رضازاده:

رئیس فدراسیون وزنه برداری گفت: همان ابتدا که سرپرست شدم با توکلی و برخواه تماس گرفتم و نصیری نیا هم خارج بود و از توکلی و برخواه خواستم به فدراسیون بیایند و کمک کنند. آمدن توکلی طول کشید و برخواه هم گفت نمی آید.

به گزارش افکارنیوز ، حسین رضازاده که امروز میهمان برنامه ورزش و مردم بود با اشاره به سطح برگزاری رقابت های قهرمانی جهان و کسب عنوان سومی این رقابت ها گفت: در حالی این عنوان به دست آمد که برخی ها می گفتند ما هفتم شده ایم اما در مسابقات جهانی، رده بندی امتیاز ملاک است و رده بندی مدالی برای بازی های آسیایی و المپیک به شمار می رود. ما سوم شدیم و با اینکه از ۳-۴ ماه قبل از آغاز رقابت ها به هر نحوی می خواستند بچه های ما را به حاشیه ببرند و فکرشان را خراب کند اما با لطف خدا عملکرد ما خوب بود و توانستیم عنوان سوم را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در تیم اعزامی از وزنه بردار ۱۷ ساله تا ۲۶ ساله داشتیم چرا که پس از اینکه ۵ المپیکی دیگر به اردو نیامدند باید تیمی درست می کردیم که در شان ایران بود. حال اینکه از ما انتقاد می کنند چرا دنبال عنوان سومی بودیم باید پاسخ دهم که همه کشورها هزینه می کنند تا هم مدال بگیرند هم روی سکو بروند، ما اگر توسط تقیان به مدال رسیدیم به طور حتم نائب قهرمان دنیا می شدیم.

رضازاده گفت: رئیس فدراسیون جهانی بارها عنوان کرد بود که اگر ایران در رقابت ها نباشد ارزش مسابقات پایین می آید ما هم زحمت کشیدیم تا در نهایت این عنوان به دست آمد، جالب اینکه نسل طلایی که ما مدال های فراوانی به دست آورده بود نتوانست از لحاظ تیمی نتیجه خوبی بگیرد پس این زرنگی مربی است که تیمش مقام می آورد در حالیکه از قبل از اعزام دوست داشتند تیم را به حاشیه ببرند که به نتیجه نرسند.

رئیس فدراسیون وزنه برداری در مورد ادعای کیانوش رستمی مبنی بر اینکه اگر به مسابقات جهانی اعزام می شدم می توانستم مدال طلا را به دست آورم، گفت: من هم دو طلای المپیک دارم و می توانم ادعا کنم اگر باز هم به المپیک بروم باز هم قهرمان می شوم. حرف زیاد است، در همین مسابقات جهانی قهرمان المپیک چهارم المپیک شد. ما حتی نقره تقیان را حتمی می دانستیم اما این اتفاق نیفتاد. پس نشان می دهد نمی توان در وزنه برداری چنین حرف هایی زده و پیش بینی خاصی کرد. خود کیانوش در حالی وزنه ۱۷۱ کیلویی را در المپیک زد که به راحتی در تمرین ۱۸۰ کیلوگرم را بالای سر برد. در دو ضرب هم چنین اتفاقی افتاد که نشان می دهد تمرین با مسابقه زمین تا آسمان فرق می کند بنابر این این حرف ها که من اول می شوم حرفه ای نیست.

وی در خصوص اینکه با حضور المپیکی ها می توانستیم قهرمان جهان شویم گفت: این هم از همان (فکر می کنم ها) است. وزنه برداری رکوردی و سخت است همین المپیکی ها زحمات زیادی متحمل شدند و در تمرینات گذشته روزانه ۲۰ تا ۳۰ تن وزنه جابجا می کردند. کدام مربی از رئیس فدارسیون بدش می آید که تیمش قهرمان جهان شود. بر همین اساس چند بار جلسه گذاشته و با آنها صحبت کردیم و حتی در جلسه آخر به المپیکی ها پیشنهاد دادم تا شیرینی گرفته و به سر تمرین بروند تا افراد بیرون مجموعه به آرزویشان نرسند. حتی چند بار خصوصی به سلیمی گفتم که حیف است با این رفتار مدال های جهانی و المپیک را از دست بدهد اما آنها می گفتند باقری باید برود تا ما بیاییم برای جهانی تمرین کنیم.

وی افزود: کارنامه کورش مشخص است. آیا یک مربی که کارنامه خوبی دارد را باید بیرون کرد. من نه طرفدار کورش هستم نه بهداد بلکه طرفدار ایرانم. در همان برهه هم اگر یک مربی جدید می آمد، کارمان سخت می شد. ۴ سال پیش که آمدم همین حرف ها بود و گفتند رضازاده نمی تواند و جوان است. اما به لطف خدا بهترین نتیجه را گرفتیم. من معتقدم ایرانی ها که دستشان کوتاه مانده می آیند و حاشیه سازی می کنند.

رضازاده یادآور شد: همان زمان تاکید کردم که فعلا مربی کورش باقری است و بیایید مراعاتش را بکنیم. خود من هم در زمان ایوانف ضعف های تاکتیکی ام برطرف شد و نتیجه گرفتم اما المپیکی ها می گفتند که باید کورش برود که این خواست غیرمنطقی بود.

وی ادامه داد: زمان من هم هر گاه مسائل کوچکی پیش می آمد، با من تماس گرفته و توصیه هایی را می کردند که هیچ گاه به آنها گوش نکردم. در حال حاضر هم این اتفاقات می افتد و خیلی هم حیف است. من رضا زاده همیشه پیش خودم می گفتم که سومین مدال المپیک را می گیرم اما دیدید که مریض شدم و نتوانستم این کار را انجام دهم.

وی در مورد مربیگری شاهین نصیری نیا و استعفای کورش باقری گفت: کورش سه سال موفق بود و کارنامه اش مشخص است من هم عاشق چشم و ابروی او نیستم که اگر موفق نبود یکی دو سال بعد او را عوض می کردم اما همان زمان نسل طلای ما هم هیچ گاه ۴ مدال المپیک کسب نکردند. از دید من کوروش موفق است. با این حال او از این انتقادات ناراحت بوده و می گوید بروم شاید اینها که حرف می زنند بیایند چرا که احتمالا می توانند از من بهتر عمل کنند.

رئیس فدراسیون وزنه برداری در مورد مشورت با قدیمی ها گفت: همان ابتدا که سرپرست شدم با توکلی و برخواه تماس گرفته و نصیری نیا هم خارج بود و از توکلی و برخواه خواستم به فدراسیون بیایند و کمک کند. آمدن توکلی طول کشید و برخواه هم گفت نمی آید. باقری ۶ ماه بعد به عنوان مربی به تیم آمد.

وی افزود: در مورد دستیاران باقری هم باید بگویم پس از اینکه تشخیص داد فلاحتی نژاد نباشد او رفت و یکی دو نفر پیشنهاد دادم و بعد متوجه شدم که آنها نمی توانند با کوروش کار کنند. اگر باقری موفق نبود حق با شما بود اما این همه مدال و موفقیت با او بدست آمده است.

رضازاده در پاسخ به این سؤال که می گویند عنوان می شود قبل از رقابت های المپیک، مدال های هر دسته برای هر کشور مشخص است، آیا صحت دارد گفت: اینکه مدال ها مشخص باشد درست است اما در رشته های دیگر مانند کشتی این موضوع علنی تر است. ما حتی در سیدنی نفهمیدیم چه اتفاقی افتاد تا نصیری نیا مدال نیاورد. با این حال در زمان مدیریتی من ۴ مدال المپیک کسب کرد اما هیچ زمانی کسی چنین حرف هایی را به من مطرح نکرد که چه وزنه ای بزنم و چه وزنه ای نزنم.

رئیس فدراسیون وزنه برداری در مورد اینکه آیا مولایی می تواند رکورد او را بشکند یا خیر گفت: اگر به حرف باشد بله ولی باید در تمرین مسابقات این اتفاق بیفتد هر چند که او هم از انتقادات دلخور بود. البته در آینده هم بهداد و بهادر می توانند رکورد یک ضرب، دو ضرب و مجموع فوق سنگین را بزنند.

وی در مورد اینکه چه زمانی پسرش، ابوالفضل وارد وزنه برداری خواهد شد، گفت: باید خودش دوست داشته باشد که این اتفاق بیفتد فعلا که دنبال درس و مشق است.

در ادامه برنامه حسین توکلی، قهرمان وزنه برداری المپیک به روی خط برنامه آمده و عنوان کرد از قبل هم گفته بودم نباید مسائل رسانه ای می شد و حتی به رضازاده هم گفتم اما او به خاطر رفاقتی که با باقری دارد، مسائل را به این سمت و سو کشاند که باقری خوب کار می کند. همه این را قبول دارند اما بحث این است که به عنوان مدیر باید میانداری می کرد. ای کاش منیت ها را کنار می گذاشتیم و ملی فکر می کردیم.

وی ادامه داد: وزنه برداران المپیک ۳ سال مدال خوبی کسب کردند و این طرز برخورد خوب نبود اما آیا رضا زاده زمانی که وزنه می زد دوست داشت رئیس فدراسیون اینچنین از نام او بگذرد. اگر در لهستان منیت ها و کج سلیقگی ها از بین می رفت می توانستیم قهرمان جهان شویم اما با عنوان سومی دنبال این بودیم که انتقادات را کم کنیم.

توکلی یادآور شد: در وزنه برداری قحط الرجال نبود که دهقان را در رده سنی نوجوانان به مسابقات بزرگسالان اعزام کنیم. او تجربه نداشت اوت نمی کرد می توانستیم نتیجه بهتری را کسب کنیم.

وی گفت: اردویی را برای قهرمانان المپیکی برگزار کردیم که به مذاق فدراسیون و رضازاده خوش نیامد ما بدنبال این نبودیم جلوی فدراسیون بایستیم اما المپیکی ها در جال رها شدن هستند آنها به راحتی به دست نیامدند و هزینه زیادی شده تا به اینجا رسیدند.

رضازاده در ادامه برنامه گفت: کسی دوست نداشت این مسائل رسانه ای شود اما پس از برگشتن تیم نوجوانان از ازبکستان و پس از اینکه بچه ها را دور هم جمع کردیم آنها با این ادعا که فکر می کردیم شاید از حرف های ما ناراحت شوید، این کار را انجام دادیم از من خواستند با مربی دیگری غیر از کوروش در خارج از کمپ تمرین کنم که این موضوع نشدنی نبود.

در ادامه توکلی گفت: اگر هم این مسائل رسانه ای شد به خاطر پاسخ های باقری بود همان موقع انگ هایی به من چسباندند که افراد را تحریک می کنم اما فکر نمی کنم قهرمانان المپیک تا این حد بچه باشند که کسی بخواهد آنها را تحریک کند باید درست و منطقی فکر کرد و این حرف ها که افرادی می خواند زیر پای ما را خالی کنند تا خودشان مربی شوند خوب نیست.

رضازاده در پایان برنامه در پاسخ به توکلی گفت: هیچ گاه کسی نگفت شما از بیرون به المپیکی ها خط میدهید از همان دست شایعاتی بود که برای وزنه برداری به وجود آورد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات