جام قهرمانان قاره ها - ژاپن

تیم ملی والیبال ایران در آخرین دیدار جام قهرمانان قاره ها برابر ژاپن، میزبان مسابقات به برتری قاطعانه ۳ بر صفر دست یافت تا در جدول رده بندی کلی مسابقات در رده چهارم قرار گیرد و بالاتر از آمریکا بایستد.

به گزارش افکارنیوز ، آخرین بازی رقابتهای والیبال جام قهرمانان قاره ها را تیم های ملی ایران و ژاپن برگزار کردند. در این دیدار که از ساعت ۱۲: ۴۰ امروز یکشنبه در سالن مترو پولیتن شهر توکیو انجام گرفت تیم ایران با حساب ۳ بر صفر میزبان مسابقات را مقتدرانه شکست داد و سومین برد خود را در این تورنمنت جشن گرفت. بدین ترتیب تیم کشورمان با ۷ امتیاز بالاتر از آمریکا و ژاپن در رده چهارم ایستاد. تیم ایران در مسابقات سال ۲۰۰۹ پنجم شده بود. نتایج و جدول رده بندی مسابقات با جزئیات کامل را در اینجا ببینید.

ملی پوشان ایران پیش از این دو پیروزی مقابل تیم های ایتالیا و آمریکا و همچنین دو شکست مقابل برزیل و روسیه را در کارنامه داشتند. در مقابل ژاپنی ها که در سال های اخیر توفیق چندانی در والیبال نداشتند همه بازی های خود را با باخت پشت سر گذاشته بودند.

تیم ملی والیبال ایران با ترکیب سعید معروف، شهرام محمودی، فرهاد قائمی، آرمین تشکری، حمزه زرینی، عادل غلامی و ناصر رحیمی پناه در این میدان بازی کرد.

*ست نخست: ۲۵ – ۱۷ ایران

تیم ملی والیبال ایران شروع طوفانی را مقابل ژاپن به نمایش گذاشت. در حالی که هواداران پرتعداد ژاپنی حاضر در سالن یکصدا تیم ملی کشورشان را تشویق می کردند این ملی پوشان ایران بودند که با ارائه یک بازی تماشایی و هماهنگ خیلی زود از حریف جلو افتادند. سرویس های زیبا و هدف دار سعید معروف و بازی خوب و سرعتی آرمین تشکری اجازه کار را به بازیکنان حریف نمی داد.

تیم ایران با تمرکز روی حمله از منطقه دو زمین به راحتی امتیاز می گرفت. شهرام محمودی مثل همیشه با هوشمندی و استفاده از پنجه خود آبشارهای فنی و تماشایی را به نمایش می گذاشت. خیلی زود ایران ۸ امتیاز از میزبان خود جلو افتاد.

حتی آبشارهای قدرتمند کوشیکاوا هم دردی را از تیم میزبان دوا نمی کرد. تیم ایران با ارسال سرویس های هدف دار، دریافت اول ژاپن را تحت تاثیر قرار داده بود. آن ها در حمله حرفی برای گفتن نداشتند. وقتی اختلاف امتیازها زیاد شد، چشم بادامی ها تمرکز خود را از دست دادند و با اشتباه های ساده، شکست را پذیرفتند. ایران در ست نخست با امتیاز ۲۵ بر ۱۷ پیروز شد.

*ست دوم: ۲۵ – ۱۸ ایران

خولیو ولاسکو آرام از کنار زمین همه چیز را زیر نظر داشت. در حالی که بازی کم اشتباه و خوب بچه های ایران همچنان بازی را به ضرر تیم میزبان پیش می برد فوکوزاما و شیمیزو سعی می کردند به کمک تجربه بالای خود روند بازی را تغییر دهند اما حالا آرمین تشکری جوان و باانگیزه این ستاره کهنه کار ژاپنی ها را به راحتی دفاع می کرد.

اقتدار والیبال شرق آسیا رو به افول بود. دست تیم حریف کاملا برای ولاسکو رو شده بود. حمزه زرینی از همه پاس های سعید معروف امتیاز می ساخت. شهرام محمودی هم خیال کادر فنی را از پشت خط راحت کرده بود. همه چیز به نفع ایران پیش می رفت. ایران مثل آب خوردن ست دوم مسابقه را هم با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به پایان برد.

*ست سوم: ۲۵ - ۱۴ ایران

در ست سوم همه چیز برای برد ایران آماده بود. ژاپنی ها که چیزی برای از دست دادن نداشتند انتحاری بازی می کردند. همین موضوع باعث شده بود که ریسک کار آن ها بالا برود و بازی پراشتباهی را به نمایش بگذارند. از سوی دیگر سرویس های تماشایی ملی پوشان ایران کار را برای آن ها سخت تر می کرد و آن ها نمی توانستند در حمله موثر کار کنند. سعید معروف و مهدی مهدوی هر دو یک سر و گردن بالاتر از همتای ژاپنی خود کار می کردند.

عادل غلامی مثل همیشه مفید و موثر بازی می کرد. ایران باز هم روی آبشارهای تماشایی حمزه زرینی و شهرام محمودی به امتیاز می رسید. سرمربی تیم ژاپن سعی داشت با گرفتن وقت استراحت فنی روند امتیاز گیری ایران را متوقف کند. ولاسکو در این دقایق بازهم دو تعویضه کرد. مهدوی و داودی جای معروف و محمودی را گرفتند. خیال ایران در امتیاز ۱۶ بر ۱۰ راحت تر شده بود و بازیکنان با اطمینیان بیشتری بازی می کردند. دفاع خوب روی تیم ایران اجازه امتیاز گیری به ژاپنی ها را نمی داد. ژاپن حرفی برای گفتن نداشت و بلاخره آنها یک بار دیگر در خانه خود مقابل شیرمردان والیبال ایران تسلیم شدند. این هفتمین پیروزی تیم ملی والیبال ایران بود.

«جام قهرمانان قاره ها» که از آن به «جام جهانی کوچک» (Mini World Cup) هم یاد می شود؛ پیکارهایی است که از سال ۱۹۹۳ به ابتکار و پیشنهاد ژاپنی ها و تأیید فدراسیون جهانی والیبال، همواره یک سال پس از بازی های المپیک به میزبانی ژاپن برگزار می شود و در حقیقت؛ آوردگاهی است برای رقابت تیم های قهرمان قاره ها به همراه میزبان؛ در صورتی که میزبان (ژاپن) قهرمان قاره نیز باشد، نایب قهرمان آسیا به عنوان نماینده این قاره در جام بین قاره ای حضور پیدا می کند.

ششمین دوره جام قهرمانان قاره ها ۲۸ آبان لغایت ۳ آذر ماه امسال در شهرهای کیوتو وتوکیو ژاپن برگزار شد و مردان ایران به عنوان قهرمان آسیا برای دومین بار جواز حضور در این پیکارها را کسب کردند و در پایان با کسب ۳ پیروزی و ۲ شکست به عنوان چهارم دست یافتند.

تیمهای روسیه، برزیل، آمریکا، ایتالیا و ژاپن حریفان ایران در این دوره بودند که به صورت دوره ای با هم بازی کردند و پس از ۱۵ بازی و در پایان این تورنمنت رده بندی نهایی این رقابتها به شرح زیر مشخص شد:

۱ - برزیل ۱۲ امتیاز
۲ - روسیه ۱۱ امتیاز
۳ - ایتالیا ۹ امتیاز
۴ - ایران ۷ امتیاز
۵ - آمریکا ۶ امتیاز
۶ - ژاپن ۰ امتیاز
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات