کمتر از دو هفته نیست که اسطوره فوتبال علی دایی درگیر حواشی متعددی است. فوتبال ناپاک، رشوه، داوری و… و این بار هم جنجال قدیمی و همیشگی دایی و مایلی کهن.

به گزارش افکارنیوز ، هفته گذشته بچه های تیم ملی والیبال ایران گل کاشتند. مردان والیبال ایران که هم اکنون قهرمان آسیا هستند در یک بازی دیدنی چشم بادامی ها را مغلوب قدرت خود کردند و سه بر صفر آنها را شکست دادند. بلندقامت های والیبال بدون درگیری و حواشی قهرمان آسیا شدند و مدال خوش رنگ طلا را به گردن انداختند. در همان زمان بود که تیم ملی واترپلوی ایران نیز جهانی شد اما همچنان شیرینی بردهای جهانی در میان تیترهای حاشیه ای فوتبال روز به روز تلخ تر و تلخ تر می شود.

به راستی در ایران چه ورزشی اهمیت دارد؟ ! درگیری ها و چالش های فوتبال در شرایطی مطرح می شود که فوتبال ایران درکمتر از یک سالمانده به جام جهانی، باید تمام هوش و حواس خود را به این مساله معطوف کند اما متاسفانه دعواهای شخصی و جدل های اینچنینی وقت فوتبال را می کشد.


بین دایی و قهرمانی چه گذشت؟

کمتر از دو هفته نیست که اسطوره فوتبال علی دایی درگیر حواشی متعددی است. داستان این جنجال ها از فوتبال ناپاک، رشوه، داوری و… شروع شد. پس از اتفاقات جنجالی بازی سپاهان و پرسپولیس و اظهارات علی دایی در خصوص محسن قهرمانی، این موضوع به یکی از اصلی ترین اتفاقات فوتبال ایران تبدیل شد و بعد از این که حکم محرومیت محسن قهرمانی ودستیار علی دایی صادر شد حالا قهرمانی پس از تماس با برخی اعضای کمیته داوران و دو نفر از مدیران بلندپایه فدراسیون فوتبال تهدید کرده حالا که از قضاوت طرد شده، مسائلی از داوری و مدیران فدراسیون می داند و با مدرک افشا خواهد کرد. زیرا به باور او اگر بنا بر محرومیت باشد بسیاری دیگر هم باید تاوان بدهند. افشاگری کامل محسن قهرمانی، حتی می تواند لیگ را با یک تعطیلی مقطعی مواجه کند. علی دایی هم از اینکه دو نفر از نزدیکانش محروم شده اند ناراحت است، زیرا او خودش افشاگر ماجراهای اخیر بود اما حالا دستیار و دوست نزدیک خود را در جمع محرومان می بیند. با این حال باز هم باید منتظر حواشی بعدی باشیم چنانچه محسن قهرمانی ادعا کرده است خیلی ها را با خودش پایین می کشد!


جنجال همیشگی دایی و حاجی

در آن سو جنجال قدیمی و همیشگی دایی و مایلی کهن شکل گرفت. دلیل این دعوای زنده تلویزیونی هم بر سر داوری بود. در این دعوا دایی در نقش منتقد داوری بود و مایلی کهن مدافع و حامی داور، به همین خاطر وکیل مدافع داوران در این جنجال، تلاش کرد که به منتقد سرسخت این روزهای داوری بفهماند که رفتارها و سروصدایش کنار زمین بر کار داوران تاثیر می گذارد و شاید همین جنجالها کفه داوری را به سود تیم دایی سنگین تر کند اما دایی هم به طور اساسی دست روی چیزی گذاشت که در سالهای گذشته به یک نقطه ضعف بزرگ برای مایلی کهن تبدیل شده در مسابقه ای که یک طرفش محمد مایلی کهن باشد و در طرف دیگرش، علی دایی، هر لحظه باید انتظار درگیری و چالش بود، حاجی که روزهایی لقب استاد اسطوره فوتبال را یدک می کشید اما به یکباره شد دشمن، شهریار این روزها در پی زندانی کردن مایلی کهن هم رفته است! و به گفته خودش مثل دفعات قبل کوتاه نمی آید. شهریارکه بدجوری عصبانی است تهدید کرده که اگر حاجی حرفهایش را ثابت کند از فوتبال میرود و اگر نتوانست ثابت کند حاجی باید برود!


این که اسطوره فوتبال شدیدا پیگیر شکایت خودش است و این که حاجی مایلی کهن با پشوانه چه حمایتی آن حرف ها را زده هیچ کدام به این مطلب ربطی ندارد و این که بالاخره در این دعوا چه کسی پیروز میدان می شود باز هم به این مطلب ربطی ندارد و ما پی برنده و بازنده این قصه نیستیم اما میخواهیم بدانیم چند سال دیگر باید بگذرد تا فوتبال ما بدون حاشیه شود چند سال دیگر باید بگذرد تا اهالی فوتبال یادشان بیفتد دور هم جمع شدند تا فوتبالمان را سرو سامان بدهند تا کی دعوا و جنجال در فوتبال ادامه پیدا می کند؟ !


دعوا و بحث و جدل دایی و مایلی کهن همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد و تمام نگاه ها را به سمت و سویی می برد که آخرش شکایت و شکایت بازی است و منفعتی که برای فوتبال ندارد هیچ، بلکه دو نفر از مردان بزرگ فوتبال با حرف هایی که می زنند، آبروی خود و فوتبال را می برند و شأن این ورزش را تا جایی پایین می آورند که مخاطب فوتبال بعد از خواندن حرف های دایی و مایلی کهن احساس کند شکی که تا الان درباره پلیدی های پشت صحنه فوتبال داشته به یقین تبدیل شده است.


برآیند فوتبال چیست؟

براستی برآیند فوتبال ما چیست؟ فوتبال امروز ما تشکیل شده مافیا، تبانی، اتهام زنی و گردش مالی بسیار کلان که البته این مورد آخر نیز مثل بقیه موارد ذکر شده در راه صحیحی نمیباشد و در بستری آلوده و بیمار انجام میشود. اینست که با وجودی که تیمهای باشگاهی ما سالهاست با صرف هزینههای سنگین نتیجه ای در عرصه بین المللی نگرفتند، و تیم ملی هم به دلیل وجود مشکلات مالی توانایی برگزاری یک اردو و برگزاری دیدار دوستانه را نیز ندارد.

فوتبال در عرصه داخلی یا بین المللی با وجود نداشتن زیرساختهای اولیه چگونه میتواند افتخار آفرینی کند و چه تا ثیر مثبتی می تواند در جامعه داشته باشد؟ در فوتبالی که امکانات اولیه سخت افزاری برای تیمها وجود ندارد و سالها در حسرت یک استادیوم استاندارد بین المللی به سر میبرد و بزرگترین سرمایه نرم افزاری آن اسطوره ای به نام علی دائی باشد که میبایست تمام وقت و انرژی و افتخارات خود را در این فوتبال بیمار صرف حواشی کند چه انتظاری از این فوتبال میتوان داشت؟ ؟ ؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات