هرکولی که در ۱۶ سال، ۲۵ بار رکورد دنیا را زد؛

محمد نصیری قهرمانی است که از پرورشگاه به پا خاست و به بالاترین افتخارات در ورزش جهان و المپیک رسید. او با افتخار می گوید که بچه پرورشگاهی است؛ پرورشگاهی که از او یک مرد ساخت.

به گزارش افکارنیوز ، هرکول ایرانی، سامسون، مرد آهنین، مرد طلایی، اولین طلایی تاریخ وزنه برداری ایران در المپیک… اینها همه القابی هستند که به قهرمان روزهای دور ورزش ایران داده بودند. " محمد نصیری" . وزنه بردار سبک وزنی که هنوز هم خیلی از رکوردهای ورزش ایران دست اوست. دارای بیشترین مدال جهان و المپیک در ایران (۶ طلا، ۲ نقره و ۴ برنز) ، ۵ مدال بازیهای آسیایی (۴ طلا و یک نقره) و دو طلای قهرمانی آسیا. او اولین وزنه بردار در جهان بود که سه برابر وزن خودش وزنه زد، قهرمانی که ۱۶ سال در صحنه های جهانی و آسیایی درخشید.

نصیری قهرمانی است که از پرورشگاه به پا خاست و به بالاترین افتخارات در ورزش جهان و المپیک رسید. او با افتخار می گوید که بچه پرورشگاهی است؛ پرورشگاهی که از او یک مرد ساخت.

خبرگزاری ایسنا ساعتی میزبان بزرگمرد خنده رو و متواضع ورزش ایران بود. نصیری حرفهای شنیدنی زیادی داشت که این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

* به پرورشگاهی بودنم افتخار می کنم

چون کسی را نداشتم در پرورشگاه خانمی به نام بهار (در حال حاضر ساکن آمریکا است) من را بزرگ کرد. خانم بهار در شکل گیری شخصیت من خیلی تاثیرگذار بود، حتی وزنه برداری را او دست من داد. خودم هم عاشق ورزش های سنگین بودم اما نمی دانستم کدام ورزش را انتخاب کنم. ناخودآگاه وارد وزنه برداری شدم البته حدود ۶۵ سال پیش یعنی زمانی که ۱۳ – ۱۴ ساله بودم در پرورشگاه مربی به نام آقای رفعتی مربی پیش آهنگی، ژیمناستیک و آکروبات من بود. در همان سال ها در رشته ژیمناستیک قهرمان آموزشگاه های ایران شدم. اما توام با ژیمناستیک، با همکاری بچه های پرورشگاه چوب درخت ها را می بریدیم، پس از بریدن شاخ و برگ شان آن ها را به آجرهای سوراخ شده وارد می کردیم و وزنه می زدیم. شاید پرورشگاه در دید ملت ایران جای ناجوری باشد. اما من افتخار می کنم که پرورشگاهی بودم. سخت گیری آنجا خداییش ما را مرد بار آورد. کار می کردند که وقتی وارد اجتماع می شویم روی پای خود بایستیم و دست مان را جلوی کسی دراز نکنیم. از همان پرورشگاه بهترین دکترهای ایران، ورزشکاران بزرگ و… بیرون آمدند. از همان پرورشگاه موزیسینی داریم که وقتی می خواند تمام شیشه ها می لرزید در حالی که خیلی ها با پدر و مادرشان زندگی می کنند اما آدم های موفقی نمی شوند.

* در ۱۶ سال، ۲۵ مرتبه رکورد دنیا را زدم

زمانی که از پرورشگاه بیرون آمدم، به باشگاه کیان پیش رسول ملک نیا که برادرخوانده من است و در حال حاضر در انگلیس زندگی می کند رفتم. در باشگاه کیان هم کار می کردم، هم ورزش. حقوقم نیز در حد دو تومان بود. دو تا تک تومانی نه دو هزار تومان! اصلا دو هزار تومان به ما نمی خورد (با خنده) . در کنار آن به ورزشکاران هم کمک می کردم که در هفته یک دستخوشی به من می دادند. در واقع بعد از پرورشگاه تمام زندگی ام در باشگاه کیان بود. سال ها در این باشگاه بودم که از همین جا نیز کم کم در مسابقه های قهرمانی باشگاه های ایران و قهرمانی کشور شرکت کردم تا اینکه به تیم ملی رسیدم. خوشبختانه آن قدر عشق به ورزش من را کشته بود که در ۱۶ سالگی وارد تیم ملی وزنه برداری شدم و در مسابقه های ۱۹۶۷ توکیو شرکت کردم. البته مقامی نیاوردم اما دست شان درد نکند که من را به آن مسابقه ها بردند.

در آن مسابقه ها چون کمتر از ۵۰ کیلوگرم وزن داشتم به هیچ دسته ای نمی خوردم. بنابراین مجبور شدم در دسته ی ۵۶ کیلوگرم شرکت کنم. در آن مسابقه ها همه مانده بودند که من با چهل و خرده ای وزن چطوری ۳۱۰ کیلوگرم رکورد زدم. البته بعدا وزن ۵۲ کیلوگرم به وزن های مسابقه ها اضافه شد که اگر این وزن در سال ۱۹۶۷ وجود داشت آن جا هم مدال طلا می گرفتم. از آن زمان به بعد یعنی ۱۶ سال پشت سر هم در مسابقه های جهانی، المپیک، آسیایی و تورنمنت های مختلف شرکت کردم و در این ۱۶ سال، ۲۵ مرتبه رکورد دنیا را زدم. در سه المپیک ۱۹۶۶،۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ پشت سر هم شرکت کردم که در هر سه تای آن ها مدال طلا گرفتم. در طول دوران ورزشی ام در دو وزن ۵۲ و ۵۶ کیلوگرم شرکت داشتم که در هر دو وزن قهرمان دنیا و المپیک و رکورددار هستم که از این بابت خدا را شکر می کنم.

* در دنیا اولین کسی هستم که سه برابر وزنم، وزنه بلند کردم

از سال ۲۰۰۰ نیز دیگر در ورزش نبودم و خارج از کشور در کانادا زندگی می کردم با این حال در همان سال از طرف کمیته بین المللی المپیک به عنوان قهرمان قرن از قاره آسیا و اقیانوسیه انتخاب شدم که در تاریخ ایران چنین چیزی نداریم، نمی خواهم از خودم تعریف کنم اما دوست دارم از این به بعد بگویم چه کسی هستم. شاید خیلی ها نمی دانند چه مقام هایی به دست آورده ام. من تا الان که پیش شما نشسته ام پرافتخارترین قهرمان تاریخ ورزش ایران هستم. در حال حاضر با ۲۲ مدال طلا قهرمان چهارم وزنه برداری جهان محسوب می شوم. البته باید در جایگاه سومی باشم چرا که با دیوید ریگرت روسی خیلی اختلاف دارم. او قهرمان بزرگی است اما اندازه من مدال ندارد. در واقع ریگرت بعد از من وارد ورزش شد و زمانی که من هنوز در مسابقه ها شرکت می کردم او ورزش را کنار گذاشت بنابراین نمی دانم چرا چهارم جهان هستم؟

همچنین در دنیا اولین کسی هستم که سه برابر وزنم، وزنه بلند کردم. من آنقدر جهشم زیاد بود که با نفر دوم خودم ۳۰ – ۴۰ کیلوگرم اختلاف داشتم، هنوز رکورد دو ضرب من را در ایران کسی نتوانسته بزند. اولین کسی هم که در وزنه برداری ایران مدال طلای المپیک گرفت من بودم، نفر دوم حسین توکلی، نفر سوم حسین رضازاده و نفر چهارم بهداد سلیمی است.

* به خاطر پول وررش نمی کردم

نمی خواهم از خودم تعریف کنم اما به خاطر پول در مسابقه ها شرکت نمی کردم، فقط برای کسب افتخار خودم و کشورم می رفتم. چون به نظرم آدم یا برای مردم به مسابقه ها می رود یا اگر به خاطر آن ها در مسابقه ها شرکت نمی کند همان بهتر که اصلا نرود. از طرفی یک مهندس وقتی درس بخواند و مهندس شود بعد از آن پول هم سراغش می آید. ما نیز در ابتدا به خاطر قهرمانی می رفتیم و می دانستیم در جوار آن خونه، پول و ماشین هم وجود دارد. البته الان هیچ کدام از آن مدال ها و قالیچه هایم را ندارم همه را دزدیدند. اما برایم مهم نیست چون تاریخ از بین نمی رود و کسی نمی تواند آن را بدزدد. الان دست شان درد نکند به بچه ها خیلی خوب پول می دهند. قدیم به این صورت نبود.

* رختخوابم را کنار هالتر پهن می کردم

من واقعا وزنه برداری را دوست داشتم اما گاهی یک مسائلی در زندگی پیش می آید که گفتنش جالب نیست اما باعث می شود از ورزش تنفر پیدا کنی. با این حال الان هم روزی سه ساعت تمرین را برای خودم دارم. طوری ورزش می کنم که یکی از این جوان ها نمی تواند با من ورزش کند چون من عاشق ورزش هستم و زندگی ام ورزشی است. اگر ورزشکار نبودم الان چه کاره بودم؟ حتما حمال یا چیز دیگری می شدم! البته در زمان خودم درس هم خواندم. خیلی قشنگ هم این کار را انجام دادم. اما دنبال آن نبودم. تنها پشت ورزش را گرفتم که به همه چیز نیز رسیدم. من آنقدر عاشق ورزش بودم که فکر می کنم من ورزش را موفق کرده ام! من برای ورزش از خیلی از لحظه های زندگی ام می زدم. بعضی مواقع در اردوها رختخوابم را کنار هالتر پهن می کردم. به نظرم این کار یک قدرتی به آدم می داد. البته از اردوها هم فرار می کردیم اما وقتی مربی می گفت صبح و بعدازظهر تمرین داریم سر ساعت در تمرین ها حاضر می شدم، نشده حتی یک ثانیه سر تمرین ها دیر بروم. می توانید از مربیانم بپرسید، همشون زنده هستند و خدا نگهشون دارد. دست همه آن ها را می بوسم چون خیلی برای من زحمت کشیدند و خداییش باید قدردان زحمت های بی حدشان باشم.

* لقب سامسون را فیدل کاسترو به من داد

سامسون یک شخصیت داستانی است که هر موقع موهایش بلند می شد، قدرتش نیز بیشتر می شد و بدون موی سر، قدرتی نداشت. در سال ۱۹۷۳ و در مسابقه های جهانی به خاطر اینکه سر وزن برسم موهایم را از ته تراشیدم و بعد در عرض ۱۰ دقیقه ۴ مدال طلا گرفتم، با هر وزنه ای که می زدم ۲ تا ۵ کیلوگرم رکورد دنیا را می شکستم. همان جا نیز فیدل کاسترو به من لقب سامسون داد و گفت، نصیری ثابت کرد که حتی اگر موی سر را کوتاه کنیم باز هم می شود زور آدم زیاد شود. حتی نوشته ی آن را دارم.

لقب های دیگری مثل هرکول ایرانی، مرد آهنین و مرد طلایی دارم که نمی دانم از کجا در آمد. فکر کنم رسانه ها آن ها را گذاشتند، چون هر کجا می رفتم طلا می گرفتم اگر مدالم نقره می شد همه ناراحت می شدند. (با خنده)

وزنه بردارها الان وجود وزن کم کردن ندارند

متاسفانه امروزه در وزنه برداری جهان از دوپینگ استفاده می کنند و تند تند مقدار وزنه ها را بالا می برند. الان همه مدال ها برای سنگین وزن ها شده چون از بس می خورند و دوپینگ می کنند. جرات وزن کم کردن هم ندارند چون اگر وزن کم کنند دیگر هیچی تو وجودشون نیست. در حالی که من با این قد و وزنم همیشه ۱۰ کیلو وزن کم می کردم. زجر می کشیدم چرا؟ برای این که نام و پرچم ایران بالا برود. الان ورزشکاران یک کیلوگرم می خواهند وزن کم کنند وجودش را ندارند و می ترسند. دوست دارم بدانم اگر دوپینگ را کنار بگذارند باز هم می توانند وزنه بزنند؟ البته شاید فدراسیون و مربی هم نفهمند که ورزشکار چه کار می کند. اما ورزشکار فقط می خواهد قهرمان شود و پول بگیرد. بعد وقتی قضیه برملا شد آبروی خودش، مربی و کشورش می رود. مگر زمان ما چی بود؟

موقع مصدومیت می ترسیدیم حتی یک قرص بخوریم اما الان ماشاءالله، هزار ماشاءالله خدا بیشتر بدهد دستگاه های پزشکی مختلفی دارند. ما یک دستگاه داشتیم که اشعه پخش می کرد. کتف، سر، دست و پا درد می گرفت با همان کار را راه می انداختند. الان تکنولوژی جلو رفته. دست شان درد نکند ورزشکار دیگر عقب نمی ماند. با این حال ورزشکاران اگر یک شکستگی پیدا کنند دیگر ورزش برایشان تمام می شود اما ما پررو بودیم که تا آخر ایستادیم. حتی می شد خود من یک ماه تا چهل روز در بیمارستان می خوابیدم. همین الان دست هایم قلابی هستند! در مسابقه های جهانی کوبا وزنه رو دستم افتاد و دستم شکست اما فقط آن را باندپیچی کردم. بعد بلافاصله رفتیم فرانسه از آنجا بدون این که از فرودگاه خارج شویم رفتیم فیلیپین برای مسابقه های قهرمانی آسیا. با همان دست باز هم قهرمان شدم. بعد از مسابقه ها زدم تو گوش نفر دوم وزنم و گفتم من با دست شکسته وزنه زدم باز هم نتوانستی به من برسی. (با خنده) .

* خداوند انتقام علی حسینی را می گیرد

سعید علی حسینی استعدادی بود که فکر نمی کنم در تاریخ دیگر چنین کسی پیدا شود. علی حسینی مثل سهراب پسر رستم بود. هم خوش چهره بود، هم خوش هیکل. چنین هیکلی تا به حال ایران به خودش ندیده، در حالی که بقیه وزنه بردارها شکم های بزرگی دارند. اما دیگر این استعداد تمام شد، مرد، رفت. مگر می شود ۱۲ سال یک نفر را محروم کرد؟ مگر پول کسی را خورده یا آدم کشته اصلا کجای دنیا را دیده اید به یک نفر بگویند" اگر وزنه بزنی می گوییم دوپینگ کردی. " خداوند انتقام او را می گیرد. خیلی دوست دارم آن زمان را ببینم. خدایا خودت انتقام بگیر. الان هم نمی دانم این پسر که مثل مجسمه ونوس می ماند کجاست و چه کار می کند.

* یک روزی همه چیز را افشا می کنم

وزنه برداری ایران را به نام من و نامجو می شناختند. اصلا اسم وزنه برداری می آمد می گفتند محمد نصیری. اما خوشبختانه الان در این ورزش نیستم که خدا را شکر می کنم. بگذارید وزنه برداری برای افراد دیگری باشد. البته آنها باید به فکر خودشان باشند. حداقل به مردم ایران دروغ نگویند که چطوری قهرمان شدند. یک روز ماه از زیر ابر بیرون می آید و یک روزی دهان من باز می شود. همه چیز را می گویم که اگر پول نبود آنها قهرمان نمی شدند. یک روزی همه چیز را افشا می کنم که داخل فدراسیون فقط سه نفر هستند که تصمیم می گیرند. یک نفر برای آن یکی می دوزد و آن یکی هم برای دیگری می بافد و بزرگ تری را به فدراسیون راه نمی دهند.

* آنهایی که مربی تیم ملی هستند فکر می کنند خودشان همه کاره هستند

نمی دانم مشکل میان وزنه برداران المپیکی و سرمربی تیم ملی چه جوری حل می شود. حتی یک پیشکسوت در فدراسیون وجود ندارد. من نمی دانم در کمیته فنی چه کسانی هستند و چه طوری تصمیم می گیرند. هیچ کس نیست حرف بزند که چرا قهرمانان المپیک که افتخار ایران هستند را به مسابقات جهانی نمی برید. مگر می شود کار آنها را نادیده گرفت. اگر آنها یک بار به مسابقات جهانی نروند زندگی شان از بین می رود. حالا خدا را شکر که حداقل چیزهایی بهشان داده اند که زندگی شان تامین شود ولی آخرش چی؟

آنهایی که مربی تیم ملی اند فکر می کنند خودشان همه کاره هستند و اصلا به مربیان شهرستان ها بها نمی دهند. با این حال دلیل نمی شود که بخواهند این بچه ها را بیرون بیندازند.

* به المپیکی ها گفتم اگر قول الکی بدهم به شما نامردی کرده ام!

این بچه ها می خواهند یک روزی حرف بزنند. الان هم که اسپانسر گرفته اند خودشان تمرین می کنند. البته به من گفتند آقای نصیری بیا مسائل را حل کن اما گفتم اصلا دیگر به من مربوط نمی شود چون آنها به حرف من گوش نمی دهند من هم الکی به شما قول بدهم نامردی کرده ام! برای این که آنها آن قدر غرور دارند که حرف گوش نمی کنند و فکر می کنند چه کاره هستند؟ این افراد را باید بفرستند شهرستان های خودشان ۲۰ میلیون تومان هم به آنها بدهند بعد ببینند چی می سازند.

خیال می کنند با وزنه برداری که آ مپول می زند و بعد ۲۰۰ کیلوگرم وزنه را بلند می کند قهرمان تحویل داده اند. ان شاءالله به حق فاطمه زهرا این بچه ها موفق شوند. من تا الان ندیدم اردوی خصوصی وجود داشته باشد. آدم دلش می سوزد. البته دست اسپانسر هم درد نکند؛ چون عاشق کشورش است و برای آبروی ایران کار می کند. با این حال خداییش نمی دانم این مشکلات چه جور حل می شود و نمی خواهم بدانم.


* به خاطر گرفتن گچی که به دست می زنند فدراسیون از من امضا گرفت

در حال حاضر صبح تا ظهر بیکارم، عصرها هم می گردم (با خنده) . چند وقتی مربی نونهالان بودم اما بعد کنار رفتم؛ چون نمی خواستم کار کنم. البته پدر و مادرهای بچه ها خیلی گفتند برگرد. این بچه ها پدر، مادر، خواهر و برادرشان شده محمد نصیری. دست آقای افشارزاده هم درد نکند. او مرد بزرگ ورزش ایران است. زمانی که مربی نونهالان بودم هرچی می خواستم جلوی دستم می گذاشت اما یک بار از فدراسیون گچی که به دست می زنند خواستم بگیرم اما ریاحی از من امضا گرفت.

* صالحی امیری فرد شیرین زبانی است

آقای صالحی امیری در اردوی تیم ملی کشتی با زبان ورزش دوستانه و قشنگی صحبت کرد. علاوه بر آن راجع به دوپینگ هم صحبت کرد. این مرد خیلی به دلم نشست. البته اول که سلام علیک کرد او را نشناختم یکی گفت" نصیری، این صالحی امیری است. " به او گفتم" آقای وزیر، " گفت" من هنوز وزیر نشده ام" من گفتم" مطمئنم می شوی. " خیلی دوستش دارم (با اشاره به قندان قند) به این شیرین کام به خاطر خودم نمی گویم. او خیلی شیرین بیان بود و وظیفه من است موفقیت کشتی را هم به او و هم به مردم تبریک بگویم.

مهم ترین افتخارات نصیری:

المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو سیتی (طلا)

المپیک ۱۹۷۲ مونیخ (نقره)

المپیک ۱۹۷۶ مونترال (برنز)

مسابقات جهانی ۱۹۶۸ (طلا)

مسابقات جهانی ۱۹۶۹ (طلا)

مسابقات جهانی ۱۹۷۰ (طلا)

مسابقات جهانی ۱۹۷۳ (طلا)

مسابقات جهانی ۱۹۷۴ (طلا)

مسابقات جهانی ۱۹۷۲ (نقره)

مسابقات جهانی ۱۹۶۶ (برنز)

مسابقات جهانی ۱۹۷۱ (برنز)

مسابقات جهانی ۱۹۷۶ (برنز)

بازیهای آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک (طلا)

بازیهای آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک (طلا)

بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران (طلا-مجموع)

بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران (طلا-دوضرب)

بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران (نقره- یک ضرب)

قهرمانی آسیا ۱۹۷۱ مانیل (طلا)

قهرمانی آسیا ۱۹۷۷ بغداد (طلا)

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات