غلامی:

مدافع وسط تیم ملی والیبال ایران گفت: به جایی رسیده ایم که حضور در المپیک حق ما است و از طرفی هیچ کدام از تیم های آسیایی در حد المپیک نیستند و زنگ تفریح تیم های دیگر به حساب می آیند.

به گزارش افکارنیوز ، عادل غلامی با ۱۹۴ سانتی متر قد، بازیکنی کوتاه در میان مدافعان جهان و حتی ایران به حساب می آید اما با همین قد در بازی با تیم ملی ایتالیا در مسابقات والیبال جام بزرگ قهرمانان به عنوان با ارزش ترین بازیکن انتخاب شد. گفت وگوی خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم با کاپیتان کاله و بازیکن شماره ۹ تیم ملی را بخوانید:

با چه میزان آمادگی راهی مسابقات والیبال جام بزرگ قهرمانان شدید؟ آیا ۲ هفته تمرین کافی بود یا به زمان بیشتری احتیاج داشتید؟

به نظر من زمانی که در اختیار داشتیم، کفایت می کرد. من نمی دانم که نظر کارشناسان درباره تیم ما چه بود ولی نتایجی که گرفتیم نشان می داد تیم سرحالی هستیم و مشکلی نداریم.

چقدر از حریفان تان شناخت داشتید؟

ما فقط با برزیل و آمریکا بازی نکرده بودیم و تجربه بازی با سایر تیم ها داشتیم و شناخت مان از آن ها تقریبا کامل بود. بازی اول ما با بزریل بود که البته بازی سختی هم برای ما محسوب می شد، البته نه به این خاطر که حریف قدرتمندی مقابل ما قرار می گرفت بلکه بیشتر به این دلیل که بازی اول ما در این تورنمنت بود و همان طور که می دانی اولین بازی در هر جام، سخت ترین بازی است. اگر با برزیل در روزهای بعدی بازی می کردیم، نتیجه بهتری می گرفتیم با این وجود و در حالی که برزیل به مقام قهرمانی رسید و تیم اول جهان محسوب می شود ما بازی فوق العاده ای مقابل آنها ارائه کردیم.

ایران در بازی دوم مقابل آمریکا قرار گرفت. ولاسکو در مورد تیم ملی آمریکا هم برای ما صحبت کرده و گفته بود که این تیم در توپ گیری بی نهایت خوب عمل می کند. ما این موضوع را در زمین دیدیم. توپ گیری آمریکایی ها وحشتناک بود و در این مورد خیلی ما را اذیت کردند اما خواست خدا بود که در پایان ست چهارم با ورود مهدی مهدوی و رحمان داودی برنده شویم و کار به ست پنجم کشیده شود.

پس در واقع شکست مقابل برزیل در جام بزرگ قهرمانان همان حسرت هایی را داشت که در اولین بازی لیگ جهانی مقابل روسیه داشتید. در لیگ جهانی هم می گفتید اگر با روسیه در دیدارهای آخر مواجه شده بودید، این تیم را شکست می دادید.

دقیقا. در هر ۲ تورنمنت، اولین بازی ما سخت ترین بازی بوده است. من نمی گویم اگر در لیگ جهانی با روسیه در زمان دیگری روبرو می شدیم، این تیم را می بردیم ولی بازی خیلی بهتری ارائه می کردیم.

تیم ملی والیبال ایران در عمل چقدر با برزیل و در واقع با قله والیبال جهان فاصله دارد؟

والیبال ایران در این سال ها به قدرت های والیبال جهان خیلی نزدیک شده ولی هنوز کارهای زیادی در پیش داریم. نکات فراوانی هنوز برای یادگیری وجود دارد. اگر تیمی بخواهد در لیگ داخلی خودمان قهرمان شود باید همه چیزش جور باشد چه برسد به قهرمانی در جهان. ما هم کارهای زیادی برای انجام دادن داریم ولی تاکید می کنم عنوان و جایگاهی در جهان نیست که ما نتوانیم به آن برسیم.

پیروزی دوباره بر ایتالیا چه حسی داشت؟

من این موضوع را بارها گفته ام و علاوه بر نظر شخصی خودم، بیشتر بازیکنان تیم ملی هم به آن اعتقاد دارند که ما همیشه برای بازی با ایتالیا انگیزه زیادی داریم یعنی اگر ساعت ۴ صبح هم با ایتالیا بازی داشته باشیم فقط برای پیروزی به میدان می رویم.

این حس شما علت خاصی دارد؟

من اولین بار در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۰ با ایتالیا روبرو شدم، همان دیداری که سعید معروف با والریو ورمیلیو درگیری لفظی پیدا کرد ولی تا به حال دیدار ساده و آسانی بین ۲ تیم ندیده ام. بازیکنان ایتالیا رفتار خاصی در زمین دارند. آن ها توقع دارند که همه تیم ها به ایتالیا احترام بگذارند به این تیم ببازند و بروند در صورتی که در ورزش چنین چیزی نداریم. همین رفتار بازیکنان ایتالیا ما را بیشتر تحریک می کند که آنها را شکست دهیم.

به بازی با آمریکا برگردیم. یک بازی باخته را بردید. این پیروزی تاریخی چطور به دست آمد؟

پس از پیروزی در ست اول، شرایط روحی تیم در ست های دوم و سوم به هم ریخت و تا اواسط ست چهارم هم اوضاع همین طور بود. ما با وجودی که می دانستیم و ولاسکو هم به ما گفته بود اما خیلی تحت تاثیر توپ گیری های تیم آمریکا قرار گرفتیم. امکان نداشت توپ های ما بدون برخورد با دست بازیکنان آمریکا به زمین بخورد. به عقیده من آن ها در سیستم توپ گیری در جهان، شماره یک هستند. در اواسط ست چهارم، بازیکنان ذخیره وارد زمین شدند و بازی خوبی از خود نشان دادند که روحیه و انگیزه پیروزی را به تیم بازگرداند.

همه بازیکنان تیم ملی از بازی حساب شده و بی نقص آمریکا تعریف می ‎کردند.

ولاسکو به ما گفت آمریکا از سال ۱۹۸۴ سیستمی در توپ گیری ابداع کرده که هنوز هم طبق آن بازی می کند. توپ گیری آنها سرآمد تمام تیم های جهان است.

همان طور که گفتی آمریکا را با بازی خوب بازیکنان ذخیره بردید. فکر نمی کنم در حال حاضر بازیکن شماره یک یا ۲ یا ۳ در تیم ملی معنی داشته باشد.

در این چند ساله آن قدر والیبال ما پیشرفت کرده و مجموعه والیبال ایران به قدری تلاش کرده که به اینجا رسیده ایم و ۱۲ بازیکن هم سطح داریم. ترکیب شروع کننده بازی هم نظر شخصی ولاسکو است.

والیبال ایران با ولاسکو تا کجا پیش می رود؟ آیا ولاسکو هنوز آن قدر انگیزه دارد تا مثل تیم ملی ایتالیا یک دهه در ایران هم بماند؟

این سوال را باید از خودش بپرسید ولی در این چند سالی که ما با او کار می کنیم آدمی نبوده که قانع باشد و به عناوینی که می گیریم اکتفا کند. ما هر روز با ولاسکو پیشرفت کرده ایم.

هدف بعدی تیم ملی باید رسیدن به المپیک باشد، درست است؟

ما به جایی رسیده ایم که المپیک حق ماست. هیچ کدام از تیم های آسیایی در حد المپیک نیستند و زنگ تفریح تیم های دیگر به حساب می آیند. این تیم ایران است که در حال حاضر مقابل قدرت های بزرگ دنیا می ایستد. امیدوارم در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۶ تیم ملی ایران بهترین شرایط را داشته باشد و به المپیک راه پیدا کنیم.

پس شرایط آرمانی خودت را تا المپیک حفظ می کنی؟

من همیشه دوست داشته ام پیشرفت کنم اما اگر دقت کنی می بینی که شرایط فیزیکی من برای یک مدافع وسط اصلا خوب نیست. من با ۱۹۴ سانتیمتر قد و با تلاش زیاد توانستم خودم را در میان بازیکنان ۲۰۵ تا ۲۱۰ سانتی متری به سطح اول والیبال برسانم. من به جرات می گویم که نه تنها در جهان بلکه در لیگ ایران هم بازیکنی با قد من وجود ندارد. من تا روزی که بتوانم برای بهتر شدن می جنگم.

از خداحافظی فرهاد ظریف بگو.

به نظر من او پرافتخارترین والیبالیست ایران است و ما به راحتی کسی مثل او را پیدا نخواهیم کرد. تصمیم او کاملا شخصی بوده و امیدوارم در عرصه باشگاهی موفق باشد.

تیم کاله چه شرایطی در لیگ دارد؟

ما ۴ بازی در لیگ برگزار کرده ایم که ۳ بازی را برده و یک بازی را باخته ایم. البته تمام آن ها به ست پنجم کشیده شده است. مشکل اصلی ما در این فصل ناهماهنگی بازیکنان است که امیدوارم با کادر فنی قدرتمندی که داریم هر چه زودتر این مشکل هم بر طرف شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات