گزارشی از بلاتکلیفی ادامه دار مدیریت ورزش ایران

در حالی که این روزها ورزش ایران در بلاتکلیفی به سر می برد، همه منتظرند تا ببینند این بار کدام کلید راهگشای مشکلات ورزش ایران خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، پس از عدم رأی اعتماد به سیدرضا صالحی امیری دومین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، بار دیگر سرپرستی فدراسیون به شخص دیگری سپرده شد تا بازهم این وزارتخانه مهم بدون وزیر باقی بماند.

نگاهی کوتاه به انتخاب های حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد هر دو وزیری که برای ورزش و جوانان پیشنهاد داده بودند چهره های صرفا ورزشی نبودند و همین مهمترین عامل بود تا از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد نگیرند. انتخاب های دکتر روحانی برای وزارت مهمی چون ورزش و جوانان نشان از این دارد باز هم این وزارتخانه با اینکه قشر مهمی از جامعه را دربرمی گیرد اولویت های آخر رئیس جمهور محترم بوده و به همین دلیل شاید انتخاب دقیقی برای معرفی به مجلس صورت نگرفته است.

* شوک بزرگ با آخرین انتخاب؛ شریعتمداری و ورزش؟


دکتر روحانی با شعار تدبیر و امید به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و انتظار می رود همین شعار در ورزش هم مطرح شده و دنبال شود تا با انتخاب بهترین فرد مشکلات این روزهای ورزش حل شود، اما پس از عدم رأی اعتماد به صالحی امیری روحانی شب گذشته شریعتمداری را به عنوان سرپرست انتخاب کرد تا علاوه بر ورزشی ها و اصحاب رسانه، نزدیکان وی هم از این انتخاب شگفت زده شوند.

اگرچه ممکن است این انتخاب برای چند روز و یا حتی چند ساعت باشد، اما باز هم این انتخاب نشان داد ورزش در این دوره از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست و اگر بخواهیم دسته بندی کنیم، این حوزه قعر جدول را به خود اختصاص خواهد داد.

* سخنی کوتاه با رئیس جمهور


جناب دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم! بهتر است برای دقایقی هم شده به مقوله ورزش عمیق تر نگاه کنیم.

اگرچه حل مشکلات سیاسی، اقتصادی و بین المللی مورد توجه شما و دوستان تان در کابینه دولت است، اما فراموش نکنیم روزهایی را که با همین ورزش، خیلی از ناگفته ها را به جهانیان از جمله همین آمریکایی ها و غربی ها بیان کرده ایم.

شاید آن روزی که در جام جهانی ۹۸ فرانسه تیم ملی کشورمان مقابل آمریکا صف آرایی کرد و به برتری ۲ بر یک رسید، تاثیر و نفوذش در آن روزها شاید محکم تر از تماس تلفنی بود و به همین دلیل آن مسابقه بازی قرن لقب گرفت.

شاید به همین دلیل است که با وجود گذشت ۱۵ سال از برگزاری آن مسابقه همچنان مردم از آن دیدار صحبت می کنند و تبعاتش همچنان در ورزش کشور مشهود است.

تجربه نشان می دهد که پرداختن به دیپلماسی ورزش می تواند تیم مدیران بین المللی را بیشتر کمک کند و مسیر دولت را در رسیدن به خواسته های بین المللی اش هموارتر سازد، به شرط آنکه در داخل کشور انتخاب های درستی برای ریاست ورزش گرفته شود و سکان هدایت این حوزه تاثیرگذار به اهلش سپرده شود.

هم اکنون وقت آزمون و خطا برای وزارت ورزش و جوانان نیست. رقابت های مهمی از جمله بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون، المپیک ۲۰۱۶ برزیل، جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ و همچنین رقابت های آسیایی و جهانی زیادی برای کسب سهمیه المپیک پیش رو است و ورزشکاران نیازمند آرامش هستند، نیازمند دلگرمی و نیازمند اینکه بدون دغدغه در بهترین شرایط مالی تمام فکر و ذکرشان را برای رقابت های پیش رو متمرکز کنند.

بسیاری از فدراسیون ها در حال حاضر تکلیف شان مشخص نیست و دچار مشکل شده اند. تکلیف واگذاری دو باشگاه پرطرفدار و محبوب استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی مشخص نیست، فدراسیون ها با بحران شدید مالی مواجه شده اند و قرار است در این شرایط به رقابت با کشورهایی بروند که مدت ها است برای کسب مدال طلا در المپیک و رقابت های جهانی خط و نشان کشیده اند.

ورزشی ها حالا از روحانی انتظار دارند با کلیدش قفل ها و گره های ورزش را باز کرده نه اینکه آنها را قفل کند. چند سالی است که ریشه های ورزش با داس برچیده شده و شاید به دلیل حضور همین غیرورزشی ها است که این روزها افکار عمومی از مدیریت ورزش ناامید شده اند، اما هنوز هم دیر نشده و می توان در آخرین ثانیه ها بهترین تصمیم را گرفت و نشاط اجتماعی را دوباره به جامعه برگرداند.

جناب رئیس جمهور اکنون زمان فرصت سوزی در ورزش نیست، اما جوانان و علاقه مندان به ورزش در این مرز و بوم منتطر تصمیم طلایی شما هستند، دوست دارند کلید تدبیر این بار قفل های گره خورده این حوزه را باز کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات