکس، فیلا، دیادورا، آمبرو، ادمیرال اسپورتزور، لوتو اسپورت و… به سراغ این شرکت آلمانی رفته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات