نیم فصل دوم لیگ برتر سیزدهم با برگزاری مسابقات هفته شانزدهم از فردا (پنج شنبه) آغاز می شود.

به گزارش افکارنیوز ، با پایان یافتن تعطیلات نیم فصل، ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر سیزدهم خود را مهیای برگزاری ادامه مسابقات کرده اند. نیم فصل دوم لیگ برتر از فردا با انجام یک دیدار آغاز خواهد شد و در ادامه ۷ بازی دیگر روز جمعه ۶ آذر برگزار می شود.

جدال انتقامی تراکتورسازی و پرسپولیس در تبریز، رویارویی فولاد و سپاهان مدعی در اهواز و سرانجام دیدار استقلال و گسترش فولاد در تهران را باید مهمترین مسابقات هفته اول نیم فصل دوم و هفته شانزدهم لیگ برتر سیزدهم دانست.

ذوب آهن - استقلال خوزستان

لوکا بوناچیچ سرمربی کروات ذوب آهن بعد از آخرین بازی نیم فصل اول از سمتش استعفا داد اما در نهایت هیئت مدیره باشگاه استعفای وی را نپذیرفت تا در نهایت وی کسی باشد که به عنوان سرمربی این تیم در دیدار مقابل استقلال خوزستان هم روی نیمکت می نشیند. ذوبی ها با جذب چند بازیکن از جمله خانزاده و غریبی از پرسپولیس در رویای روزهای بهتر هستند.

میزبان ۱۴ امتیازی به عنوان یکی از کاندیداهای سقوط می تواند با پیروزی بر تیم عبدالله ویسی که با ۱۷ امتیاز در رده یازدهم جدول رده بندی قرار دارد تا حدودی به وضعیت خود سر و سامان دهد و شروعی امیدوار کننده داشته باشد.

تراکتورسازی - پرسپولیس

شاید کمتر کسی فکر می کرد تراکتورسازی با توجه به تغییرات وسیعی که در سطح مدیریت و کادر فنی خود داشته، بتواند پا به پای رقبای دیگرش در صدر جدول پیش بیاید اما خب لیگ فشرده و بی کیفیت امسال که با عملکرد پر نوسان همه مدعیان همراه بوده توانسته بارها فرصت جبران را به همه مدعیان قهرمانی بدهد و حتی در پایین جدول هم فاصله ها غیرقابل جبران نیست.

بازی رفت ۲ تیم دیداری بود که چه بسا در آن نطفه حواشی جنجالی مربوط به داوری خصوصا قضاوت محسن قهرمان بسته شد چرا که این داور از یک صحنه خطای پنالتی آشکار به ضرر پرسپولیس عبور کرد و بعدتر در بازی با سپاهان صحنه ای شبیه به آن را به سود زردپوشان اصفهانی قضاوت نمود تا دایی واکنش شدیدی نشان دهد.

برای این بازی صحبت های ضد و نقیضی در مورد مصدومیت علی کریمی می شد و می شود که برخی ها اعتقاد دارند صرفا بهانه ای بوده برای این که بحث عدم حضور این بازیکن در دیدار با ستارگان میلان به درازا نکشد. حضور کریمی و کریم انصاری فرد در جمع تراکتورسازان به عنوان ۲ بازیکنی که فصل قبل را در پرسپولیس بازی کرده اند و قاسم دهنوی که حالا با پیراهن سرخ پرسپولیس به ورزشگاه یادگار امام باز خواهد گشت بر حساسیت های این بازی می افزاید.

علی دایی با خرید ۲ بازیکن جدید به نام های محسن مسلمان و فرزاد حاتمی که این دومی زمانی هم در تراکتورسازی بازی می کرده نشان داد به دنبال کسب عنوان قهرمانی است و در این مسیر یک پیروزی دیگر مقابل تراکتورسازی مدعی می تواند روحیه بخش باشد.

مجید جلالی اگر بتواند از داشته هایش بهتر استفاده کند و از لحاظ انسجام تاکتیکی و روانی تیمش را به سطح استاندارد برساند، می تواند به مراتب بهتر از نیم فصل نخست نتیجه بگیرد. رفع ضعف هایی مثل دریافت گل های راحت و زدن گل های سخت می تواند در این مورد راهگشا باشد. تراکتورسازی با حمایتی که از سوی هوادارانش می شود، قطعا روز سختی را برای پرسپولیس که بهترین خط دفاع لیگ را دارد، رقم خواهد زد.

مس - راه آهن سورینت

جدال ۲ تیم پایین جدولی در نیم فصل دوم به اندازه رقابت مدعیان قهرمانی با همدیگر ارزش دارد چرا که برد احتمالی در چنین بازی هایی به اصطلاح ۶ امتیازی محسوب می شود. در چنین مسابقاتی تیم برنده در حقیقت ۲ گام از حریف پیش می افتد.

رویارویی تیم های چهاردهم و شانزدهم جدول رده بندی از این جهت که بازی نخست نیم فصل است و می تواند موجب تغییر روال عدم نتیجه گیری و شوک مثبت به هر یک از ۲ تیم شود اهمیت دوچندانی دارد. پرویز مظلومی مربی امتحان پس داده ای است اما مشکل اصلی مس این بوده و هست که خوب بسته نشده و در نیم فصل هم تا این جای کار نتوانسته همه نقاط ضعف خود را پوشش دهد. راه آهن هم اگر نتواند با منصور ابراهیم زاده نتیجه بگیرد باید گفت وضعیت این مربی با تیمش در بن بست کامل قرار دارد.

سایپا - داماش

تیم نارنجی پوش رده هفتمی در نیم فصل نخست معقول نتیجه گرفته و با توجه به وضعیتی که دارد در نیم فصل دوم هم همین روال را طی خواهد کرد. در سوی دیگر میدان داماشی قرار دارد که گفته می شود بار دیگر در ورطه بحران مالی و مدیریتی گرفتار شده است. شاید اگر تجربه عابدینی نبود، حالا وضعیت تیم ۱۸ امتیازی لیگ برتر به مراتب بدتر از این چیزی بود که به چشم می آید.

دوئل انگین فیرات و افشین ناظمی پیش از این که جدال تاکتیکی ۲ مربی باشد، نبرد تیم های جوانی است که تا این جای لیگ کمبودهای فنی خود را با دوندگی بیشتر جبران کرده اند.

نفت تهران - فجر سپاسی

اصرار غیر قابل درک یحیی گل محمدی به فروش مهاجم نفت تهران یعنی رضا نوروزی به پرسپولیس در نهایت راهی جز استعفا را پیش پای او نگذاشت اما خب او هم در نهایت مثل بوناچیچ ماندنی شد و البته از موضع خودش در قبال نوروزی کوتاه آمد اگرچه مدیران نفت به خواست او حاضر شدند قید سوشا مکانی دروازه بان پرحاشیه خود را بزنند. این در حالی است که نفتی ها نه تنها نوروزی را از دست ندادند بلکه هادی نورزی پرسپولیس را هم به جمع خود اضافه کردند.

حالا زردپوشان تهرانی در خانه میزبان تیم محمود یاوری هستند و باید دید حاصل بازی مبتنی بر دفاع و ضد حمله چه خواهد شد؟

ملوان - صبای قم

ملوانی ها بعد از برگزاری بازی معوقه هفته دوازدهم مقابل استقلال قطعا آماده تر از میهمان خود خواهند بود اما باید بتوانند از این برتری استفاده کنند، خصوصا که صبای قم سرمربی قبلی خود یعنی محمد مایلی کهن را از دست داده و جانشین او صمد مرفاوی هم فرصت چندانی برای کار با این تیم نداشته است، اگرچه به واسطه حضور قبلی اش در قم شناخت نسبی از این تیم دارد.

ملوان با ۱۸ امتیاز در رده نهم جدول رده بندی قرار دارد و صبا با ۱۶ امتیاز دوازدهم است.

فولاد - سپاهان

فولاد در یکی از مهمترین بازی های این هفته میزبان سپاهانی است که فصل را خوب شروع نکرده و تا این جای کار دور از انتظار ظاهر شده است. تیم کرانچار در زمینه بازی سازی و گلزنی با مشکلات عدیده ای مواجه بود که اگر جواهیر سوکای و محرم نویدکیا به مسابقات برسند، می توان امیدوار بود نتایج بهتری بگیرد. کرانچار با انتقال چند بازیکن از جمع امیدهای باشگاه به تیم بزرگسالان نشان داده برنامه های ویژه ای برای زردپوشان اصفهان دارد.

فولاد در نهایت هم قافیه صدرنشینی نیم فصل نخست را به پرسپولیس باخت اگرچه اشتراک این تیم با پرسپولیس و استقلال در امتیاز ۲۷ نشان می دهد که رقابت برای قهرمانی تا پایان فشرده پیش خواهد رفت. شروع سخت تیم حسین فرکی مقابل دیگر مدعی این فصل در صورت پیروزی تیم اهوازی تبدیل به نقطه اتکایی مناسب در ادامه مسابقات خواهد شد که البته این مسئله در مورد سپاهان هم صدق می کند، خصوصا که بیرون از خانه به میدان خواهد رفت.

استقلال - گسترش فولاد

یکی از گل های بدی که سید مهدی رحمتی دروازه بان استقلال در نیم فصل اول خورده، همان هفته اول مقابل گسترش فولاد در تبریز بود و البته آن زمان فرهاد مجیدی هنوز خداحافظی نکرده بود و توانست با حضورش به عنوان بازیکن تعویضی ورق را به سود استقلال برگرداند و قلعه نویی را خوشحال کند.

حالا آبی پوشان پایتخت در خانه میزبان تیم رسول خطیبی خواهند بود که جوانان باانگیزه اش هنوز هم می توانند برای نامداران استقلال خطرساز باشند و حتی بتوانند در ورزشگاه آزادی امتیاز بگیرند. این البته، فقط یک روی سکه است. روی کاغذ استقلال نسبت به سایر رقیبانش یعنی پرسپولیس، فولاد، تراکتورسازی و سپاهان کار آسان تری در پیش دارد و اولین گزینه صدرنشینی در پایان هفته شانزدهم محسوب می شود، هر چند همه می دانیم نتیجه این ورزش پرطرفدار در زمین مسابقه رقم می خورد.

استقلال برای این بازی سیاوش اکبرپور را به دلیل ۳ اخطاره شدن در بازی با ملوان و خسرو حیدری را به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهد داشت. آبی پوشان مقابل نماینده بندر انزلی نشان دادند حتی در صورتی که نسبت به حریف برتری فنی نداشته باشند هم می توانند با تکیه بر تجربه خود بازی را کنترل کنند و به نتیجه دلخواه برسند. حتی صرف بازی با ملوان هم استقلالی ها را در شرایط بهتری نسبت به حریف تبریزی قرار می دهد، چه از لحاظ بدنی و چه روانی.

برنامه مسابقات هفته شانزدهم لیگ برتر به شرح زیر است:

پنج شنبه ۷ آذر ۹۲، ساعت ۱۵
ذوب آهن - استقلال خوزستان، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
جمعه ۸ آذر ۹۲، ساعت ۱۵
تراکتورسازی - پرسپولیس، ورزشگاه یادگار امام تبریز
مس - راه آهن سورینت، ورزشگاه باهنر کرمان
سایپا - داماش، ورزشگاه انقلاب کرج
نفت تهران - فجر سپاسی، ورزشگاه تختی تهران
ملوان - صبای قم، ورزشگاه تختی بندر انزلی
فولاد - سپاهان، ورزشگاه تختی اهواز
استقلال - گسترش فولاد، ساعت ۱۷: ۳۰، ورزشگاه آزادی تهران
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات