بازیکن آمریکایی و پیشین تیم بسکتبال صبا باتری تهران در خارج از زمین به هوادارانی که از جثه او وحشت زده بودند لبخند می زد و آنها را در آغوش می کشید.

به گزارش افکارنیوز ، نزدیک ترین چیز به سفیر آمریکا در ایران یک غول ۲۱۷ سانتی متری است که با لهجه منطقه کارائیب صحبت می کند.

گارث ژوزف، متولد جزیره دومینیکن و ساکن نیویورک در زمان خودش، شناخته شده ترین بازیکن خارجی لیگ برتر بسکتبال ایران بود. او در زمین بازی مثل یک برج مهیب مقابل بازیکنان حریف می ایستاد و ریباندهایش معروف بود. ژوزف در خارج از زمین به هواداران وحشت زده اش لبخند می زد و آنها را در آغوش می کشید. او به خوبی آموخته بود که در ایران چطور سیاست، ورزش و اعتقاداتش را مدیریت کند.

گارث ژوزف می گوید: «وقتی شما در کشورهای متفاوت بازی می کنید، ملیت، رنگ و حتی نژاد خود را از دست می‎دهید. شما فقط یک بازیکن بسکتبال هستید و این به شما اجازه می دهد تا با افراد در مورد ارزش ها و فرهنگ خود بدون اینکه به شما حمله کنند، صحبت کنید. »

تاکنون تعداد زیادی بازیکن آمریکایی فارغ از مسائل میان ایران و آمریکا با دستمزدهای بالا در لیگ برتر ایران دریبل زده و بازی کرده اند. بازیکنی مثل گارث ژوزف که سابقه چند بازی در لیگ بسکتبال حرفه ای را در سال ۲۰۰۰ دارد در هر ماه ۲۰ هزار دلار دستمزد می گیرد در حالی که قرارداد یک بازیکن جوان در NBA حدود ۴۰۰ هزار دلار در سال است.

دولت های ایران و آمریکا حدود ۳۰ سال با هم هیچگونه رابطه سیاسی نداشتند و ورزشکاران تنها افرادی بودند که دو طرف از یکدیگر می توانند ببینند. گارث با حضورش در ایران سعی کرد تفکرات موجود را با ایجاد روابط خوب با هم تیمی های ایرانی اش تعدیل کند تا همسر و فرزندانش دیگر نگران او در ایران نباشند. او می گوید: من هم جهت گیری سیاسی خودم را دارم ولی به ایران نیامدم تا بر سر مسائل سیاسی بجنگم. ما همه مشکلات خودمان را داریم حتی در آمریکا هم که ادعای دموکراسی را دارد در عمل کسی به صورت کامل آزاد نیست.

بازیکنان آمریکایی با دریبل ها، شوت ها و خالکوبی هایی که دارند برای تماشاگران ایرانی جذاب هستند. برای آنها خیلی جالب است که وقتی به سالن می آیند شعارهایی با مضمون" انرژی هسته ای حق مسلم ماست" بشنوند.

گارث ژوزف که به اتفاق ۳ فرزند و همسرش در نیویورک ساکن است اوقات فراغت خود در ایران را در به مطالعه تاریخ ایران می گذراند در حالی که جان کارتر، دیگر بازیکن آمریکایی که سال ۲۰۰۹ در صنام بازی می کرد، تفریحات خاص خودش را در آپارتمانش داشت. آی پاد، سیم های به هم پیچیده بازی ویدئویی و اینترنت سرگرمی های" جانی" در ایران بودند ضمن اینکه او فقط یک تلفن با پیتزای داغ فاصله داشت. او پیش از اینکه در لیگ ایران بازی کند به هیچ عنوان موافق حضور در ایران نبود اما وقتی از دستمزد بازیکنان با خبر شد، لحظه ای در آمدن به تهران تردید نکرد.

گارث سرانجام به مقام قهرمانی لیگ برتر ایران با تیم صبا باتری رسید. آخرین تصویری که طرفدران بسکتبال در سال آزادی از او به یاد دارند، صحنه ای است که او یکی از طرفداران خردسالش را روی شانه هایش گذاشته و هم تیمی ها هم او را در آغوش گرفته اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات