چند شبهه درباره انتخابات فدراسیون های ورزشی

مجامع چند فدراسیون ورزشی در حالی برگزار می شود که در این زمینه وجود دارد.

به گزارش افکارنیوز ، در حالی قرار است مجامع انتخاباتی فدراسیون هایی که با سرپرست اداره می ‎شوند از جمله فدراسیون شنا، کشتی، چوگان، موتورسواری و اتومبیلرانی و سوارکاری از فردا شنبه ۲۷ مهر ماه برگزار شود که چند شبهه اساسی در این امر وجود دارد که در زیر به صورت مختصر به آن اشاره می شود.

۱. اساسنامه برخی از فدراسیون های ورزشی از جمله شنا، شیرجه و واترپلو، قایقرانی، تیراندازی با کمان و دوچرخه سواری مورد تایید فدراسیون های جهانی قرار گرفته است. در این اساسنامه ها وزیر ورزش دیگر به عنوان رئیس مجمع نبوده و رئیس یا سرپرست فدراسیون این پست را بر عهده خواهد داشت. در شرایطی این اساسنامه مورد تایید فدراسیون جهانی قرار گرفته که هنوز هیئت دولت آن را تصویب نکرده است. طبق قانون این اساسنامه ها در کشور قابلیت اجرایی نداشته و اساسا مورد تایید مراجع داخلی کشور از جمله دولت نبوده و با این تفاسیر مشخص نیست که قرار است انتخابات فردای فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو با اساسنامه قدیمی برگزار شود یا با اساسنامه جدید اما نکته قابل تامل این است که در هر صورت برگزاری انتخابات فدراسیون شنا با هر کدام از این اساسنامه ها غیر قانونی است چرا که اگر انتخابات با اساسنامه قدیمی برگزار شود، از دید فدراسیون جهانی خلاف قانون صورت گرفته و اگر با اساسنامه جدید برگزار شود، دولت آن را تایید نکرده است.

۲. علیرضا باقری کارشناس امور مجامع وزارت ورزش در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت که سرپرست فدراسیون و هیئت های استانی که با سرپرست اداراه می شوند حق حضور و رای دادن در انتخابات را مطابق قوانین موجود در اساسنامه نخواهند داشت. تا اینجای کار که امری کاملا قانونی در حال رخ دادن است اما یک منبع آگاه به خبرنگار تسنیم گفت که قرار است نمایندگان ادارات کل استان هایی که هیئت های مذکور آنها با سرپرست اداره می شوند در انتخابات شرکت کنند. این مورد اگر عملی شود خلاف قانون است چرا که نه تنها منشور المپیک در این مورد نقض خواهدشد بلکه استقلال فدراسیون ها هم زیر سوال می رود و عملا دخالت صریح دولت صورت گرفته است. این در حالی است که سرپرست وزارت ورزش و جوانان و همچنین معاونان وی تاکید شدیدی بر عدم دخالت در امور فدراسیون ها دارند. البته شنیده ها حاکی است وزارت ورزش متوجه این اشتباه بزرگ خود شده و در دستوری به هیئت های استانی اعلام کرده هیئت هایی که با سرپرست اداره می شوند نباید در انتخابات حضور داشته باشند.

۳. آیین نامه برگزاری انتخابات فدراسیون های ورزشی در بندی تاکید دارد که پس از ثبت نام کاندیداهای تصدی گری ریاست فدراسیون، باید تا ۴۵ روز بعد از آن انتخابات نیز برگزار شود. البته در آیین نامه قید نشده که در صورت عدم برگزاری انتخابات پس از ۴۵ روز چه اتفاقی رخ خواهد داد؛ اما مسئولان وزارت ورزش و سازمان تربیت بدنی وقت به دلیل وجود نقص در آیین نامه، عرفی را برای خود مشخص کرده و تعیین می کنند تا ۶ ماه پس از ثبت نام هم مجوز برگزاری انتخابات وجود دارد. حالا مشخص نیست آن چیزی که در آیین نامه وجود دارد مورد وثوق است یا عرف! این هم یک نقص بارز آیین نامه ای برای برگزاری انتخابات است. به نظر می رسد برگزاری انتخابات فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، کشتی و… با افرادی که برای حضور در این انتخابات کاندیدا شده اند خیلی قانونی نیست و مطابق آیین نامه باید ثبت نام جدیدی صورت بگیرد البته اگر عرف و نسبت های فامیلی این اجازه را بدهد!

طبق قانون کاندیدای تصدی گری ریاست با رای نصف به اضافه یک اعضای مجمع به عنوان رئیس معرفی می شود. نامزدها برای تصدی گری ریاست یک فدراسیون باید از حداقل ۲۴ رای از اعضای ۴۶ نفری را به دست بیاوند. مسئولان وزارت ورزش باید در نظر بگیرند هرچقدر رای یک کاندیدا به حداکثر نزدیکتر باشد، برای اقتدار یک فدراسیون و رئیس بهتر است تا نامزدی که با حداقل آرا به عنوان رئیس معرفی شود.

از موارد دیگری که البته تخلفی نیست اما کمی شبه برانگیز است، نسبت فامیلی یکی از معاونان وزارت ورزش با یکی از اعضای فدراسیونی که قرار است انتخاباتش در هفته جاری برگزار شود. این مقام مسئول سعی دارد سرپرست کنونی فدراسیون در سمت خود و فامیل نزدیک خودش در پست خوبی که دارد باقی بماند.

یکی دیگر از موارد بارز این انتخابات عدم اجازه حضور خبرنگاران در زمان برگزاری مجمع است. در شرایطی که صالحی امیری سرپرست کنونی وزارت ورزش و جوانان از شفاف سازی در مسائل مختلف سخن می گویند، مشخص نیست دلیل عدم حضور خبرنگاران در مجامع که تا چندی پیش حق شرکت در تمامی مجامع عمومی و انتخاباتی را داشتند چیست. مگر قرار است در زمانی که خبرنگاران در مجمع نیستند چه اتفاقی رخ دهد؟ آیا این کار به شبهات اضافه نمی کند و راه را برای اعتراض باز نمی گذارد؟ آیا آنهایی که این تصمیم را گرفتند از این موارد آگاهی داشتند و آیا افراد رسانه ای چنین تصمیمی گرفتند؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات