چه کسی روی نیمکت تیم المپیک می نشیند؟

دعوا بر سر انتخاب مربی تیم ملی امید بالا گرفته و فدراسیون نشینان از انتخاب یک مربی ایرانی سخن می گویند و کمیته ملی المپیک بر این باور است که باید یک مربی خارجی هدایت تیم ملی امید ایران را در رقابت های انتخابی المپیک برعهده بگیرد.

به گزارش افکارنیوز ، دو هفته پیش بود که علی کفاشیان در خصوص تغییرات در تیم ملی امید فوتبال کشورمان که قرار است به عنوان نماینده ایران برای صعود به رقابت های المپیک ۲۰۱۶ تلاش کند، اظهاراتی مطرح کرد و طبق گفته های وی، دیگر علی منصوریان باید با سرمربیگری این تیم خداحافظی کند. کفاشیان در اولین صحبت هایش عنوان کرد که خواهان جذب یک مربی خارجی برای تیم ملی امید هستیم اما با گذشت دو هفته نظر وی تغییر کرد و حالا از انتخاب یک مربی ایرانی برای تیم ملی امید خبر می دهد.

در این بین دعوا بر سر انتخاب مربی تیم ملی امید بالا گرفته و فدراسیون نشینان از انتخاب یک مربی ایرانی سخن می گویند و کمیته ملی المپیک بر این باور است که باید یک مربی خارجی هدایت تیم ملی امید ایران را در رقابت های انتخابی المپیک برعهده بگیرد. در این خصوص نیز از یک سو علی کفاشیان بی پولی را علت اصلی عدم انتخاب مربی خارجی عنوان می کند و در مقابل علی آبادی، رئیس کمیته ملی المپیک نیز خواستار انتخاب مربی خارجی و کمک وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون فوتبال در این زمینه شده است. این در حالی است که تیم ملی امید در شرایطی باید خود را برای رقابت های انتخابی المپیک آماده کند که هنوز وضعیت سرمربی این تیم مشخص نشده است.

کفاشیان معتقد است که کمیته ملی المپیک نمی تواند هزینه حضور مربی خارجی در تیم ملی امید را تامین کند و می گوید: سال گذشته کمیته المپیک از بسیاری فدراسیون ها خواست قراردادی با مربیان خارجی نداشته باشند و اصلا مربیان خارجی را از تیم های ورزشی مختلف کنار گذاشتند اما فدراسیون فوتبال با وجود آن که دستش خالی بود مربیان خارجی خود را نگه داشت. به طور مثال وقتی من می دیدم اوکتاویو سرمربی برزیلی تیم فوتبال ساحلی خوب کار می کند و نتایج خوبی هم می گیرد چطور می توانستم او را کنار بگذارم؟ یا همینطور کارلوس کروش برای تیم ملی بزرگسالان. بنابراین ما بر اساس سیاستی که داریم پیش می رویم و با توجه به این که کمیته المپیک نمی تواند تمام هزینه های تیم امید را بدهد بنا داریم سرمربی ایرانی برایش انتخاب کنیم.

گزینه های روی میز علی کفاشیان

اختلافات فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک در شرایطی رخ داده که همین حالا هم برای آغاز فعالیت های تیم ملی امید دیر است. این در شرایطی است که این تیم هنوز سرمربی ندارد و اهالی فوتبال منتظر نشسته اند تا علی کفاشیان گزینه ایرانی خود را مشخص کرده و هدایت تیم المپیک ایران را به وی بسپارد. اما انتخاب مربی ایرانی که با انتقاد بسیاری از کارشناسان و رسانه ها مواجه شده سبب می شود تا بار دیگر شاهد تکرار اتفاقاتی باشیم که فوتبال ایران در مسیر رسیدن به المپیک آن را تجربه کرده، تجربه هایی مانند حضور محمد مایلی کهن یا غلام پیروانی که حاصلی جز ناکامی برای امیدهای فوتبال ایران نداشتند و ناکامی فوتبال ملی برای حضور در المپیک را ۴۰ ساله کردند.

اما گویا گوش فدراسیون نشینان به این حرف ها بدهکار نیست و آنها همچنان بر قصد خود مبنی بر انتخاب یک گزینه ایرانی برای تیم ملی المپیک ایران تاکید دارند. در این خصوص اما گزینه هایی هم که آنها برای هدایت تیم ملی امید انتخاب کرده اند از جمله افرادی هستند که طی سال های گذشته هیچ توفیقی در این عرصه به دست نیاوردند. البته هر چند مربیانی چون مایلی کهن و غلام پیروانی پیش از هدایت تیم ملی امید جزو مربیان موفق کشور به حساب می آمدند اما هدایت آنها بر تیم ملی امید با آنچه که از آنها در لیگ برتر مشاهده شده بود فرسنگ ها فاصله داشت.

اهالی فوتبال به یاد دارند زمانی را که غلام پیروانی به عنوان سرمربی تیم ملی امید ایران انتخاب شد، بیش از ۹۸ درصد از بینندگان برنامه تلویزیونی نود از این انتخاب استقبال کرده و نظر مثبت دادند. اما حضور پیروانی با آن همه سابقه در جذب استعدادهای فوتبال شیراز نیز نتوانست گره مشکلات تیم ملی امید را باز کند. یا محمد مایلی کهن که او نیز با همه تبحری که در شناسایی و معرفی جوان ها به فوتبال ایران داشت اما هرگز به توفیقی چشمگیر درتیم المپیک دست نیافت. در حال حاضر نیز علی کفاشیان در جدیدترین مصاحبه خود اعلام کرده که به خاطر مشکلات مالی به دنبال استخدام یک مربی وطنی دیگر برای تیم ملی امید است و به غیر از این، گذشت زمان و نزدیک شدن به رقابت های انتخابی المپیک سبب شده تا اهالی فدراسیون فوتبال در این انتخاب عجله نیز داشته باشند.

استخدام مربی داخلی اگرچه برای فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک بارمالی آن چنانی به همراه نخواهد داشت اما ترس اهالی فوتبال از آن است که تجربه پیروانی ها و مایلی کهن ها که اساسا تبحر لازم را در مواجهه با بازیکنان این رده سنی نداشتند، فوتبال ایران را با ناکامی تازه ای روبرو سازد. ناکامی جدیدی که می تواند دوری فوتبال ایران از رقابت های المپیک را ۴۴ ساله کند. اما مشاهده وضعیت ملی فوتبال بزرگسالان که با آینده نگری کی روش توانست به عنوان تیم اول گروه خود به رقابت های جام جهانی صعود کند و یا درخشش خولیو ولاسکو با بلندقامتان والیبالیست کشورمان و از سوی دیگر کسب عنوان قهرمانی رقابت های جام بین قاره ای توسط بازیکنان فوتبال ساحلی به مربیگری اوکتاویو، لزوم حضور یک مربی خارجی برای تیم ملی امید را بیش از پیش بالا می برد تا مبادا ناکامی ایران به نیم قرن دوری از رقابت های المپیک نزدیک شود.

در این بین از یک سو علی کفاشیان بر انتخاب اکبر محمدی، مربی سابق تیم ملی جوانان که امروز شاگردانش را در تیم ملی امید می بیند پافشاری می کند. از سوی دیگر نیز اعضای کمیته ملی المپیک و بهرام افشارزاده بر حضور یک مربی خارجی در ایران اصرار دارند و شخص سومی که حامی سرمربی فعلی تیم ملی امید ایران است، مهدی محمد نبی، دبیر فدراسیون فوتبال است. حالا باید منتظر ماند و دید که در ۳ قطبی تشکیل شده بین کفاشیان، افشارزاده و نبی، گزینه کدام یک به عنوان سرمربی تیم ملی امید ایران انتخاب خواهد شد. محمدی مرد با استعداد مربیگری ایران البته با نتایجی غیرقابل دفاع، اگرچه بازیکنانی چون سردار آزمون و جهانبخش از تیم او چهره شدند. منصوریان یکی از زیرک ترین فوتبالیست های تاریخ ایران که در دو سال گذشته خودش را وقف تیم های ملی کرده است و یا انتخاب یک مربی توانمند خارجی که بتواند در فوتبال مان اثرگذار باشد. اما علی کفاشیان باید بداند که تیم ملی المپیک ایران برای حضور در رقابت های انتخابی کمتر از ۷ ماه دیگر فرصت دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات