رویانیان: استقلال را به جام حذفی راه ندهید

دغدغه های کارلوس کروش هنوز رفع نشده. اینکه او از چه تاریخی بازیکنانش را در اختیار خواهد داشت و لیگ و جام حذفی در چه تاریخی تمام می شوند، از مهم ترین دغدغه های کارلوس کروش هستند.

به گزارش افکارنیوز ، دغدغه های کارلوس کروش هنوز رفع نشده. اینکه او از چه تاریخی بازیکنانش را در اختیار خواهد داشت و لیگ و جام حذفی در چه تاریخی تمام می شوند، از مهم ترین دغدغه های کارلوس کروش هستند. مخصوصا حالا که استقلال به جمع ۴ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا رسیده، برنامه ها کمی عوض می شوند و چند مسابقه این تیم در لیگ برتر به تعویق می افتد. این موضوعی است که ظاهرا هنوز سازمان لیگ هم در مورد آن به جمع بندی کامل نرسیده. البته مهدی تاج رئیس سازمان لیگ برنامه هایش را مکتوب کرده و تاریخ اتمام لیگ را هم می داند. اما با این حال هنوز رضایت کارلوس کروش جلب نشده است. به همین منظور از مهدی تاج، علی فتح الله زاده و محمد رویانیان دعوت کردیم تا دور هم بنشینند و در مورد این موضوع صحبت کنند. پیش از آنکه این میز گرد شروع شود، مدیرعامل باشگاه استقلال یک خاطره از مهدی تاج تعریف کرد.

فتح الله زاده: پیش از اینکه مصاحبه شروع شود یک خاطره از آقای تاج بگویم. دیروز به من زنگ زده بود و گفت من می دانم تو تحت چه فشاری هستی. همین فردا صبح بلند شو بیا اینجا. می دانم که پول نداری و باید در تایلند به بچه های تیمت جایزه بدهی. می خواهم ۱۰۰ میلیون به شما بدهم. صبح رفتم آنجا، آقای تاج می گوید: پول؟ آقای خزایی رفته مرخصی و تا شنبه نمی آید! پول نداریم!

*احتمالا آقای تاج فکر می کرد استقلال حذف می شود و نیازی به پاداش ندارد. برای همین به شما پول نداده. آقای فتح الله زاده یادتان هست که گفتید اگر قلعه نویی سرمربی تیم ملی شود در سه مسابقه آخر ۷ امتیاز می گیریم؟ اگر ۷ امتیاز می گرفتیم الان پلی آف بودیم و هنوز به جام جهانی صعود نکرده بودیم.

فتح الله زاده: اعتقاد من این است که اگر امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی بود، همین طوری می رفتیم جام جهانی. این اعتقاد من است.

رویانیان: شانسی می رفتیم (می خندد) .

فتح الله زاده: شما چرا نمی گویید چقدر به آقای کروش پول دادیم. با چه قیمتی رفتیم جام جهانی؟ اگر یک مربی ایرانی بود الان بیچاره اش کرده بودیم که چرا این قدر پول می گیرد. آقای کروش به اندازه ۵ مربی ایرانی پول گرفته. آن روزی که ما به جام جهانی می رفتیم، یک تیم از آسیا به جام جهانی می رفت که خیلی ارزش داشت. بعد شد دو تا تیم که آن زمان هم ارزش داشت. الان ۴ تیم مستقیم می روند و یکی هم می رود پلی آف.

رویانیان: می گوید ۶ تا تیم شده! (می خندد)

*این چیزی که شما می گویید برای سال های دور است. الان ما در چند دهه گذشته با مربی ایرانی چه کار کرده ایم؟ چرا با علی دایی و قطبی نرفتیم جام جهانی؟

فتح الله زاده: من می خواهم بگویم نگاه کنید که چقدر گرفته و تیم ایران را به جام جهانی برده.

*کروش زیاد پول گرفته؟ خب شما که زمان عقد قرارداد او عضو هیات رئیسه فدراسیون بودید چرا پول زیادی به او دادید؟

رویانیان: زیاد پول ندادید. رفته با این پول جزیره خریده. پولی نبوده که!

*جزیره اش را از قبل داشت.

فتح الله زاده: من می گویم با مربیان وطنی هم می توانیم به جام جهانی برویم.

*ولی نرفتیم تا حالا. ایویچ تیم ملی را به جام جهانی رساند بعد او را کنار گذاشتیم و جلال طالبی را کردیم سرمربی تیم ملی.

فتح الله زاده: چرا نرفتیم؟ با حشمت مهاجرانی رفتیم جام جهانی.

*آن زمان شرایط فرق می کرد.

رویانیان: الان بسکتبال و والیبال ما چرا این قدر پیشرفت کرده؟ چون مربی اش ایرانی است! (می خندد)

*آفتاب آمد دلیل آفتاب. آنجام هم ولاسکو بود که این قدر خوب نتیجه گرفتیم. پتروویچ هم در بسکتبال خوب نتیجه گرفته.

فتح الله زاده: من اعتقاد دارم ما با مربی ایرانی هم می توانیم به جام جهانی صعود کنیم.

*بله. می توانیم اما صعود نمی کنیم! اگر کروش آن جنگ روانی را با سرمربی کره راه نمی انداخت نمی رفتیم جام جهانی. کدام مربی تا حالا توانسته رفت و برگشت کره را ببرد؟

فتح الله زاده: ما به کروش اعتماد داریم و می دانیم او مربی خوبی است. اما باز هم اعتقاد دارم که ما با مربی وطنی هم می توانیم به جام جهانی برویم.

*آقای تاج شما حرفی ندارید در این رابطه؟ شما هم یکی از افرادی بودید که در بسته شدن قرارداد کروش نقش داشتید. شما هم فکر می کنید به کروش پول زیادی دادیم؟

تاج: من الان اصلا نمی دانم بحث شما در مورد چیست.

رویانیان: می شود خواهش کنم بین من و آقای تاج و آقای فتح الله زاده اختلاف بیندازید؟

*شما که اختلاف دارید. شما الان پایتان را از اینجا بیرون بگذارید، دوباره علیه یکدیگر مصاحبه می کنید.

رویانیان: خب خبرنگار شما زنگ می زند می گوید یک حرفی بزن که تیترش کنیم. ما هم یک چیزی می گوییم.

تاج: حالا من یک چیزی بگویم. راجع به آقای کروش، موضوع ساده است. نگاه ایشان به سازمان لیگ یک نگاه مثبت است و در مواقع خودش هم این موضوع اثبات شده است. پارسال آقای فتح الله زاده یکی از مشکلات جدی اش این بود که مسابقاتشان را خیلی نزدیک به هم گذاشتیم. ما یک فشاری روی استقلال و سپاهان گذاشتیم که بی سابقه بود. چهارشنبه رفتند آسیا، بعد برگشتند در جام حذفی بازی کردند که مسابقه هم ۱۲۰ دقیقه شد و بعد دوباره چهارشنبه رفتند با یک تیم عربی بازی کردند. این نشان می دهد ما به تعهدات خودمان در مقابل آقای کروش پایبند هستیم. ما ۲۰ فروردین تیم ملی را در اختیار آقای کروش می گذاریم. شما هم دیدید که همه باشگاه ها معترض بودند در مورد فشردگی مسابقات فصل قبل. ما نمی توانیم بگوییم فصل قبل قهرمان آسیا می شدیم اما حداقل ما این فرصت را کم کردیم. این شانس را کم کردیم. وظیفه ذاتی ما حمایت از باشگاه هاست ولی ما از تیم ملی حمایت کردیم.

*اما نتیجه اش را گرفتیم.

تاج: بله. ما در اولویت بندی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که تیم ملی مهم تر است. بسیاری از افراد حاضر در فوتبال به تیم ملی امیدوار نبودند. حتی بسیاری از شما رسانه ها امیدوار به تیم ملی نبودید. بد نگاه می کردید و بد می نوشتید. می گفتید چطوری در سه بازی آخر می توانیم ۹ امتیاز بگیریم. ولی ما خوش بین بودیم.

*واقعا خوش بین بودید؟

تاج: بله. من در تلویزیون هم صحبت می کردم می گفتم که به تیم ملی امیدوارم.

*ما هر ۸ سال یک بار می رویم جام جهانی. اما باشگاه های آسیا را هر سال داریم. بنابراین حمایت از تیم ملی واجب تر از حمایت از باشگاه ها بود.

تاج: به هر حال ما در آن مقطع تیم ملی را انتخاب کردیم. عملا شانس را از تیم های باشگاهی گرفتیم و دادیم به تیم ملی. رفتم به برنامه ورزش و مردم و گفتم به تیم ملی امیدوارم. من مدیرعامل سپاهان و رئیس هیات مدیره این باشگاه هم بوده ام. اما شانس قهرمانی این تیم در آسیا را کم کردم. چاره ای جز این هم نداشتیم. باید در آن سه مسابقه ای که مانده بود، همه امکانات را در اختیار تیم ملی قرار می دادیم. بحث بعدی ما نگاه فعلی مان است. ما الان با آقای کروش یک مشکل مشترک داریم و آن هم جام باشگاه های آسیاست. استقلال در دو مرحله در جام باشگاه های آسیا حضور دارد. یکی در این فصلی که در آن هستیم یکی هم فصل آینده اش. بنابراین برای استقلال فاصله ها کوتاه تر می شود. ما هم چاره ای جز این نداریم. شما فکر کنید یک باشگاهی که مدعی هم هست، چند بازی عقب مانده داشته باشد. آن وقت آن لیگ را چطوری می شود تمام کرد؟ الان می گویم راه حل ما چیست برای این موضوع. دومین موضوع اولویت استفاده از بازیکنان در جام باشگاه های آسیا برعهده سازمان لیگ نیست. برعهده فدراسیون فوتبال است. آقای کروش هم می گوید از این دو راه، یکی را انتخاب کنید. یا جام باشگاه های آسیا، یا جام جهانی. ما اصلا با آقای کروش اختلافی نداریم. باید یکی از دو راه را انتخاب کنیم. اول اینکه باید جام حذفی برگزار شود. کروش هم نمی گوید جام حذفی برگزار نشود. فقط می گوید فاصله ها باید این قدر باشد که بتوانیم جام حذفی را برگزار کنیم. اگر جام حذفی برگزار نشود، منطقی پشت آن نیست. برنامه نود پارسال نظرسنجی کرد که نتیجه اش این بود که بیش از ۸۰ درصد مردم می گفتند باید جام حذفی برگزار شود.

رویانیان: شما همه با هم موافق هستید. ولی راهکار مناسب ارائه نمی دهید.

*الان مشکل اینجاست که آقای فتح الله زاده بازیکنانش را به تیم ملی نمی دهد.

رویانیان: اجازه بدهید. الان چرا آقای فتح الله زاده هم باید در جام حذفی باشد، هم در لیگ، هم در آسیا، هم باید به تیم ملی هم بازیکن بدهد. مگر قانون الهی است؟ اصلا در قانون جام حذفی امسال تاکید کنید که این چهار تا تیم نباید حضور داشته باشند. پرسپولیس را هم بگذارید کنار این تیم ها که نگویند من به نفع خودم حرف می زنم.

تاج: یعنی چی؟

رویانیان: یعنی چی ندارد. شما تیم های دیگر را بیاورید در جام حذفی که یک شانسی هم برای قهرمانی آن ها ایجاد شود. شما هم می خواهید جواب استقلال را بدهید، هم با سپاهان و پرسپولیس و تراکتورسازی رفیق باشید، همه را هم نگه دارید، تیم ملی را هم نگه دارید. این طوری نمی شود. شما تاکید کن که این ۵-۶ تا تیم حق ندارند در جام حذفی امسال شرکت کنند چون بیشترین بازیکن تیم ملی را در اختیار دارند. دور را بدهید به تیم های دیگر. به تیم های لیگ یکی و بقیه تیم ها. مگر چند سال یک بار می رویم جام جهانی؟ ما امسال هم لیگ داریم، هم جام حذفی، هم آسیا، هم جام جهانی. خب آدم باید هر کدام که مهم تر است را انتخاب کند. آدم باید جام جهانی که نقد است را انتخاب کند، نه قهرمانی آسیا که شاید ۳۰ سال دیگر هم به دستمان نرسد.

تاج: پارسال دیدید که جام حذفی از وسط لیگ شروع شد و مردم هم راضی بودند. اینکه بگوییم جام حذفی بدون ۴ تیم برگزار شود ساده است اما باشگاه ها و مربیانشان، جام حذفی را یک فرصت برای رفتن به آسیا می دانند و قبول نمی کنند که در جام حذفی نباشند. اگر آن ها انصراف بدهند، آن وقت می شود چنین کاری کرد.

*پرسپولیس که در آسیا نیست. می شود فقط در مورد استقلال این کار را کرد؟

فتح الله زاده: من راهکار را پیدا کردم. قرار است فصل آینده به این مشکلات برسیم. ما فصل که تمام شود دیگر با ملی پوش قرارداد نمی بندیم.

تاج: پرسپولیس امسال در لیگ قهرمانان آسیا نیست. چون نیست، این مشکل را ندارند. ولی تراکتورسازی این مشکل را دارد. اصلا دادن بازیکن به لیگ قهرمانان آسیا مشکل سازمان لیگ نیست. ولی آقای کروش نگاهش این است که چون ما پارسال این کار را کردیم، امسال هم از تیم ملی حمایت کنیم.

*الان شما می خواهید لیگ برتر ۲۰ فروردین تمام شود؟

رویانیان: کروش می گوید لیگ را ادامه بدهید تا بازیکنان در جریان لیگ باشند.

تاج: من می گویم بیستم باید لیگ تمام شود.

رویانیان: چرا باید بیستم تمام کنیم؟

فتح الله زاده: آقای رویانیان ما خودمان بازی ها را ادامه می دهیم! (می خندد)

تاج: ما باید از فیفا دی استفاده کنیم. سازمان لیگ هم تمام فیفا دی ها را رها کرده. ما اردوی پرتغال را رها کرده بودیم اما تا دیدیم نشد، به جایش مسابقه برگزار کردیم. ما جای خالی مسابقات تیم ملی را در برنامه دیده ایم. جو حاضر برای تیم ملی خیلی هم مثبت است. این دعواها ممکن است همه جای دنیا وجود داشته باشد.

*اخیرا مورینیو هم انتقاد کرده و گفته که ۱۳ تا بازیکنش در تیم ملی هستند. اصلا تیم های بزرگ نمی گویند فیفا دی، می گویند ویروس فیفا.

بله این مشکلات همه جا هست. چیزی نیست که بگوییم فقط در ایران است. ما اگر این کار را انجام دهیم، نزدیک به ۵۰ روز قبل از فرصت فیفا، لیگ را تمام کرده ایم. اتفاقا کروش هم می گوید سازمان لیگ کار خوبی می کند. ولی می گوید من اگر قرار باشد لیگ را داشته باشم اما ملی پوشانم را نداشته باشد، خودش یک معضل است. حالا باید اردو برگزار کند.

*آقای تاج اصرار شما بر اینکه لیگ باید بیستم تمام شود برای چیست؟

تاج: درخواست آقای کروش این است که یک اردوی مفصل با بازیکنانش داشته باشد که بتواند از نظر بدنی روی آن ها کار کند. اگر ما می گوییم بیستم باید تمام شود، فشاری روی باشگاه ها نیست.

رویانیان: اگر این طوری شود که دیگر کروش بازیکن ندارد. اگر لیگ ادامه داشته باشد، بازیکن در دور مسابقات می ماند. شما بیستم لیگ را تمام کن. بازیکن من می رود مرخصی. فکر باشگاه بعدی است. می تواند این طوری در تیم ملی بازی کند؟ چرا باید در یک سالی که بازی جام جهانی و بازی آسیایی و لیگ و جام حذفی با هم برگزار می شود، چرا باید این تصمیم را بگیریم. باید موضع شفاف اعلام کنیم که می خواهیم تیم ملی ما در جام جهانی نقش ایفا کند یا نه. اگر می خواهیم، باید کمک کنیم. چرا باید آقای فتح الله زاده و آقای رحیمی حتما در جام جذفی امسال شرکت کنند؟ می گویید من از فوتبال سر در نمی آورم، باشد. قبول می کنم. واقعا سر در نمی آورم. چون هنوز نمی دانم در فوتبال می شود برنامه داشت و مدیریت کرد یا نه. اگر جایی بشود برنامه داشت، من می فهمم اما در فوتبال برنامه نداریم. عذرخواهی می کنم. من که این حرف را می زنم آقای تاج را به عنوان یک انسان برجسته، مدیر و توانا قبول دارم. من مدیریت آقای تاج را قبول دارم. ولی انتقاد می کنم به بی برنامگی همه مان. به اینکه رئیس فدراسیون ما این قدرت را ندارد که ما را بخواهد و بگوید تیم ملی برای ایران است و ایران باید برود در جام جهانی و فوتبال خودش را به همه معرفی کند. من اگر جای کفاشیان بودم قطعا این کار را می کردم. اگر من رئیس سازمان لیگ بودم قطعا جام حذفی را برای چند تا باشگاه تعطیل می کردم چون امسال بهترین فضا ایجاد شده برای باشگاه هایی که ضعیف تر هستند. اصلا چرا استقلال و تراکتور و فولاد در جام حذفی باشند؟ وقتی دارند در آسیا بازی می کنند و در لیگ هم هستند و بازیکن ملی پوش هم دارند، نمی شود همه را نگه داشت.

*کروش سه تا اردوی ۱۵ روزه به علاوه سه تا ۷ روز استراحت برای بازیکنانش در نظر گرفته و حرفش این است که آن ۷ روز استراحت بین اردوها، بسیار مهم تر از خود اردوهاست. یعنی از روزی که لیگ تمام می شود بازیکنان ۸ روز می روند استراحت. ۲۹ فروردین وارد اردو می شوند. ۱۵ روز خارج از کشور اردو دارند و برمی گردند. ۷ روز می روند خانه. کروش می گوید وقتی دو ماه لیگ را تعطیل می کنید و هیچ بازی دیگری هم نیست، فوتبال شما ضربه می خورد. این طوری من بازیکنانم را در اختیار دارم اما من ۳۰ تا بازیکن دارم. شما ۳۳۰ تا بازیکن دیگر دارید. می گوید بیایید با آن ۳۳۰ تا بازیکن دیگر، در آن ۶۰ روز بیایید بدون ملی پوشان جام حذفی را برگزار کنید. هیچ ایرادی هم ندارد که تیم های استقلال و سپاهان، تیم های امید خود را به جام حذفی بفرستند.

تاج: پارسال هم که این همه فشار وجود داشت، ما از آقای کروش دفاع کردیم.

رویانیان: من خواهش می کنم منطق تان را عوض کنید. شما وقتی با یک پدیده جدیدی روبرو می شوید، اگر بخواهید روی منطق و روال عادی خودتان حرکت کنید، این بی منطقی است. شما باید برای هر اتفاقی یک فرمول درست کنید. این منطق است. وقتی باید در آسیا و جام جهانی و لیگ و جام حذفی بازی کنیم، منطق حکم می کند همه برنامه های سال گذشته را بگذاریم کنار و اصلا یک برنامه جدید درست کنیم. اصلا منطق این است. ما از چه اصولی دفاع می کنیم؟ اصول این است که شما درجا برنامه هایت را برای انجام یک کار درست، عوض کنی.

*ما باید برویم به جام جهانی و با تیم هایی بازی کنیم که بازیکنانشان ۱۳ - ۱۴ کیلومتر می دوند. در حالی که بازیکنان ما ۵-۶ کیلومتر می دوند. کروش می گوید برای اینکه تیم ملی را سر موعد مقرر به من بدهید یک ایثار ملی نیاز است.

تاج: ما حرف خودمان را می زنیم و به برنامه های کروش اهمیت می دهیم. ما اگر تا حالا تغییری هم در مسابقات داشتیم، تغییر ساعت بوده نه تغییر روز بازی. ما امسال هم برنامه داده بودیم برای مسابقات اما با لغو اردوی پرتغال، مجبور شدیم سه هفته مسابقات را زودتر دنبال کنیم. در مورد تیم ملی هم باید بگویم تمام کردن لیگ در تاریخ ۲۰ فروردین تمام مزایای ممکن را ندارد، اما با این حال بهترین تاریخ برای تمام کردن لیگ همین ۲۰ فروردین است. این طوری بازیکنان ۵۰ روز زودتر در اختیار کروش قرار می گیرند.

*می شود بعد از این تاریخ جام حذفی را بدون ملی پوشان برگزار کرد.

تاج: بله. ولی تنها مشکلی که می ماند، جلسه ای است که با مدیران لیگ برتری داریم. جای این صحبت ها در آن جلسه است نه در این جلسه.

رویانیان: اتفاقا این حرف ها را باید همین جا بزنیم که فضا باز شود و روی آن فکر کنند.

فتح الله زاده: این بحث، بحث فنی است. فکر می کنم این موضوع باید در حضور آقایان دایی و قلعه نویی که سرمربیان تیم های ما هستند بررسی شود.

*البته این بحث تشکیلاتی است. مدیر برای باشگاه تصمیم می گیرد.

فتح الله زاده: نه. من نمی توانم تصمیم بگیرم. مربی باید در مورد این ماجرا تصمیم بگیرد.

رویانیان: آقای تاج اصلا استقلال امسال نباید در جام حذفی شرکت کند. حالا اگر هم می خواهد در جام حذفی شرکت کند، بدون ملی پوشانش شرکت کند. این تصمیم خوبی است.

تاج: ما اگر به کروش فرصت بدهیم، یعنی به فوتبال کشورمان فرصت داده ایم. البته ما فرصتی که به کروش دادیم را به دایی ندادیم. دایی در دور قبل از ۳ بازی باید ۷ امتیاز می گرفت که به جام جهانی برود. یا به قلعه نویی در جریان پنالتی ها، دیگر این فرصت را به او ندادیم.

رویانیان: حالا به آن ها فرصت ندادیم، کار اشتباهی بوده. ولی الان که یک فرصت دیگر داریم را نباید از دست بدهیم. الان جام جهانی را داریم و کروش هم سرمربی ماست.

تاج: همه باید به تیم ملی کمک کنند. هیچ کسی نمی تواند به تیم ملی کمک نکند. ولی اگر بخواهیم لیگ را له کنیم دیگر منطقی پشت این کار نیست.

رویانیان: من چند روز قبل با آقای کروش صحبت کردم. گفتم چرا به آقای تاج اهانت کردید و گفتید راننده سازمان لیگ برنامه لیگ را نوشته؟ گفتم آقای تاج یک شخصیتی است در فوتبال ما. کروش برای من ۴۵ دقیقه توضیح داد. گفت منظور من آقای تاج نبوده و قبول دارم ایشان آدم متفکری است. کروش برنامه هایش را برای من گفت و واقعا قانع شدم. می دانست من زیاد فوتبالی نیستم و به زبان غیر فوتبالی برایم گفت. حالا من شکسته نفسی می کنم شما هم دائم سرتان را به نشانه تایید اینکه من فوتبالی نیستم تکان ندهید. (می خندد)

تاج: راست می گوید. هرچیزی هم که می گوید شما سرتان را تکان می دهید!

رویانیان: تازه خوششان هم می آید که می گویم فوتبالی نیستم. خلاصه کروش برای من تشریح کرد و من واقعا فهمیدم که برنامه هایش خوب است. کروش الان مهم نیست. الان تیم ملی مهم است که ما باید تمام قد از آن حمایت و دفاع کنیم. به آقای تاج هم می گویم هیچ نترسد از اینکه یک تصمیم قاطع به نفع تیم ملی و به ضرر باشگاه ها بگیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات