پایگاه صهیونیستی «دبکا» با اشاره به رایزنی های انجام شده در طول دو ماه گذشته، مدعی شد تهران و واشنگتن بر سر چهار موضوع در مذاکرات هسته ای به توافق رسیده اند.

به گزارش افکارنیوز ، پایگاه صهیونیستی «دبکا» در گزارشی مدعی شده است که ایران و آمریکا در موضوع هسته ای به توافقاتی دست یافته اند. به ادعای دبکا، در دو ماه گذشته رایزنی هایی بین تهران و واشنگتن در جریان بوده و این رایزنی ها نهایتا به چهار توافق منجر شده است. بر اساس این توافق:

۱. توان هسته ای ایران در سطح فعلی آن حفظ می شود. ایران پیشتر توانسته حق غنی سازی و نگهداری اورانیوم غنی شده (از جمله با غنای ۲۰درصد) در خاک خود را به دست آورد.

۲. تهران محدودیت تعداد سانتریفیوژهای فعال در سایت نطنز را می پذیرد. هنوز در مورد تعداد دقیق این سانتریفیوژها تصمیمی اتخاذ نشده است. تعداد سانتریفیوژهایی که می توانند غنی سازی تا ۵درصد را انجام دهند، هنوز محل بحث دو طرف است. هنوز محدودیتی برای تعداد سانتریفیوژهایی که غنی سازی سطح پایین را انجام می دهند، تعیین نشده است. مذاکرات در این مورد هنوز به نتیجه نهایی نرسیده، چراکه واشنگتن خواستار اعمال محدودیت بر فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته نوع IR۱ و IR۲ بوده، اما تهران با این امر مخالف است.

۳. ایران پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای را امضا می کند. امضای پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی های سرزده از سایت های هسته ای اعلام شده ایران را می دهد. این امر همچنین به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد تا دوربین های خود را نه فقط در محل های نگهداری اورانیوم غنی شده، بلکه در سالن های غنی سازی نیز نصب کنند.

۴. آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت تدریجی تمام تحریم ها علیه ایران را لغو می کنند.

دبکا در ادامه با اشاره به سخنرانی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در سازمان ملل، لحن اظهارات وی را نسبت به گذشته «ملایم تر» توصیف کرده، اما نوشته است وی به هیچ وجه از اصول ایران عقب ننشسته و امتیازی در این زمینه نداده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات