«هنوز خودم نیز معتقدم صدایم خوب نیست و دیگران به صدای من عادت کرده اند و در واقع شده آش کشک خاله شان؛ ضمن اینکه هیچ وقت هم ادعا نداشتم که صدای خوبی دارم و هرکس گفته صدایم خوب نیست حق داشته است» .

به گزارش افکارنیوز ، «هنوز خودم نیز معتقدم صدایم خوب نیست و دیگران به صدای من عادت کرده اند و در واقع شده آش کشک خاله شان؛ ضمن اینکه هیچ وقت هم ادعا نداشتم که صدای خوبی دارم و هرکس گفته صدایم خوب نیست حق داشته است» .

این جملات بخشی از صحبت های عادل فردوسی پور - گزارشگر فوتبال و مجری و تهیه کننده ی برنامه «نود» - است که در یک گفت وگوی صمیمی با مهران دوستی در برنامه ی «رادیو من» عنوان می شود.

مهران دوستی مجری «رادیو من» پس از احوال پرسی با عادل فردوسی پور به او می گوید: چه شود اگر تو نیز به «رادیو من» بیایی و بخش فرهنگی آن را اجرا کنی. خیلی جذاب می شود، می گویند عادل فردوسی پور فقط فوتبال؛ اما عادل اهل خواندن رمان است، فیلم زیاد می بیند و گاهی نقد می نویسد، اینها خیلی جذاب است و فردوسی پور به شوخی جواب می دهد: او شخص دیگری است، من نیستم.

مهران دوستی خطاب به فردوسی پور عنوان می کند: می گویند یک روز به تو گفتند که صدایت خوب نیست و گوش خراش است، آن زمان چند سال داشتی؟ فردوسی پور تاکید می کند: هنوز هم همین طور است.

دوستی قبل از اینکه فردوسی پور کاملا به این سوال پاسخ دهد بیان می کند: من همیشه گفته ام ممکن است عادل سین و شین بزند اما طوری جذاب گزارش می کند که آدم اول به صدا میخ می شود، بعد به گزارش و بعد هم به خود فوتبال.

مجری «رادیو من» دوباره می پرسد: زمانی که گفتند صدایت برای گزارش خوب نیست ایستادی و ادامه دادی چرا؟ و مجری برنامه ی «نود» پاسخ می دهد: راستش هنوز هم خودم می گویم صدایم خوب نیست اما بندگان خدا به صدای من عادت کردند و مجبورند صدای من را بشنوند و در واقع صدا من آش کشک خاله شان شده است و کاری از دستشان برنمی آید، اوایل زیاد می گفتند صدایت خوب نیست، کاملا هم حق داشتند و من هیچ وقت ادعا نداشتم که صدایم خوب است.

دوستی در ادامه ی گفت وگوی خود با فردوسی پور به تدریس او در دانشگاه، ترجمه آثار، گزارشگری و تهیه کنندگی او نیز اشاره می کند و می گوید: برنامه ی «نود» به عنوان یکی از بهترین برنامه های چند دهه اخیر در ایران شناخته شده است و تو با مدرک مهندسی ایت هم کارهایی انجام می دهی پس وقتت چه زمانی آزاد است؟ و فردوسی پور پاسخ می دهد: آنقدر سرم شلوغ است که وقت آزاد خیلی کم پیدا می شود اما چاره ای نیست باید ببنیم تا کجا می کشیم که راه بیاییم.

همچنین دوستی با بیان اینکه مردم فردوسی پور را خیلی دوست دارند، خاطرنشان می کند: «نود» یکی از معدود برنامه های بحث برانگیز و چالشی و بسیار زیبا در حوزه ی فوتبال است که می تواند برای برنامه های دیگر یک کلاس درس باشد. من همیشه گفتم اگر مثل برنامه «نود» و عادل فردوسی پور در برنامه ی «هفت» پیرامون مسایل سینمایی حرف می زدند، عادل یک رقیب گردن کلفت در حوزه ی سینما تحت عنوان برنامه «هفت» پیدا می کرد.

وی خطاب به فردوسی پور عنوان می کند: در بعضی از برنامه هایت تخته گاز می روی، بعضی ها می گویند عادل این کار را می کند تا مدیران یا افراد پشت خط یا در برنامه حرفی برای گفتن نداشته باشند، بعضی ها هم می گویند عادل از حقوق فوتبالی ها حمایت می کند، نظر خودت چیست؟

فردوسی پور در پاسخ به این پرسش می گوید: من فکر می کنم دومین عقیده درست باشد، همیشه تلاشم این بود که آنچه که حق است در برنامه گفته شود و فارغ از اینکه طرف مقابل در چه جایگاهی است و با حفظ احترام و اصول مربوط به تلویزیون، حقیقت مشخص شود.

دوستی یادآور می شود: معتقد هستی که در حوزه ی فوتبال در برنامه ات باید از فوتبالی حمایت کنی که پاک است و فردوسی پور حرف او را تایید می کند.

مجری «رادیو من» سوال می کند: آیا در طول هفته همه ی روزنامه های ورزشی را می خوانی؟ و فردوسی پور جواب می دهد: نه همه ی روزنامه ها را ولی سعی می کنم تورقی داشته باشم، نسبت به دهه ی ۶۰ و ۷۰ شرایط فرق کرده و سایت های اینترنتی خیلی به آدم کمک می کنند، آدم باید به روز باشد، یکی - دو روز که از اخبار دور شود انگار از دنیا عقب افتاده است، باید همیشه ارتباطات سایبری و غیرسایبری حفظ شود.

دوستی صحبت های فردوسی پور را تایید می کند و بیان می کند: همیشه می گویم مقدمه ی عادل در برنامه سه ثانیه است و سریع به سراغ اصل مطلب می رود و خطاب به او می پرسد: تا حالا از کسی دعوت کردی که به برنامه نیامده باشد و نتوانسته باشی او را پای میز مذاکره ی «نود» بیاوری؟

مجری برنامه ی «نود» خاطرنشان می کند: معمولا دوستان با توجه به جایگاه برنامه، جواب رد نمی دهند، ولی شاید بوده کسی که مورد اتهام بوده و می دانسته نباید آن کار را انجام می داده است، شاید چنین فراری هم بوده است. من خودم هیچ وقت مصاحبه نمی کنم و همه می گویند خودت همه را سین جیم می کنی پس چرا خودت مصاحبه نمی کنی، به همین خاطر برای کسی هم که نخواهد صحبت کند احترام قائل هستم.

دوستی ادامه می دهد: تو که این همه فوتبالی ها را نقد می کنی آیا در زندگی ات هم اینگونه هستی و خودت را نقد می کنی؟

فردوسی پور در پاسخ به این پرسش بیان می کند: سعی می کنم به خودم گیر بدهم و خودم را نقد کنم و اگر کسی هم من را نقد کند سعی می کنم ناراحت نشوم و حداقل ژست نقدپذیری را داشته باشم.

دوستی در پایان گفتگوی خود با اشاره به کتابی که فردوسی پور ترجمه کرده است، می گوید که بسیار ترجمه خوبی است و سپس با او خداحافظی می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات