چندی پیش کمیته بین المللی المپیک (IOC) اجازه برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک را برای ایران صادر کرد، اما سوال اینجاست که چطور بدون تحقق شروط IOC، این مجوز صادر شد؟ !

به گزارش افکارنیوز ، چندی پیش کمیته بین المللی المپیک (IOC) اجازه برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک را برای ایران صادر کرد، اما سوال اینجاست که چطور بدون تحقق شروط IOC، این مجوز صادر شد؟ !

پس از پایان دوره چهار ساله مدیریت کمیته ملی المپیک در آبان ماه سال ۹۱ درحالی که انتظار می رفت انتخابات کمیته طبق روال معمول برگزار شود، به دلایلی نامعلوم مجمع انتخابات تشکیل نشد. نامعلوم بودن دلایل برگزار نشدن انتخابات کمیته هم، زمانی بیشتر خودش را نشان داد که با روی کار آمدن دولت جدید و بدون تحقق برخی از شروط IOC، مجوز برگزاری انتخابات برای ایران صادر شد و همه موانع به یک باره از سر راه کنار رفت!

چندی پیش IOC به نامه کمیته ملی المپیک ایران در زمینه صدور مجوز برگزاری انتخابات پاسخ مثبت داد، آن هم در شرایطی که حدود یک سال بر روی شروطی چون بازگشت روسای برکنار شده و اصلاح اساسنامه فدراسیون ها اصرار داشت. البته اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک هم یکی از شروط کمیته بین المللی المپیک بود که سرانجام سی ام مرداد تایید شد.

بعد از برکناری روسای فدراسیون های قایقرانی، تیروکمان و دوچرخه سواری بود که مجامع جهانی ورزش به ویژه IOC و OCA نسبت به ورزش ایران حساس شدند تا جایی که ملی پوشان این رشته ها اجازه حضور در میادین بین المللی را نداشتند. این وضعیت تا آنجا ادامه پیدا کرد که مسئولان ورزش دست به کار شدند و با انتصاب محسن رضوانی به عنوان سرپرست فدراسیون شنا و برگزاری جلسه با رییس ترکیه ای فدراسیون جهانی تیروکمان، تعلیق رشته های مربوطه را برداشتند.

در قایقرانی هم که خیلی ها اعتقاد داشتند برخی از داخل کشور اطلاعاتش را به مجامع جهانی مخابره می کنند، اکنون مشکلات برطرف شده و تیم های ملی روانه مسابقات آسیایی و بین المللی می شوند.

در این میان نکته قابل تامل این است که چرا با این که دو شرط IOC (بازگرداندن روسای برکنار شده فدراسیونها و اصلاح اساسنامه فدراسیونها) انجام نشده، اما اجازه برگزاری انتخابات کمیته و به تبع آن فدراسیون های ورزشی صادر شده است؟ مگر وضع کنونی ورزش با چند ماه پیش تفاوتی کرده که شاهد تغییر موضع مجامع جهانی در قبال ورزش ایران هستیم؟

اجازه برگزاری انتخابات اقدام مثبتی برای ورزش ایران است و تا حدودی کمیته ملی المپیک، فدراسیونها و تیمهای ورزشی را از بلاتکلیفی خارج می کند اما رفتارهای چندگانه کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا در یکسال گذشته و اقدامات برخی از مدیران فعلی و گذشته ورزش و روسای برکنار شده صدماتی را به ورزش کشور وارد کرد و علامت سوالهایی را مقابل آنها بوجود آورده است. اینکه چرا کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا پس از برگزاری نشستهای مختلف با مسوولان ورزش ایران در طول یکسال گذشته راضی به برگزاری انتخابات نشدند؟ ! چرا هر بار که بحث برگزاری انتخابات مطرح می شد، دائما بر تحقق سه شرط خود پافشاری می کردند؟ !

خواست جامعه ورزش این است که با صدور مجوز از سوی کمیته بین المللی المپیک، مسوولان ورزش کشور هر چه زودتر شرایط برای برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک و فدراسیونهای ورزشی را فراهم کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات