کاپیتان تیم ملی می گوید هر چند انتخابات ریاست جمهوری در پیش است اما باید رسانه ها، نگاه مسوولان و مردم را به بازی های مهم پیش روی ایران در رقابت های انتخابی جام جهانی هم معطوف کنند تا" همیت و اتحادی ملی" شکل بگیرد.

جواد نکونام  درباره پیروزی مهم استقلال در عربستان، بازی برگشت و همچنین شرایط تیم ملی پس از پیروزی کره و ازبکستان صحبت کرد.

* برد خیلی خوبی را در عربستان به دست آوردید.

- بازی خیلی سختی بود. الهلال از با سابقه ترین تیم های آسیا است. آنها چند روز پیش از دیدار برابر ما الاتحاد را چهار بر دو شکست داده بودند. فیلم آن بازی را دیده بودیم و می دانستیم که کارمان بسیار سخت است، اما همه زحمت کشیدند و توانستیم از این بازی بزرگ سربلند بیرون بیاییم. پیش از بازی هم می دانستیم که باید از موقعیت هایمان که شاید زیاد هم نباشد، نهایت استفاده را ببریم. وقتی گل اول را خوردیم، چیزی برای از دست دادن نداشتیم و به خاطر همین مساله حمله کردیم و بردیم.

* البته بعد از این برد برخی کارشناسان استقلال را تیمی خوش شانس دانستند که توانست الهلال را شکست دهد.

- فکر نمی کنم چندان شانس در پیروزی ما نقش داشت. به هر حال در فوتبال اگر یک تیمی اشتباه نکند، گلی به ثمر نمی رسد. ما مقابل الهلال آن هم چند روز پس از یک ماراتن ۱۲۰ دقیقه ای نمایش بسیار خوبی را ارائه کردیم. عربستانی ها هم فکر نمی کردند که بتوانیم بعد از آن بازی سخت برابر سپاهان این قدر خوب بازی کنیم. در کنفرانس قبل از بازی که رفته بودم خبرنگاران عربستانی مدام روی این مساله مانور می دادند که چطور می خواهید بعد از آن بازی سنگین و ۱۲۰ دقیقه ای برابر الهلال بازی کنید.

* برد شما وقتی ارزش دو چندانی پیدا می کند که قبل از بازیتان سپاهان و تراکتورسازی دو نماینده دیگر ایران برابر عربستانی ها شکست خورده بودند. این نتایج چقدر برای شما انگیزه ایجاد کرد؟

- ما اول برای خودمان بازی می کردیم، برای این که از فوتبال ایران و استقلال دفاع کنیم. بعد از شکست سپاهان و تراکتورسازی دوست نداشتیم که ما هم ببازیم. خود من به شخصه از باخت این دو تیم خیلی ناراحت شدم و همه مان دوست داشتیم با پیروزی در عربستان هواداران را خوشحال کنیم.

* بعد از این برد استقلال انتظار ها از تیم شما بسیار بالا رفته است.

- واقعیت این است که العین، الهلال و الریان خیلی خوب خرج کرده اند. آنها به لحاظ هزینه ای و امکانات با ما قابل قیاس نیستند، اما استقلال نام بزرگی در فوتبال آسیاست. تیم فعلی ما بازیکنان بسیار خوبی دارد. انگیزه ای که در تیم وجود دارد یکی از عوامل موفقیت استقلال تا اینجای کار بوده است. درست است که گروه سختی است، اما استقلال نشان داده که می تواند به مرحله بعدی برود.

* برای بازی روز سه شنبه این توقعات روی شانه شما سنگینی نمی کند؟

- به هر حال در بازی های خانگی چیزی به غیر از برد انتظار نمی رود اما نباید بی برنامه و بی فکر فقط حمله کنیم. اگر بخواهیم بی محابا حمله کنیم خدای ناکرده نتیجه را از دست می دادیم. الهلال تیمی حرفه ای است و خیلی خوب بازی می کند، اما اگر حمایت مردم و هواداران پشت سر ما باشد، آنها را در بازی برگشت هم شکست می دهیم.

* شما تجربه سفرهای زیادی را دارید. اخباری که از ریاض به تهران می رسید نشان می داد که وضعیت میزبانی عربستان خوب نبوده است.

- شرایطی که آنها در فرودگاه برای ما رقم زدند، واقعا خوب نبود. چهار ساعت ما را در فرودگاه معطل کردند و به خاطر این بی برنامگی تمرینمان را از دست دادیم. البته برای ما این مسایل تازگی نداشت. عرب ها برای تیم های خارجی چنین وضعیتی را به وجود می آورند، اما ما هم در تهران تلافی خواهیم کرد تا عربستانی های یاد بگیرند که میزبانی حرفه ای یعنی چه.

* اگر موافقید کمی هم درباره تیم ملی صحبت کنیم. بعد از تساوی برابر کویت انتقادها دوباره از تیم ملی شدت گرفته است.

- باید اول یک نکته را یادآوری کنم که در مدتی که در تیم ملی بوده ام، به یاد ندارم که تیم ملی در کویت بازی آسانی در این کشور داشته باشد. فکر می کنم در دو بازی آخرمان یک بار به آنها باختیم و یک بار هم با کویت مساوی کردیم. متاسفانه شرایط طوری شده تا یک مساوی می گیریم انتقادها شروع و فضا برای تیم ملی بسیار سنگین می شود. نباید انتظار داشته باشیم که کویت در خانه به ما باج بدهد. باید در تحلیل هایمان کمی منطقی باشیم. ما در شرایطی برابر کویت مساوی کردیم که داوری هم بسیار بد بود. معلوم نشد برای چه داور گل دوم ما را قبول نکرد. ضمن اینکه پنالتی آنها هم درست نبود. کویت باید در این بازی با سه - چهار گل از ما شکست می خورد.

* بعد از پیروزی کره و ازبکستان به نظر می رسد شرایط برای صعود تیم ملی به جام جهانی دشوار شده است.

- طبیعی بود که ازبکستان و کره، لبنان و قطر را ببرند. فکر نمی کنم با برد این دو تیم چیزی تغییر کرده باشد. ما نگاه مان به روز بعدی مسابقات است. در آن روز می تواند اتفاقات بسیار خوبی بیافتد و در واقع همه چیز به خود ما بستگی دارد. بازی با قطر خیلی برای ما مهم و حساس است. اگر بتوانیم قطر را ببریم، در بازی آخر برابر کره می توانیم جشن صعود به جام جهانی را بگیریم. البته باید ابتدا یک لیگ فشرده و طاقت فرسا را پشت سر بگذاریم. فکر می کنم بعد از پایان لیگ نیاز به همیت و اتحاد ملی داریم. در ماه های آینده در فوتبال نباید چیزی مهم تر از تیم ملی باشد.

* البته از شانس بد تیم ملی، در روزهایی بازی دارید که به خاطر در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری شاید اولویت کشور ورزش و فوتبال نباشد.

- به هر حال این وظیفه رسانه ها است که مردم و مسئولان را متوجه اهمیت تیم ملی کنند. اگر ما توانستیم کره جنوبی را با ۱۰ نفر شکست بدهیم، استارتش از رسانه ها خورد و اگر توانستیم به جام جهانی ۲۰۰۶ برویم، نقش اصلی را رسانه ها بازی کردند. در این ماه های مهم هم رسانه ها می توانند کاری کنند تا تمام فکر و ذهن مسئولان و مردم تیم ملی باشند. امیدوارم این اتفاق بیفتد و مردم و مسئولان با حمایت رسانه ها پشت تیم ملی کشورمان باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات