قلعه نویی:

حمیدرضاعرب: «غمی نیست، رو به راهم. همه چیز عالی است. من محکم و استوارم. هیچ فشاری حس نمی کنم. این حاشیه ها هم نمی تواند ما را از مسیر منحرف کند. کار ما از نیم فصل دوم شروع می شود. » این صحبت های امیر قلعه نویی است، مردی که دوباره چشم به قهرمانی تیمش درلیگ دوخته است…

به گزارش افکارنیوز ، حمیدرضاعرب، یک احوالپرسی کوتاه و بعد انتقادی دم دستی که سرآغاز گفت وگویی نسبتا طولانی بود: «عجب گلی خوردید آقای قلعه نویی! تنها ۵دقیقه با پیروزی فاصله داشتید. » سرفه نرمی کرد و گفت: «نمی خواهم حرف تکراری بزنم اما حقیقت فوتبال همین است. اشکالی ندارد. وقتی بچه ها فوتبال خوبی بازی کردند من راضی ام. »

امیر قلعه نویی با اینکه تیمش برد را با تساوی تاخت زد اما از عملکرد مردانش راضی است. نمی دانیم در خفا چه می گذرد. نمی دانیم شنیده های ما بابت ناراحتی امیر قلعه نویی دقایقی پس از بازی تا چه اندازه صحت دارد. می گویند امیر بالحن تندی با شاگردانش حرف زده بود. شاید هم حق داشت. برد را در چنگ داشته باشی و به یکباره آن را با تساوی عوض کنی. می شد استقلال را بعد از هفته ها در لیگ برنده دید. شاید بخشی از ناراحتی امیر قلعه نویی از همین جا نشات گرفته باشد؛ هفته ها نبردن! استقلال هفته ها است در لیگ طعم پیروزی را نچشیده که این قدری آزاردهنده است. امیر اگر هم از اتفاقی که دقیقه ۸۸ رخ داد و برخی بازیکنان مانند نظری در از دست رفتن پیروزی مقصر بودند اما ناراحتی اش را رو نکرد…

-پس از نتیجه راضی هستید؟

نه، از نتیجه راضی نیستم. از تلاش بچه ها راضی ام. گلی که خوردیم جای واکنشی را برای رحمتی باقی نمی گذاشت. می دانید ما ۲،۳ مشکل عمده داریم که من بخشی از آن را برای شما بازگو می کنم. تیم ما ناقص است. به ترکیب ما در همین بازی نگاه کنید. چند نفر از بازیکنان ما در لیست نبودند؟ !

-قاضی، حیدری، جمشیدیان و عمران زاده.

به این ها اضافه کنید دوری دو هفته ای ملی پوشان را. تیم ما مدتی است چند پاره شده. بعد از اینکه از سئول به تهران برگشتیم تعدادی مصدوم داشتیم، بعد ملی پوشان ازما جدا شدند و درنهایت تعدادی مصدوم تازه که نتوانستند با ما تمرین کنند. در این شرایط هماهنگ کردن تیم دشوار است. قبل از بازی فرصت زیادی برای هماهنگی نداشتیم. نمی خواهم بهانه بگیرم. اینجا ایران است. خودتان که زمین های فوتبال ما را می بینید. با ۲،۳ روز تمرین نمی شود خوب هماهنگ شد. مسائل روحی روانی هم هست. دغدغه مالی داریم. بازهم بگویم؟

-بله.

می دانم باشگاه دارد زحمت می کشد. فتح ا… زاده، اعضای هیات مدیره و معاونان دارند تلاش می کنند. این زحمات را من می بینم و نمی توانم از آنها چشم پوشی کنم. دوست دارم حرف دلم را بزنم. از زحماتی که در سطوح مختلف باشگاه کشیده می شود ممنونم اما متاسفانه مشکلات هنوز حل نشده و بچه ها با دغدغه های مالی برای ما بازی می کنند.

-آن شوت اگر گل نمی شد شایدالان در شرایط روحی بهتری قرارداشتید. به نظر می رسد زیاد رو به راه نیستید آقای قلعه نویی.

(حرفم را قطع می کند) نه، رو به راهم. همه چیز عالی است. از مهدی رحمتی هم ممنونم. یکی از بهترین روزهایش بود. مهار آن شوت غیرممکن بود. به بازی های آینده فکر می کنیم.
دلیل پرسش این سوال حاشیه های روزهای اخیر بود. ماجرای شما با واعظ آشتیانی، علیپور و در آخر علی دایی! این همه حاشیه دور و بر شما است آقای قلعه نویی.
غمی نیست، من محکم و استوارم. هیچ فشاری حس نمی کنم. این حاشیه ها هم نمی تواند ما را از مسیر منحرف کند. از شما هم می خواهم وارد این داستان ها نشوید و به حاشیه ها دامن نزنید. این خواهش من است.

-نگران انحراف تیم تان از مسیر نیستید؟

من یک سوال از شما دارم. آیا امیر قلعه نویی از ابتدای این فصل کاری کرده بود که در همین بازی با نفت محروم شد؟

-می گفتند آن روز که مسوولان برگزاری بازی های لیگ می خواستند جایزه ساموئل را بدهند شما با آن نحوه برخورد و ممانعت از اهدای جایزه به بازیکن تان مسوولان اهدای جام را مسخره کرده اید و به همین دلیل محروم شدید.

چه مسخره ای؟ ! من تنها گفتم جایزه را به داور بدهید. نمی دانم چه طور تشخیص دادند که من آنها را مسخره کرده ام! به ساموئل گفتم بیا برویم. این اسمش مسخره کردن است؟ بروید تمام فیلم های بازی استقلال در این فصل را ببینید. اگر یک مورد کوچک از من بود حرف شان را قبول می کنم. تعجب می کنم، در آرام ترین فصل کاری ام دارند چنین برخوردهایی می کنند. امیدوارم آنهایی که چنین حکمی علیه من دادند پیش خدای خودشان آسوده خاطر باشند.

-منظورتان آقای حسن زاده است؟

بله، دقیقا منظورم ایشان است. حکم هایی که علیه من دادند منصفانه نیست. بازهم می گویم دوست ندارم وارد حاشیه ها بشوم و از شما هم می خواهم به حاشیه ها دامن نزنید.

-صحبت های علی دایی را علیه استقلال دیدید؟

این سوال هایی که می شود به اعتقاد من ورزش را به هم می ریزد. گفتم که نمی خواهم جوابی بدهم.

-اما دایی ادعاهایی را علیه باشگاه استقلال مطرح کرده است.

من ورود نمی کنم.

-به طور کلی قصد دارید به حاشیه ها ورود نکنید؟ این برنامه جدیدتان است.

بله، از این پس می خواهم بیشتر به تیم تمرکز کنیم. از بچه ها هم خواستم از حاشیه ها دوری کنند. ما کارهای مهم تری داریم. لزومی ندارد هر روز انرژی و وقتمان را صرف پرداختن به این ماجرا ها بکنیم. از شما رسانه ها هم می خواهم دیگر دور این سوالات حاشیه ای را خط بکشید. اگر وضعیت همینطوری پیش برود ورزش خیلی ضرر می کند. آنقدر بحث های مهم تر هست که بتوانیم درباره اش بحث کنیم.

-مثلا؟

همین ورزشگاه تختی که شرق تهران افتاده است. باور کنید ۳۲ سال است که وضعیت این ورزشگاه تغییر نکرده. من از آقای کلانترزاده تشکر می کنم. خیلی برای این مجموعه زحمت کشیدند اما کافی نیست. ورزشگاه تختی جزو یکی از زیباترین ورزشگاه های دنیا است. من افسوس می خورم چرا به این ورزشگاه ها رسیدگی نمی شود تا ما مدام خواهش و تمنای مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا را نکنیم. به خدا برای ما که ایرانی هستیم عیب و عار است جلوی خارجی ها سرخم کنیم تا به ما مجوز حضور تیم های باشگاهیمان در بازی های لیگ قهرمانان آسیا را بدهند. یک سال می گویند امکانات ندارید ۳ سهمیه می دهیم. یک سال می گویند ۲ تا می دهیم ۲ تاهم پلی آف. یک سال می گویند ۱+۳. برای من وطن پرست دیدن این فضا سخت است. به خدا نباید اجازه بدهیم این قدر ما را تحقیر کنند. چرا به وضعیت زمین ها رسیدگی نمی کنیم. ما ملت بزرگی داریم.

-این یک دغدغه کلی است آقای قلعه نویی. ما هم بارها به بهانه های گوناگون به اهتمام در اجرای پروژه های زیرساختی در ورزش اشاره کرده ایم اما تا به امروز عزم جدی نبوده است. از حرف های شما پیدا است که انگار با روی کار آمدن دولت جدید انتظارهای تازه ای دارید همینطور است؟

حرف های من را جمله به جمله یادداشت کنید و عینا انعکاس دهید. زمانی که ما سازمان ورزش داشتیم هفت نفر از وزرای وقت درگیر سازمان ورزش بودند. این نشان می دهد که ورزش از چه جایگاه و اهمیتی برخوردار است. آن روزها شورای عالی ورزش وجود داشت و حالاکه وزارتخانه ورزش تاسیس شده دیگر ورزش خودش وزیر مشخصی دارد. ورزش در گذشته و در آینده اهمیت بسیاری در جامعه دارد چرا؟ چون از آسیب ها جلوگیری می کند. ورزش یک ابزار است برای مقابله با آسیب های اجتماعی. از طرفی ورزش سبب به وجود آمدن آرامش دنیوی می شود. ما دوتا آرامش داریم یکی دنیوی که می تواند با ورزش به دست آید و دیگری اخروی که با عملکرد خوب مان در این دنیا به دست می آید. وقتی می توانیم آرامش دنیوی را فراهم کنیم چرا نباید این کار را انجام بدهیم. چند وقت پیش در کمیسیون اصل ۹۰ هم به اهمیت ورزش اشاره کردم و خواستم به ورزش که با روح و جسم جوان ها و همه اقشارجامعه ارتباط دارد رسیدگی بشود. گفتم نگاه ها باید فرق کند و از طریق فوتبال که مقوله بسیار مهمی در ورزش به حساب می آید و یک فرصت بزرگ است باید برای ایجاد آرامش در جامعه تلاش کرد. حالا چرا فوتبال را مثال می زنم چون دلیل دارد. در همین بازی دیروز ما تا ۵ دقیقه مانده به بازی تشویق می شدیم اما وقتی آن شوت وارد دروازه مان شد برخی که داشتند تا قبل از گل ما را تشویق می کردند شروع به انتقاد کردند. فوتبال در وجود مردم بافته شده است. من از این انتقاد ها ناراحت نمی شوم و به این فکر می کنم که فوتبال چه قدر برای مردم مهم است. به این فکر می کنم برد و باخت استقلال چه قدر در روحیه مردم اثر گذار است. سال ها در شهرداری مسوول ورزش بودم وکارهای اجرایی در ورزش را هماهنگی ومدیریت می کردم. من به خوبی اهمیت ورزش در جامعه را درک می کنم… بله، من از دولت جدید می خواهم بیشتر به ورزش توجه کنند و می دانم این توجه هم وجوددارد و هرروز بیشتر خواهد شد.

-به نظر می رسد برگزاری بازی در ورزشگاه تختی سبب خیر شده چون شما الان خواسته هایی را مطرح می کنید که در پیشرفت ورزش بسیار اثرگذار است.

وقتی در سپاهان و تراکتورسازی بودم هم در ورزشگاه تختی بازی کرده بودیم اما کیفیت زمینش را اینقدر بد ندیدم که با استقلال در ورزشگاه تختی مقابل نفت تهران قرار گرفتیم. باور کنید اگر بازی را می بردیم می گفتم شانسی بردیم! شاید باور نکنید اما خودم را آماده کرده بودم این جمله را در نشست خبری بگویم که بازی مساوی شد. باور کنید رسیدگی به ورزشگاه تختی رسیدگی به مردم است. چرا نباید آنجا رنگ آمیزی درستی داشته باشد؟ چرا نباید به وضعیت زمین این ورزشگاه که ساختار زیبایی دارد رسیدگی بشود؟ چرا همه جهات این ورزشگاه را سکو نمی گذارند که وقتی تماشاگر به ورزشگاه می آید از دیدن این تاسیسات لذت ببرد؟ ما باید کاری کنیم مردم برای تماشای استادیوم ها ترغیب بشوند. ما باید مردم را به ورزشگاه ها بکشانیم و ساعاتی شادی را برای شان رقم بزنیم. یک روز از اصفهان به سمت تهران می آمدم که در مسیر ورزشگاه نیمه کاره ای را دیدم. نزدیکی های قم بود. خب، چرا باید یک ورزشگاه نیمه کاره داشته باشیم؟ اینها دغدغه های من است و تا وقتی زنده باشم آنها را می گویم. برای من سخت است دیدن این همه التماس به مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا. ما باید ۵۰ استادیوم استاندارد در این مملکت داشته باشیم چون لیاقت مان است.

-بازی تیم نوجوانان ایران را دیدید؟

با وجود سردردی که داشتم بازی را نگاه کردم.

-مساوی مقابل آرژانتین برای فوتبال ایران کمتر از برد نیست.

به شیربچه های نوجوانان ایران تبریک می گویم. ولی اعتقاد دارم حق نوجوانان ایران پیروزی بود. باید آرژانتین را می بردیم. بچه ها با برنامه ریزی بازی کردند. من علاقه خاصی به نوجوان ها دارم و معتقدم آقای دوستی دارد زحمات زیادی برای این تیم می کشد. از مهدی مهدوی کیا هم نباید غافل بشویم. کسی که آمده بدون هیچ چشم داشتی خالصانه برای نوجوانان کارمی کند شایسته تقدیر است. دست مهدوی کیا و علی دوستی مهر درد نکند.

-دورنمای استقلال را چه طور تصویر می کنید آقای قلعه نویی؟
روزی که با همین استقلال در رتبه هفدهم بودم گفتم این تیم قهرمان می شود. حالا که در رتبه هفتم هستیم و ۳ بازی عقب افتاده هم داریم می گویم استقلال قهرمان می شود.

-این یک امیدواری واقعی است؟

بله، کار ما از نیم فصل دوم شروع می شود. البته تا قبل از شروع نیم فصل دوم باید امتیاز های لازم را جمع کنیم. ۳ بازیکن هم به استقلال اضافه می شوند. نقاط ضعفی داریم که باید به نقاط قوت تبدیل بشود. وارد جزییات نمی شوم به وقتش درباره اینکه چه تغییراتی درتیم ایجاد می شود حرف می زنم. بچه ها دارند زحمت می کشند و مطمئنا این زحمات بی نتیجه نمی ماند. اگرگفتم قهرمان می شویم اعتقادم بود. استقلال واقعی را به زودی می بینید.

نمی شوم به وقتش درباره اینکه چه تغییراتی درتیم ایجاد می شود
حرف می زنم. بچه ها دارند زحمت می کشند و مطمئنا این زحمات بی نتیجه نمی ماند. اگرگفتم قهرمان می شویم اعتقادم بود. استقلال واقعی رابه زودی می بینید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات