سایت فدراسیون جهانی کشتی در گزارشی جویبار را پایتخت کشتی ایران نامید.

به گزارش افکارنیوز ، فیلا در گزارشی به درخشش کشتی گیران جویباری در ترکیب تیم ملی ایران در جریان رقابت های جهانی بوداپست اشاره کرد و نوشت: در هر کشور کشتی خیزی، منطقه یا استانی وجود دارد که کشتی در آنجا پادشاه است. مثلا در روسیه، داغستان یا چچن و یا در آمریکا آ یو وا یا پنسیلوانیا. در ایران چندین استان می توانند مدعی باشند، اما در سال های گذشته مازندران، بهترین کشتی گیران را معرفی کرده است. در مسابقات سال ۲۰۱۳ نه تنها این منطقه قهرمانانی داشته است، بلکه شهر کوچکی به نام جویبار از این ویژگی برخوردار بوده است.

ماه گذشته در بوداپست کشتی آزاد ایران برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۲ قهرمان جهان شد و این در حالی بود که از پنج مدالیست ایران سه نفر آنها از جویبار بودند. شهری که تنها حدود ۲۷ هزار نفر جمعیت دارد.

مانند خیلی از مناطق ایران ورزش اول در جویبار فوتبال، بسکتبال و یا والیبال نیست، بلکه ورزش اول جویبار، کشتی است. در واقع جویبار اولین شهر در ایران و شاید در جهان باشد که میدانی به نام کشتی دارد.

کشتی گیران جویباری در چهار وزن از هفت وزن نماینده ایران در رقابت های جهانی بودند. رضا یزدانی که یکی از مشهورترین کشتی گیران ایران است به مدال طلای ۹۶ کیلوگرم رسید و این کشتی گیر چهار مداله با محبوبیت داخلی مواجه است، به طوری که او به" پلنگ جویبار" مشهور شده است.

با این که رضا یزدانی چهار مدال جهانی دارد، اما او تنها کشتی گیر سرشناس جویبار نیست. عزت الله اکبری نیز در مسابقات جهانی مدال نقره ۷۴ کیلوگرم را گرفت تا عنوان" پدیده کشتی ایران" را به خود اختصاص دهد. البته او در فینال با باخت مقابل قهرمان شکست ناپذیر آمریکا یعنی جردن باروفس به مدال نقره رسید.

اما هنوز هم قهرمانان دیگری از جویبار وجود دارند. مسعود اسماعیل پور، دارنده دو مدال طلای جوانان جهان موفق شد در بوداپست به مدال برنز ۶۰ کیلوگرم برسد. کمیل قاسمی نیز، دیگر کشتی گیر جویباری است که در المپیک لندن مدال برنز گرفت، اما در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ در رسیدن به مدال وزن ۱۲۰ کیلوگرم ناکام ماند.

اما رویش این قهرمانان در جویبار اتفاقی نیست، بلکه پیامد مربیگری خوب و تمرینات مناسب است. پدر مسعود اسماعیل پور یکی از مربیان شهر جویبار است و از سال ۲۰۰۲ تا به حال قهرمان جهان تحویل داده است. زمانی که کشتی گیر او یعنی مهدی حاجی زاده در مسابقات جهانی تهران مدال طلای ۷۴ کیلوگرم را بر گردن آویخت. سالی که ایران با این مدال قهرمان جهان شد و سپس سالن کشتی به نام" مهدی حاجی زاده" به خاطر عملکرد بی نظیر او در جویبار بنا شد.

پس از درخشش در بوداپست، این قهرمانان به خانه باز گشتند و با استقبال با شکوه مردم جویبار مواجه شدند. ایران پس از ۱۱ سال دوباره قهرمان جهان است و کشتی گیران جویباری نقش عمده ای در کسب این عنوان قهرمانی داشتند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات