از مارادونای کبیر تا رونالدوی برزیلی؛

لیگ قهرمانان اروپا معتبرترین تورنمنت باشگاهی جهان است که بدون شک هر بازیکن فوتبال آرزوی حضور و فتح آن را دارد و با مرور تاریخ این لیگ به نام ستارگانی بر می خوریم که حسرت فتح این جام بر دلشان مانده است.

به گزارش افکارنیوز ، از هفته گذشته لیگ قهرمانان اروپا که معتبرترین تورنمنت باشگاهی جهان به شمار می رود با رقابت ۳۲ تیم حاضر در این رقابت ها آغاز شد. لیگی که در تاریخ چند دهه ای خود ستارگان بزرگ و کوچک زیادی را شاهد بوده است و بسیاری از آنها توانستند حضور در این رقابت ها را با عنوان قهرمانی پیوند بزنند و بسیاری دیگر هم کفش های خود را در حالی آویختند که دست شان از این جام و عنوان قهرمانی کوتاه و حسرت این جام برای همیشه به دلشان ماند.
در گزارش تصویری - تشریحی زیر به چند بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال که در تیم های معتبر اروپایی حضور داشتند اما موفق به فتح این جام نشدند اشاره شده است. در این فهرست اسامی بازیکنان مشهوری همچون دیه گو آرماندو مارادونا، روبرتو باجو، رونالدو، لوتار ماتئوس، جان لوئیجی بوفون و دنیس برکمپ به چشم می خورد.

دیه گو آرماندو مارادونا

از نگاه بسیاری او بهترین بازیکن تاریخ فوتبال بوده و هست و نداشتن جام قهرمانی اروپا در ویترین افتخارات یک حسرت بزرگ برای وی محسوب می شود. او در یازده سال حضورش در فوتبال اروپا تنها یک بار با ناپولی در جام یوفا به قهرمانی اروپا رسید و دو بار هم اسکودتو را بالای سر برد ولی دستش از قهرمانی در جام باشگاه های اروپا (نام سابق لیگ قهرمانان اروپا قبل از ادغام با جام یوفا)  کوتاه ماند.

مارادونا وقتی در بارسلونا بود، در تورنمنت اروپایی شرکت نکرد و وقتی یک تنه قهرمانی سری آ را برای ناپولی به ارمغان آورد. حضور مارادونا در جام اروپایی به دو مقطع محدود می شود، او ابتدا با ناپولی در فصل ۸۸-۱۹۸۷ در دور نخست توسط رئال مادرید حذف شد و سپس در فصل ۹۱-۱۹۹۰ در دور دوم رقابتها توسط اسپارتاک مسکو از دور رقابتها کنار رفت.رونالدو
 ماشین گلزنی برزیلی و ستاره پیشین تیم های میلان، اینتر، بارسلونا و رئال مادرید بدون شک بهترین مهاجم دوره خود به حساب می آمد اما هرگز به معتبرترین جام باشگاهی جهان دست نیافت. او در ۳ کشور مختلف قهرمانی در لیگ را تجربه کرد، در دو فینال جام جهانی بازی کرد و هنوز رکورد بیشترین گل زده را در دیدارهای فینال تورنمنت های ملی در اختیار دارد. رونالدو برای ۴ تیم از بهترین تیم های اروپایی بازی کرد اما هرگز لیگ قهرمانان را با آنها فتح نکرد. شاید بخت با او یار نبود و شاید بتوان گفت او همیشه در زمان بندی اش اشتباه داشت و در زمان خوبی به این تیم ها اضافه نشد چرا که همه این چهار تیم (میلان، اینتر، بارسا و رئال) لیگ قهرمانان اروپا را فتح کردند اما زمانی که رونالدو در آن تیم حضور نداشت!


گابریل باتیستوتا
این ستاره آرژانتینی که لقب" باتی گل" را یدک می کشید، در رده باشگاهی با وجود عملکرد فوق العاده اش در فیورنتینا و آاس رم، افتخارات بزرگی ندارد. او تنها با ریورپلاته قهرمانی لیگ آرژانتین و با رم قهرمان سری آ ایتالیا شده است. او رکورد فوق العاده ‎ای در گلزنی دارد و در ۵۱۶ بازی موفق شده ۳۰۰ گل به ثمر برساند. باتیستوتا با رم در لیگ قهرمانان اروپا حضور داشت اما هرگز موفق نشد این جام را فتح کند.

روبرتو باجو
به گزارش مشرق، باجو را باید یکی از بدشانس ترین ستاره های تاریخ فوتبال در رده باشگاهی دانست. او تا یک قدمی فتح تورنمنت های بزرگی مانند جام جهانی و لیگ قهرمانان پیش رفت اما نتوانست عنوان قهرمانی آنها را کسب کند. البته او در سال ۱۹۹۳ قهرمانی جام یوفا و در سال ۱۹۹۵ قهرمانی سری آ را با یوونتوس کسب کرد. او در سال ۱۹۹۶ با میلان دومین قهرمانی خود در ایتالیا را جشن گرفت اما این ستاره دهه ۹۰ بیشتر اوج فوتبال خود را در تیم های کوچکی مثل برشا و بولونیا پشت سر گذاشت و بالطبع نمی توان از این تیم ها قهرمانی در اروپا را انتظار داشت.


جان لوئیجی بوفون

بهترین دروازه بان دهه اخیر فوتبال جهان هنوز نتوانسته به این افتخار بزرگ دست پیدا کند و آن را در تالار عنوان هایش کم دارد. بوفون آخرین باری که یوونتوس در سال ۱۹۹۶ لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرد، هنوز به این تیم نپیوسته بود و در آن زمان آنجلو پروتزی سنگربان این تیم بود. اما بوفون در فینال سال ۲۰۰۳ که یووه در ضربات پنالتی مغلوب میلان شد، سنگربان بیانکونری ها بود. بوفون قهرمانی جام جهانی را با ایتالیا در کارنامه دارد و با توجه به اینکه یووه بار دیگر به قدرت اول فوتبال این کشور تبدیل شده، این دروازه بان با تجربه هنوز زمان خوبی برای قهرمانی در اروپا دارد.


روماریو

قهرمان و ستاره سابق فوتبال جهان که از گلزن ترین برزیلی های فوتبال اروپا به شمار می آید نه با آیندهوون به قهرمانی لیگ قهرمانان رسید نه با بارسلونا. او در دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۴ با پیراهن آبی - اناری ها بازی و جام قهرمانی را به میلان و ستارگانش واگذار کرد.


رود فان نیستلروی

شاید هیچ یک از بازیکنان این فهرست بیشتر از فان نیستلروی با لیگ قهرمانان درگیر نبوده و در این تورنمنت بازی نکرده باشد. این ستاره هلندی در ۷۳ بازی در لیگ قهرمانان ۵۶ گل به ثمر رسانده و بعد از رائول و لیونل مسی در رده سوم برترین گلزنان رقابتهای اروپایی قرار دارد. او همچنین در بخش نسبت تعداد گل به بازی های انجام داده در لیگ قهرمانان، بعد از آلفردو دی استفانو و فرانس پوشکاش در رده سوم ایستاده است. این آمار شاید حسرت ستاره سابق منچستریونایتد و رئال مادرید را برای فتح نکردن لیگ قهرمانان بیشتر کند.لاسلو کوبالا
بعد از لیونل مسی و یوهان کرویف، شاید کوبالا بزرگترین بازیکن تاریخ باشگاه بارسلونا محسوب شود. کوبالا در دوران اوج رئال مادرید و زمانی که آنها آلفردو دی استفانو، فرانس پوشکاش و فرانسیسکو جنتو را در اختیار داشتند، عضو بارسا بود. بارسا با کوبالا در سال ۱۹۶۱ تا آستانه قهرمانی در اروپا پیش رفت اما در دیدار پایانی با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب بنفیکا شد تا از رسیدن به جام قهرمانی بازبماند. بارسا در آن تورنمنت نخستین تیمی بود که رئال مادرید را شکست داد.

دنیس برکمپ

با وجود اینکه برکمپ در بین نسل طلایی دهه ۹۰ آژاکس حضور داشت و با بازیکنانی مثل کلارنس سیدورف، پاتریک کلایورت و ادگار داویدز هم تیمی بود اما هرگز لیگ قهرمانان اروپا را فتح نکرد. او دو بار این تورنمنت معتبر را از دست داد، ابتدا دو سال قبل اینکه آژاکس قهرمانی اروپا را در سال ۱۹۹۵ کسب کند، این تیم را ترک کرد و بعد از آن هم در سال ۲۰۰۶ که آخرین بازی او با پیراهن آرسنال بود. برکمپ در دیداری که آرسنال با نتیجه ۲ بر یک مغلوب بارسا شد، روی نیمکت آرسنال حضور داشت اما مورد استفاده ونگر قرار نگرفت.


لوتار ماتئوس

به گزارش مشرق، لوتار ماتئوس هم یکی دیگر از بدشانس ترین بازیکنان این فهرست ۱۰ نفره است. او که در سال ۱۹۹۰ قهرمانی جام جهانی را با آلمان تجربه کرد، ۹ سال بعد در فینال معروف نیوکمپ مقابل منچستریونایتد تنها چند دقیقه با فتح لیگ قهرمانان اروپا فاصله داشت. بایرن تا دقیقه ۱+۹۰ با نتیجه یک بر صفر از منچستر پیش بود، ماتئوس در دقیقه ۸۴ تعویض شد و جای خود را به تورستن فینک داد، اما تدی شرینگام و اوله گونا سولسشر در دقایق ۱+۹۰ و ۳+۹۰ برای یونایتد گل زدند تا بایرن جام قهرمانی را از دست بدهد. البته ماتئوس و بایرن در فینال ۱۹۸۷ هم تجربه ای مشابه داشتند و در حالی که یک بر صفر پیش بودند، در نهایت نتیجه را ۲ بر یک به پورتو واگذار کردند و قهرمانی را از دست دادند.


جان چارلز

قبل از اینکه گرث بیل و رایان گیگز مشهور شوند، جان چارلز بهترین بازیکنی بود که از ولز به دنیای فوتبال معرفی شد. او  ۱۵۳ گل در لیدز و یوونتوس به ثمر رسانده و نقش موثری در ۳ عنوان قهرمانی یووه در رقابتهای سری آ داشت. این بازیکن با پشت سر گذاشتن بازیکنانی مثل میشل پلاتینی و عمر سیووری به عنوان بهترین بازیکن خارجی تاریخ باشگاه یوونتوس انتخاب شد. او در ۳ فصلی که در رقابتهای لیگ قهرمانان حضور داشت، با دوران اوج رئال مادرید و بنفیکا روبرو شد و این دو تیم قهرمانی را در اروپا تجربه کردند تا دستان چارلز و یوونتوس از جام خالی بماند.


زلاتان ابراهیموویچ

این مهاجم سوئدی که برای بزرگ ترین باشگاه های فوتبال اروپا توپ زده است همیشه در بدترین زمان ممکن ساز جدایی کوک کرده و تاوان آن را هم با کسب نکردن جام قهرمانی لیگ قهرمانان داده است. اینترمیلان و بارسلونا دو تیمی بودند که درست بعد از ترک ان ها توسط زلاتان قهرمان اروپا شدند. اکنون ایبرا در پاری سن ژرمن امیدوار است از بخت بیشتری برخوردار باشد.


فرانچسکو توتی

اسطوره زنده رم از سال ۱۹۹۴ تاکنون چشم به راه قهرمانی با جالوروسی در اروپاست. هواداران رم آرزو دارند این وفاداری با یک جام معتبر برای توتی همراه باشد اما شاید اسطوره آنها هم به سرنوشت مارادونا، رونالدو و ماتئوس و… دچار شود و با حسرت این جام از فوتبال برود.


پاول ندود

وی حتی با آن که توپ طلای فوتبال را از آن خود کرد اما یکی از بزرگ ترین ها و همزمان یکی از بدشانس ترین ها بود. ندود در فینال از دست رفته سال ۲۰۰۳ مقابل میلان به دلیل محرومیت انضباطی حاضر نبود و به این ترتیب نتوانست حتی پیش از بازی با جام قهرمانی عکس یادگاری بگیرد!


به گزارش مشرق، شاید بتوان به این لیست بازیکنان دیگری که این جام معتبر را در ویترین افتخارات خود کم می بینند اضافه کرد اما چیزی که مشخص است بعید به نظر می رسد که بازیکنی بزرگ تر از ستارگان بالا در تاریخ فوتبال پیدا شود که این گونه حسرت به دل بماند، اما امکان کم شدن چند ستاره از لیست بالا مانند بوفون و ایبراهیموویچ و شاید توتی وجود دارد، باید تا چند سال دیگر صبر کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات