قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی پس از قبول مسئولیت سرمربی گری تیم های ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان ایران گفت: آمده ام تا ثابت کنم اگر هم انتقادی کردم و یا حرفی زده شده به خاطر گرفتن پست و مقام در تیم ملی بزرگسالان نبوده است.

به گزارش افکارنیوز، حسین توکلی که یکی از منتقدان عملکرد مدیریتی فدراسیون به شمار می رفت، درباره این که شرایط با گذشته چه تغییر کرده که حاضر شده هدایت تیم های وزنه برداری نوجوانان و جوانان را برعهده بگیرد اظهار کرد: با وجود آنکه طی ماه های اخیر یکی از منتقدان فدراسیون وزنه برداری بودم اما همیشه گفته ام ما یک خانواده هستیم. اگر هم انتقادی هست باید بر مبنای کمک باشد نه صرفا تخریب.

متاسفانه در این مدت انتقادهای من در کنار انتقادهای مغرضانه برخی بدخواهان وزنه برداری قرار گرفت تا برخی اینچنین استنباط کنند که حسین توکلی هم دوست ندارد وزنه برداری موفق باشد. این همان چیزی بود که مرا رنج می داد. در هر حال در این مقطع زمانی فدراسون وزنه برداری از کسی چون من انتظار کمک داشت و من با وجود پیشنهاد برخی از کشورهای همسایه، با کمال افتخار به این درخواست لبیک گفتم تا از این طریق بتوانم به کشورم خدمت کنم.

وی درباره پیشنهادات خارجی اش نیز گفت: من هم از کشورهای آسیای میانه پیشنهاد مربیگری داشتم و هم از کشورهای حوزه خلیج فارس. اتفاقا امکانات خوبی هم در اختیار من قرار می دادند اما معتقدم اگر شرایط فراهم باشد هیچ کجا برای خدمت وطن خود آدم نمی شود. به همین خاطر منتظر ماندم تا اگر شرایط مهیا شد برای آینده کاری ام بهترین تصمیم را بگیرم. اتفاقا برای پذیرفتن مسئولیت جدید حتی کلمه ای درباره مسائل مالی صحبت نکردم چراکه خدمت به کشور در هر شرایطی برای من ارزشمندترین کار ممکن است.

توکی در ادامه با استناد به نتایج خوبی که در این چند سال اخیر در وزنه برداری به دست آمده خاطرنشان کرد: فدراسیون وزنه برداری با توجه به تعداد زیاد مدال هایی که در سطح رقابتهای جهانی و المپیک به دست آورده حالا به یک فدراسیون جهانی تبدیل شده است. به همین خاطر من فکر می کنم نوجوانان و جوانان باید به پشتوانه ای خوب برای تیم ملی بزرگسالان تبدیل شوند. خوشبختانه ما فدراسیون قدرتمندی داریم.

نتایج خوبی که در این چند سال اخیر به دست آمده گویای این واقعیت است، اما همین موضوع باعث می شود کارها دشوارتر شود. انتظارها از وزنه برداری بالا رفته و برای برآورده کردن توقع مردم باید تلاشی دوچندان کرد. تیم وزنه برداری جوانان ایران قهرمان جهان شده است و در رده سنی نوجوانان هم مدال های با ارزشی در این سالها به دست آمده و حالا من باید ثابت کنم هیچ کدام از آن موفقیت ها شانسی به دست نیامده است.

وی درباره اهداف و برنامه هایش در رده های سنی پایه و این اینکه آیا قول کسب سکوهای ارزشمند جهانی را می دهد یا خیر نیز گفت: با توجه به پتانسیل های خوبی که وجود دارد وزنه برداران نوجوانان و جوان کشورمان برای کسب عنوان قهرمانی در آسیا مشکل چندانی ندارند اما برای تکرار عنوان قهرمانی سال ۲۰۱۱ جوانان که با کوروش باقری به دست آمد و همینطور عنوان قهرمانی سال ۲۰۰۹ نوجوانان که من سرمربی تیم بودم باید تلاش کنیم.

البته چیزی که بیش از تکرار این عناوین اهمیت دارد پایه ریزی خوب و پشتوانه سازی اصولی در سطح رده های سنی پایه است تا در آینده دچار مشکل نشویم. من مطمئن هستم اگر درست بکاریم در آینده بهترین ها را برداشت خواهیم کرد. پس آموزش اصول حرفه ای وزنه بردری به وزنه برداران جوان و نوجوانان حتی از کسب عناوین قهرمانی هم با اهمیت است.

وی ادامه داد: اگر می بینید بارسلونا اینچنین طی پنج سال متوالی عناوین قهرمانی اسپانیا، اروپا و جهان را به دست می آورد دلیل اصلی اش مدرسه فوتبال لاماسیا است که همه از آن به عنوان بزرگترین پایگاه استعدادیابی و پرورش بازیکنان یاد می کنند. آنها ۳۰ سال برنامه ریزی کردند تا در نهایت لقب تیم رویایی قرن را به دست آوردند. ما هم باید در همین مسیر قدم برداریم. من معتقدم یک یا دو بار قهرمانی جهان شدن ارزش این را ندارد که ما بخواهیم خیلی از آینده سازان وزنه برداری را فنا کنیم. ما باید در مسیر استعدادیابی و آموزش اصول حرفه ای وزنه برداری گام برداریم و در کنار آن چشم به سکویهای جهانی بدوزیم.

توکلی در پاسخ به این سئول که آیا با وجود این مسئولیت جدید باز هم از عملکرد فدراسیون وزنه برداری انتقاد خواهد کرد یا خیر گفت: همه آنهایی که با من کار کرده اند با روحیاتم آشنا هستند. من اگر هم انتقادی داشتم به قصد سازندگی بوده است. در همین مدت هم مواردی بوده که من شخصا برای مطرح کردن آنها با حسین رضازاده تماس گرفتم. به هر حال رضازاده مدیری جوان است و نباید انتظار داشت در همه موارد بی عیب و نقص باشد. با توجه به اعتماد مردم به دولت تدبیر و امید، در فدراسیون وزنه برداری هم می شود با کمی تدبیر بیشتر به دستاوردهای بیشتری رسید. حرف من همیشه این بوده که باید از تجربیات همه آنهایی که در عرصه وزنه برداری تلاش کرده اند استفاده کنیم. به هر حال وقتی آدم در بیرون مجموعه قرار دارد بیشتر از طریق رسانه می تواند صدایش را به گوش دیگران برساند. اما من الان عضوی از فدراسیون وزنه برداری هستم و انتقاداتم را راحت تر به گوش حسین رضازاده می رسانم.

توکلی یکی از گزینه های مطرح برای تیم ملی بزرگسالان بود. او در پاسخ به این سئوال که چرا به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان انتخاب نشد نیز گفت: من در جایگاهی نیستم که بخواهم انتخاب کنم. به هر حال شاید برای خود من هم کار در رده سنی بزرگسالان خوشایند تر بود اما وقتی پای عشق به کشور در میان باشد فرقی نمی کند در کجا و به چه نحوی خدمت کنی. شاید در آینده افتخار خدمت در تیم ملی بزرگسالان هم نصیب من شود اما الان آمده ام تا ثابت کنم اگر هم انتقادی کردم و یا حرفی زده شده به خاطر گرفتن پست و مقام در تیم ملی بزرگسالان نبوده است.

توکلی درباره اینکه در مسئولیت جدید اختیار تام دارد یا قرار است زیر نظر سرمربی تیم ملی بزرگسالان یا مدیر تیم های ملی کار کند نیز گفت: با وجود احترام خاصی که برای سایر مربیان قائل هستم باید بگویم از امروز به بعد همه نتایج تیم های نوجوانان و جوانان، چه خوب باشد چه بد به پای من نوشته می شود. در این شرایط طبیعی است که باید با استقلال کامل اختیار تام قبول مسئولیت کنم. خوشبختانه این اختیار تام را از حسین رضازاده گرفتم، هرچند از مشورت او و سایرین در پیشبرد امور استفاده خواهم کرد اما تصمیم گیرنده نهایی در امور فنی من هستم و به کسی اجازه دخالت نخواهم داد.

سرمربی تیم های ملی نووانان و جوانان با اشاره به اینکه هنوز درباره دستیارهایش تصمیمی نگرفته است درباره زمان آغاز اردوی تیم های ملی نیز گفت: من ۱۰ روز کاری از فدراسیون زمان خواسته ام تا تمامی کسانی که شایسته حضور در اردو هستند را شناسایی کنم. شاید مجبور باشم افراد زیادی را دعوت کنم اما در نهایت این قول را می دهم که همه وزنه برداران شایسته شانس پوشیدن دوبنده تیم ملی را پیدا خواهند کرد. حتی نفراتی که در مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان کشور روی سکو نرفتند هم شانس حضور در اردو را دارند. برای این منظور من با مربیان زیادی صحبت خواهم کرد تا از دل آنها بهترین ها گزینش شوند.

وی در پایان بیان کرد: از همه کسانی که برای من دعا کردند و دوست داشتند من را به عنوان مربی در اردوهای تیم ملی ببینند تشکر می کنم. از پیشکسوتان و قهرمانان عزیز نیز رخصت می طلبم. من آمده ام تا فصل تازه ای در ارتباط میان پیشکسوتان وزنه برداری با فدراسیون ایجاد کنم تا بواسطه آن در رده های سنی پایه ها به دستاوردهای جدید دست پیدا کنیم. در این راه از همه دلسوزان وزنه برداری، حتی کسانی که زمانی منتقد فدراسیون بودند می خواهم با مشاوره های خوب خود به من کمک کنند تا در کنار هم برای کشورمان افتخارآفرین باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات