بعد از اینکه صدا و سیما سهم واقعی فوتبالی ها را از حق پخش تلویزیونی نداد، حالا نوبت به والیبالی ها رسیده است.

به گزارش افکارنیوز ، بعد از اینکه صدا و سیما سهم واقعی فوتبالی ها را از حق پخش تلویزیونی نداد، حالا نوبت به والیبالی ها رسیده است. اگر بدقولی تلویزیونی ها برای فوتبال تنها ضرر مالی دارد اما این بار بدقولی آنها باعث می شود تا تیم ملی والیبال از لیگ جهانی کنار گذاشته شود. آن هم به خاطر بدهی ۲۵۰ هزار دلاری صدا و سیما بابت حق پخش تلویزیونی بازی های لیگ جهانی به فدراسیون جهانی والیبال. بدهی ای که بعد از پنج ماه هنوز تسویه نشده و سرنوشت والیبال ایران در لیگ جهانی به آن گره خورده است. این اتفاق در حالی رخ می دهد که بقیه تیم های حاضر در لیگ جهانی هم حق پخش را داده اند و هم پاداش هایشان را گرفته اند.

ظاهرا پورمحمدی مدیر وقت شبکه سه این قرارداد را در آلمان امضا کرده اما حالا که از صدا و سیما کنار گذاشته شده کسی به آن توجهی نمی کند. به گزارش خبرآنلاین، با عدم تسویه این بدهی، از یک سو فدراسیون والیبال ایران مغضوب FIVB (فدراسیون جهانی والیبال) شد و از سویی دیگر پاداش ۱۵۰ هزار دلاری اش بلوکه شد. آن هم درست در شرایطی که درخشش تیم ملی ایران در اولین حضور لیگ جهانی، سودای میزبانی مرحله نهایی را به سر رییس فدراسیون والیبال ایران انداخته است. داورزنی برای گرفتن میزبانی آخرین تیرش را برای شکار این فرصت در جام قهرمان قهرمانان انداخت، اما مسوولان FIVB آب پاکی را در توکیو روی دست نماینده والیبال ایران ریختند.

الکساندرا بوریچیچ رییس کمیته مسابقات FIVB و نماینده تام الاختیار اری گراسا در لیگ جهانی بعد از شنیدن پیشنهاد ایرانی ها برای میزبانی مرحله نهایی لیگ جهانی با لبخندی گفت: «ما آمادگی داشتیم ایران را به جای ژاپن در تورنمنت ها جایگزین کنیم؛ چرا که تیم ایران کیفیت خیلی خوبی دارد و سطح مسابقات را بالا می برد اما با شرایط پیش آمده در لیگ جهانی حتی ممکن است تیم ایران را کنار بگذاریم. تلویزیون ایران هنوز به تعهدش برای پرداخت ۲۵۰ هزار دلار حق پخش بازی ها عمل نکرده است. »

البته این همه ماجرا نیست. ایران که برای اولین حضور نمی خواست جلوی بقیه کشورها کم بیاورد، حتی از مشاوره های پیرو ربادنگو رییس سابق کمیته مسابقات FIVB استفاده کرد. هر چند ایران در بقیه موارد از ناظران ۴ بازی در تهران very good گرفت، اما ایرادات پخش بازی ها و عدم پرداخت حق پخش، امتیاز میزبانی ایران را ناپلئونی کرد. ایرادی که کین تانا ناظر اسپانیایی بازی ایران با آلمان خیلی روی آن حساسیت به خرج داد؛ آن هم وقتی تهیه کننده یا نماینده تلویزیون برای پخش مستقیم در جلسه هماهنگی با ناظر حاضر نشده بود. همان موقع او که از گروه تلویزیونی ایران راضی نبود، گفته بود: «من گزارشم را برای تلویزیون ایران رد می کنم و فکر می کنم این مساله برای دادن یا ندادن میزبانی مرحله نهایی لیگ جهانی به ایران تاثیر گذار باشد. »

اعتراض دیگر FIVB به نوع پخش بازی ها است. ظاهرا طبق قانون همه بازی ها باید به صورت H. D پخش شود اما تلویزیون ایران به رغم تعهد بازی ها را به صورت S. D پخش کرد که همین مساله صدای اسپانسرهای FIVB را درآورد.

بوریچیچ می گوید: «پخش بازی ها به صورت S. D باعث شد تا اسپانسرها به خاطر کیفیت پایین، تبلیغ نکنند و بخشی از پول FIVB را هم ندهند. »

البته عدم حضور بانوان و نبود تهویه مطبوع سالن هم جزو ایراداتی است که ناظران در گزارش خود برای میزبانی ایران در لیگ جهانی به FIVB داده اند. به همین خاطر ایران تنها ۱۶۸ امتیاز گرفت تا بین ۱۸ تیم حاضر در لیگ جهانی با تک ماده قبول شود. در حالی که ۸ کشور ۲۰۰ امتیازی شدند و بقیه ۱۹۸. البته شاید اگر قرار باشد فدراسیون جهانی به ایران ارفاق کند، نگه داشتن ایران در لیگ جهانی باشد، اما این تیم به جای بازی در گروه A با تیم های بزرگ، به جای ژاپن با تیم های ضعیف تر در گروه B بازی می کند.

با این حساب محمد رضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال که برای حضور در جلسه سالانه لیگ جهانی راهی لوزان شده، ماموریت مهمی دارد. ماموریتی که همه فکر و ذکر او شده ؛ متقاعد کردن مسوولان FIVB برای ماندن ایران در لیگ جهانی و البته گروه A. او می گوید: «موضوع خیلی حیاتی است. فرصتی استثنایی برای ورزش ایران به وجود آمده است، اما اگر صدا و سیما همکاری نکند والیبال را تهدید می کند. اگر صدا و سیما بدهی ۲۵۰ هزار دلاری اش را بدهد ایران می تواند در لیگ جهانی ۲۰۱۴ جزو ۸ تیم اول دنیا باشد اما اگر تسویه نکند به احتمال زیاد تیم ما کنار گذاشته می شود. نهایت لطف آنها هم ماندن در لیگ جهانی است اما تیم در گروه B بازی می کند. حالا در همه جای دنیا تلویزیون به فدراسیون های والیبال خود پول هم می دهد اما ما پول نمی خواهیم، تنها می گوییم بدهی شان را به فدراسیون جهانی بدهند تا تیم ما از لیگ جهانی حذف نشود. »

رییس فدراسیون والیبال روی بلوکه شدن پاداش ۱۵۰ هزار دلاری تیم هم صحه می گذارد: «حالا که بدهی ۲۵۰ هزار دلاری تلویزیون تسویه نشده، فدراسیون جهانی پاداش ۱۵۰ هزار دلاری تیم را بلوکه کرده و اصلا شاید آن را سر به سر کند. حالا که نامه زده اند شما با کسر ۱۵۰ هزار دلار باید ۹۲ هزار دیگر بدهید تا بدهی ایران صاف شود. این مسائل در حالی پیش آمده که برای صدا و سیما ۲۵۰ هزار دلار اصلا رقمی نیست. در حالی که تلویزیون با تبلیغات و آگهی می تواند آن را جبران کند، چرا باید به خاطر مسائل کوچک کشور ما زیر سؤال برود؟ » در حالی که فدراسیونی ها مدتی است تقلا می کنند تا صدا و سیما را برای پرداخت بدهی متقاعد کنند اما آنها همچنان شانه خالی می کنند، حتی ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما وقتی محمود گودرزی وزیر جدید ورزش خواسته تا با تعامل این مشکل را حل کند، ظاهرا منکر چنین مساله ای شده است.

در این شرایط داورزنی در سفرش علاوه بر مذاکره برای جلب اعتماد FIVB باید نسخه قرارداد صدا و سیما را هم با خودش به تهران بیاورد. سعید درخشنده دبیر سابق فدراسیون والیبال هم با گابریل رییس امور مسابقات FIVB مذاکره تلفنی در این باره داشت تا راه را برای مذاکره بهتر هموار کند: «اگر بدهی تسویه نشود با تهدید جدی، والیبال ایران لطمه می خورد؛ البته من به خانم گابریل ایمیل زدم که با آمدن وزیر جدید برای حل این مساله تعامل انجام می شود. حالا داورزنی باید ضمانت کند که این بدهی پرداخت می شود. امیدواریم که با حمایت تقدسی نژاد ایران در لیگ جهانی به حقش برسد. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات