مقدماتی جام ملتهای آسیا ۲۰۱۵؛

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا ساعت ۱۹ امروز در ورزشگاه آزادی میزبان تیم ملی تایلند است.

به گزارش افکارنیوز ، تیم ملی فوتبال ایران در سومین دیدار مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم ملی تایلند می رود.

شاگردان کی روش پس از برد مقابل کره جنوبی و صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بعد از ۱۹ روز در یک دیدار رسمی به دیدار تیم ملی تایلند می روند.

بازی دو تیم ملی فوتبال ایران و تایلند در مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا می تواند نخستین دیدار تدارکاتی تیم ملی ایران در راه آماده سازی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باشد چرا که تا الآن تیم ملی بازی تدارکاتی انجام نداده است.

شاگردان کی روش به مصاف تیم قعر نشین تایلند می روند که تا الآن بردی در رقابتهای مقدماتی آسیایی کسب نکرده است. با این اوصاف تیم ملی ایران کار سختی مقابل تیم ملی تایلند نخواهد داشت.

مهرداد بیت آشور و دانیال داوری بازیکنان دورگه تیم ملی نخستین حضورشان در ترکیب تیم ملی را تجربه می کنند. همچنین اشکال دژاگه هم بعد از رهایی از بند مصدومیت دوباره به ترکیب تیم ملی بازگشته است. به هر حال باید دید که کی روش از بازیکنان جدید دورگه مقابل تیم ملی تایلند استفاده می کند یا نه!

شایان ذکر است تیم ملی ایران در دو بازی گذشته اش در مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا یک برد و یک تساوی بدست آورد. این تیم با هدف پیروزی به مصاف تایلند می رود تا صدرنشینی اش را در گروه B تثبیت کند.

در آن سوی میدان تیم ملی تایلند در ۱۲ رویارویی اش با تیم ملی ایران طعم پیروزی را نچشیده است. این تیم قصد دارد که با امتیاز گرفتن از تیم ملی ایران رکورد ناکامی هایش را بشکند.

سوراچای سرمربی تایلند بیان کرده که در دوران بازیگری اش شاهد شکست تیمش مقابل تیم ملی ایران نبوده است. این بار هم قصد دارد که با تکنیک مناسب تیمش را به مصاف تیم ملی ایران بفرستد تا حداقل یک امتیاز در ورزشگاه آزادی بدست آورد.

گفتنی است: خسرو حیدری و مهرداد پولادی به خاطر مصدومیت غایبان تیم ملی مقابل تیم ملی تایلند هستند.

سوره سوکا، سوچائو نوتنم و جاکرایان هم غایبان تیم ملی تایلند در این بازی هستند.

گفتنی است: آخرین دیدار دو تیم فوتبال ایران و تایلند در مرحله انتخابی جام ملتهای ۲۰۱۱ آسیا بود که تیم ملی ایران با تک گل جواد نکونام موفق به شکست تایلند شد.

دیگر بازی گروه B مرحله مقدماتی جام ملتهای آسیا بین تیمهای فوتبال لبنان و کویت در ساعت ۱۸ برگزار می شود.

** تاریخچه حضور ایران و تایلند در رقابت های جام ملت های آسیا

جام ملت های آسیا یک جام فوتبال است که زیرنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) برگزار می شود.

قهرمان این جام، قهرمان قاره آسیا در رشته فوتبال می باشد و به طور خودکار به جام کنفدراسیون ها راه می یابد. این جام از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۳ هر چهار سال یکبار برگزار می شود.

به دلیل همزمانی این جام با جام ملت های اروپا و المپیک کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دوره این بازی ها را تغییر دهد تا در سطح جهان به این جام توجهی بیشتر شود.

بعد از جام ملت های آسیا سال ۲۰۰۴ این جام در سال ۲۰۰۷ با فاصله سه سال برگزار شد اما بعد از آن باز هم هر چهارسال یکبار برگزار شد.

تیم های ژاپن و کره جنوبی از شرق و تیم های ایران و عربستان صعودی از غرب همواره در میان یکی از تیم های دیدار پایانی بوده اند.

در میان تیم های دیگری که در این جام موفق بودند می توان به عراق امارات، کویت و چین اشاره کرد.

استرالیا تازه ترین کشوری است که به این جام اضافه شده است و میزبان این دوره از مسابقات جام ملت های آسیا است، تایلند، لبنان، کویت حریفانی هستند که در مهر و آبان امسال باید مقابل ایران قرار گیرند و در استرالیا به رقابت بپردازند.

تیم ایران یک تیم فوتبال بین المللی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند.

تیم فوتبال ایران از تیم های قدرتمند آسیاست که سه بار جام ملت های آسیا، در سال های ۱۹۶۸،۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ شده است.

در چهار دوره این مسابقات چهار بازیکن ایرانی موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن آسیا شده اند. خداداد عزیزی، علی دایی، مهدی مهدی کیا و علی کریمی این چهار بازیکن اند.

تیم فوتبال ایران در طبقه بندی فیفا در رده ۵۲ جهان و ۴ آسیاست. ایران تاکنون دوازده بار در مسابقات جام ملت های آسیا حضور یافته است که اولین حضور ایران بر می گردد به سال ۱۹۶۸ که کشور ایران در آن سال میزبان مسابقات نیز بود و توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند، علاوه بر آن سال، تیم فوتبال ایران در سال های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ نیز توانست قهرمان آسیا شود.

ایران در این رقابت ها تاکنون دوبار میزبان مسابقات بوده است یکی از میزبانی ها در سال ۱۹۶۸ میلادی بود که ایران توانست قهرمان مسابقات شود و دیگری در سال ۱۹۷۶ میلادی صورت گرفت در ابتدا میزبانی این دوره از مسابقات به لبنان داده شده اما به دلیل جنگ های داخلی لبنان از میزبانی محروم شد و ایران توانست کمتر از ۸ سال مجددا میزبان کشورهای آسیایی شود.

لازم به ذکر است: که ایران در این سال هم توانست قهرمان آسیا را به نام خود ثبت کند.

دیگر عنوان قهرمانی در سال ۱۹۷۲ برای ایران رقم خورد. در آن سال کشور تایلند میزبان مسابقات بود و بازی ها در بانکوک، پایتخت تایلند برگزار شد.

بازی فینال ایران در این دوره در مقابل تیم فوتبال کره بود که با درخش جباری در دقایق پایانی ایران توانست دو گل را دارد دروازه کره ای ها کرده و پیروز شود و قهرمانی آسیا را برای بار دیگر کسب کند.

ابراهیم آشتیانی در سال ۱۹۷۲ و علی پروین در سال ۱۹۷۶ توانستند عنوان بهترین بازیکن مسابقات را کسب کنند تیم ملی فوتبال کشورمان علاوه بر کسب سه عنوان قهرمانی توانست در سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۸ و۱۹۹۶ و ۲۰۰۴ چهار بار مقام سوم مسابقات آسیایی را کسب کند و یکبار هم در سال ۱۹۸۴ میلادی در رده چهارم قرار گرفت اما تیم ملی فوتبال تایلندی در این مسابقات حضوری متفاوت داشته است.

تایلند تاکنون دوبار میزبان جام ملت های آسیا بوده است یکی در سال ۱۹۷۲ که ایران قهرمان آن سال شد و دیگری در سال ۲۰۰۷، دوره چهاردهم مسابقات بود که چهار کشور مالزی، اندونزی، ویتنام و تایلند مشترکاً میزبان جام ملت های آسیا بودند.

گفتنی است که تیم ملی فوتبال تایلند تاکنون موفق به کسب عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی نشده است و فقط توانسته یکبار مقام سوم را از آن خود کند.

تیم فوتبال ایران تاکنون دوازده بار و تیم ملی فوتبال تایلند شش بار در رقابت های جام ملت های آسیا حضور داشته اند که در سال ۱۹۷۲ میلادی به مصاف هم رفته و تیم فوتبال ایران تا دقیقه ۷۴ در مقابل تیم فوتبال تایلند شکست خورده بود، اما با درخشش بازیکنان ایرانی و به ثمر رساندن دو گل در عرض پنج دقیقه، پیروز میدان شد.

رویارویی دیگر این تیم آسیایی برمی گردد به دوره یازدهم مسابقات، یعنی سال ۱۹۹۶ میلادی که ایران توانست با نتیجه سه بر یک تایلند را مغلوب خود کند.

گل زنان این دیدار، نعیم سعداوی، مهرداد میناوند و علی دایی بودند.

آخرین باری که این دو تیم به رقابت با یکدیگر پرداختند جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ بود که در آن سال لبنان میزبان مسابقات بود و بازی این دو تیم به تساوی یک – یک انجامید.

لازم به ذکر است که در تیم فوتبال ایران و تایلند که در این دوره مسابقات جام ملت های آسیا در گروه B قرار دارند.

سه شنبه ۲۳ مهر ۹۲، ساعت ۱۹ به وقت ایران در ورزشگاه آزادی به میدان می روند و بازی برگشت آنان نیز روز جمعه ۲۴ آبان ۹۲، ساعت ۱۵: ۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه راجامالگالا بانکوک برگزار خواهد شد.

ایران در این گروه (گروه B) صدر نشین است و با انجام دو بازی، توانسته چهار امتیاز را کسب کند اما تایلند در رده آخر قرار دارد و از دو بازی که انجام داده نتوانسته است هیچ امتیازی بدست آورد.

بازی های تایلند در مقابل کویت و لبنان بود که کویت با زدن سه گل و لبنان پنج گل این تیم را شکست دادند.

تیم فوتبال ایران با شرایطی که پیش رو دارد، می تواند در مقابل تیم تایلندی پیروز میدان باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات