دولتی بودن ساختار فوتبال، عدم تمایل مدیران دولتی به خصوصی شدن باشگاه ها، همراهی نکردن صداوسیما با فدراسیون فوتبال، خلاء قانونی و چندین مورد دیگر، عواملی بودند که چند تن از استادان دانشگاه و مسوولان فعلی و سابق فدراسیون فوتبال به عنوان دلایل درآمدزا نبودن فوتبال ایران برشمردند.

به گزارش افکارنیوز ، دومین همایش بین المللی علم و فوتبال در حالی پایان یافت که حسن ختامش، نشست بررسی علل درآمدزا نبودن و موانع تجاری سازی فوتبال در ایران بود. در این نشست دو استاد دانشگاه به همراه سه نفر از مسوولان فعلی و پیشین فدراسیون فوتبال حضور داشتند.

دکتر محمد احسانی (رییس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال و استاد دانشگاه) ، دکتر علیرضا الهی (استاد دانشگاه) ، دکتر بروجردی (استاد دانشگاه) ، دکتر غفاری (رییس کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال در زمان ریاست صفایی فراهانی) و عزیز الله محمدی (رییس پیشین سازمان لیگ برتر و رییس فعلی اتحادیه باشگاه های فوتبال ایران) ، پنج کارشناسی بودند که در این نشست حضور داشتند.

ابتدا این دکتر احسانی بود که درباره مشکل درآمدزایی و موانع تجاری سازی در فوتبال ایران سخن گفت. رییس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال در این باره اظهار کرد: مشکل این است که ساختار فوتبال ما دولتی است. مشکل دوم این است که باشگاه ها هم دولتی هستند.

وی ادامه داد: در ماده ۱۳ اساسنامه فدراسیون، حق پخش تلویزیونی را به عنوان روش درآمدزایی معرفی کرده اما متاسفانه اکنون از این حق محرومیم. مساله بعدی خلاء قانونی در مسائل مربوط به حمایت کننده مالی است. قانون کپی رایت در ایران اجرا نمی شود. این خلاءهای قانونی باید توسط مجلس شورای اسلامی برطرف شود. سود سرمایه گذاری برای حمایت از فوتبال باید دو طرفه باشد.

دکتر احسانی در ادامه گفت: یکی از موارد چالش زا در فوتبال ایران مساله سهمیه باشگاه هاست که یکی از استانداردهای کلی AFC برای امتیازدهی به باشگاه ها، بحث درآمدزایی آنهاست.

رییس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال همچنین گفت: ما در فوتبال خود مشکل مدیریتی داریم. ساختار فوتبال ما دولتی است و این ساختار دولتی برای باشگاه های دولتی مدیر انتخاب می کند. این مدیر ممکن است تخصص لازم را نداشته باشد و در نتیجه دلسوزی کافی هم به خرج ندهد.

احسانی ادامه داد: یکی از موانع حرفه ای شدن باشگاه ها، نداشتن استادیوم اختصاصی است. در همه جای دنیا و طبق قانون، باشگاه میزبان، حق بلیت فروشی را در اختیار دارد اما در ایران این امکان وجود ندارد. وضعیت درباره تبلیغات محیطی و سایر موارد نیز همین طور است. در ورزشگاه های ما صندلی ها شماره ندارند. در یک برنامه تلویزیونی دیدم که از مسوول ورزشگاه پرسیدند چرا تعداد تماشاگران بازی ۲۳۰۱۴ نفر اعلام کرده و آن عدد ۱۴ را از کجا آورده است؟ او هم گفت: «همین طوری این عدد را گذاشتم! »

در ادامه بحث، نوبت به عزیز الله محمدی رسید که صحبت کند. رییس اتحادیه باشگاه های فوتبال ایران درباره موضوع نشست گفت: مشکلات فوتبال ما چند دسته است؛ باشگاه ها خصوصی نیستند، استادیوم اختصاصی ندارند و هیات های استانی مسوول هماهنگی مسابقات آنها هستند. در آسیا و اروپا باشگاه های حرفه ای مسوولیت هماهنگی مسابقه را دارند و استادیوم هم متعلق به خودشان است. به این ترتیب شاید فقط ۳۰ تا ۴۰ راه درآمدزایی از طریق جلسات تمرین و مسابقه داشته باشند.

وی افزود: به طور مثال هرکسی بخواهد وارد ورزشگاه نیوکمپ شود از در ورودی تا قسمت های مختلف باید هزینه بپردازد. در فروشگاه های این باشگاه هم از پستانک بچه تا لوازم زندگی با مارک باشگاه وجود دارد.

محمدی در ادامه درباره حق پخش تلویزیونی رقابت های فوتبال گفت: مجلس شورای اسلامی باید بودجه مورد نیاز را برای صداوسیما تصویب کند تا این سازمان هم بتواند این پول را به فوتبال بدهد. همچنین ما در تبلیغات محدودیت هایی داریم. یعنی حالا خیلی از شرکت های بزرگ دنیا خواهان این هستند که تبلیغاتشان را به ما بسپارند اما نمی توانیم بپذیریم.

رییس پیشین سازمان لیگ برتر فوتبال گفت: پیراهن بارسلونا چندین سال است که در سایت این باشگاه به قیمت ۶۹ یورو فروخته می شود و اگر شما بخواهید این پیراهن را با شماره و نام تهیه کنید باید ۷۹ یورو بپردازید. در حالی که باشگاه های استقلال و پرسپولیس اگر بخواهند پیراهن خود را با این قیمت بفروشند خواهند دید که همین پیراهن با قیمتی به مراتب کمتر در منیریه تهران فروخته می شود. پس قانون کپی رایت اینجا نقش زیادی پیدا می کند.

دکتر علیرضا الهی، سومین سخنران نشست بود. این استاد دانشگاه با تایید صحبت دو سخنران قبل درباره نقش زیاد حق پخش تلویزیونی در درآمدزایی فوتبال تاکید کرد که در این زمینه خلاء قانونی وجود ندارد بلکه از سوی مسوولان مربوطه به خوبی پیگیری نمی شود.

وی اظهار کرد: برای داشتن حق پخش تلویزیونی «فقدان قانون» معنی ندارد. در قانون اساسی جمهوری اسلامی اصلی هست که می گوید هر کسی مالک حاصل کسب و کار خویش است. کسب و کار باشگاه ها در ایران چیست؟ حاصلش چیست؟ پس در بالاترین سند قانونی کشور این مساله وجود دارد و ما خلا قانونی نداریم.

الهی ادامه داد: علاوه بر قانون اساسی، اساس نامه فیفا به صراحت حق پخش تلویزیونی را متعلق به صاحبان فوتبال – فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه ها – دانسته است. وقتی می خواهیم عضو یک نهاد بین المللی شویم یعنی اساسنامه آن نهاد را پذیرفته ایم. علاوه بر آن اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران هم قبل از ارسال به فیفا مورد تایید هیات دولت قرار گرفته است. در اساسنامه خودمان مساله حق پخش تلویزیونی آمده و این یعنی دولت پای آن را امضا کرده است.

این استاد دانشگاه در ادامه بهترین راه دستیابی به حق و حقوق فوتبال را ایجاد یک دعوای حقوقی دانست و گفت: تا این کار صورت نگیرد هیچ مشکلی حل نمی شود. در سینما مشابه این کار صورت گرفت و نتیجه هم داد و بخشی از مساله کپی رایت حل شد.

وی افزود: ما مشکل پیگیری داریم. فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و باشگاه ها باید مستقل باشند که مساله را پیگیری کنند اما مدیران محافظه کار دولتی نمی توانند این نقش را ایفا کنند. در این زمینه اتحادیه مدیران عامل باشگاه های لیگ برتری باید بیشتر کار کنند. شاید پسوند «لیگ برتر» در نام اتحادیه باعث شده این نهاد نتواند به نمایندگی از همه باشگاه ها اقدام کند اما باید کاری صورت بگیرد.

دکتر سعید صادقی بروجردی چهارمین سخنگوی نشست بود. او بحث را از زاویه دیگری مورد بررسی قرار دارد و کار را به یکی دیگر از اصول قانون اساسی کشاند. این استاد دانشگاه گفت: اصل ۴۴ قانون اساسی یک اصل نهادینه است که مورد پذیرش همه قرار گرفته است. این اصل می خواهد تصدی گری دولت را کاهش دهد و آن را از مجری به ناظر تبدیل کند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این مساله این است که هرجا که قدرت سیاسی و مالی جمع شوند، می توانند فساد به بار بیاورند. بزرگترین ضعف ما همین جاست که برای باشگاه ها مدیران دولتی انتخاب می کنیم. مدیر دولتی تمایلی برای خصوصی شدن باشگاهش ندارد چون در آن صورت، هیات مدیره جدید ممکن است فرد دیگری را برای مدیریت برگزیند.

وی ادامه داد: در فوتبال به عنوان جان دارترین سازمان برای کسب درآمد و شهرت، درباره مساله ای تحت عنوان اثربخشی بهره وری و تحول سازمان بحث می کنیم. این نگرش باید شکل بگیرد که نیاز به تحول داریم. این کار دو جنبه دارد؛ یکی آنکه حاکمیت باشگاه ها را به سمت خصوصی شدن پیش ببرد و دیگری اینکه بخش ساختاری باید تغییر کند.

ریاست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال در زمان مهندس صفایی فراهانی برعهده دکتر حسن غفاری بود. این مدیر کهنه کار در ادامه بحث کارشناسان در نشست گفت: در قانون ما جای کپی رایت خالی است. این مساله ضررهای زیادی به فوتبال ما زده است.

وی در ادامه به مثالی از دوران فعالیتش در فدراسیون اشاره کرد: در آن زمان برای شرکت در کمیته نشست بین المللی عازم خارج از کشور بودم. مهندس صفایی به من گفت که در آنجا یک اتاق خوب کرایه کنم و با تدارک چای و شیرینی و امکانات میزبانی خوب، از شرکت های بزرگ دنیا دعوت کنم که اسپانسر تیم ملی شوند. من هم این کار را کردم اما یکی از مدیران آن شرکت ها به من گفت که دارم راه را اشتباه می روم!

غفاری ادامه داد: آن مدیر به من گفت که" ما باید برای شما بلیت سفر بگیریم و دعوت تان کنیم و کاری کنیم که اسپانسرینگ تیم ملی تان را به ما بسپارید. " او به من گفت که باید قانون کپی رایت را در کشورتان درست کنید آن وقت ما برای حضور در ایران با هم رقابت می کنیم.

وی ادامه داد: یک بار با مسوولان فدراسیون ترکیه جلسه گذاشتیم. از آنها پرسیدم که چطور ترکیه ای که زنگ تفریح تیم های اروپایی بود توانست آنقدر قوی شود که برای سوم شدن در جهان بجنگد؟ آنها گفتند از وقتی که اقتصاد کشورشان را از حالت بسته و درونی به حالت باز و بیرونی تبدیل کردند، کمپانی های بزرگ وارد شدند و در فوتبال سرمایه گذاری کردند.

رییس اسبق کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال همچنین گفت: مساله دیگری که مطرح است، آسایش تماشاگران است. چند بار در فدراسیون این بحث را مطرح کردم که تماشاگر با صرف هزینه های زیاد از شهرستان به تهران می آید و شب قبل بازی در چادر می خوابد؛ فردایش از ساعت ۸ صبح در صف می ایستد، باتوم می خورد، توهین می شنود و ساعت ۱۱ وارد ورزشگاه می شود، بازی ساعت چند شروع می شود؟ پنج بعدازظهر!

وی ادامه داد: تماشاگری که با این وضع وارد ورزشگاه شد اگر بخواهد به دستشویی برود، علاوه بر مشکلات آنجا می بیند که جایش را گرفته اند. آن وقت انتظار داریم که او با کسی دعوا نکند یا وقتی داور اشتباه می کند، ناسزا نگوید! این ما هستیم که تماشاگر را به مرز انفجار می رسانیم.

غفاری در ادامه از زندگی شخصی اش مثال زد: زمانی که در آمریکا زندگی می کردیم گاهی به همراه همسر و دو فرزندم به ورزشگاه می رفتیم. آن وقتها تعجب می کردم که چرا فرزندانم علاقه زیادی به ورزشگاه رفتن دارند. پول بلیت ۷۰ دلار بود و ما برای آنکه هزینه مان زیادتر نشود و مجبور نباشیم در ورزشگاه غذای گران بخریم، پیش از رفتن به ورزشگاه غذای محبوب فرزندانمان را درست می کردیم و می خوردیم. در ورزشگاه، پسرم به من می گفت که گرسنه است و دخترم هم این حرف را تکرار می کرد. مردم فکر می کردند که ما بچه ها را گرسنه نگه داشته ایم و مجبور می شدم برایشان از شعبه مک دونالد در ورزشگاه ساندویچ بخرم.

وی افزود: بعدها فهمیدم که چون در خانواده مصرف غذاهای فست فودی را ممنوع کرده ایم و تنها جایی که بچه ها به این غذاها دسترسی دارند ورزشگاه است، آنها ما را مجبور می کردند که به ورزشگاه برویم! بنابراین وجود فروشگاه های مختلف و از جمله بوفه های فروش غذای خوب می تواند بچه ها و در نتیجه بزرگسالان را به ورزشگاه ها بکشاند.

غفاری ادامه داد: در شهر ما قیمت یک کلاه لبه دار دو دلار بود اما اگر مارک تیم فوتبال یا بسکتبال شهرمان رویش هک می شد، قیمتش تا ۲۵ دلار بالا می رفت و همه بچه ها آن کلاه ها را می خواستند.

در ادامه نشست چند تن از حاضرین در نشست سوالاتی مطرح کردند که مهم ترین شان این بود که آیا دریافت حق پخش تلویزیونی امکان پذیر است یا این مساله در حد حرف و شعار است؟

عزیزمحمدی اولین کسی بود که در پاسخ به سوال کنندگان صحبت کرد. او گفت: سال ها پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام می خواست حق پخش تلویزیونی را به فوتبال بدهد اما آن زمان مرحوم کردان در صداوسیما بود. او با فتح الله زاده و غمخوار که مدیران وقت استقلال و پرسپولیس بودند توافق کرد که به هر باشگاه یک میلیارد تومان بدهد و در عوض آنها هم کاری به حق پخش نداشته باشند. اتفاق دیگر زمانی افتاد که تصمیم گرفتیم دوربین های تلویزیونی را به ورزشگاه ها راه ندهیم. آن زمان آقای احمدی نژاد در سفر آمریکا بود. از همان جا آقای شیخ الاسلامی تماس گرفت و خواست که یک هفته وقت بدهیم که مساله را حل کنند و همانطور هم شد. از همان زمان تاکنون رقم حق پخش از سالی ۶ میلیارد به ۱۰ میلیارد و حالا به ۵/۹۰ میلیارد تومان رسید. اگر به حقمان پافشاری کنیم به آن می رسیم.

در ادامه دکتر غفاری بار دیگر از دوران فعالیتش در فدراسیون مثال زد. او گفت: زمان ریاست صفایی فراهانی ارتباط خوبی با AFC و فیفا داشتیم. در کنگره فیفا از بلاتر کمک خواستیم چون می دانستیم که داور و مربی به قدر کافی تربیت کرده ایم ولی در مدیریت کمبود داریم. بلاتر واسطه شد که یکی از بهترین مدرسان مدیریت از هلند به ایران آمد تا یک سمینار سه روزه برای مدیران ایران ترتیب دهد. من ماموریت داشتم که در افتتاحیه و اختتامیه این سمینار شرکت کنم. وقتی به آنجا رفتم شوکه شدم چون فقط مدیر یک باشگاه آنجا بود که او هم از روز دوم نیامد. سایر باشگاه ها هم نفرات دوم و سوم و چهارم و حتی در سطح تدارکاتشان را فرستاده بودند!

دکتر بروجردی هم در ادامه نشست گفت: تاکید می کنم که مدیران دولتی در چنین بحثی نخواهند نشست. ما باید روی اصل ۴۴ قانون اساسی تمرکز کنیم. پنج سال پیش چنین جلساتی نداشتیم و به این صورت بحث دانشگاهی وجود نداشت. رییس دستگاه ورزشی قبل از انقلاب تیمسارها بودند و بعد از انقلاب مهندس ها! اکنون این آگاهی پیش آمده که حتی در مجلس درباره ویژگی های وزیر ورزش صحبت می کنند.

دکتر الهی در ادامه سکان بحث را در اختیار گرفت و اظهار کرد: با توجه به معرفی فردی از جنس ورزش و دانشگاه برای تصدی وزارت ورزش و جوانان، این موقعیت برای همه فراهم است که توقعات خود را داشته باشند. هم چنین فوتبال باید به سمت حق پخش تلویزیونی سوق داده شود. اسپانسر به دنبال نشان دادن نماد و لوگوی خود است. اگر بخش تلویزیونی خوب نباشد جنبه های درآمدزایی زیادی از دست می رود.

عزیز محمدی در ادامه بار دیگر خواست که صحبت کند. او در این بخش حرف های جنجالی به زبان آورد. او ابتدا از نیامدن مدیران به این نشست انتقاد کرد و گفت: می پرسید چرا مدیران نیامده اند؟ زمانی که من رییس سازمان لیگ بودم نمی دانم به خاطر این بود که از من حساب می بردند یا احترام می گذاشتند، اما همه ی مدیران به جلسات می آمدند. حالا کفاشیان نمی تواند از مدیران دعوت کند و گاهی از ما می خواهد که در اتحادیه آن ها را جمع کنیم.

وی ادامه داد: گاهی مدیران فقط به خاطر رفیق بودن، هم صنف بودن یا این مسائل انتخاب می شوند. مثلا دو سال پیش رویانیان مدیرعامل پرسپولیس شد. البته قصد نداشتم از کسی اسم ببرم اما کجای دنیا یک مدیر اول بازیکن جذب می کند بعد مربی را انتخاب می کند؟ سقف خرید بازیکن در فوتبال ما ۳۵۰ میلیون بود ولی بعدش ۵/۱ میلیارد تومان شد. مدیر با این وضعیت نمی آید در جلسه بنشیند بلکه می رود مشکلش را حل کند. فتح الله زاده برای بردن تیمش به کره جنوبی برای بازی آسیایی به چندین جا التماس کرد که پول بگیرد!

عزیز محمدی ادامه داد: اگر فوتبال خصوصی شود هیات مدیره برای پنج سال یک مدیر را می گذارد و آن مدیر هم برای آن سال ها سیاست گذاری می کند. می تواند آکادمی تاسیس کند. اکنون میانگین سنی استقلال ۳۳ سال است. این تیم برابر سایپا کسی را روی نیمکت نداشت. وقتی سن بازیکن بالا می رود هم زود مصدوم می شود و هم به دلیل فشار روانی اخطار می گیرد و محروم می شود.

وی ادامه داد: ما فشار می آوریم که قانون «نظام جامع باشگاه داری» تصویب شود. از ساندویچ فروشی در فروشگاه مثال زدید. من می گویم که جایی را تحت نام CIP در ورزشگاه آزادی تعبیه کردیم که اسپانسرها افراد و وسایل مورد نظرشان را در آن قرار دهند اما حراست ورزشگاه رویش دست گذاشت و گفت که آن ها باید تعیین کنند چه کسی وارد این جایگاه شود! آن ها حتی جایگاه VIP را برای بازی های استقلال و پرسپولیس باز نمی کنند و می گویند که باید پول بدهید تا جایگاه را باز کنیم!

محمدی ادامه داد: صفایی فراهانی زمانی به فوتبال آمد. او تخصص نداشت اما در کنار خود از امثال غفاری، دادگان و افراد متخصص استفاده کرد. در سه سال مدیریت پایه های فوتبال را ایجاد کرد و هرچه اکنون از آکادمی ملی و مانند آن داریم از آن زمان مانده است.

وی اضافه کرد: مدیری که تخصص ندارد باید از افراد متخصص استفاده کند، نه مانند آن چه دولت در چند سال گذشته انجام داد. آدمی که ضعیف باشد از آدم های ضعیف استفاده می کند. از نخست وزیر رومانی که به خیانت محکوم شده بود پرسیدند خیانتش چه بود که او گفته بود مشاوره های غلط می دادم که از افراد ضعیف در کارها استفاده کنند.

در ادامه دکتر احسانی وارد بحث شد و گفت: اول باید در مبانی نظری کار قوی شویم و بعد عمل کنیم. مدیران ما برای آمدن به این نشست اجباری نداشتند و این نشست درست مثل درس خواندن است. اگر دانشجو اجبار نداشته باشد درس نمی خواند. ما مدیران را برای حضور در همایش علم و فوتبال مجبور نکردیم اما در کلاس هایی که برایشان برگزار می کنیم قطعا اجبار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ای کاش امروز همه ی مدیران این جا بودند. کی روش در سخنرانی اش مثال خوبی زد. او گفت که فوق لیسانس تربیت بدنی گرفته بود و تا تیم ملی پیش رفته بود اما وقتی اولین تیم جوانان را به او سپردند نمی دانست باید چه کار کند. شما ممکن است بتوانید یک شبه کاری را خراب کنید اما نمی توانید یک شبه چیزی را درست کنید.

احسانی ادامه داد: ما کجا هستیم؟ چه فرآیندی را باید ایجاد کنیم؟ در این همایش بیشتر از ۵۰۰ نفر حضور داشتند که بالای ۹۰ درصدشان فوتبالی هستند. اگر این همایش را با دوره ی اولش مقایسه کنید اختلاف ها را می فهمید. روند ما هرچند کند اما رو به پیشرفت بوده است.

در آخر بحث باز هم عزیز محمدی گفت: فشارها و اجبارهای AFC باعث شده که استادیوم های ما دارای نور مناسب، اسکوربورد، میکس زون، اتاق کنفرانس و سایر موارد شوند. آن ها کم کم دارای صندلی های شماره دار و بلیت های الکترونیکی می شوند.

وی در پایان، گریزی هم به انتخابات فدراسیون فوتبال زد و گفت: آن زمان دولت می خواست قریب را رییس فدراسیون کند و کفاشیان را حذف کند. من کاندیدای ریاست شدم و آن ها از ترس من به کفاشیان گفتند که بماند. بعد هم وقتی از کفاشیان پرسیدند که چرا همان طور که گفته بوده کنار نمی رود، گفت که اگر کنار بروم عزیز محمدی رییس می شود. سپس به او گفتند بمان و در دور دوم کنار برو! حالا هم کفاشیان چه خوب باشد و چه بد فوتبالی ها انتخابش کرده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات