تلاش روحانی برای مجاب کردن ترکان و شریعتمداری

احتمالا صالحی امیری به جای شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور می شود تا به نوعی صالحی امیری در میان حلقه یاران نزدیک به دولت سمتی داشته باشد و به نوعی از اتفاقات مجلس از او دلجویی شود.

گروه ورزشی - معرفی محمد شریعتمداری، معاون اجرایی دولت یازدهم به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان تصمیم عجیبی بود که همه را شوکه کرد. در حقیقت اهالی ورزش انتظار داشتند تا بعد از عدم رای اعتماد مجلس به مسعود سلطانی فر و رضا صالحی امیری، دکتر روحانی یک چهره ورزشی را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان معرفی کند اما معرفی شریعتمداری به عنوان یک چهره سیاسی نشان داد که دکتر روحانی به معرفی مدیر ورزشی اعتقادی ندارد و ترجیح می دهد که یک چهره سیاسی سکان هدایت یکی از مهم ترین و کلیدی ترین وزارتخانه های دولت را در اختیار داشته باشد. با این وجود این همه ماجرا نیست و داستان وزارت ورزش و وزیر پیشنهادی دولت برای نشستن روی صندلی مدیریت این وزارتخانه کماکان ادامه دارد و باید منتظر اتفاقات جدیدی بود.

ترجیح معاونت اجرایی را به وزارت ورزش

به گزارش افکارنیوز ، به رغم اینکه حسن روحانی در اقدامی فوری، معاون اجرایی خود را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان معرفی کرده، سرپرست جدید شاید فقط تا ۱۲ آبان در این وزارتخانه فعالیت می کند و به عنوان وزیر به مجلس معرفی نشود! در حالی که عده بسیاری از اهالی ورزش انتظار دارند روز ۱۲ آبان محمد شریعتمداری به عنوان سومین گزینه وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی شود، یک منبع آگاه مدعی شد احتمالا رییس جمهور گزینه دیگری را به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس معرفی می کند و محمد شریعتمداری به عنوان معاون اجرایی رییس جمهور به همکاری با دولت یازدهم ادامه می دهد. ظاهرا این تصمیم ریشه در تمایلات آقای معاون اجرایی دارد چراکه خود شریعتمداری ترجیح می دهد همچنان معاون اجرایی رییس جمهور باشد و رسما این نکته را به دکتر روحانی اعلام کرده است.


تلاش برای متقاعد کردن ترکان!

اگرچه مخالفت اولیه ترکان با حضور در وزارتخانه ورزش و جوانان باعث شد رییس جمهور، معاون اجرایی خود را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کند اما شنیده ها حاکی از آن است که ترکان هنوز هم گزینه اول وزارت ورزش و جوانان است. گروهی از مشاوران و نزدیکان رییس جمهور در تلاش هستند رضایت اکبر ترکان ، مشاور ارشد رییس جمهور که سابقه نزدیک به هفت سال ریاست فدراسیون کشتی را دارد، جلب کنند تا پیشنهاد دکتر روحانی مبنی بر قبول سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را بپذیرد و به عنوان گزینه سوم این وزارتخانه برای گرفتن رای اعتماد به مجلس برود. اگرچه ترکان کماکان بر مخالفت خود استوار است و هنوز به این پیشنهاد جواب مثبت نداده.

جالب اینکه گفته می شود حتی محمد شریعتمداری سرپرست فعلی این وزارتخانه و معاونت اجرای دولت هم تلاش می کند تا نظر ترکان را برای این سمت جلب کرده و او را مجاب به پذیرش سمت وزیر ورزش و جوانان کند! ظاهرا یکی از دغدغه های اصلی ترکان در خودداری از پذیرش این سمت، نگرانی از رای اعتماد مجلسی هاست و او تاکید دارد به صلاح نیست اعتبار و آبروی خود را به خطر بیاندازد چرا که نمایندگان مجلس پیش از این در جریان رای اعتماد به مسعود سلطانی فر و رضا صالحی امیری ثابت کرده اند که قابل پیش بینی نیستند و احتمال دارد با توجه به اعتبار و سابقه طولانی ترکان، به او نیز رای اعتماد ندهند. اگر ترکان تا ابتدای هفته آینده جواب مثبت ندهد، رییس جمهور و مشاورانش سراغ سایر گزینه ها می روند.

وزیر اجباری!

رییس جمهور و گروه مشاورانش در حال بررسی گزینه های موجود برای معرفی به مجلس هستند و حداکثر تا روز ۱۲ آبان از میان نزدیک به ۱۰ گزینه ای که سوابقشان روی میز بررسی قرار گرفته، یک نفر به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی خواهد شد. تا آن زمان شریعتمداری با حفظ سمت، وظایف سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را برعهده خواهد داشت و پس از معرفی گزینه سوم وزارت ورزش و جوانان، شریعتمداری به منصب اصلی خود برمی گردد. با این وجود برخی نزدیکان دولت می گویند اگر ترکان نپذیرد، رییس جمهور شریعتمداری را به سایر گزینه ها ترجیح می دهد.

در صورتی که دکتر روحانی و مشاوران رییس جمهور تا روز ۱۲ آبان در مورد شانس صددرصدی دریافت رای اعتماد ترکان از مجلس، به جمع بندی و توافق نهایی نرسند و نتوانند مشاور ارشد رئیس جمهور را مجاب به پذیرش این سمت کنند، ، دکتر روحانی، شریعتمداری را به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس معرفی می کند. آنچه شریعتمداری شخصا به آن تمایلی ندارد. جالب اینکه برخی مدیران اسبق ورزشی نظیر محمد دادکان و شجاعی برهان سعی دارند شریعتمداری را راضی کنند اداره وزارت ورزش و جوانان را بپذیرد. نکته دیگر اینکه با معرفی احتمالی شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان قطعا به دلیل مسئولیت سنگین و مشغله های فراوان این سمت، شریعتمداری قادر به انجام وظیفه در سمت معاون اجرایی نخواهد بود و دکتر روحانی شخص دیگری را باید به این سمت بگمارد.

در صورت وقوع این اتفاق، احتمالا صالحی امیری به جای شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور می شود تا به نوعی صالحی امیری در میان حلقه یاران نزدیک به دولت سمتی داشته باشد و به نوعی از اتفاقات مجلس از او دلجویی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات