کاپیتان تیم ملی فوتبال کشورمان در آستانه شکستن نخستین رکود از رکودهای کاپیتان پیشین تیم ملی است.

به گزارش افکارنیوز ، جواد نکونام موفق شد مقابل تایلند بازی صد سی امین خودش را در تیم ملی پشت سر بگذارد. کاپیتان تیم ملی حالا حالا هم مورد توجه کی روش سرمربی تیم ملی است بنابراین در تمام بازی های پیش روی تیم ملی تا جام جهانی بازی خواهد کرد اما او می تواند به رکورد علی دایی حمله کند؟

علی دایی با انجام ۱۴۹ بازی رکوردار بیشترین بازی ملی در فوتبال ایران است. دایی اولین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است که نام خود را در باشگاه صدتایی فیفا ثبت کرد.

نکونام ۱۹ بازی از او کم دارد تا جام جهانی به گفته نبی تیم ملی ۶ بازی تدارکاتی می کند و سه بازی هم که حتما در جام جهانی خواهیم داشت یکی دو بازی هم در مقدماتی جام ملت ها خواهیم داشت با تایلند و لبنان. در مجموع می شود یازده بازی یعنی او فقط ۸ بازی می خواه تا رکورد دایی را بشکند. و اگر ما تا قبل جام جهانی بازیهای بیشتری انجام دهیم امکان شکستن این رکورد هست.

اما رکورد هایی از دایی که شکستن آن سخت است:

۱. بیشترین گل زده ملی در تاریخ فوتبال

مهمترین رکورد دایی ثبت بیشترین گل ملی در تاریخ فوتبال جهان است. دایی ابتدا رکورد پوشکاش مجاری را شکست و بهترین گلزن ملی جهان شد و سپس با به ثمر رساندن صدمین گل ملی خود اولین فوتبالیست تاریخ شد که از مرز ۱۰۰ گل ملی گذشت. دایی اکنون با ۱۰۹ گل ملی بهترین گلزن ملی دنیاست و رکورد او تا مدتها پایدار خواهد بود.

۲. برترین گلزن تاریخ مسابقات مقدماتی جام جهانی

طبق اعلام فیفا، دایی با ۳۵ گل زده بهترین گلزن تاریخ مسابقات مقدماتی جام جهانی است. دایی در ۴ دوره حضور در این مسابقات و در ۵۱ بازی این تعداد گل را به ثمر رسانده است. دایی در مسابقات مقدماتی جام های جهانی ۱۹۹۴،۱۹۹۸،۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ تیم ملی ایران را همراهی کرده است.

۳. برترین گلزن تاریخ جام ملت های آسیا

با ۱۴ گل زده بهترین گلزن تاریخ ۱۴ دوره جام ملت های آسیاست. در بین بازیکنانی که در ادوار مختلف جام ملت های آسیا عنوان آقای گلی را بدست آورده اند، بهترین آمار مربوط به دایی است که در جام ۱۹۹۶ موفق شد ۸ گل به ثمر برساند. این بیشترین تعداد گل به ثمر رسیده توسط یک بازیکن در یک دوره جام ملت ها است و هیچ بازیکنی در سه دوره اخیر جام ملت های آسیا به رکورد او نزدیک نشد.

۴. دو بار برترین گلزن ملی سال جهان

دایی در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۴ از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار به عنوان برترین گلزن ملی سال انتخاب شد. از سال ۱۹۹۲ که برترین گلزن ملی سال انتخاب می شود فقط دایی دو بار این عنوان را به دست آورده است. دایی در سال ۱۹۹۶ با ۲۲ گل و در سال ۲۰۰۴ با ۱۸ گل ملی برترین گلزن ملی سال فوتبال جهان شد.

۵. تنها بازیکن آسیایی در بین ۱۰۰ بازیکن برتر تاریخ

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ انجمن آمار فوتبال بریتانیا در کتابی با عنوان" Greatest ever footballers" صد بازیکن برتر تاریخ فوتبال جهان را با توجه به معیارهای آماری از جمله بازی ها و گل های ملی معرفی کرد که دربین بازیکنان آسیایی تنها نام علی دایی دیده می شود. دایی در این رده بندی در رتبه ۲۶ قرار گرفته است.

۶. اولین بازیکن آسیایی حاضر در فینال لیگ قهرمانان اروپا

اولین بازیکن آسیایی است که در فینال معتبرترین لیگ باشگاهی جهان، لیگ قهرمانان اروپا، حاضر بوده است. دایی در فینال ۱۹۹۹ اگرچه برای بایرن مونیخ به میدان نرفت اما، بر روی نیمکت این تیم حاضر بود و موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا شد. البته پارک جی سونگ کره ای در سال گذشته اولین بازیکن آسیایی شد که حضور در میدان این رقابت را نیز تجربه کرد.

۷. اولین ایرانی قهرمان بوندس لیگا

اولین بازیکن ایرانی که در یک لیگ معتبر اروپایی به مقام قهرمانی دست یافته است. دایی در فصل ۹۹ ۹۸ بوندس لیگا با تیم بایرن مونیخ قهرمان آلمان شد. بعد از دایی، هاشمیان و کریمی نیز با تیم بایرن مونیخ به این مقام دست یافتند.

۸. اولین و تنها ایرانی صاحب پست رسمی در فیفا

علی دایی در حال حاضر عضو کمیته فوتبال فیفاست و از سال ۲۰۰۷ در این کمیته که ریاست آن با فرانس بکن باوئر است، حضور دارد. دایی همچنین تنها شخصیت فوتبال ایران است که در مراسم انتخاب بازیکن سال فیفا از سوی ایران حضور یافته است. دایی در سال ۲۰۰۴ به دعوت رسمی فیفا در مراسم اهدا جوایز بهترین های سال فوتبال جهان حضور یافت و جایزه بهترین بازیکن فوتسال جهان را به فالکائو برزیلی اهدا کرد.

۹. اولین بازیکن – مربی قهرمان

اولین بازیکن – مربی در تاریخ لیگ ایران بود که قهرمانی لیگ را جشن گرفت. دایی در فصل ۸۵ با تیم سایپا همزمان به عنوان بازیکن و سرمربی تیم موفق به قهرمانی در لیگ برتر شد تا اولین و تنها بازیکن – مربی در تاریخ لیگ باشد که موفق به انجام این مهم می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات