سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران می گوید که اگر تکلیف ریاست فدراسیون کشتی مشخص و خواسته هایش برآورده شود، حاضر است دوباره به تیم ملی بازگردد.

به گزارش افکارنیوز ، سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران می گوید که اگر تکلیف ریاست فدراسیون کشتی مشخص و خواسته هایش برآورده شود، حاضر است دوباره به تیم ملی بازگردد.

محمد بنا درباره تغییر و تحولات صورت گرفته در فدراسیون کشتی اظهار کرد: هنوز تغییر و تحول خاصی صورت نگرفته و تنها خطیب رفته است در حالی که خادم آن زمان هم همه کاره بود. رسول خادم انسان کاربلدی است و قدمش روی چشم همه جامعه کشتی قرار داردو همه او را دوست دارند اما من زمانی می توانم برنامه ریزی هایم را عملی کنم تا موفقیت ها تداوم داشته باشد که بودجه ی لازم وجود داشته باشد. آیا با سرپرستی رسول خادم بدهی ۶-۵ میلیاردی فدراسیون پرداخت خواهد شد؟ البته این تغییرات تازه انجام شده و باید ببینیم که خادم به عنوان سرپرست فدراسیون چه امتیازاتی می تواند از وزارت ورزش و جوانان بگیرد.

با خادم مشکلی ندارم، او بزرگ کشتی است

وی درباره ی این که آیا با خطیب مشکل داشتی یا با خادم، گفت: به خدا من با هیچ کس مشکلی ندارم. یک روز می گویند بنا با رنگرز مشکل دارد یک روز می گویند با خادم مشکل دارد اما من با هیچ کس مشکلی ندارم. رسول خادم بزرگ کشتی ایران است و زمانی که من در کشتی بودم مسوولیت فرنگی را با صحبت کردن با او دوباره قبول کردم. من ۱۰ سال در کشتی فرنگی حضور داشتم و خادم یک سال می شد که آمده بود و تازه نفس بود اما من از سال ۲۰۰۳ که با جوانان کارم را شروع کردم استخوان بندی این بچه هایی که مدال گرفته اند را از همان سال ها شکل دادم. وقتی من با کشتی گیرانم صحبت می کردم می گفتم که به دنبال ایده آلی هستم که احتیاج به گذشت و زجر کشیدن دارد و اگر بناست به آنها برسیم صاحب همه چیز خواهیم شد. یعنی صاحب آن جایگاهی که به دنبالش بوده ایم.

بنا افزود: ما ۱۰ سال زحمت کشیدیم که به قهرمانی المپیک ختم شد ولی آیا بعد از قهرمانی المپیک جایگاه کشتی بهتر شد؟ مطمئنا بهتر نشد. شاید از چمن گلی و همکارانش که تازه سر کار آمده اند توقع خاصی نباشد اما جامعه ی کشتی فرنگی بعد از ۱۰ سال زجری که محمد بنا به کشتی گیران و مربیانش داده بود از بنا توقع داشت که به دنبال حق و حقوق فرنگی کاران باشد.

نمی توانستم در تیم ملی به سوریان، نوروزی و نعمت پور عدس پلو بدهم

مربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: آیا من باید می آمدم و از امثال سوریان، نوروزی و نعمت پور دعوت می کردم که به اردوی تیم ملی بیایند و عدس پلو بخورند؟ جامعه ی کشتی فرنگی از من توقع داشت و وقتی دیدم نمی توانم آن کاری که لازم است را برآورده کنم صلاح دیدم که نباشم.

بنا با اشاره به این که هنوز تکلیف خود وزارت ورزش هم مشخص نیست، یادآور شد: وزارت ورزش و جوانان هنوز بلاتکلیف است و مشخص نیست که آقای صالحی امیری وزیر می شود یا خیر. به نظرم ابتدا باید تکیف وزارت و پس از آن تکلیف ریاست فدراسیون کشتی مشخص شود تا بتوان تصمیم قاطعی گرفت.

باید دید رسول خادم چه امتیازاتی از وزارت ورزش می گیرد

وی ادامه داد: وقتی شنیدم که قرار است اول آبان انتخابات فدراسیون کشتی باشد خیلی خوشحال شدم. یکی دو کاندیدا حضور داشتند که اگر رییس می شدند می توانستند برای کشتی کارهای بسیار خوبی انجام دهند. شخصی مثل امیر خادم واقعا کاربلد و خوب است و یزدانی خرم هم طی آن سال ها که حضور داشته واقعا مدیریت کرد و اگر عباسی اشتباه نمی کرد و او را برکنار نمی کرد شاید در المپیک نتایج بهتری می گرفتیم. اگر انتخابات اول آبان برگزار می شد و یکی از این دو نفر انتخاب می شدند من بسیار خوشحال بودم. الان هم که رسول خادم سرپرست شده باید ببینیم چه امتیازاتی از وزارت ورزش می گیرد و آن وقت من در خدمت دوستان هستم.

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران در پاسخ به این سوال که آیا رسول خادم می تواند از پس ریاست فدراسیون کشتی بربیاید، تصریح کرد: قطعا او می تواند از پس ریاست فدراسیون بربیاید. شما اگر مصاحبه های یک سال اخیر من را ببینید دغدغه ی اصلی ام داستان امکانات برای یک تیم در حد قهرمان المپیک بوده است. حالا هم تیم آزاد قهرمان دنیا شده، شاید خادم تازه نفس با نفراتش این توان را داشت که با کمبود امکانات بسازد اما من بعد از ۱۰ سال زحمت کشیدن دیگر حوصله ی این کار را نداشتم و توقع جامعه ی فرنگی هم از من بالا بود.

بنا با اشاره به این که رسول خادم یک مدیر باسواد و قهرمان المپیک است، گفت: چرا شخصی مثل رسول خادم که هم مدیریت می داند، هم باسواد است و هم قهرمانی المپیک دارد و از جنس کشتی است از ابتدا رییس فدراسیون نشد؟ مگر نمی شد کاندیداها دوباره اسم نویسی کنند و رسول هم کاندیدا شود تا با ریاستش کشتی از بلاتکلیفی دربیاید؟ اما حالا با این سرپرستی، کشتی هم چنان بلاتکلیف است.

تکلیف فدراسیون مشخص شود، حاضرم برگردم

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این سوال که آیا اگر تکلیف وزارت ورزش و ریاست فدراسیون کشتی مشخص شود دعوت به همکاری با تیم ملی را قبول خواهد کرد یا خیر، اظهار کرد: بله، من همیشه حرفم این بوده که اگر رسول خادم دفتری در خانه کشتی دارد و امور کشتی را می چرخاند پس دفتر رییس، نایب رییس و دبیر فدراسیون چه نقشی دارند؟ ما باید تکلیفمان را مشخص کنیم که چه کسی حرف اول را می زند. حرف اول و آخر کشتی را نه سرپرست، نه نایب رییس و نه دبیر فدراسیون می زند بلکه باید رییس فدراسیون حرف اول و آخر را بزند. پس ما باید تکلیف رییس فدراسیون را مشخص کنیم؛ چون او قرار است چهار سال با برنامه ریزی کار کند.

وی افزود: این یک سالی هم که قبل از جهانی طی شد به خاطر لابی های رسول خادم بود که توانست وضعیت کشتی را جمع و جور کند. فکر می کنید رضایی، طلایی، محمدی و مربیان و کشتی گیران اگر رسول نبود با این وضع بی پولی یک ثانیه هم می ماندند؟ پس رسول خادم توانسته اوضاع کشتی را حفظ کند؛ چون تازه نفس بوده است. البته اگر او هم رییس شود و قرار باشد با همین وضع فعلی به فدراسیون بودجه بدهند مطمئن باشید که نمی تواند وضعیت را تحمل کند.

ما زیاده خواه نیستیم

بنا در ادامه بیان کرد: من متاسفم که وضع کشتی این طور شده و نمی دانم چرا باید این جور باشد و ما باید چه کار کنیم که نشان بدهیم استحقاق این را داریم که بهترین ها را داشته باشیم. ما زیاده خواه نیستیم اما وقتی شخصی مثل رسول خادم که بزرگ کشتی است می گوید بعضی مواقع برای داشتن نان هم در اردوها مشکل داشته ایم این اتفاق خیلی بدی است.

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران افزود: امیدوارم هرچه زودتر تکلیف وزارت ورزش و پس از آن انتخابات ریاست فدراسیون مشخص شود؛ چون در این صورت تعیین بودجه برای فدراسیون صورت خواهد گرفت. بعد از آن رییس فدراسیون من را به عنوان یک سرباز صدا بزند و بپرسد که حرفم چیست. من هم حرف خود را خواهم زد و خواسته هایم را می گویم و اگر به توافق رسیدیم کار می کنیم. اگر هم نرسیدیم مثل این یک سال من از کشتی کنار خواهم ماند.

بنا در ادامه هم چنین درباره ی وضعیت فعلی کشتی فرنگی ایران گفت: با وجود نبود المپیکی ها نتیجه ی رقابت های جهانی بد نبود. البته مساله فقط المپیکی یا غیرالمپیکی بودن کشتی گیران نیست. ما در اردوهای تیم ملی ۴۰ نفر بودیم. من می توانم قول بدهم که اگر مثلا در وزن ۸۴ کیلوگرم که در رقابت های جهانی دو ایرانی (طالب نعمت پور و سامان طهماسبی) حضور داشتند اگر داوود اخباری، داوود عابدین زاده و حسین نوری هم حاضر بودند مقام های اول تا پنجم در اختیار آنها قرار می گرفت.

وی درباره ی فاصله ی بین نفرات اصلی و سایر کشتی گیران گفت: همه می گویند چرا حمید سوریان پشتوانه ندارد. مگر حسن رحیمی و مهدی تقوی پشتوانه دارند؟ اینها به مسائل ژنتیکی بازمی گردد. چون جوان های ما رشد کرده اند و دیگر در وزن های پایین باقی نمی مانند. چرا نبود پشتوانه در سبک وزن ها گفته می شود اما در سنگین وزن دیده نمی شود که این همه پشتوانه داریم؟ در وزن های پایین پیدا کردن کشتی گیر بسیار سخت است؛ چون زود وزنشان بالا می رود. من اگر سوریان یا امید نوروزی را وارد رقابت های انتخابی می کردم هیچ موقع این مدال ها را نمی گرفتیم.

با مسابقه انتخابی مشکلی ندارم اما به شیوه ی خودم

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ایران هم چنین درباره ی رقابت های انتخابی تیم ملی گفت: من با انتخابی مشکلی ندارم اما اگر روزی محمد بنا بازگردد به هیچ وجه تفکراتش با گذشته تفاوتی نمی کند. من دست روی کشتی گیر می گذارم و می گویم این خوب است یا نه.

بنا در پایان اظهار کرد: مثلا در وزن ۸۴ کیلوگرم وقتی تشخیص می دادم طالب نعمت پور، حبیب الله اخلاقی، داوود عابدین زاده و داوود اخباری کشتی گیران خوبی هستند به آنها می گفتم که باید در رقابت های جایزه بزرگ باکو کشتی بگیرید و برنده تان به رقابت های جهانی اعزام شود. اما وقتی می بینم تفاوت کشتی گیری مثل حمید سوریان با سایرین از زمین تا آسمان است اگر کل دنیا هم بگویند انتخابی بگذار این کار را انجام نمی دهند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات