آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) فهرست جدید داروهای ممنوعه برای سال ۲۰۱۴ میلادی را ۹ مهرماه منتشر کرد. این فهرست بدون حذف یا اضافه شدن داروی جدید و در کل کمترین جایهجایی نسبت به سال های گذشته منتشر شده اما در هر صورت در برگیرنده تغییرات و مواردی است که توچه به آنها توسط ورزشکاران الزامی است.

به گزارش افکارنیوز ، پس از اینکه هیات اجرایی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در در نشست سالیانه خود که سه هفته پیش در بوینس آیرس آرژانتین برگزار شد، فهرست داروهای ممنوعه برای سال ۲۰۱۴ میلادی را به تصویب رساند،   مقرر شد تا این فهرست به مانند هر سال، سه ماه پیش از فرا رسیدن سال نو میلادی منتشر شود. بر این اساس فهرست جدید وادا ۹ مهرماه منتشر شد.

معمولا هر سال فهرست وادا با تغییراتی که در برگیرنده اضافه شدن دارو یا داروهایی به جمع مواد ممنوعه، حذف یکی از آنها، تاکید بر حداکثر دوز مجاز مصرفی برخی داروها، راهنمای مصرف موضعی برخی پمادها و کورتن ها و… بود، منتشر می شد این در حالی است که فهرست جدید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با کمترین تغییر در اختیار نادوهای کشورهای عضو قرار گرفته است.

البته در این فهرست توجه به سه نکته که وادا روی آن تاکید زیاد داشته است، حائز اهمیت است. لطفعلی پورکاظمی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو)   در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مواردی که ورزشکاران باید بر اساس فهرست جدید وادا و برای استفاده از مواد نیروزا در سال میلادی پیش رو به آنها توجه داشته باشند، عبارتند از:

* داروهای" آمستامین" و" مت آمستامین"   از گروه محرک های متغیری هستند که در ایران به" شیشه" معروف هستند، به جزئیات آزمایشگاهی بیشتری تفکیک شده اند. بر این اساس دو نمونه از این مواد به نام های" کاتینون" و" مفدرون" جزو مواد ممنوعه نیستند و مصرف آنها بلامانع است چراکه موجب افزایش کارآیی ورزشکاران نمی شوند.

* آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) با همکاری سازمان بهداشت جهانی یک نام بین المللی اختصاصی برای برخی مواد  انتخاب کرده تا از آنها در جهان با یک عنوان تجاری مشترک نام برده شود. INN نامی است که بر روی برخی مواد و به منظور سهولت بیشتر کشف آنها گذاشته است. بر این اساس باید از مصرف داروهایی که INN در ترکیب خود دارند و نام این ماده روی بسته آنها درج شده است، اجتناب کرد چون در این صورت نتیجه آزمایش ضد دوپینگ، مثبت اعلام می شود. (به عبارت ساده تر وجود ماده INN در ترکیب داروها یعنی اینکه آن دارو جزو مواد ممنوعه است)

* در فهرست جدید وادا در تعاریف" اگزوژن" و" آندوژن" به منظور شفاف سازی تغییراتی ایجاد شده است. بر این اساس اگزوژن ماده ای خارجی است که وارد بدن می شود اما آندوژن ماده ای است که توسط دستگاه های بدن تولید می شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در ادامه این گفتگو با تاکید بر استفاده آگاهانه ورزشکاران از داروهای نیروزا و لزوم توجه آنها به موارد ذکر شده طی سال ۲۰۱۴ میلادی، خاطرنشان کرد: همه اینها  برگرفته از کد وادا و تغییرات اعمال شده در آن است که برای کل نادوهای جهان نیز لازم الاجراست.

وی تاکید کرد: بر این اساس ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) همزمان با اول ژانویه سال ۲۰۱۴ یعنی ۱۱ دی ماه، بررسی تمام نمونه گیری‎های به عمل از ورزشکاران را بر اساس فهرست جدید وادا انجام داده و نتایج را نیز با در نظر گرفتن همین فهرست اعلام می‎کند.

پورکاظمی با یادآوری اینکه فهرست داروهای ممنوعه ۲۰۱۴ ترجمه و تکثیر شده است، خاطرنشان کرد: این فهرست در قالب  کتابچه ای با ترجمه فارسی در اختیار تمام فدراسیون ها و ۱۶ هزار باشگاه فعال در سراسر کشور و حتی تمام انجمن‎ها قرار می گیرد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات