هفته هفدهم از رقابتهای لیگ برتر روز جمعه با برگزاری ۵ مسابقه به پایان می رسد که انجام دو دربی در گیلان و آذربایجان هیجان و حساسیت های دیدارهای این هفته را به اوج خود می رساند. همچنین آخرین بازی این هفته بین پرسپولیس و ذوب آهن برگزار می شود، مسابقه ای که برنده آن به آرامش رسیده و بازنده اش ممکن است باز هم در جدول لیگ سقوط کند.

به گزارش افکارنیوز ، روز دوم از هفته هفدهم رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور روز جمعه در حالی پیگیری می شود که دو دربی در استان های گیلان و آذربایجان شرقی در این هفته برگزار می شود. همچنین دو تیم پرسپولیس و ذوب آهن هم در ورزشگاه آزادی و ساعتی پیش از قرعه کشی جام جهانی به مصاف همدیگر می روند، مسابقه ای که پیروزی در آن برای هر دو تیم بسیار اهمیت دارد. در زیر نگاهی به این ۵ بازی می اندازیم، دیدارهایی که شاید تغییرات بسیاری را در جدول رده بندی لیگ ایجاد کند:

گسترش فولاد تبریز - تراکتورسازی تبریز
این دومین رقابت دو تیم در تاریخ لیگ برتر است زیرا دربی های تبریز از گذشته بیشتر بین دو تیم ماشین سازی و تراکتور برگزار می شد اما فصل پیش شهرداری و در این فصل گسترش روبروی تراکتور قرار گرفته تا دربی استان آذربایجان شرقی را رقم بزنند. گسترشی ها که با هدایت رسول خطیبی در لیگ سیزدهم نتایج نسبتا خوب اما پرنوسانی را از بدست آورده اند، پس از اینکه در نخستین بازی خود در نیم فصل دوم استقلال را در خانه متوقف کردند و زمینه ساز صدرنشینی تراکتور شدند، اگر در این بازی از تراکتور امتیاز بگیرند، به نوعی ضد فوتبال تبریز عمل کرده و صدرنشینی را از شاگردان جلالی خواهند گرفت.

البته تراکتوری ها پس از اینکه هفته پیش در خانه پرسپولیس را شکست دادند و صدر جدول را از این تیم تهرانی گرفتند، برای حفظ این جایگاه به فکر پیروزی در این بازی هستند. ضمن اینکه هرچند تراکتوری ها روی کاغذ در این بازی میهمان هستند اما با توجه به تماشاگران بیشتری که خواهند داشت، به نوعی میزبانی بوده و می توانند از این مزیت برای تداوم صدرنشینی استفاده کنند.داماش گیلان - ملوان بندرانزلی

نبرد دو تیم گیلانی که مردم این استان شمالی آن را" الگیلانو" می دانند، قطعا یکی از حساس ترین و پرحاشیه ترین دربی های فوتبال ایران است. هر دوی این تیم قبل از این دربی به پیروزی رسیده اند، خصوصا داماش که بردش در زمین سایپا بسیار ارزشمندتر بود. این دو تیم که از نظر جدولی هم در رده های هشتم و نهم قرار دارند، آن هم با امتیازی مساوی، با پیروزی در این بازی حساس می توانند رقیب هم استانی خود را پشت سر گذاشته و حتی به جمع تیم های بالانشین نزدیک تر شوند.

قطعا این بازی همانند همیشه حاشیه های بسیاری دارد، تماشاگران دو تیم ممکن است از خجالت همدیگر در بیایند و شرایط را برای کسب امتیاز از تیم خود فراهم تر کنند. حالا باید دید پس از تساوی این دو تیم در بازی رفت، داماش می تواند در خانه با شکست دادن ملوان به آرامش رسیده و بحران های مالی و مدیریتی را به فراموش بسپارد و یا ملوان در دیداری که احتمال دارد آخرین حضور امیر عابدینی در بالای سر داماش به عنوان مدیر باشد، با شکست دادن میزبان به روند رو به رشد در جدول لیگ ادامه خواهد داد؛ ملوانی که در ۵ بازی گذشته ۴ پیروزی به دست آورده و از جمع قعرنشینان به نیمه بالای جدول نزدیک شده است.

صبای قم - نفت تهران
صمد مرفاوی که در نخستین تجربه هدایت مجدد صبا در انزلی، تساوی را در دقایق پایانی با شکست عوض کرد، در قم به فکر نجات دادن صبا از وضعیت فعلی و رساندن آن در هفته های آینده به جمع تیم های میانه جدول است. صبایی ها که با ۱۶ امتیاز در رده دوازدهم ایستاده اند، اگر در این بازی نتیجه نگیرند، ممکن است حتی به رده های بدتر از این هم سقوط کنند. مدیران این باشگاه که مرفاوی را برای کسب شرایط بهتر جانشین مایلی کهن کردند، برای رسیدن به این خواسته تنها منتظر پیروزی تیم خود هستند، هر چند رسیدن به این هدف آن هم مقابل تیم دوم جدول کار سختی است.

البته تیم نفت که هفته پیش با پیروزی ارزشمند خانگی مقابل فجر توانست از ناکامی سرخابی ها برای رسیدن به رده دوم استفاده کرد، نمی خواهد این جایگاه را به راحتی از دست بدهد. قطعا نتیجه ای غیر از پیروزی باعث سقوط شاگردان گل محمدی از این جایگاه خوب خواهد شد، به همین دلیل بردن در همین بازی برایشان اهمیت بسیاری دارد.

استقلال صنعتی خوزستان - مس کرمان
تیم صنعتی پس از پیروزی ارزشمندی که هفته پیش در اصفهان به دست آورد و تنها تیم پائین جدول بود که یک پله صعود کرد، در این بازی خانگی به فکر پیروزی است، نتیجه ای ارزشمند که شاگردان ویسی را از جمع تیم های پائین جدول دورتر خواهد کرد و روزهای بهتری را پیش روی این تیم قرار می دهد.

میهمان آنها اما در این بازی مس کرمان نیز که هفته قبل نخستین پیروزی اش را در لیگ سیزدهم به دست آورد و برای اینکه امیدوار باشد در هفته های آینده از قعر جدول فاصله خواهد گرفت، تنها کسب سه امتیاز به دردش می خورد.

به همین دلیل با انگیزه مضاعف تر در بازی سخت اهواز  به میدان می رود. شاگردان مظلومی که بسیار امیدوارند در نیم فصل دوم ناکامی نیم فصل نخست را جبران کنند، برای شکست دادن تیم صنعتی که برای موفقیت چشم به مهره های با تجربه اش دوخته است، باید از تمام توان و انگیزه خود استفاده کند. تمامی این مسائل جذابیت های این بازی و نبرد دو تیم پائین جدول را بیشتر خواهد کرد.پرسپولیس - ذوب آهن اصفهان

شکست در تبریز آنهم مقابل تراکتورسازی تبریز، از دو جهت برای دایی و شاگردانش سخت بود؛ یکی اینکه صدرنشینی را از دست داده و تا رده پنجم سقوط کردند و دیگری ناکامی مقابل تیمی بود که علی کریمی در آن بازی می کرد.

پس از آن نتیجه پرسپولیس در خانه میزبان ذوب آهن است و تنها راه بازگشتش به رده های بالاتر، شکست دادن حریف اصفهانی است. کسب امتیاز در این بازی آنهم در هفته ای که سپاهان و استقلال برابر هم قرار می گیرند، ممکن است باعث صعود تیم دایی شود اما تنها پیروزی است که انتظار هواداران این تیم را برآورده کرده و سرخپوشان را به آرامش خواهد رساند.

البته شاگردان لوکابوناچیچ نیز پس از شش هفته ناکامی در رسیدن به پیروزی و سقوط تا رده سیزدهم، به فکر پیروزی در این میدان سخت هستند. ذوب آهنی ها می دانند حتی تساوی در این دیدار به دردشان نمی خورد و باخت نیز آنها را به رتبه های پائین تر برده و کارشان را در آینده سخت تر می کند، به همین دلیل در این بازی که پخش زنده تلویزیونی هم دارد، برای پیروزی همه تلاش خود را به کار می بندند، بردی که روحیه آنها را برای حضور قدرتمند در ادامه مسابقات افزایش خواهد داد.

از نکات جالب توجه این بازی می توان به رویارویی محمدرضا خلعتبری، پیام صادقیان و خصوصا محسن مسلمان با تیم سابقشان یعنی ذوب آهن و بازی کردن میلاد غریبی مقابل پرسپولیس اشاره کرد، تیمی که در نیم فصل بالاجبار از آن جدا شده و به تیم سبزپوش اصفهانی پیوست.


برنامه کامل از دیدارهای هفته هفدهم از رقابتهای فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور به شرح زیر است:
پنجشنبه - ۱۴/۰۹/۹۲
* فجرسپاسی شیراز - فولاد خوزستان، ساعت ۱۵، ورزشگاه حافظیه شیراز
* راه آهن سورینت - سایپا البرز، ساعت ۱۵، ورزشگاه تختی تهران
* سپاهان اصفهان - استقلال تهران، ساعت ۱۵، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

جمعه - ۱۵/۰۹/۹۲
* داماش گیلان - ملوان بندرانزلی، ساعت ۱۵، ورزشگاه عضدی رشت
* گسترش فولاد تبریز - تراکتورسازی تبریز، ساعت ۱۵، ورزشگاه یادگار امام تبریز
* صبای قم - نفت تهران، ساعت ۱۵، ورزشگاه یادگار امام قم (ره)
* استقلال صنعتی خوزستان - مس کرمان، ساعت ۱۵، ورزشگاه تختی اهواز
* پرسپولیس - ذوب آهن اصفهان، ساعت ۱۶: ۲۰، ورزشگاه آزادی

جدول رده بندی لیگ برتر

نام تیم بازی برد تساوی باخت زده خورده تفاضل گل امتیاز
۱ تراکتورسازی تبریز ۱۶ ۸ ۶ ۲ ۲۳ ۱۳ ۱۰+ ۲۹ (۱-)
۲ نفت تهران ۱۶ ۸ ۵ ۳ ۲۲ ۱۴ ۸+ ۲۹
۳ استقلال تهران ۱۶ ۸ ۵ ۳ ۲۰ ۱۴ ۶+ ۲۸ (۱-)
۴ فولاد خوزستان ۱۶ ۸ ۴ ۴ ۲۲ ۱۹ ۳+ ۲۸
۵ پرسپولیس ۱۶ ۸ ۴ ۴ ۱۳ ۷ ۶+ ۲۷
۶ سپاهان اصفهان ۱۶ ۶ ۷ ۳ ۱۷ ۱۱ ۶+ ۲۵
۷ سایپا البرز ۱۶ ۶ ۵ ۵ ۱۴ ۱۵ ۱- ۲۳
۸ داماش گیلان ۱۶ ۵ ۷ ۴ ۲۱ ۱۸ ۳+ ۲۱ (۱-)
۹ ملوان بندرانزلی ۱۶ ۶ ۴ ۵ ۱۸ ۱۸ - ۲۱ (۱-)
۱۰ صنعتی خوزستان ۱۶ ۵ ۵ ۶ ۱۸ ۲۱ ۳- ۲۰
۱۱ گسترش فولاد ۱۶ ۴ ۶ ۶ ۱۸ ۱۹ ۱- ۱۸
۱۲ صبای قم ۱۶ ۴ ۴ ۸ ۱۹ ۲۲ ۳- ۱۶
۱۳ ذوب آهن اصفهان ۱۶ ۳ ۵ ۸ ۱۳ ۲۳ ۱۰- ۱۴
۱۴ راه آهن سورینت ۱۶ ۳ ۴ ۹ ۱۴ ۲۰ ۶- ۱۳
۱۵ فجرسپاسی ۱۶ ۳ ۴ ۹ ۱۱ ۲۳ ۱۲- ۱۳
۱۶ مس کرمان ۱۶ ۱ ۹ ۶ ۱۲ ۱۹ ۵- ۱۲

* این جدول، طبق جدول سازمان لیگ تنظیم شده است

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات