رئیس فدراسیون فوتبال با انتقاد شدید از برنامه ورزش از نگاه دو و اتفاقاتی که در این برنامه رخ داد گفت: به برنامه هایی در صداوسیما اجازه فعالیت و نقد فوتبال را می دهند که هیچگونه گزینش و یا نظارتی بر فعالیت و انتخاب افراد آنها ندارند. باید مراجع حسابرسی با دقت و حساسیت این برنامه ها را بررسی کنند تا مشخص شود که ما نیاز به حسابرسی داریم یا سازندگان این برنامه و ذینفعان آن.

به گزارش افکارنیوز ، علی کفاشیان در خصوص حضورش در برنامه تلویزیونی پنجشنبه شب اظهار داشت: به رسم همیشگی حضور در برنامه های تلویزیونی با من تماس گرفتند و از من خواستند در خصوص حضور سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال و دستاوردهای سفر ایشان به ایران در این برنامه حضور پیدا کنم و من هم به رغم حضورم در میهمانی رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و با وجود خستگی یک ماهه از برنامه ریزی برای حضور ایشان در تهران و به جهت اینکه خود را موظف به پاسخگویی به مردم و اهالی فوتبال ایران می دانم در این برنامه حاضر شدم و جالب اینجاست که از من خواستند راس ساعت ۱۱: ۳۰ در این برنامه حضور پیدا کنم و زمانی که به این برنامه رفتم، دقیقا در استودیو متوجه شدم که قرار است نفرات متعددی پیش روی من قرار بگیرند و من را در یک عمل انجام شده قرار دادند، درست در زمان شروع برنامه.

وی افزود: همه اهالی ورزش و مردم عزیز ایران می دانند که من همواره پاسخگو بودم و به خاطر اتفاقاتی که افتاد چه به خاطر بی حرمتی ها به اهالی ورزش فوتبال و همچنین ترک این برنامه، از جانب خودم از همه عذرخواهی می کنم و زمانی که متوجه شدم که به دلیل بی اخلاقی ها، بی حرمتی ها و ناهماهنگی به وجود آمده توجیهی برای پاسخگویی به بی اخلاقی ها نداشتم، این برنامه را ترک کردم.

رئیس فدراسیون افزود: همانطور که گفتم پیش از حضور در هر برنامه تلویزیونی از موضوعات آن پرس و جو می کنم تا بتوانم با جمع آوری اطلاعات درست، پاسخگوی سوالات باشم اما در این برنامه تلویزیونی برای حضور بلاتر به ایران از من دعوت به عمل آمد، اما در خصوص موضوعات دیگری صحبت شد و محتوای بحث شفافیت گزارش مالی و بودجه فدراسیون برای سال آینده بود که درمجمع ارائه شده بود.

وی خاطرنشان کرد: ما منکر آن نیستیم که در جمع آوری اطلاعات این بخش اشتباه و یا سهل انگاری صورت گرفته بود و در همان زمان برگزاری مجمع نیز بدون هیچگونه مقاومتی و بدون سرپوش گذاشتن، مطالب را پذیرفتیم و با تعیین یک گروه شش نفره مقرر شد گزارشات به طور کامل بررسی و در ادامه به اعضای محترم مجمع ارائه شود. اما باید بگویم کمتر مجموعه ای در فوتبال و خارج از آن مانند ما قدرت پذیرش ایرادات را داشته و بسیاری از مجموعه های فوتبالی را می شناسم که با وجود اشتباهات حاضر به پذیرش آنها نسیتند اما به لطف اساسنامه مدرن و به روز فوتبال، خود را موظف به شفاف سازی و دادن گزارش به اعضای مجمع می دانیم.

کفاشیان در ادامه افزود: ما در تمامی مسایل فدراسیون فوتبال از جمله گزارش مالی شفاف هستیم ولی آیا آنهایی که به این شفافیت ما ایراد می گیرند و یا در رسانه ها به آن می پردارند خودشان هم در مورد مسایل مالی شفافیت لازم را دارند؟ عوامل این برنامه به جای پرداختن به عملکرد واقعی فدراسیون موضوعات دیگری را که در مجمع به جهت رفع اشکال مطروحه تصمیم گیری شده است را با ادبیات ناصواب مطرح می کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: جالب اینجاست که در جایی در خصوص شفافیت مالی از ما انتقاد کردند که سوالات ما در مورد حق طبیعی فوتبال که حق پخش تلویزیونی است را علیرغم اعتراضات متعدد بدون پاسخ گذاشته اند و از سویی دیگر به برنامه هایی در صدا و سیما اجازه فعالیت و نقد فوتبال را می دهند که هیچگونه گزینش و یا نظارتی بر فعالیت و انتخاب افراد آنها نداشته و به هر کسی به راحتی اجازه می دهند که با حضور از میهمانانی که شرایطشان بر همه اهالی فوتبال مشخص است، برنامه را اداره کنند.

علی کفاشیان خاطر نشان کرد: همین جا اعلام می کنم به فدراسیون فوتبال که به صورت رسمی در ایران فعالیت می کند، اجازه برنامه سازی و یا دادن حق طبیعی آنرا نمی دهند و از سوی دیگر به راحتی به افرادی با اهداف خاص اجازه ساختن برنامه می دهند. باید بدانید که ما هم حاضریم با پرداخت هزینه های متعارف ساخت برنامه از طریق معمول و سایر موارد برنامه ای به نام فدراسیون فوتبال در صدا و سیما داشته باشیم.

وی افزود: اما نه تنها به ما این اجازه را نمی دهند بلکه حق پخش تلویزیونی که یکی از منابع اصلی درآمد در فوتبال جهان است را به ما نمی دهند و به یک عده از افراد بدون گزینش و تائید صلاحیت اجازه ساخت برنامه و جذب اسپانسر را می دهند که به نظر من باید مراجع حسابرسی با دقت و حساسیت این برنامه ها را بررسی کنند تا مشخص شود که ما نیاز به حسابرسی داریم یا سازندگان این برنامه ها و ذینفعان آن.

علی کفاشیان در ادامه به حضور بلاتر در ایران اشاره کرد و افزود: جالب اینجاست که در زمانی که همه دنیا و همه شبکه های تلویزیونی خارج از کشور به موضوع حضور بلاتر در ایران اشاره می کنند و بسیاری از مسائل مهم فوتبال ایران از قبیل پول بلوکه شده، دادن یک کرسی دیگر به ایران در فیفا، ادای احترام بلاتر به شهدای جنگ تحمیلی ایران، مسئله حجاب بانوان مسلمان در فوتبال، جلسات متعدد رئیس فیفا با مسئولین نظام از جمله ریاست محترم جمهور؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، ریاست محترم سازمان محیط زیست و همچنین معاونت اجرایی و سرپرست وزارت ورزش و جوانان و موضوعات مهم پیرامون آنها و مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲می پردازند، این برنامه تلویزیونی که هیچ نظارتی بر روی آن نیست دقیقا در زمان حضور بلاتر به موضوعاتی که پیش از این در خصوص آن توضیح داده شده است، می پردازد که دو دلیل برای آن بیشتر متصور نیستیم. نگاه خوش بینانه این است که سازندگان این برنامه هیچگونه اطلاعی از موضوعات روز فوتبال ایران ندارند و نگاه دیگر این است که با برنامه سفارشی می خواهند با مطرح کردن این مسائل و طراحی یک سناریو این اتفاق مهم را تحت الشعاع قرار دهند و… .

رئیس فدراسیون فوتبال با ابراز ناراحتی از بی حرمتی به افراد در این برنامه تلویزیونی گفت: نمی دانم چگونه به خود اجازه می دهند که به افرادی که به اندازه سن ایشان سابقه فعالیت در ورزش فوتبال را دارند اهانت کنند. خانواده فوتبال و افراد آن برای همه مشخص هستند از بنده تا اعضای هیات رئیسه گرفته تا نواب رئیس که همه منتخب مجمع هستند و اعضای محترم مجمع فدراسیون ارتباط نزدیکی با ایشان دارند و به نظر من زیر سوال بردن این افراد که خود منتخب مجمع هستند زیر سوال بردن اعضای مستقل مجمع است که اکثر آنها توسط ارگانهایی غیر از فدراسیون فوتبال ارائه می شود.

علی کفاشیان ادامه داد: چرا که مجمع فدراسیون ۷۶ عضو دارد و بسیار از آنها اعضای باشگاهها هستند. در برنامه پنجشنبه شب به یک موضوع اشاره شد و در شلوغی برنامه به آن پرداخته نشد و آنهم اشاره به اعضای محترم هیاتهای فوتبال استانها است که نه تنها از استان خود بلکه از فدراسیون فوتبال هم هیچ حقوقی نمی گیرند و در این برنامه به این عزیزان تهمت زده شد که به خاطر ۲ میلیون تومان که بابت رفت و آمد آنها بوده و بابت چند جلسه است، تهمت زده شد در حالی که باید از اعضای محترم مجمع و هیاتهای فوتبال استانها عذرخواهی کنند و البته ساخت اینگونه برنامه ها با هدف قبلی و به صورت سفارشی است و مشخص است که چه منافعی برای سازندگان آن خواهد داشت.

علی کفاشیان در ادامه بیان کرد: جالب است کسانی ابراز نگرانی از این موضوع می کنند که در زمان حضور بلاتر در ایران نه تنها کمکی به ما نکردند بلکه با دروغ پردازی و سنگ اندازی جلوی پای فدراسیون فوتبال، مانع از انجام بسیاری از خواسته های ما شدند. به عنوان مثال در برنامه پنجشنبه شب نشان داده شد که فردی با کوبیدن به درب ورودی سالن همایش خواستار ورود به سالن برای شرکت در مراسم افتتاحیه است که این فرد خود از عوامل همین برنامه بود و می خواست با اینکار بی نظمی در مراسم را به افراد القا کند در حالی که خوشبختانه با همکاری خوب شبکه محترم ورزش و مدیریت آن در پخش زنده تلویزیونی، همه دیدند که مراسم ما در داخل سالن با چه نظم و انسجام خاصی برگزار شد و در زمانی که همه شبکه های خارجی اعم از شبکه های معاند به موضوعاتی که در بالا اشاره کردم، پرداختند، این افراد به دنبال تشویش اذهان عمومی بودند، بدون آن که توجهی به بازتاب این اقدام زشتشان در مجامع بین المللی داشته باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: همه باید بدانند که فدراسیون فوتبال اخلاق گرایی، رعایت ادب و احترام به حقوق افراد و تقوا را پیشه کار خود کرده و هیچگاه به دنبال نقد گذشته فوتبال نبوده و با انجام اقدامات اصولی در زمینه فوتبال پایه مانند حضور همه رده های سنی پایه در مسابقات نهایی رقابتهای آسیایی و جام جهانی اعم از فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی، می خواهید نقشه راه درستی را برای فوتبال ایران متصور شود و هیچگاه به دنبال تخریب نبوده ایم چرا که تخریب فدراسیون فوتبال چه در این زمان و چه در زمان گذشته، موجب تخریب و تضعیف آن می شود و یک فدراسیون ضعیف نمی تواند قدرتی در انجام فعالیتهای خود داشته باشد و از همه مهمتر فوتبال کشور است و همه باید با تلاش در هر بخش آن به کمک فوتبال ایران بیاید تا بتوانیم آینده درستی را برای فوتبال کشور متصور شویم.

علی کفاشیان در پایان گفت: در پایان می خواهم تشکر کنم از همه رسانه هایی که در این مدت به ما کمک کردند تا اقدامات خوب و اثرات مثبت برگزاری همایش علم و فوتبال را به سمع و نظر مردم برسانیم، تا جایی که رئیس فدراسیون جهانی فوتبال و رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا از ما خواستند که نه تنها این همایش را هر چهار سال به صورت بین المللی برگزار کنیم بلکه هر دوسال یکبار این همایش را به صورت ملی در کشور برگزار کنیم و با افزایش و رشد دانش فوتبال کشور و توجه به فوتبال پایه، دیگر در آینده دغدغه ای برای حضور در جام جهانی و یا موفقیت های دیگر را نداشته باشیم و بدیهی است در ادامه حق قانونی خود می دانیم تا از طریق مراجع قضایی ذیربط در خصوص اهانت ها و اکاذیب منتشره در این برنامه پیگیری های لازم را به عمل آوریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات