لوکا بوناچیچ می گوید لیگ ایران سوپرمارکت نیست و اگر فردی پیدا می شود که قوانین را رعایت نمی کند باید با او برخورد شود.

به گزارش افکارنیوز ، سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن، درباره مسائل مختلفی از جمله وجود تبانی و ناپاکی در فوتبال ایران، وضعیت اردوی تیم ملی فوتبال و دیدار بعدی این تیم در لیگ برتر صحبت کرد.

* این روزها بحث هایی درباره تبانی و ناپاکی در فوتبال ایران مطرح است. به عنوان کسی که چند سال در فوتبال ایران کار کرده درباره این مسائل چه نظری دارید؟

- من هم می توانم یکی از مربیانی باشم که خیلی بیشتر از قراردادم پول بگیرم، اما من برچسب اخلاق ورزشی را روی پیشانی خود دارم و دانشم از خیلی چیزها مهم تر است و آن را خیلی دوست دارم. با این حال امروز خط فوتبال ایران به گونه ای است که هدف وسیله را توجیه می کند. گروه های خاصی هستند که کارهای پیچیده ای را انجام می دهند. فکر می کنم علیپور (دبیر ستاد رسیدگی به تخلفات حرفه ای) در این زمینه کارهای خوبی انجام می دهد و می تواند مفید باشد.

* آیا تا به حال به شما هم پیشنهاد تبانی شده است؟

- بله. برای خود من هم پیش آمده. اما من همیشه گفته ام که حتی نیاز نیست کسی پول قهوه من را حساب کند. مربی نیستم که وقتی به هر تیمی می روم هشت بازیکن مشخص با خودم ببرم. مربی نیستم که همیشه با چند دستیار خاص کار کنم تا الان در هر تیمی که بوده ام با افراد مختلفی به عنوان دستیار کار کرده ام. وقتی سرمربی یک تیم می شوم با خودم مینی بوسی بازیکن نمی آورم. اما تا جایی که می دانم در فوتبال ایران این کارها خیلی راحت انجام می شود و حتی راحت تر حرفش را می زنند. بازیکنانم این مسائل را به من گفته اند. در فوتبال ایران هم مربی قوی و هم مربی ضعیف داریم. مربی ضعیف به هر طریقی که شده می خواهد نتیجه بگیرد. فکر کنم علیپور بازیکنان را می شناسد و می تواند این مسائل را ریشه کن کند.

* فکر می کنید واقعا می شود این مسائل را ریشه کن کرد؟

- دوست دارم این مسائل ریشه کن شود، اما من فقط یک خارجی ام و نمی توان کار خاصی انجام دهم. لیگ ایران سوپرمارکت نیست و باید اصولی در آن حاکم باشد و همه چیز به طور جزئی مشخص شود. اگر هم فردی پیدا می شود که قوانین را رعایت نمی کند باید برنامه ای برای برخورد با او وجود داشته باشد.

* کمی از تیم ملی صحبت کنیم. بعد از هفته دوازدهم لیگ برتر اردوی تیم ملی شروع می شود و لیگ چند هفته ای تعطیل است. نظرتان درباره عملکرد تیم ملی چیست؟

- بازی های ایران را در مقدماتی جام جهانی دیدم. انتظار داشتم که ایران ساده تر به جام جهانی برود، اما شرایط به گونه ای شد که سه بازی آخر خیلی مهم شد و ایران بالاخره به هدفی که داشت رسید. به نظرم کی روش فوتبال ایران را به چیزی که می خواست رساند، اما رفتن به جام جهانی نباید ضعف ها را پوشش دهد.

* چرا هر مربی که به تیم ملی آمده برای بازی ها اردوی بلند مدتی می گذارد؟

- به این دلیل که مربی ها ترس دارند و فکر می کنند هر چه بیشتر بازیکنان را در اختیار داشته باشند بهتر نتیجه می گیرند. با این حال فدراسیون باید به فکر باشگاه ها هم باشد. درست است که ایران باید در جام جهانی به میدان برود، اما کی روش نباید فقط به فکر منافع ملی باشد و باید منافع باشگاه ها را در نظر بگیرد. باید به برنامه های سرمربی تیم ملی احترام گذاشت، اما مشکل باشگاه ها با تیم ملی بیشتر همین برنامه ها بوده است و امیدواریم که منافع باشگاه ها هم رعایت شود.

* تیم ملی در زمان کی روش نسبت به سال های گذشته بازیکنان متفاوتی در اختیار دارد. به نظر شما نسل بازیکنان تیم ملی در زمان برانکو بهتر بود یا زمان کی روش؟

- در زمان برانکو ایران بازیکنان قوی تری را در اختیار داشت. دایی، مهدوی کیا، هاشمیان و… نسل با تجربه تری بودند که به خاطر بازی در اروپا کیفیت تیم ملی را هم بالا برده بودند. به همین خاطر تیم برانکو نسبت به تیم کی روش برتری داشت.

* شما هم معتقدید تیم ملی ایران شانسی به جام جهانی رفت؟

- خیر. اصلا این طور نبود. تیم شما زحمت زیادی کشید تا به جام جهانی برسد. البته در ابتدا ضعیف بودند، اما در سه بازی پایانی خیلی خوب کار کردند. باید در نظر داشته باشیم که در فوتبال به بخت و اقبال هم نیاز است، اما تیم ایران با شایستگی به جام جهانی رفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات