شانس صعود تیم ملی ایران از گروه خود در بهترین حالت قرعه کشی ۴۵.۲ درصد خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، برای تیم هایی که بلیط جام جهانی برزیل را در جیب خود دارند، ۹۰ دقیقه ای که روز ۶ دسامبر (۱۵ آذر) مقابل تلویزیون خواهند گذراند، یکی از حساس ترین ۹۰ دقیقه تلویزیونی زندگی شان خواهد بود. بر اساس رده بندی SPI شانس صعود تیم ها بسته به قرعه ای که برایشان رقم می خورد، می تواند بسیار متفاوت باشد.

این تحقیق توسط کارشناسان و ریاضیدانان ESPN صورت گرفته که معیار اصلی آن رتبه تیم ها در سیستم Soccer Power Index ( SPI) است. در این سیستم رده بندی تیم های جهان کمی با رده بندی ماهانه فیفا تفاوت می کند. سیستم SPI رتبه بندی تیم ها بر خلاف رده بندی فیفا که ماه گذشته را معیار قرار می دهد، آینده تیم ها را معیار قرار می دهد و میزان پیشرفت آنها را با توجه به وضعیت فعلی آنها پیش بینی می کند. در یک کلام می توان گفت SPI نشان می دهد چه تیمی در آینده پیروز خواهد شد.

در سیستم SPI قدرت تهاجمی و تدافعی تیم ها بر اساس تعداد گل هایی که آن تیم به ثمر رسانده و دریافت کرده، تعیین می شود. البته میزان تیم حریف هم در این رده بندی در نظر گرفته می شود. در این رده بندی حتی این موضوع که تیمی بهترین نفرات خود را به زمین فرستاده و یا با بازیکنان ذخیره خود بازی کرده نیز بررسی می شود و در رده بندی تیم ها لحاظ می شود.

در مجموع SPI با توجه به طبیعت پیشگوی خود، رده بندی بهتری برای تیم های ملی است. اگر مایل باشید پیش بینی کنید که اگر دو تیم در رده ملی بهترین نفرات خود را در زمین قرار دهند، چه تیمی در نهایت پیروز خواهد شد، SPI بهترین مرجع خواهد بود و بیشترین کمک را به شما می کند. اما در رده بندی فیفا تیم ها با توجه به عملکرد خود در ماه گذشته رتبه بندی می شوند که تقریبا نمی توان برای پیش بینی یک دیدار در آینده از این رده بندی استفاده کرد.

در اینفوگرافی اول شانس ۱۶ تیم نخست رده بندی SPI برای صعود از گروه شان در دو حالت بررسی شده است. حالت اول بهترین قرعه ممکن برای تیم است که با عبارت" بهترین حالت" مشخص شده و حالت دوم سخت ترین قرعه ممکن برای تیم است که با عبارت" بدترین حالت" مشخص شده است:

در قسمت دوم شانس بقیه تیم های حاضر در رقابتهای جام جهانی در دو حالتی که در بالا توضیح داده شده، برای صعود از گروه شان مشخص شده است که شانس تیم ملی ایران در بهترین حالت و آسان ترین قرعه ۴۵.۲ درصد و در سخت ترین قرعه ممکن ۵.۵ درصد خواهد بود.

در اینفوگرافی پایانی هم شانس ۳۲ تیم حاضر در رقابتهای جام جهانی برای کسب مقام اول گروه خود و صعود به مرحله یک هشتم نهایی به عنوان تیم نخست گروه محاسبه شده است. به عنوان مثل تیم ملی برزیل میزبان رقابتها در" بهترین حالت" و" بدترین حالت" شانسی نزدیک به ۱۰۰ درصد برای صعود به عنوان تیم اول گروه دارد.

ذکر مجدد این نکته ضروری است که این اعداد و ارقام و آمارها با محاسبه دقیق کارشناسان احتمال و ریاضیدانان گروه ESPN صورت گرفته و معیار اصلی هم رنکینگ یا رتبه بندی تیم ها در سیستم SPI بوده است. با این حال فوتبال غیر قابل پیش بینی است و تمام این مطالب روی کاغذ بوده زیرا ممکن است در مستطیل سبز هر اتفاقی رخ دهد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات