رییس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه امارات اصلی ترین رقیب ایران برای گرفتن میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹ است، گفت: در موضوع انتخاب برترین های فوتبال آسیا شیخ سلمان نمی خواست تلافی کند اما عده ای در کمیته های AFC دوست ندارند ایران جایزه ببرد!

به گزارش افکارنیوز ، علی کفاشیان در پاسخ به اینکه با توجه به رفتار کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) با ایران و نادیده گرفتن موفقیت های فوتبالی ایران در سال ۲۰۱۳ فکر می کنید میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹ را به ما بدهند، اظهار کرد: شرایط جام ملت ها فرق می کند. AFC تمام ضوابط و مدارک لازم برای گرفتن میزبانی را به ما اعلام کرد و ما هم مدارک کاملی را از شرایط ایران برایشان فرستادیم. ما رایزنی ها و لابی های لازم را انجام داده ایم و امیدواریم با توجه به پیشرفت و موفقیت هایی که در فوتبال آسیا به دست آوردیم AFC را مجاب کنیم تا میزبانی جام ملت ها را به ما بدهد.

** شیخ سلمان نمی خواست تلافی کند اما عده ای در AFC نمی خواهند ایران جایزه ببرد!

وی در واکنش به این که فکر نمی کنید شیخ سلمان رییس AFC با ندادن هیچ جایزه ای به ایران در مراسم انتخاب بهترین های سال ۲۰۱۳ به نوعی می خواست حمایت تلویحی ما از یوسف سرکال یا بن همام در انتخابات ریاست کنفدراسیون آسیا را تلافی کند، تصریح کرد: خیر من چنین دیدگاهی را قبول ندارم چرا که انتخاب بهترین های فوتبال آسیا را معمولا کمیته ها در AFC انجام می دهند و آنها هم خیلی خوششان نمی آید ایران به عنوانی برسد. ضمن این که افتخارات فوتبالی ما مشخص است. فکر می کنم سال گذشته بهترین یا یکی از بهترین سال های تاریخ فوتبال ایران بود چون تیم ملی ما با قدرت به عنوان تیم اول به جام جهانی صعود کرد. فوتبال ساحلی ما در جام جهانی عملکرد خوبی داشت و از گروهش بالا آمد و اگر با روسیه مواجه نمی شد می توانست تا فینال صعود کند. تیم نوجوانان ما هم عملکرد فوق العاده ای در جام جهانی داشت. آنها هم از گروهشان صعود کردند و اگر با نیجریه ای که با هر تیمی سه گل می زد روبه رو نمی شدند می توانستند تا فینال صعود کنند. فوتسال و فوتبال بانوان ما هم موفقیت هایی داشتند. استقلال هم به نمایندگی از ایران توانست به جمع چهار تیم پایانی لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.

** AFC برپایه سیاست تشویقی به چینی ها جایزه داد

رییس فدراسیون فوتبال با بیان این که دادن جوایز به برخی کشورها برای انگیزه دادن به آنها بوده، اظهار کرد: فکر می کنم AFC با سیاست تشویقی به بعضی کشورها از جمله چین جوایزی اهدا کرد. انتخاب بهترین های فوتبال آسیا توسط AFC دو پیامد دارد؛ یکی این که نشان داد انتخاب فدراسیون ایران یا برخی انتخاب های دیگر در سال های گذشته اتفاقی نبوده و ثمره اش را در این دوران می بینیم. دوم این که به هر حال وقتی ما انتخاب می شدیم خیلی ها ناراحت می شدند. حالا هم که انتخاب نشدیم دیگر دلیلی ندارد بخواهند باز هم ناراحت باشند!

** انتخاب ایران در گذشته نشان می دهد ما مسیر درستی را در فوتبال پیش می رفتیم

وی در واکنش به این که زمانی که فدراسیون ایران به عنوان بهترین فدراسیون آسیا انتخاب شد شما می گفتید خیلی ها نمی خواهند این موفقیت ما را ببینند، اما الان که در هیچ بخشی جایزه نگرفتیم می گویید این عناوین و جوایز اهمیتی ندارد، خندید و به ایسنا گفت: بحث اصلی این است که امسال فدراسیون برتر توسط AFC انتخاب نشد و تنها جایزه ای داشتند که به برنامه های پایه فدراسیون ها اختصاص دادند و بر اساس همان سیاست تشویقی که گفتم آن را به چین دادند. بحث من عملکرد فوتبال ماست. همان طور که گفتم انتخاب های قبلی AFC که ایران هم در آن جای داشت نشان می دهد ما مسیر درستی را پیش می رفتیم و نهایتا عملکردمان امسال نتیجه داد.

کفاشیان از عذرخواهی دبیرکل AFC از ایران به خاطر انتخاب نشدن در هیچ کدام از بخش های بهترین های فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۳ خبر داد و خاطرنشان کرد: الکسی سوسی دبیرکل AFC نامه ای برای بنده نوشته و به فدراسیون آمده که در آن از ما به خاطر این که به رغم شایستگی در هیچ کدام از بخش ها به عنوان بهترین انتخاب نشدیم، عذرخواهی کرده است. من این نامه را به روابط عمومی می دهم تا آن را در سایت فدراسیون منتشر کند. همان طور که گفتم یک سری از کمیته های AFC این انتخاب ها را انجام می دهند که چندان تمایلی به انتخاب شدن ایران ندارند. ما هم ناراحت نیستیم و به راهمان ادامه می دهیم.

** تمام موفقیت های فوتبال ایران با دست خالی فدراسیون حاصل شد

وی با بیان این که تمام موفقیت های فوتبال ایران در سال گذشته با دست خالی حاصل شده، گفت: ما در حالی به چنین افتخاراتی رسیدیم که واقعا دستمان خالی بود و امکاناتی نداشتیم. من که کاره ای نبودم. معتقدم واقعا خدا به ما نگاه کرده است و اوست که این موفقیت ها را برای ما به وجود آورد. روزهای خوب فوتبالی ماست و قطعا آینده ی خوبی هم در انتظار فوتبال ایران خواهد بود. باید اختلاف ها را در این روزها کنار بگذاریم و علیه هم صحبتی نکنیم. این کارها علاقه مندان به فوتبال، مسوولان، مربیان و ورزشکاران را دلسرد می کند.

** امارات اصلی ترین رقیب ایران برای میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹

رییس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این که شرایط انتخاب شدن ایران به عنوان میزبان جام ملت های ۲۰۱۹ را چطور می بینید و رقیب اصلی مان را چه کشوری می دانید، به ایسنا گفت: فکر می کنم ما شانس زیادی برای گرفتن این میزبانی داریم. شیخ سلمان و مجموعه AFC دیدگاهش نسبت به این که ایران بتواند میزبانی خوبی در جام ملت های سال ۲۰۱۹ داشته باشد نیز مثبت است. من رقیب اصلی کشورمان را امارات می دانم و معتقدم ایران و امارات بیشترین شانس را برای گرفتن میزبانی دارند. اما با توجه به این که امارات در جام ملت های سال ۱۹۹۶ میزبان جام ملت ها بوده شاید از این حیث ما وضعیت بهتری نسبت به آنها داشته باشیم.

** پول نداریم و سرمربی تیم امید ایرانی خواهد بود

کفاشیان از انتخاب سرمربی ایرانی برای تیم ملی فوتبال المپیک (امید) خبر داد و در پاسخ به سوالی درباره ی انتخاب سرمربی این تیم تصریح کرد: انتخاب سرمربی تیم المپیک (امید) واقعا دیر شده است. این تیم باید هرچه زودتر تشکیل شود و خودش را برای مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو آماده کند. ما به زودی جلساتی را در این باره خواهیم داشت. اول تصمیم داشتیم سرمربی خارجی برای تیم امید انتخاب کنیم اما واقعا دست ما خالی است و پولش را نداریم. بنابراین باید سرمربی ایرانی انتخاب کنیم.

** کمیته المپیک خیلی پول دهد در حد اعزام های تیم امید!

وی در پاسخ به این که با توجه به تمایلی که بهرام افشارزاده دبیرکل کمیته ملی المپیک برای انتخاب سرمربی خارجی نشان داد و همین طور تامین هزینه ای که کمیته المپیک برای تیم امید دارد باز هم مشکلی دارید، به ایسنا گفت: خیر کمیته المپیک نمی تواند تمام هزینه های تیم امید را تقبل کند. آنها خیلی به ما پول بدهند در حد اعزام های این تیم جهت برگزاری اردوهای تدارکاتی است. بنابراین هزینه ی آوردن مربی خارجی را فدراسیون فوتبال باید تامین کند. ضمن این که سال گذشته کمیته المپیک از بسیاری فدراسیون ها خواست قراردادی با مربیان خارجی نداشته باشند و اصلا مربیان خارجی را از تیم های ورزشی مختلف کنار گذاشتند اما فدراسوین فوتبال با وجود آن که دستش خالی بود مربیان خارجی خود را نگه داشت. به طور مثال وقتی من می دیدم اوکتاویو سرمربی برزیلی تیم فوتبال ساحلی خوب کار می کند و نتایج خوبی هم می گیرد چطور می توانستم او را کنار بگذارم؟ یا همین طور کارلوس کی روش برای تیم ملی بزرگسالان بنابراین ما بر اساس سیاستی که داریم پیش می رویم و با توجه به این که کمیته المپیک نمی تواند تمام هزینه های تیم امید را بدهد بنا داریم سرمربی ایرانی برایش انتخاب کنیم.

** بلیت های جام جهانی در مهلت مقرر تحویل علاقمندان می شود

رییس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این که با توجه به اتمام مهلت فیفا برای تعیین تکلیف بلیت های جام جهانی اختصاص یافته به فدراسیون فوتبال تا اوایل فوریه سال ۲۰۱۴، فدراسیون چه برنامه ای برای ساماندهی و اختصاص این بلیت ها به علاقه مندان و همین طور برنامه های اقتصادی پیرامون جام جهانی دارد، به ایسنا گفت: عباس ترابیان زحمات زیادی در کمیته اقتصادی فدراسیون درباره ی مسائل بازاریابی کشید اما در ادامه ی راه به ما گفت یک سری از کارها را نمی توانم انجام دهم و ما مسوولیت آن را به محمد درخشان سپردیم. با توجه به ضوابطی که فیفا برای ساماندهی این بلیت ها تعیین کرده، فدراسیون برنامه هایش را هماهنگ می کند تا در مهلت قانونی مقرر آنها را به علاقه مندان و گروه هایی که تعریف می شوند اختصاص دهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات