اتفاقات هفت روز هفته؛

در این هفت روز ورزش فوتبال ایران به رده اول آسیا صعود کرد، استقلال به آمریکا دعوت شد، هفته شانزدهم لیگ برتر با تغییرات زیاد درجدول رده بندی از جمله سقوط چهارپله ای پرسپولیس به پایان رسید، ملی پوش دوچرخه سواری محروم شد و بسکتبال با ویلچر هم جهانی شد اما هیچ یک از اینها به اندازه دعوای رئیس و نایب رئیس کمیته ملی المپیک قابل توجه نبود و البته دیدار پیشکسوتان پرسپولیس و میلان و خداحافظی مهدی مهدوی کیا در این بازی بزرگ.

به گزارش افکارنیوز ، صحبت هایی که نایب رئیس کمیته ملی المپیک یعنی محمود خسروی‎وفا در مورد تقلب‎های صورت گرفته در فروش ساختمان گاندی و اتهام به علی‎ آبادی مطرح کرد و به دنبال آن پاسخ‎های رئیس کمیته ملی المپیک و تاکیدی که روی دروغ بودن حرف‎های خسروی داشت مهمترین جنجال این هفته رو به پایان ورزش را رقم زد.

این در حالی است که ورزش ایران در این هفته اتفاقات و رویدادهای زیادی به خود دید که بعضا با موفقیت هایی هم همراه بود مانند جهانی شدن بسکتبال با ویلچر با کسب عنوان سوم در مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه و مدال آوری کاراته کاران در مسابقات رده های سنی آسیا.

فوتبال ایران هم در این هفته مانند هر هفته دیگر پرخبر بود. مرحله برگشت مسابقات فوتبال لیگ برتر در این هفته برگزار شد و طی آن پرسپولیس صدرنشین جای چهار پله سقوط کرد و جای خود را به تراکتورسازی داد اما مهمتر از این دیدارها و برد و باخت هایی که به دست آمد دیدار پیشکسوتان پرسپولیس برابر میلان بود که با حضور خیلی از چهره های قدیمی سرخپوشان برگزار شد و طی آن مهدی مهدوی کیا به طور رسمی از میادین خداحافظی کرد.

یکی دیگر از اتقاقات مهم پیرامون دیدار پیشکسوتان پرسپولیس و میلان این بود که پایان رافت بلافاصله پس از پایان بازی پیراهنش را با پائولو مالدینی عوض کرد و حالا قصد فروش این پیراهن و صرف هزینه آن برای امور خیریه را دارد.

دعوت شدن استقلال به آمریکا، ثبت نام رسول خادم برای فدراسیون کشتی، جریمه ۳۰ میلیونی استقلال و پرسپولیس، خداحافظی بازیکن تیم ملی فوتسال، محرومیت هشت ساله ملی پوش دوچرخه سواری، معرفی حسین توکلی به عنوان سرمربی تیم های نوجوانان و جوانان و البته ثبت چوگان به نام آذربایجان از دیگر رویدادهای مهم این هفته بود.

آغاز هفته پارالمپیک
هفته پارالمپیک از پنجشنبه گذشته با حضور محمود خسروی وفا، رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک همراه با جمعی دیگر از مسئولان این کمیته به همراه قهرمانان جهان و پارالمپیک در مرقد حضرت امام (ره) ، بنیانگذار جمهوری اسلامی آغاز شد.

شکست پیشکسوتان پرسپولیس برابر ستارگان میلان
تیم های پیشکسوتان پرسپولیس و ستارگان میلان پنجشنبه گذشته در قالب دیداری خیریه که در ورزشگاه آزادی برگزار شد، به مصاف یکدیگر رفتند که طی آن تیم میلان با نتیجه سه بر یک برابر پرسپولیس به برتری دست یافت. گل های تیم میلان را دانیل ماسارو (ثانیه ۵۰) ، کریستین آنتیونیوتی (۵۱) و استفان ارانیو (۶۷) به ثمر رساندند. علیرضا امامی فر هم در دقیقه ۲۷ گل پرسپولیس را وارد دروازه حریف کرد. در این دیدار پیشکسوتان پرسپولیس در سال های مختلف برای این تیم بازی کردند، به تناوب وارد زمین شده و مقابل حریف بازی کردند. بازیکنانی مانند فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، محسن عاشوری، حمید استیلی، مرتضی کرمانی مقدم، حسن شیرمحمدی، نیما نکیسا، علیرضا امامی فر، بهروز رهبری فر، رضا شاهرودی، مهرداد میناوند

فوتبال ایران در آسیا اول شد
فدراسیون بین المللی فوتبال پنجشنبه گذشته تازه ترین رده بندی خود را اعلام کرد. براساس رده بندی منتشر شده فوتبال ایران در رده اول آسیا و چهل و پنجم دنیا قرار گرفت. این در حالی است که فوتبال ایران سال ها موفق به قرار گرفتن در رده نخست آسیا نشده بود اما اینبار با ۶۵۰ امتیاز و چهار پله صعود به این جایگاه رسید.

خداحافظی مهدوی کیا، باشکوه تر از قبل
مهدی مهدوی کیا که سه ماه پیش در پایان دیدار نهایی جام حذفی میان دو تیم پرسپولیس و سپاهان از میادین فوتبال خداحافظی کرد اما به خاطر باخت پرسپولیس و ترک ورزشگاه از سوی تماشاگران، خداحافظی غریبانه ای داشت، پنجشنبه گذشته در پایان دیدار تیم های پیشکسوتان پرسپولیس و میلان به صورت رسمی از میادین فوتبال خداحافظی کرد و اینبار بسیار باشکوه؛ مهدوی کیا که در این بازی برای پرسپولیس بازی کرد در پایان با همراهی برخی پیشکسوتان پرسپولیس خداحافظی خود را انجام داد.دعوت تیم گالکسی آمریکا از استقلال ایران

علی فتح الله زاده، مدیر عامل باشگاه استقلال جمعه گذشته اعلام کرد تیم گالکسی آمریکا از این تیم دعوت کرده تا برای انجام یک دیدار دوستانه به آمریکا سفر کند. وی تاکید کرد که این دیدار تا پیش از پایان سال جاری انجام خواهد شد.

سقوط چهار پله ای پرسپولیس در هفته شانزدهم لیگ برتر
هفته نخست از مرحله برگشت مسابقات فوبال لیگ برتر (هفته شانزدهم) پنجشنبه و جمعه گذشته با هشت بازی برگزاری شد. این هفته از مسابقات با دیدار تیم های ذوب آهن و استقلال صنعتی خوزستان در اصفهان آغاز شد. در این دیدار که پنجشنبه برگزار شد، تیم میزبان با نتیجه یک بر صفر شکست خورد اما در رده سیزدهم باقی ماند در حالیکه حریف این تیم با یک پله صعود در رده دهم قرار گرفت.

 مهمترین دیدار این هفته اما جمعه برگزار شد که طی آن تراکتورسازی در نبرد صدرنشینی مقابل پرسپولیس با یک گل به پیروزی دست یافت و توانست ضمن صعود سه پله ای در جدول و رسیدن به صدر زمینه ساز سقوط چهار پله ای شاگردان علی دایی و قرار گرفتن آنها در رده پنجم شود. استقلال هم در این هفته از مسابقات و در دیداری که میزبانی آن را بر عهده داشت مقابل گسترش فولاد تبریز با نتیجه یک بر یک متوقف شد. رقم خوردن این نتیجه باعث سقوط یک پله ای هر یک از دو تیم در جدول رده بندی شد.

دو تیم مدعی فولادخوزستان و سپاهان اصفهان هم در اهواز به تساوی بدون گل رضایت دادند. مس کرمان با یک گل راه آهن را شکست داد و به نخستین برد خود در این فصل از مسابقات دست یافت. در کرج داماش موفق شد سایپا میزبان را ۳ بر ۲ شکست دهد. ملوان بندرانزلی هم در دیدار خانگی یک بر صفر موفق به شکست صبای قم شد. ضمن اینکه تیم نفت هم در تهران فجرسپاسی را با دو گل شکست داد و با سه پله صعود به رده دوم جدول رده بندی رسید.

بسکتبال با ویلچر ایران در آسیا و اقیانوسیه سوم شد
تیم بسکتبال با ویلچر با کسب عنوان سوم و مجوز شرکت در مسابقات جهانی به کار خود در مسابقات قهرمانی آسیا - اقیانوسیه پایان داد. این تیم در مرحله رده بندی این مسابقات که در تایلند برگزار شد، جمعه گذشته ژاپن را شکست داد و صاحب عنوان سوم شد. تیم بسکتبال با ویلچر پیش از حضور در مرحله رده بندی مسابقات مقابل تیم های ژاپن، تایلند، چین تایپه و مالزی پیروز شد اما بعد از حذف نیوزلند در مرحله حذفی، در مرحله نیمه نهایی برابر کره جنوبی شکست خورد و از حضور در فینال بازماند.


شکست تنیسورهای ایران در آسیا

تیم ملی تنیس که در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرده بود با شکست برابر حریفان خود خیلی زود به کارش در این رقابت ها پایان داد. در چارچوب این مسابقات شنبه گذشته انوشا شاهقلی در دیدارهای انفرادی مقابل حریف چین تایپه شکست خود و از رسیدن به مرحله بعدی بازماند. در بخش دو نفره ترکیب محسن حسین زاده و شاهین خالدان مقابل تیم دوبل تایلند شکست خورد. دیگر تیم دوبل ایران با ترکیب البرزاخوان و انوشا شاهقلی هم در مصاف با تیم دوبل هنگ کنگ متحمل شکست شد. به این ترتیب تیم ملی تنیس کشورمان با شکست مقابل حریفان خود به کار خود در این رقابت ها پایان داد.

درخواست پرسپولیس برای کسر امتیاز از تراکتورسازی
محمود سالارکیا، معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه بازیکنان این تیم در دیدار با تراکتورسازی مورد اهانت تماشاگران تبریزی قرار گرفته اند تاکید کرد که طبق قوانین باید یک امتیاز از این تیم کسر شود. این در حالی است که  پیش از این کمیته انضباطی از تیم تراکتورسازی به خاطر توهین های هوادارانش یک امتیاز کسر کرده بود.

خادم کاندیدای ریاست فدراسیون کشتی شد
مهلت ثبت نام از کاندیداهای مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی از شنبه گذشته به طور رسمی آغاز شد. در روز نخست از مهلت در نظر گرفته شده، رسول خادم به عنوان نخستین کاندیدا ثبت نام رسمی خود را برای حضور در مجمع انتخاباتی انجام داد. خادم در حال حاضر سرپرست فدراسیون کشتی است. یکی دیگر از اهالی کشتی به نام شیرازی نیز طی روزهای گذشته برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرده است.


شکایت از نایب رئیس کمیته ملی المپیک

محمود خسروی وفا، نایب رئیس کمیته ملی المپیک و عضو هیات اجرایی این کمیته شنبه گذشته از اقدام محمد علی آبادی برای شکایت از وی خبر داد. ظاهرا مطالب عنوان شده توسط خسروی وفا در رابطه با فروش ساختمان گاندی دلیل این کار بوده است. در واکنش به این خبر اما علی آبادی تاکید کرد که شکایت از خسروی وفا بنا به تصمیم هیات اجرایی انجام شده نه من.


جریمه ۳۰ میلیونی استقلال و پرسپولیس

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شنبه گذشته درباره تخلفات منتسب به تماشاگران دو تیم استقلال و پرسپولیس، در دیدارهای نفت تهران - استقلال تهران، استقلال تهران - فولاد خوزستان، پرسپولیس - پدیده مشهد و راه آهن سورینت - پرسپولیس تهران رای خود را اعلام کرد. بر اساس رای اعلام شده هر کدام از دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند. کمیته انضباطی بعد از صدور این رای به این دو باشگاه هشدار داد ضمن اعمال تمهیدات لازم ترتیبی اتخاذ کنند که از هر گونه اهانت تماشاگران در مسابقات بعدی جلوگیری کنند و در صورت تکرار و مطابقت با آئین نامه انضباطی تنبیهات لازم اعمال خواهد شد که رای صادره قطعی است.

پنج قهرمانی پینگ پنگ بازان ایران در جام فجر
نهمین دوره مسابقات تنیس روی میز جام فجر نوجوانان و جوانان در حالی شنبه گذشته در تهران به پایان رسید که نمایندگان ایران در بیشتر بخش های این مسابقات صاحب عنوان شدند. بر این اساس  دو قهرمانی و دو عنوان سومی مشترک در بخش تیمی، دو قهرمانی، دو نایب قهرمانی و دو عنوان سومی مشترک در بخش دوبل در کنار یک عنوان قهرمانی حاصل کار پینگ پنگ بازان پسر در این دوره از مسابقات بود. دختران پینگ‎پنگ باز ایران هم یک نایب قهرمانی و یک عنوان سومی در بخش تیمی، یک نایب قهرمانی و دو عنوان سومی مشترک در بخش دوبل همراه با یک نایب قهرمانی و یک عنوان سومی مشترک در بخش انفرادی را در کارنامه خود ثبت کردند.

والیبال ایران؛ پیگیر میزبانی در لیگ جهانی
رئیس فدراسیون والیبال که به منظور حضور در اجلاس سالیانه لیگ جهانی به لوزان سوئیس سفر کرده بود، شنبه گذشته نشستی یک ساعته با" آری گراسا" ، رئیس فدراسیون جهانی داشت. در جریان این دیدار تمایل ایران برای میزبانی دور نهایی لیگ جهانی باز هم مطرح شد و این در حالی است که ژاپن یک پیشنهاد هشت میلیون دلاری برای اخذ میزبانی دور نهایی لیگ جهانی به FIVB داده است. در هر صورت در این نشست گراسا تصمیم گیری در مورد میزبانی ایران در مرحله لیگ جهانی را به نظر و تصمیم گیری در اجلاس عمومی موکول کرد.اعزام آسیایی سوارکاران با اسب های اروپایی

با وجود رایزنی های زیادی که از سوی فدراسیون سوارکاری برای اعزام سوارکاران ایران با اسب های شخصی به بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی صورت گرفت، مسئولان برگزاری این بازی ها به خاطر مشکلات قرنطینه در ایران با این خواسته موافقت نکردند. در این باره تلاش های فدراسیون سوارکاری کره جنوبی هم بی فایده بود. در همین راستا یکشنبه گذشته اعلام شد که تیم ملی سوارکاری ایران باید با اسب های اجاره ای از اروپا در بازی های آسیایی کره جنوبی شرکت کند.

والیبال ایران با برزیل، لهستان و ایتالیا همگروه شد
قرعه کشی لیگ جهانی ۲۰۱۴ والیبال یکشنبه گذشته در جریان اجلاس سالیانه  این دپارتمان در مقر FIVB در لوزان سوئیس برگزار شد و دپارتمان لیگ جهانی ایران را با تیم های برزیل، لهستان و ایتالیا همگروه کرد.


حراج ۲۰۰ میلیونی پیراهن مالدینی!

پایان رافت، بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس که بلافاصله پس از اتمام دیدار تیم های پیشکسوتان این تیم برابر میلان پیراهن پائولو مالدینی را از وی گرفت، قصد دارد با هماهنگی روابط عمومی باشگاه پرسپولیس و عوامل برنامه ویتامین ۳، امروز پنجشنبه این پیراهن را در این برنامه برای انجام امور خیریه به حراج بگذارد. رافت یکشنبه گذشته ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی و مشارکت افراد خیر، این پیراهن حداقل تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به فروش برسد تا عواید آن را به امور خیریه اختصاص دهد.


فوتبال دوپینگی نداشت

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال یکشنبه گذشته از اعلام نتایج ۳۲ نمونه تست کنترل دوپینگ مربوط به لیگ برتر فوتبال، لیگ برتر فوتسال و لیگ دسته یک فوتبال از سوی آزمایشگاه کنترل دوپینگ خبر داد و تاکید که نتیجه تمام نمونه گیری های انجام شده منفی بوده است.


بازگشت علیرضا حقیقی به روبین کازان روسیه

محمد رویانیان، مدیرعامل پرسپولیس یکشنبه گذشته اعلام کرد که باشگاه روبین کازان خواهان بازگشت علیرضا حقیقی به روسیه شده و از آنجا که روبین کازان با علیرضا حقیقی قرارداد داشته، طبق درخواست باشگاه کازان، این بازیکن به این باشگاه بر می گردد. همچنین وی تاکید کرد که بر اساس تصمیم کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس و به خاطر تخلف حقیقی در دیدار با راه آهن (تمرد از دستور کادر فنی) با جریمه ۱۵ درصدی مواجه شده است.

۱۱مدال آسیایی برای کاراته کاران نوجوان
روز نخست مسابقات کاراته رده های سنی قهرمانی آسیا یکشنبه گذشته در حالی در امارات به پایان رسید که نوجوانان اعزامی ایران به این مسابقات موفق به کسب ۱۱ مدال رنگارنگ شدند. این ۱۱ مدال شامل ۳ مدال طلا، ۴ مدال نقره و ۴ مدال برنز بود.

افشاگری علی آبادی علیه خسروی وفا
رئیس کمیته ملی المپیک دوشنبه گذشته در نشستی خبری تاکید کرد که مطرح شدن صحبت های خسروی وفا در رابطه با غیر قانونی بودن فروش ساختمان گاندی کذب بوده و دلیل هم دارد؛ دلیل آن داد و ستدهایی است که وی با وزیر پیشین ورزش و جوانان یعنی محمد عباسی برای ماندگار شدن در فدراسیون جانبازان و معلولان داشته است.

کاراته کا جوان ایران نایب قهرمان آسیا شد
علیرضا شیرصفت که در مسابقات کاراته قهرمانی رده های سنی آسیا شرکت کرده بود، دوشنبه گذشته در وزن ۵۵- کیلوگرم این مسابقات و در رده سنی جوانان موفق به کسب مدال نقره شد.


ثبت چوگان به نام کشورآذربایجان

در جریان هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو بدون هیچ مخالفی حتی از سوی نمایندگان ایرانی حاضر در این اجلاس در فهرست میراث ناملموس یونسکو، رشته چوگان به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد. این خبر سه شنبه اعلام شد.

مربی تیم زیر ۱۶ سال سرپرست کمیته جوانان شد
ناصر شفق، سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال پس از ۹۴ روز همکاری سه شنبه به فعالیت کوتاه مدتش با این فدراسیون پایان داد. در همین راستا علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال طی حکمی رسول دانشجو که چندی پیش به عنوان دستیار مصطفی قنبرپور در تیم فوتبال زیر ۱۶ سال ایران انتخاب شده بود را به عنوان سرپرست کمیته جوانان این فدراسیون انتخاب کرد.

توکلی جایگزین باقری شد
حسین رضازاده، رئیس فدراسیون وزنه برداری سه شنبه طی حکمی حسین توکلی، قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی را به عنوان جایگزین کوروش باقری در تیم های وزنه برداری نوجوانان و جوانان ایران منصوب شد.

خداحافظی فرهاد فخیم از تیم ملی فوتسال
در پایان دومین دیدار دوستانه تیم ملی فوتسال ایران با روسیه در روز سه شنبه، فرهاد فخیم بازیکن ۲۹ ساله ایران از حضور در تیم ملی ایران خداحافظی کرد. فخیم که حدود ۱۰ سال در تیم ملی حضور داشت، علت این تصمیم خود را مشکلات خانوادگی عنوان کرد. فخیم در حال حاضر در تیم فوتسال دبیری تبریز بازی می کند و به فعالیتش در عرصه باشگاهی ادامه خواهد داد.


حضور چهره های هنری و ورزشی در مراسم پایانی بزرگداشت هفته پارالمپیک

روز هفتم و پایانی بزرگداشت هفته پارالمپیک چهارشنبه با حضور افراد دارای معلولیت، مسئولان کمیته ملی پارالمپیک و جمعی از چهره های ورزشی و هنری آغاز شد. در این مراسم مهدی مهدوی کیا ستاره پیشین فوتبال ایران، احسان حدادی دارنده مدال نقره بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و نیز چهره های هنری از جمله فاطمه معتمدآریا، نیکی کریمی، سعید پیردوست حضور دارند.

محرومیت ۸ ساله ملی پوش دوچرخه سواری
دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ چهارشنبه از محرومیت ۸ ساله محمد پراش، ملی‎پوش سابق دوچرخه سواری از تمامی فعالیتهای قهرمانی و حرفهای خبر داد. وی ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که بر اساس پاسخ ارسالی از سوی آزمایشگاه کلن آلمان، در نمونه این دوچرخه سوار، دو ماده ممنوعه استانوزولول و اکساندورلون که از ترکیبات آنابولیک هستند، مشاهده شده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات