اکنون نباید به مدال جهانی فکر کنیم؛

درخشش والیبال ایران در عرصه بین المللی همچنان ادامه دارد.

به گزارش افکارنیوز ، تیم ملی والیبال ایران در جام بین قاره ای به مقام چهارم دست یافت و گرچه کسب این مقام چندان چشمگیر نیست، اما نتایجی که والیبالیستها در این جام گرفتند، ادامه دهنده روند رو به رشد ایران بود.

سعید معروف چهره سرشناس تیم ملی والیبال ایران، یکی از ستاره های ولاسکو در جام بین قاره ای بود.
او که یکی از باتجربه ترین بازیکنان تیم ملی است، همچنان مثل یک بازیکن جوان در ترکیب تیم ولاسکو می درخشد.

با معروف در مورد جام بین قاره ای و وضعیت والیبال ایران صحبت کرده ایم.

جام بین قاره ای چطور بود؟

عالی. خیلی خوشحالم که تیم ملی در این جام هم عملکرد خوبی داشت و نتایج خوبی گرفت.

پس شما از کسب مقام چهارمی راضی هستید؟

والیبال ایران هنوز به جایگاهی نرسیده که بخواهد حتماً به کسب مدال جهانی فکر کند و اگر مدال نگرفت، مورد انتقاد قرار بگیرد. ما فعلاً باید به همین بردها مقابل تیمهای بزرگ فکر کنیم. کسب مدال هم می ماند برای زمانی که چند سال از در اوج بودن تیم ملی بگذرد.

منظورت از «در اوج بودن تیم ملی» چیست؟

منظورم این است که تیم ملی باید چند سال در اوج باشد و همین طوری تیمهای مختلف را شکست بدهد. ما تازه بین تیمهای مطرح دنیا سرمان را بلند کرده ایم. هنوز باید خیلی کار کنیم تا مدال جهانی بگیریم.

البته در همین مسابقات بین قاره ای می توانستیم اولین مدال جهانی والیبال ایران را بگیریم.

بله، حقمان بود که مدال بگیریم، اما این مدال با مدال المپیک یا مدال مسابقات جهانی فرق می کند. آنجا تعداد تیمها بیشتر است و مدال گرفتن سخت تر می شود. بین ۶ تیم، رسیدن به مقام سوم راحت تر است تا اینکه بین ۱۲ – ۱۰ تیم به مقام سوم برسید. ما فعلاً باید همین روند را ادامه دهیم. من هم مطمئنم که والیبال ایران توانایی مدال گرفتن در سطح جهان را دارد، اما فعلاً باید چند سال صبر کنیم.

احتمالاً هر وقت بتوانیم روسیه یا برزیل را ببریم، می توانیم مدال جهانی هم بگیریم.

تیمهایی که در جام بین قاره ای با آنها بازی کردیم، بهترینهای جهان هستند، اما برزیل و روسیه واقعا یک سطح بالاتر از بقیه هستند. من تا حالا حتی یک بازی ضعیف هم از این تیمها ندیده ام. البته ایران هم می تواند این تیمها را شکست دهد، اما نباید عجله داشته باشیم. وقتی آمریکا و ایتالیا را می بریم، پس سرانجام زورمان به روسیه و برزیل هم خواهد رسید، اما قدم به قدم جلو می رویم و نمی توانیم یک دفعه جهش داشته باشیم.

در جام بین قاره ای باز هم موفق به شکست دادن ایتالیا شدیم. انگار ایتالیا مقابل ایران طلسم شده.
من به این نتیجه رسیدم که ایتالیا از ایران می ترسد. شاید تا چند ماه قبل این طوری نبود، اما از وقتی که آنها را در خاک خودشان بردیم، یک ترسی از ایران دارند. این را از نوع بازی آنها در ژاپن هم متوجه شدم. البته ایتالیا خیلی تیم مقتدری است، اما ایران هم دیگر به این گونه تیمها باج نخواهد داد.

بازی با آمریکا چطور بود؟ فکر می کردید برنده شویم؟

آمریکا نسبت به سایر تیمهای این جام، بازی متفاوتی انجام می داد. اصلاً مدل بازی آمریکا فرق می کند، اما خوشبختانه بازی را بردیم. تعویضهای ولاسکو روند این مسابقه را عوض کرد و یک برد باارزش مقابل این تیم به دست آوردیم. مسابقه ای که مقابل آمریکا انجام دادیم به حریفانمان ثابت کرد که ایران روی نیمکت ذخیره هایش هم نفرات آماده ای دارد. جلوی آمریکا، نفرات ذخیره بازی بهتری نسبت به بازیکنان اصلی انجام دادند.

فرهاد ظریف هم از تیم ملی خداحافظی کرد. با او در این مورد صحبت کردی؟

من با فرهاد صحبت کردم تا او را راضی کنم که فعلاً از تیم ملی نرود، اما فرهاد تصمیمش را گرفته بود. بقیه بچه ها هم با او صحبت کردند، اما حرفهای ما تأثیر نداشت. او تصمیم قطعی گرفته بود و می خواست حتماً خداحافظی کند. من به نظر او احترام می گذارم، چون هر شخصی در زندگی اش مسایلی دارد که اطرافیان از آنها خبر ندارند. ما هم نمی توانیم در مورد خوب یا بد بودن این تصمیم صحبت کنیم.

روند موفقیتهای تیم ملی والیبال تا کی ادامه خواهد داشت؟

فعلاً که امسال، سال والیبال بود. امیدوارم سال بعد هم این نتایج را تکرار کنیم. باید برنامه ای داشته باشیم که والیبال ایران در همین سطح بماند و افت نکنیم. باید نسلی را تربیت کنیم که بتوانند جایگزین این نسل شوند و حتی بهتر از بازیکنان فعلی کار کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات