چهارشنبه بزرگ در انتظار فوتبال ایران

شاید سفر سپ بلا تر به تهران، بتواند به فوتبال کشورمان کمک کند تا از وضعیت کنونی بیرون آید. سفر بالا ترین مقام اجرایی فیفا به تهران و دیدار او با رئیس جمهور، افزون بر جلب توجه داخلی به وضعیت فوتبال کشورمان، می تواند نگاه جهانی به فوتبال کشور را هم تغییر دهد.

به گزارش افکارنیوز ، شاید حضور بلاتر بتواند فوتبال ایران را احیا کندسپ بلا تر، بالا ترین مقام اجرایی فیفا، روز چهارشنبه به ایران سفر می کند تا در حضور دو روزه اش در تهران، افزون بر شرکت در یک کنفرانس علمی، با مقامات بلند پایه کشورمان از جمله رئیس جمهور روحانی هم دیدار کند؛ سفری که شاید به یاری آن بتوان بار دیگر فوتبال ایران را احیا کرد.

پیروزی ایران برابر کره جنوبی و راهیابی تیم ملی کشورمان به جام جهانی، شاید مهم ترین رخداد یک سال اخیر فدراسیون فوتبال بود؛ اما همین صعود هم در ماه های آتی به بزرگ ترین مشکل فدراسیون فوتبال کشورمان بدل شد و تیم ملی ایران، پنج ماه پس از راهیابی به جام جهانی حتی نتوانست یک دیدار دوستانه برگزار کند؛ مسأله ای که نگرانی مربی و بازیکنان تیم ملی را به همراه داشت و کی روش این رویداد را خنده دار خواند.

بنا بر این گزارش، آماده سازی تیم ملی در راه جام جهانی، علاوه بر مشکل بازی تدارکاتی، مشکل دیگری هم داشت و آن، بحث بودجه فدراسیون است. مسئولان فدراسیون در این چند ماه همواره از مشکل مالی فدراسیون در راه آماده سازی تیم ملی سخن گفته اند و حتی در آخرین جلسه مجمع فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی اعلام کرد که به بودجه سی میلیاردی برای آماده سازی تیم ملی در راه جام جهانی نیاز دارند و این میزان، افزون بر ۶۹ میلیاردی است که بودجه سالانه فدراسیون فوتبال است.

اما اگر از بحث مدیریت هزینه ها در فدراسیون فوتبال بگذریم که بی گمان می توانست با همین بودجه هم تدارک حداقلی برای تیم ملی ببیند دست کم لغو شدن اردوی تدارکاتی پرتقال که کی روش روی آن برای آماده سازی تیم ملی حساب کرده بود، نشان از مشکل مالی فدراسیون فوتبال در آماده سازی جام جهانی دارد.

شاید حضور بلاتر بتواند فوتبال ایران را احیا کند!

این گزارش در ادامه آورده است، رشد توسعه فوتبال در ایران، تنها محدود به جام جهانی بزرگسالان نمی شود. میزبانی رقابت های معتبر آسیایی و جهانی هم از دیگر نکاتی است که می تواند علاوه بر ایجاد شور ملی و آشتی دوباره مردم با فوتبال در راه مقبولیت و محبوبیت جهانی فوتبال کشورمان در افکار عمومی تأثیرگذار باشد. سال هاست که ایران بحث میزبانی رقابت های جام ملت های آسیا را پیش کشیده، ولی این بار گویا عزم ملی در میان مسئولان فدراسیون برای میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹ بیشتر و بالا تر است؛ می دانید که ایران سال هاست قهرمانی آسیا را در کارنامه خود نمی بیند و همین بی شک در چهره جهانی تیم ملی مان تأثیر گذار است.

این ها تنها بخشی از مشکلات فوتبال کشورمان است. توسعه نیافتن زیر ساخت ها در سطوح گوناگون سنی، فوتبال زنان در ایران، فوتسال و فوتبال ساحلی و بسیاری از موارد دیگر، بخشی از مشکلات فوتبال کشورمان است که البته همیشه در سال های گذشته وجود داشته؛ اما این روز ها این مشکلات با ماجرای ناتوانی فدراسیون در برگزاری حتی یک دیدار دوستانه برای تیم ملی کشورمان بیشتر به چشم می آید.

در این باره باید گفت، روی کار آمدن دولت جدید در ایران و معلوم نبودن سرنوشت وزارت ورزش و جوانان در چند ماه گذشته، موجب شده تا ارتباط فدراسیون فوتبال با دولت کم شود و مسئولان فدراسیون در ماه های گذشته، همواره از کمبود منابع مالی در کشور سخن بگویند.

در این میان، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال طی برنامه ای که می خواهد از کشورهای حاضر در جام جهانی دیدار کند، دو روز به تهران می آید و بنا بر پروتکل های جهانی در پی حضور رئیس فیفا در هر کشوری، دولت ها موظفند دیداری با رئیس فیفا انجام دهند. به این ترتیب و در برنامه اعلام شده، سپ بلا تر روز پنج شنبه با رئیس جمهور روحانی دیدار خواهد کرد.

دیدار بالا ترین مقام اجرایی فیفا با بالا ترین مقام اجرایی کشورمان را می توان سرآغازی بر روند توسعهٔ فوتبال ایران در دنیا دانست. به هر حال در چند ماهی که از روی کار آمدن دولت جدید گذشته و بنا به دلایلی ورزش کشور نفر اول رسمی خود را در وزارت خانه نشناخته دولت هم خیلی چراغ خاموش از کنار مسائل فوتبال گذشته و هیچ اظهار نظری در خصوص وضعیت اسفبار آماده سازی تیم ملی مان بیان نداشته است. شاید بتوان این دیدار را سرآغازی بر به میان کشیدن پای دولت برای بهبود وضعیت تیم ملی و در مجموع توسعه فوتبال در کشور دانست.

اما کمکی که حضور بلا تر به فوتبال کشورمان در خصوص تأمین منابع می تواند بکند، علاوه بر همراهی دولت می تواند نقد شدن طلب های مالی کشورمان از فیفا هم باشد؛ کمک های نقدی که فیفا در پی راهیابی تیم ملی کشورمان به جام جهانی باید انجام دهد، چیزی نزدیک به ۲۷۰ هزار دلار است که البته کفاشیان امیدوار است در این سفر آن را نقد کند؛ اما اگر رایزنی مناسبی صورت بگیرد، می توان همه یا بخشی از یک میلیون دلاری را که ایران از فیفا طلب دارد، نقد کند و از آن برای توسعه فوتبال بهره بگیرد.

کمک به دریافت میزبانی جام ملت های آسیای ۲۰۱۹ از دیگر رخدادهایی است که می توان در این سفر زمینه آن را فراهم آورد. به هر حال، شیخ سلمان بحرینی، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در این سفر بلا تر را همراهی می کند و یک میزبانی شایسته در کنار رایزنی مناسب از سوی مسئولان کشورمان، چه شخص رئیس جمهور و چه سرپرست وزارت ورزش و جوانان می تواند در متقاعد کردن مقامات فیفا و AFC برای دادن میزبانی رقابت های ۲۰۱۹ به ایران کمک فراوانی کند.

اما جدای از این موارد، شاید مهم ترین کمکی که حضور بلا تر در ایران و یک میزبانی شایسته از او می تواند بکند، این است که نگاه جهانی را به فوتبال ما تغییر دهد. تیم ملی کشورمان سی و هفت سال است که قهرمان آسیا نشده و از سوی دیگر با حضور یک در میان در جام جهانی های پس از سال ۹۸ و همچنین حذف در مرحله گروهی جام جهانی، موجب شده که تیم ملی کشورمان در نگاه جهانی یک قدرت به شمار نیاید. شاید یکی از مشکلات تیم ملی در نیافتن حریف تدارکاتی در این پنج ماه همین مسأله باشد.

هم اکنون که مسئولان فدراسیون نتوانسته اند کمکی به تیم ملی وفوتبال بکنند، شاید حضور بلا تر در ایران، فرصتی باشد که نگاه جهانی به فوتبال کشورمان تغییر کند، چرا که تحلیل مثبت بلا تر از وضعیت فوتبال در ایران اگر این اتفاق بیفتد می تواند در تغییر ذائقه جهانی این رشته هم تأثیر گذار باشد و باعث شود جهان محترمانه به فوتبال ایران بنگرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات