انگین فیرات:

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت: حالا که دایی آمده این مسائل را دوباره تکرار کرده پس حتما چیزی وجود دارد و او آن را می داند که مطرح کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، انگین فیرات در خصوص شرایط سایپا در نیم فصل اول لیگ برتر، وضعیت فوتبال ایران، جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و موضوعات مختلف دیگری صحبت کرد که در زیر می خوانید.

نیم فصل لیگ برتر گذشت و سایپا در رده هفتم جدول قرار گرفت از روندی که تیم تان در لیگ برتر داشت، راضی بودید؟

از نظر کلی از تیم راضی بودم. چون وقتی اول فصل صحبت هایی که در بیرون از مجموعه می شد به خاطر اینکه اول فصل با بازیکنان جوان و کم تجربه لیگ را شروع کردیم همه گفتند که سایپا امسال سقوط می کند. نیم فصل اول با فوتبالی که بازی کردیم و با ۲۳ امتیازی که جمع کردیم فکر می کنم جواب خوبی به همه مردم دادیم. چیزی که در حال حاضر ما را خوشحال می کند برای فوتبال ایران بازیکنان جوان زیادی معرفی کردیم که این برای همه یک قدم مثبت و رو به جلو است.

مشکلات لیگ برتر فوتبال را که تا الان دیده اید چه بوده؟

مشکلی که اینجا وجود دارد شروع کردن نیم فصل لیگ برتر در فصل سرماست. شرایط زمین ها در فصل زمستان بد است و برای بازی ها شرایط خوبی نیست و باعث به وجود آمدن مصدومیت های زیادی می شود و زمین ها که بد باشند کیفیت فوتبال پایین می آید.

با توجه به اینکه شما پیش از این هم در فوتبال ایران سابقه فعالیت داشتید، فرق فوتبال ایران در چند سال گذشته و فوتبالی که در حال حاضر ارائه می شود را در چه می دانید؟

اگر بخواهیم واقع بینانه صحبت کنیم پیشرفت کمی در فوتبال ایران شاهد هستیم. اگر پیشرفتی باشد باید در کارهای سازماندهی باشد. اگر بخواهیم با فوتبال اروپا مقایسه کنیم یک فرقی این میان وجود دارد. به نظر من لیگ ایران با بازیکنان خلاقی که دارد خودش را زنده نگه داشته و الان به نظرم به بازیکنان زیاد انتقاد می شود. اگر بخواهم بازیکنان جوان فوتبال ایران را با بازیکنان جوان ترکیه مقایسه کنم، به نظر من بازیکنان ایرانی خلاق تر و باکیفیت تر از بازیکنان ترکیه ای هستند. فقط چیزی که می تواند ترکیه را بهتر از ایران نشان دهد سازماندهی و برنامه ریزی بهتر آنهاست.

شما در حالی می گویید بازیکنان ایران خلاق و باکیفیت هستند که مربیان ایرانی از نداشتن بازیکنان خلاق در تیم شان می نالند.

فوتبال مدرن به دو عامل بستگی دارد یکی استعداد خدادادی که شامل فیزیک بدنی اش است و نکته دوم توانایی است. اما برای شما اگر بخواهم مثالی بزنم در آسیا از نظر تکنیک و استعداد بازیکن فراوان وجود دارد اما از لحاظ فیزیکی قدکوتاه هستند. در آسیا فقط در یک کشور هست که هر دو مورد وجود دارد که آن هم ایران است. بازیکنان ایرانی هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ خلاقیت فردی خیلی بالا هستند و من چون در کشورهای زیادی کار کردم راحت می توانم مقایسه کنم. ایران بازیکنان مستعد دیگری دارد و اگر چشمانتان را خوب باز کنید می توانید راحت آنها را ببینید و فقط باید جسارت استفاده از آنها را داشته باشید. اگر از نظر تاکتیکی کمی به آنها کمک کنید می توانیم نتیجه خوبی بگیریم. فکر می کنم سال گذشته که در مسابقات جوانان آسیا بودیم بازیکنان زیادی مثل سردار آزمون، جهانبخش، بهنام برزای و… در تیم ایران بود و وقتی گروه اینها را می دیدید جوانان ایرانی بالاتر از نرمال بودند.

پس چرا با وجود این همه بازیکن بااستعداد فوتبال ایران جهش قابل توجهی نداشته؟

وقتی تیم های پایه ایران را نگاه می کنم می بینم اصلا هیچ سرمایه گذاری و توجهی به آنها نمی شود. این بازیکنان وقتی وارد تیم های بزرگسال می شوند بااستعداد خودشان است. وقتی بازیکن ۱۹ ساله به دست من می رسد از فوتبال هیچ نمی داند و فقط با خلاقیت خودش به اینجا می رسد. در فضای حرفه ای هم کسی حوصله کلنجار رفتن با چنین بازیکنانی را ندارد و برای همین استعدادها از دست می رود. البته در این میان نمی توان مربیان پایه را مقصر دانست. باید دید مربیان پایه چه امکاناتی دارند.

تاکنون به این موضوع برخورده اید که در فوتبال ایران بعضی ها برای رسیدن به موفقیت به جای استفاده از مسائل تکنیکی و تاکتیکی به مسائل ماورالطبیعه روی می آورند؟ منظورم استفاده از جادوگر و رمال است.

نسبت به این موضوع صحبتی ندارم و تنها صحبتی که می توانم در این خصوص انجام دهم این است که من هم مسلمان هستم و استفاده از جادوگر و جادو گناه است و هر کس هم این کار را انجام دهد خودش می داند اما من کاملا با این مسائل مخالفم.

در فوتبال ایران و در مدت زمانی که فعالیت می کنید غش کردن داوران به سمت تیمی را دیده اید؟

واضح صحبت می کنم. این موضوع فقط مختص به فوتبال ایران نیست و در همه جای دنیا به این شکل است. شرکت های شرط بندی باعث انفجار این مسائل شدند و پول های زیادی این میان رد و بدل می شود و این پول های زیاد وقتی رد و بدل می شوند مطمئنا پای مسائلی را به میان می آورد. حالا چه طور می خواهید با این موضوع برخورد کنید؟ نمی دانم! جایی که پول باشد و چون انسان ها هم ضعیف هستند چه طور می شود جلوی این موضوع را گرفت من واقعا نمی دانم.

موضوعی که در فوتبال ایران وجود دارد و شاید درهیچ جای دنیا دیده نشود این است که مربیان بیشتر از بازیکنان می گیرند در حالی که می بینیم در فوتبال دنیا این بازیکنان هستند که از مربیان پول بیشتری دریافت می کنند. خود شما از بازیکنان سایپا مبلغ قراردادتان بیشتر بوده؟

این حرف درستی نیست این موضوع فقط در ایران نیست و در همه جای دنیا این طور است. اگر بخواهیم بارسلونا را مثال بزنیم بارسلونا مربی ای که از پایه آموزش ببیند را سرمربی تیمش می کند به همین خاطر مبلغ قراردادش از بازیکنان کمتر است اما اگر بخواهیم خوزه مورینیو که در مادرید بود مثال بزنیم چون اطلاع دقیقی دارم می دانم که او از همه بازیکنان تیمش بیشتر پول گرفته است! اما اگر بخواهم فوتبال آلمان را مثال بزنم گواردیولا بیشتر از بازیکنان بایرن مونیخ پول گرفته است. اگر در تیمی مربی ای ستاره باشد آن موقع جلوی چشم می آید اما اگر یک مربی جوان باشد و به او شانسی داده شود اینها با کمترین مبلغ کار می کنند.

شما دو رگه هستید! خودتان را بیشتر ترکیه ای می دانید یا آلمانی؟

من مخلوطی از هر دوی اینها هستم. قلب من ترک است و مغزم آلمانی.

امسال قلب شما در جام جهانی حضور ندارد اما مغزتان هست فکر می کنید مغزتان در جام جهانی چه می کند؟ !

به نظرم آلمان یکی از بهترین و تاپ ترین تیم های حاضر در جام جهانی است. ترکیه ای ها هم آنقدر در فوتبال اشتباه انجام دادند که الان در جام جهانی جایی ندارند. بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ میلادی ر رده بندی فیفا جزو سه تیم برتر دنیا بودیم اما الان فکر می کنم بین تیم های ۴۰ تا ۵۰ قرار دارد. از نظر مادی و بودجه ای فوتبال ترکیه مشکلی ندارد. اما موفقیت ورزشی اش کجاست؟ وقتی نتیجه نمی گیرید باید آن را آنالیز کنید که چرا نتیجه نگرفته اید. فرانسه را مثال می زنم. سال ۹۳ از بلغارستان شکست خورد و نتوانست به جام جهانی برود اما برنامه ریزی را عوض کردند به طوری که در سال ۹۸ قهرمان جهان شدند. اگر این برنامه ریزی در ایران انجام شود فوتبال ایران در آسیا و در هر جام جهانی می تواند قدرت نمایی کند.

جام جهانی ۲۰۱۴ تا چند روز دیگر قرعه کشی می شود اگر قرار بود شما برای ایران هم گروه انتخاب کنید چه تیم هایی را هم گروه می کردید؟

چرا به شما دروغ بگویم. در جام جهانی قرعه بد داریم اما قرعه خوب نداریم. فاصله تیم های خیلی کم شده و آنجا سیستم بازی ها تعیین کننده است به طور مثال فوتبال اسپانیا و پرتغال برای ایران بهتر است. چون بیشتر پاس کاری می کنند و این گونه تیم ها اگر همگروه ایران در جام جهانی باشند برای ایران بهتر است. اما فوتبال آلمان برای ایران برعکس است چون آنها رو به جلو بازی می کنند. من فوتبالی صحبت می کنم و کاری به نام ها ندارم. به نظرم حریفان ایران در چه تیم هایی باشند فرقی نمی کند. می تواند حریف ایران یک تیم بزرگ باشد یا تیم کوچک. به همین خاطر فارغ از نام ها روش فوتبال بازی کردن مهم است. برای همین به نظرم اسپانیا، پرتغال و تیم آمریکای جنوبی به عنوان حریفان ایران مناسب تر است. اما انگلیس، آلمان و انگلیس که رو به جلو بازی می کنند ایران در مقابل این تیم ها دچار مشکل می شود.

تا چند روز دیگر بهترین بازیکن جهان انتخاب می شود. شما فکر می کنید این عنوان به مسی می رسد یا رونالدو و یا ریبری؟

فکر می کنم این بار نوبت رونالدوست که بهترین بازیکن جهان شود. فقط به بازی هایی که امسال انجام دادیم نگاه کنید. اگر بخواهید به برنامه درازمدت او نگاه کنید او در این چند سال در سطح بسیار بالایی بازی کرده و فکر می کنم نوبت و حق اوست که بهترین بازیکن جهان شود.

شما با علی دایی هم همکاری مستمری داشته اید. دایی را چقدر می شناسید؟

از شما بهتر!

حالا که این همه دایی را خوب می شناسید نظرتان درباره صحبت های دایی مبنی بر غش کردن داور به سمت یک تیم خاص که باعث ایجاد جنجال در فوتبال ایران شد، چیست؟ فکر می کنید حق با علی دایی است یا او اشتباه می کند؟

مشکلی که وجود دارد وقتی شما سرمربی هستید آدرنال خونتان خیلی بالاست و عصبانی می شوید. علی دایی هم چون بعضی مواقع عصبانی می شود صحبت هایی می کند که از همین عصبانیت هست. اگر بپرسید که علی دایی همان صحبت ها را یک هفته بعد از بازی انجام می دهد من به این موضوع شک می کنم. الان می خواهم موضوع دیگری بگویم. حالا که دایی آمده این مسائل را دوباره تکرار کرده پس حتما چیزی وجود دارد و او آن را می داند که مطرح کرده است. علی دایی آدمی نیست که بیخود و بی جهت صحبت کند. دایی حرف بیخودی نمی زند اما اگر نظر من را بخواهید و چیزی که من باور دارم این است که یک نفر تا زمانی که گناهش ثابت نشده بی گناه است. این ذهنیت من است اما واضح بگویم که با علی دایی در این خصوص صحبتی نکردم و نمی دانم در دستش چنین مدرکی دارد یا ندارد.

خودتان که به عنوان سرمربی در فوتبال ایران فعالیت می کنید صحنه هایی از غش کردن داور به سمت تیمی را دیده اید؟

این موضوع را اینگونه توضیح می دهم که این یک موضوع روانشناسی است که در آلمان، اسپانیا و ترکیه شما اگر داوری باشید که برای تیم هایی مثل سایپا و یا استقلال و پرسپولیس سوت بزنید اگر به ضرر تیم های سرخابی تهران سوت بزنید ۱۵۰ روزنامه و برنامه تلویزیونی در مورد آن صحبت می کنند اما اگر برای تیمی مثل سایپا سوت اشتباه بزنید شاید نهایتا دو روزنامه در مورد آن صحبت کنند. این مثال را وقتی می زنم بارسلونا و رئال مادرید در اسپانیا شرایط شان با وایادولید فرق می کند. به همین خاطر وقتی داوری به ضرر تیمی قدرتمند سوت بزند دچار مشکل می شود.

در مورد جام جهانی صحبت کنید. فکر می کنید چه تیم هایی امسال شانس قهرمانی در جام جهانی را دارند؟

فکر می کنم آلمان، اسپانیا و برزیل چون میزبان است تیم های قدرتمندی هستند اگر جام جهانی در کشور دیگری بود برای برزیل شانسی قائل نبودند. امسال آرژانتین نسبت به سال های قبل در جام جهانی تیم بهتری است. فکر می کنم تیم غنا هم همه را غافلگیر کند و تا نیمه نهایی بیاید.

احتمال اینکه در این جام جهانی کاپ قهرمانی تغییر کند، وجود دارد. فکر می کنید چه تیمی کاپ قهرمانی جام جهانی را عوض می کند؟

آلمان کاپ جام جهانی را عوض می کند.

جای چه تیم هایی را در جام جهانی خالی می بینید؟

ابراهیموویچ و گرت بیل به همراه تیم شان در جام جهانی غایبان بزرگ هستند. این بازیکنان ستاره هستند و اگر جام جهانی نباشد کمی بی انصافی است.

نظرتان در باره سیدبندی جام جهانی چیست؟  چرا که احتمال دارد ایران با تیم هایی مثل برزیل، هلند و فرانسه به صورت همزمان هم گروه شود.

به نظرم این یک گروه فوق العاده است. اگر چنین گروهی دربیاید برای فوتبال ایران فوق العاده است. برای ایران می تواند تبلیغات عالی باشد انشاءالله هم این اتفاق می افتد. جام جهانی را نباید از نگاه فوتبالی ببنیم. می تواند برای غرور ایران هم اتفاق خوبی باشد. به همین خاطر اگر این گروه دربیاید فکرش را بکنید که بازی های برزیل، فرانسه و هلند را همه دنیا نگاه می کنند. در این صورت همه ایران را می بینند و درباره آن صحبت می کنند و به نظرم بهتر از این تبلیغات برای ایران وجود ندارد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات