غیاثی مطرح کرد؛

رییس سابق کمیته داوران معتقد است که در سبد سیب داوران ایران سیب کرمو هم هست!

به گزارش افکارنیوز،   رضا غیاثی از جمله اولین کارشناس هایی بود که اعلام کرد محسن قهرمانی در بازی با سپاهان اشتباه کرده است.

از رییس سابق کمیته داوران که سال ها با داورانی از جمله محسن قهرمانی سر و کار داشته، در مورد سابقه این داور مشهدی سوال کردیم که او به گذشته قهرمانی مهر تایید می زند اما معتقد است تا پرونده به نتیجه نرسیده، نمی شود در مورد این اتفاق اظهارنظر درستی داشت.

* شایعات و گزارش های نگران کننده ای در مورد وجود فساد و رشوه گیری در جامعه داوری مطرح است. اگر ادعاهایی که از سوی برخی افراد مطرح می شود، درست باشد یعنی بیشتر داوران ما درگیر چنین مسایلی هستند. به نظر شما جامعه داوری ما تا این اندازه فاسد شده است؟

- من هنوز به حرف دکتر سیار پایبندم و آن را قبول دارم که می گفت جامعه داوری ما یک سبد پر از سیب سالم و خوشبو است که دو، سه تا سیب گندیده و فاسد و کرمو هم در آن وجود دارد. من همچنان به این موضوع ایمان دارم. بیشتر داوران ما سالم و پاک هستند اما میان آنها چند تایی که بسیار هم کم هستند، مشکل دارند که باید آنها را از میان داوران سالم جدا کرد و دور انداخت.

* در زمان شما هم از این مشکلات وجود داشت؟

- در زمان ریاست من هم گزارش هایی رسید که ما بررسی کردیم و برخوردهای لازم را انجام دادیم.

* پس شما هم قبول دارید که در جامعه داوری ما مشکلاتی وجود دارد؟

- مشکل جای دیگری است. مشکل این است که خیلی از دلال ها در همه جای فوتبال ما از مدیر و ناظر، مدرس، داور تا خبرنگار و گزارشگر نفوذ کردند. دلال ها یا آدم های آنها خودشان را به عنوان داور یا نماینده او جا می زنند و از مدیران پول می گیرند. در حالی که داور بنده خدا روح اش هم از این موضوع خبر ندارد! مشکل دیگر این است که بیشتر مدیران ما فوتبالی نیستند و شناخت و اطلاعات چندانی هم از فوتبال و اشخاص ندارند. فوتبال ما فوتبال نتیجه گراست و عمر یک مدیر یا مربی و بقای او روی میز یا نیمکت به یک برد و یک باخت بستگی دارد. فلان مدیر که تا دیروز کارمند معمولی اداره بوده و حقوق اش ماهانه به یک میلیون تومان هم نمی رسیده، حالا شده مدیرعامل فلان باشگاه و ماهانه ۱۵-۱۰ میلیون تومان هم حقوق می گیرد. این مدیر برای آنکه ببرد و بماند، حاضر است دست به هر کاری بزند. امثال این مدیران هستند که داوران را به راه کج می کشند و خراب می کنند. این مدیران هستند که به دلال ها میدان و اجازه ورود به فوتبال را می دهند. مدیران ناکارآمد که از ناکجاآباد آمدند، دلال پرور هستند و جامعه فوتبال ازجمله داوران را به فساد می کشند و خراب می کنند تا ۲ بازی را ببرند و حقوق چند میلیونی ماهانه و دیگر پول های بادآورده را به جیب بزنند. همین مدیران به شهرت هم می رسند و در برنامه نود عادل فردوسی پور برای شان میکروفن باز می کند، فلان روزنامه عکس و پوسترش را چاپ می کند و مصاحبه یک صفحه ای از او کار می کند و حرف اش را تیتر یک می کند. مشکلات فوتبال ما از این مدیران شروع می شود و سرچشمه می گیرد و به جاهای دیگر ازجمله داوران می رسد. بیشتر مدیران که به آنها پیشنهاداتی می شود هم از اعلام آن به مسئولان خودداری می کنند. حالا یا می ترسند یا خودشان هم در گذشته به نوعی پای شان در این ماجراها گیر است یا به هر دلیل دیگری سکوت می کنند و این موضوع حاشیه امنیت دلال ها و افراد فاسد را بیشتر می کند.

* در سال هایی که به عنوان رییس کمیته داوران یا سمت های دیگر فعال بودید، هیچ وقت گزارش یا شکایتی علیه محسن قهرمانی به دست شما رسید؟

- خدا را شاهد می گیرم تا زمانی که من در کمیته داوران بودم، هیچ گزارش منفی و شکایتی از محسن قهرمانی دست ما نیامد.

* شایعه یا حرف و حدیثی هم پشت سر قهرمانی مطرح نبود؟

- فرقی ندارد، وقتی می گویم هیچ نکته منفی نبود، منظورم این است که هیچ گزارشی در مورد تخلف او به گوش ما نرسید و کسی شکایتی هم نداشت اما خود قهرمانی چند بار گزارش هایی به ما داد که حسابی تعجب کردیم و شگفت زده شدیم!

* چه گزارش هایی؟

- برای مثال یک بار آمد و گفت یکی از روسای کمیته داوران از او خواسته در بازی ملوان و استقلال هر طور شده باید استقلال بازی را ببرد! اما هیچ وقت گزارش منفی در مورد خود قهرمانی نشنیدم و هیچ مدیر و باشگاهی از او شکایتی نداشت.

* علی دایی مدعی است امکان ندارد قهرمانی صحنه خطا را ندیده باشد و اشتباه او سهوی باشد!

- بنده و نصیرزاده و رودنیل اولین کسانی بودیم که بین دو نیمه بازی با یک خبرگزاری مصاحبه کردیم و گفتیم قهرمانی روی این صحنه اشتباه کرد. اصطلاح فن کمر که حالا همه به کار می برند را هم من برای این صحنه به کار بردم. در اینکه قهرمانی اشتباه کرد، تردیدی وجود ندارد اما اینکه صحنه را دید یا ندید، من نمی دانم و نمی توانم در این مورد اظهارنظری کنم.

* دایی مدعی است به لحاظ عقلی و منطقی امکان ندارد قهرمانی آن صحنه را ندیده باشد؟

- یک شعر قدیمی و معروف است که می گوید «هرگز حدیث حاضر و غایب شنیده ای، من در میان جمع ام و دلم جای دیگری است» شاید قهرمانی هم در آن لحظه حواسش جای دیگری بود. من نمی توانم در این مورد نظر قطعی بدهم. آقای دایی برای خودش دلایل و مدارکی دارد که این دلایل و مدارک برایش ذهنیت ایجاد می کند اما من و شما که مدرکی نداریم، نمی توانیم ذهنیتی هم داشته باشیم.

* ادعاهای آقای بادیه مالک باشگاه نفتون را شنیدید. این اتفاقات در زمان شما که نبود؟

- نه، برای زمانی است که حسین عسگری همه کاره کمیته داوران بود اما ادعای او درست نیست. داورانی که او در این گزارش اسم آنها را آورد، از این آقا شکایت کردند و آقای بادیه محکوم هم شدند. داوران از این آقا شکایت کردند اما او جرات نکرد به جلسه برود. این آقا یا نماینده اش به این داوران پیشنهاد رشوه داده بود که آنها زیر بار نرفتند. یکی از داوران که از جامعه داوری دور شده واسطه این آقا بود. آقای بادیه از این فرصت استفاده کرده و نبش قبر کردند در حالی که در این ماجرا خودش محکوم شد.

* علی دایی یا نماینده اش در مورد محسن قهرمانی و برای مدرک جمع کردن علیه او سراغ شما هم آمدند؟

- نه علی دایی و نه هیچ کس از طرف او با من تماس نگرفت و سوالی نپرسید. من با علی دایی هم ارتباطی ندارم.

* فکر می کنید این پرونده به کجا برسد؟

- اگر مدارکی که علی دایی ادعا می کند دارد و موثق است واقعی باشد، این پرونده به سرانجام می رسد و لطف بزرگی در حق فوتبال کرده است اما اگر نتواند ثابت کند باید با او برخورد شود چون نمی شود بی دلیل به کسی اتهام رشوه گرفتن و فساد و دزدی زد و باید این اتهام ها را ثابت کرد. دایی با قاطعیت می گوید مدرک دارد و لابد مدارکی هم دارد وگرنه سرش درد نمی کند که برای خودش دردسر الکی درست کند. به خواست خدا این پرونده به سرانجام می رسد و حق به حقدار خواهد رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات