فرکی:

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: به جای پریرا باید گزارشگر بازی ما با تراکتورسازی از ایران اخراج شود.

به گزارش افکارنیوز ، حسین فرکی در مورد اتفاقات دیدار مقابل تراکتورسازی و مشکلاتی که پس از این بازدید به وجود آمد صحبت های زیر را انجام داد.

در مورد تساوی ۲ بر ۲ مقابل تراکتورسازی صحبت می کنید؟

بازی خیلی خوبی بود ما رفتیم تا از تبریز با دست پر برگردیم، دنبال ۳ امتیاز بودیم که با یک امتیاز بازگشتیم. با توجه به شرایطی که در این مسابقه به وجود آمد سعی می کردیم مثل همیشه بازی زیبایی را ارائه کنیم و خوشحالیم که این مسئله را نشان دادیم و مشخص شد که دنبال ضد فوتبال نیستیم و می خواهیم بازی کنیم که هواداران لذت ببرند. متأسفانه اتفاقاتی در این مسابقه رخ داد که بازی را تحت الشعاع قرار داد این مسائل بسیار پیش پا افتاده و اشتباه است.

فکر نمی کنید اتفاقات این بازی بیش از حد بزرگ شد؟

صحبت ما هم همین است. اگر این بازی را می باختیم این مسائل اینقدر بزرگ نمی شد و فکر نمی کنم چنین صحبت هایی بیان می کردند، حرکت بازیکن ما بسیار عادی بود. تمام حواشی سر این است که این بازیکن چرا آن خوشحالی را کرده است و بیش از اندازه به آن پرداخته می شود، بنده اعلام کردم اگر مشکلی هست شخصاً عذرخواهی می کنم و خود بازیکن نیز این موضوع را اعلام کرد است. اگر احساس می شود این مسئله در فرهنگ ما توهین است به جای آن فحاشی هایی هم به بازیکن شده است و نباید این موضوع را اینقدر بزرگ کرد.

آیا شما وقتی بازیکن خارجی را جذب می کنید در مورد این موضوعات که در فرهنگ ایران شاید پسندیده نباشد به آنها توضیح می دهید؟

ما نمی توانیم پیش بینی چنین اتفاقی را داشته باشیم شما در یک فصل و نیمی که در فولاد حضور داشتم و دو سالی که در نفت بوده ام کدام مورد را دیدید که ما خواسته باشیم مشکل حاشیه ای را به وجود بیاوریم؟ این بازیکن اطلاع نداشته گذاشتن توپ زیر پیراهنش در فرهنگ ما ناپسند است یک مورد مثال بیاورید که ما خواسته باشیم رفتاری خارج از اخلاق نشان دهیم.

در کنفرانس مطبوعاتی پس از مسابقه نیز فشار زیادی روی شما ایجاد شد و یک سؤال را در مورد همین بازیکن به عناوین مختلف از شما پرسیدند؟

دوستان رسانه ای همیشه به من لطف داشته اند و برای تماشاگران تبریزی احترام قائل هستم بحث من تماشاگران، مردم و همچنین اصحاب رسانه که یک سؤال را چند بار بپرسند، نیست. اتفاقی که در این مسابقه افتاد مسئله مهمی نیست گاهی اوقات رفتارهایی می شود که منجر به خسارت و بی احترامی به شخصیت داوران و سایر افراد می شود این مسئله در مقابل آن اتفاق ها بسیار پیش پا افتاده است که بیش از حد روی آن مانور می کنند. مسئله چیز دیگری است و همه این اتفاقات به خاطر نبردن ماست، اگر می باختیم چنین جوی به وجود نمی آمد.

لوسیانو پریرا یک جلسه محروم شد، فکر نمی کنید بهتر بود برای صدور رأی توضیحات شما را نیز می شنیدند؟

ما مجری قانون نیستیم و اینکه ما را خبر کنند یا نه بر عهده کمیته انضباطی است اما اگر همیشه برای دادن رأی ها اینقدر سرعت عمل باشد بسیار خوب است و اعتراضی نداریم، اینکه این بازیکن مستحق یک جلسه محرومیت بوده است را باید ببینیم بر چه اساسی تصمیم گیری شده است ما که از جزئیات موضوع خبر نداریم، در نتیجه من اعتراض نمی کنم کمیته حقوقی باشگاه اعتراض خود را ارسال کرده است و درخواستش نیز تبدیل محرومیت به جریمه نقدی است، عمدی در کار بازیکن ما نبوده است و او فرد مؤدب و با اخلاقی است مطمئناً حرکت ناخواسته انجام شده است،  کمیته انضباطی با تصمیم محرومیت پریرا ما را متضرر کرده است، اعتراض مان را به صورت کتبی نوشته ایم.

بازیکنان و مسئولان فولاد خوزستان از گزارشگر مسابقه ( فیلم گزارش عجیب صحنه جنجالی دیدار تراکتورسای - فولاد ) بسیار ناراحت بودند، در این مورد چه نظری دارید؟

من هم خیلی دلگیر و ناراحت هستم واقعاً دلیل این همه بی تجرگی گزارشگر را نمی دانم که او در چه جایگاهی است و چرا این حرف ها را می زند این صحبت ها خود مردم استان و باشگاه تراکتورسازی را نیز زیر سؤال می برد، قبل از اظهار نظر ما مسئولان صداوسیمای استان باید اظهار نظر کنند که چرا یک گزارشگر چنین حرف هایی می زند و فرصت را در اختیار افرادی قرار می دهد که به نظام ما دشمنی و کینه دارند. این گزارش و اتفاقات انعکاس خارج از مرزها دارد و باعث لطمه زدن به فرهنگ و جریاناتی می شود که با ما مشکل دارند. اگر از سوی مدیرعامل تراکتورسازی گفته می شود بازیکن ما به خاطر زیر توپ زدن باید اخراج شود به جای او آن گزارشگری که چنین حرف هایی می زند و مرز تعیین می کند باید اخراج شود. در کشور ما فرهنگ های مختلف با قومیت های متفاوت زندگی می کنند که هیچ استانی با استان دیگر فرقی نمی کند. واقعاً نباید فردی که در یک رسانه ملی فعالیت دارد چنین حرف هایی بزند.

انتقادات زیادی به عملکرد داور شده است، در این مورد صحبت می کنید؟

در مورد اتفاقات داوری نمی توانم نظری بدهم، اینکه این مسئله عمدی بوده یا غیر عمد نباید بدون دلیل در موردش صحبت شود، اگر اشتباهی هست برای همه تیم ها یکسان است. اگر مشخص شد کسی عمدی اشتباهی کرده او را محکوم، محروم، اعدام یا هر کاری که می خواهند، بکنند. حرکت خلاف به هیچ وجه قابل قبول نیست اما برای صحبت های مان باید دلیل داشته باشیم اشتباهات مطمئناً شامل ما هم شده است. تراکتورسازی که مقابل ملوان به تساوی ۲ بر ۲ رسید ببینید چه پنالتی ای برایش گرفته شد. گل دوم تراکتورسازی در این مسابقه آیا آفساید بود یا نه؟ سال قبل که در دقیقه ۸۰ در بازی با تراکتورسازی یک بر صفر پیش بودیم توپی به بازیکن تراکتورسازی برخورد کرد و به اوت رفت اما به اشتباه اوت را به نفع حریف اعلام کردند و همان توپ وارد دروازه ما شد. دو سال قبل زمانی که سرمربی نفت تهران بودم در مقابل تراکتورسازی دقیقه ۸۹ کرار جاسم خود را زمین زد و برای آنها پنالتی گرفتند آیا ما اعتراضی کردیم و اینقدر سروصدا به راه انداختیم؟ چون تراکتورسازی ۳ امتیاز را از ما نگرفت همه چیز شلوغ شد و به خاطر این مسئله متأسف هستم.

شما گاهی به اتفاقات پشت پرده در فوتبال ایران اشاره هایی کرده اید، آیا به وجود ناپاکی در فوتبال معتقد هستید؟

من چیزی ندیدم که بخواهم آن را تأیید کنم، وقتی چیزی ندیده ام نمی توانم آن را بیان کنم باید برای این مسائل سند ارائه کرد و آن وقت با فرد خاطی شدیدترین برخورد را انجام داد. اگر چیزی را ندیده باشیم نمی توانیم موضوعی را بیان کنیم. بر فرض اگر ناپاکی از جانب یکی دو نفر اتفاق افتاده باشد آیا باید کل یک جامعه را ناپاک بدانیم؟ اگر یک یا دو مربی خلاف کرده باشند و این مسئله محرز شود آیا باید همه مربیان را ناپاک بدانیم؟ در مورد مدیران و بازیکنان نیز همین مسئله وجود دارد. چرا فوتبال را به جایی بردیم که هر کس حرف خودش را می زند. اگر ما بگوییم فوتبال پاک است یعنی مقابل همه قرار گرفتیم؟ وقتی چیزی ندیده ام نمی توانم بگویم مسئله ای وجود دارد من در درگاه خداوند باید جواب بدهم. اگر کسی مشکلی دیده این مسئله را بیان کند تا فوتبال را پاک کنیم تهمت و افترا زدن اگر با زبان باشد آن هم به افرادی که سالم زندگی کردند کار درستی نیست.

این روزها صحبت بازگرداندن باشگاه پاس به تهران می شود به عنوان یک پاسی سابق با این مسئله موافق هستید؟

هنوز برای این اتفاق دیر نشده، تاریخ را از کتاب ها نمی توان پاک کرد، بسیاری از افتخارات فوتبال ایران چه در عرصه آسیا و چه به عنوان بازیکن و مربی در پاس اتفاق افتاده است. این تصمیمی بود که در زمان علی آبادی گرفته شد و او اعلام کرد با چه هدفی این کار را کرده است که بعداً هم به اشتباه خود پی برد و البته چرایی اش بیان نمی شود. همانطور که پیکان را به تهران بازگرداندند امیدوارم پاس هم برگردد چرا که واقعاً حیف است.

محمد دادکان اعلام کرده سکوت افراد سالم باعث فساد در فوتبال می شود، این مسئله را قبول دارید؟

من هم با این موضوع موافقم، هرچه انسان های سالم از فوتبال دور شوند مطمئناً فضا برای افراد فرصت طلب که تخصصی ندارند، فراهم تر می شود این واقعیتی است که دادکان بیان کرده. البته افراد سالم باید فضا را مناسب ببینند تا وقتی می آیند افتخارات شان لطمه نبیند. وزیر محترم ورزش باید حرکتی را شروع کند که افراد سالم وارد ورزش و فوتبال شوند آنها اگر بدانند اعتبارشان حفظ می شود مطمئناً به عرصه فوتبال ورود می کنند و من هم با این موضوع موافقم. این افراد با میل و رغبت جلو می آیند تا به ورزش خدمت کنند. این مشکلاتی که امروز به وجود آمده محصول کار افرادی است که تجربه نداشتند و به عنوان افراد ناسالم وارد ورزش شدند.

مثل اینکه در بازگشت از تبریز با مشکل روبه رو شدید، آیا این مسئله برای شما در دیدار با استقلال دردسر ایجاد نمی کند؟

ما از چهارشنبه هفته پیش که تبریز سفر کردیم تا خروج آخرین فردمان از اهواز تا روز یکشنبه طول کشید. دیروز اولین تمرین مان را انجام دادیم. واقعاً لغو پرواز ما یک معضل برای فوتبال است که چرا اینقدر راحت پرواز ما که با شرکت ایران ایر بود لغو می شود و هیچکس پاسخگو نیست. ما برای ریکاوری مشکل داریم، دیروز که کارمان را شروع کردیم بازیکنان به استخر و سونا رفتند و به هر حال تلاش می کنیم تا برای دیدار مقابل استقلال آماده شویم پنج شنبه به تهران می آییم و سعی می کنیم بهترین آمادگی را داشته باشیم.

در دو بازی گذشته تنها یک امتیاز کسب کردید، آیا نگران نیستید با از دست دادن امتیاز مقابل استقلال جایگاه شما در صدر جدول دچار مشکل شود؟

ما مثل همیشه در دیدار مقابل استقلال نیز به دنبال کسب ۳ امتیاز و ارائه یک فوتبال تماشاگرپسند هستیم، دیدار مقابل استقلال که بازیکنان ملی پوش زیادی دارد و تیم بزرگی است لذت بخش خواهد بود. امیدواریم در فرصتی که داریم بتوانیم خود را آماده کنیم و با تلاش بازیکنان نتیجه بگیریم. ما برای ارائه یک فوتبال زیبا و کسب سه یا یک امتیاز در مقابل استقلال به میدان می رویم.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات