رئیس کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک با تاکید بر اینکه تاکنون پرونده ای در رابطه با محمود خسروی وفا جهت بررسی و اعلام رای به هیات اجرایی، به این کمیسیون ارجاع داده نشده، گفت: تا زمانیکه چنین پرونده ای به دست مان نرسد و نظرمان را نخواهند، نمی توانیم دخالتی در موضوع داشته باشیم.

به گزارش افکارنیوز ، محمد علی آبادی، رئیس کمیته ملی المپیک دوم آذرماه طی نامه ای به خسرو عبقری، مشاور حقوقی این کمیته از وی خواست تا نسبت به اتهامات وارد شده به کمیته ملی المپیک توسط محمود خسروی وفا، نایب رئیس کمیته ملی المپیک در رابطه با فروش ساختمان گاندی بررسی های لازم را انجام دهد.

متن نامه رئیس کمیته ملی المپیک به مشاور حقوقی این کمیته به این شرح است:

" احتراما؛ ضمن ارسال یک نسخه از صورتجلسه شماره ۱۷۸ هیات اجرایی کمیته ملی المپیک مورخ ۹۲/۶/۱۶ و یک نسخه از صورتجلسه چهارنفره و مصوبه ۹۲/۵/۱۴ هیات اجرایی که مورد تائید هیات اجرایی قرار گرفته است. خواهشمند است نسبت به بررسی بند ۴ این مصوبه که در رابطه با اتهامات وارد شده به کمیته ملی المپیک توسط آقای خسروی وفا می باشد بررسی لازم به عمل آمده و نتیجه را اعلام فرمایند تا در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک مطرح و اتخاذ تصمیم شود" .

این در حالی است که در بند ۴ مصوبه ۹۲/۶/۱۶ هیات اجرایی آمده است: " با توجه به برحی اتتهامات وارد شده به کمیته ملی المپیک مقرر گردید به رئیس کمیسیون حقوقی کمیته مسئولیت داده شود در این رابطه و با مطالعه سوابق و مصاحبه های انجام شده، بررسی کامل به عمل آمده و اقدامات قضایی لازم را در صورت طرح و تصویب در هیات اجرایی کمیته، در دستور کار قرار دهد" .

طبق آنچه در این بند آمده قرار بر این بود تا صحبت های محمود خسروی وفا ابتدا در کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک مورد بررسی قرار بگیرد اما تاکنون چنین کاری انجام نشده است. نادر شکری، رئیس کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک نیز طی گفتگویی که با خبرنگار مهر داشت تائید کرده که تاکنون هیچ پرونده ای در این زمینه و جهت بررسی در اختیار این کمیسیون قرار نگرفته است.

* قرار بود پرونده صحبت های محمود خسروی وفا جهت بررسی و اعلام نتیجه به هیات اجرایی در اختیار کمیسیون حقوقی قرار بگیرد. چنین پرونده ای به این کمیسیون ارجاع داده شده است؟

- رئیس کمیسیون حقوقی: تا به امروز هیچ پرونده ای در ارتباط با صحبت های محمود خسروی وفا یا حتی محمد علی آبادی به کمیسیون حقوقی ارجاع داده نشده است. گاهی نظر کمیسیون برای هیات اجرایی خواسته می شود که در اینگونه موارد نظر کمیسیون حقوقی لازم الاتباع است اما تا حالا در رابطه با این موضوعات (صحبت های خسروی وفا) نظری از ما خواسته نشده است.

* اصلا وظایف کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک معطوف به چه مواردی است؟

- کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک وظایف زیادی را بر عهده دارد. البته یکی از مهمترین وظایف ما ارائه نظرات مشورتی به رئیس، دبیر کل و هیات اجرایی در رابطه با موضوعات مختلف است. در واقع تمام جنبه های حقوقی کمیته ملی المپیک باید توسط کمیسیون حقوقی بررسی و اعلام نظر شود.

* به طور مثال چه پرونده‎هایی در اختیارتان گذاشته می شود؟

- پرونده هایی در ارتباط با بحث اختلاف های قراردادی، اختلاف تفسیر یک موضوع از حیث قانونی، پرونده هایی که از طریق مراجه دادگستری به کمیته ملی المپیک ارسال می شود و در کل همه پرونده های حقوقی در اختیار کمیسیون حقوقی گذاشته می شود.

* طبق مصوبه پرونده صحبت های محمود خسروی وفا باید در اختیار کمیسیون حقوقی گذاشته می شد. چرا چنین کاری انجام نشده است؟

- نمی دانم؛ فقط اطمینان دارم که چنین پرونده ای به دست ما نرسیده است. طبق نامه رئیس کمیته ملی المپیک که البته آنرا ندیده ام (متن نامه توسط خبرنگار مهر برای وی خوانده شد) این پرونده برای وکیل کمیته ملی المپیک ارسال شده در حالیکه گفته شده بود به رئیس کمیسیون حقوقی ارجاع داده شود که من هستم اما تا حالا پرونده ای در این مورد نداشتیم. اشتباهی شده است.

* در چنین مواردی کمیسیون حقوقی نمی تواند ورود کند تا پرونده مورد بحث را بررسی و در مورد آن اعلام رای کند؟

- نه؛ تا زمانیکه از ما نظر نخواهند یا پرونده ای دراختیارمان نگذارند، نمی توانیم ورود کنیم. به هر حال کمیسیون حقوقی زیر مجموع کمیته ملی المپیک است. این کمیسیون یک مرجع نظارتی نیست که بخواهد ورود کند. عرف این است که شاکی به دادگاه می رود تا دادگاه در مورد پرونده او بررسی کرده و رای خود را اعلام کند. ما هم وقتی نظرمان را بخواهند ورود می کنیم.

* حتی وقتی هیات اجرایی بررسی پرونده ای در کمیسیون حقوقی را مصوب کرده است؟

- در هر شرایطی باید پرونده در اختیارمان گذاشته شود تا آن را بررسی کنیم. سرخود و بدون اینکه از ما به صورت رسمی خواسته نشود، به هیچ موضوعی ورود نمی کنیم.

* در صورتیکه این پرونده پس از این در اختیارتان گذاشته شود، چه می کنید؟

- هر زمان پرونده به دست مان برسد در اسرع وقت بررسی کرده و نظرمان را اعلام می کنیم. کمیسیون حقوقی متشکل از اساتید صاحبنظر است که قعطا نظرات جامعی خواهند داد تا قضیه حل و فصل شود.

اینکه چرا با وجود مصوبه هیات اجرایی پرونده صحبت های محمود خسروی وفا جهت بررسی و اعلام رای به هیات اجرایی، در اختیار کمیسیون حقوقی گذاشته نشده یکی از موضوعات مورد انتقاد محمود خسروی وفا در نشست شنبه بود. نایب رئیس کمیته ملی المپیک در این رابطه گفت: " علی آبادی به وکیل کمیته بابت اقدام برای شکایت از من نامه زده در حالیکه مطابق بند ۴۲ اساسنامه کلیه اختلافات باید توسط کمیسیون حقوقی برطرف شود" .

البته محمد علی آبادی در نشست روز سه شنبه خود به پرسش مهر که در همین رابطه مطرح شد چنین پاسخ داد: " خسروی وفا کدام کار را روی اصول انجام داده که حالا حرف از اصول می زند" !
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات