برزیل برای رسیدن به فینال جام جهانی ۲۰۱۴ باید با تیم های قدرتمندی مانند هلند، انگلیس یا ایتالیا و آلمان یا فرانسه روبرو شود.

به گزارش افکارنیوز ، رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل جمعه هفته گذشته قرعه کشی شد تا ۳۲ تیم حاضر در این رقابت ها از جمله تیم ملی ایران به ۸ گروه ۴ تیمی تقسیم شده و حریفان خود را در گروه های هشتگانه بشناسند.

در یک هفته ای که گذشت رسانه های مختلف در خصوص مرحله گروهی رقابت ها، نوع و شکل گروهبندی رقابت ها، آشنایی با تیم های ملی حاضر در جام جهانی، راحت و دشواری گروه ها و… به تفسیر گزارش های متفاوت و متنوعی را منتشر کرده و در این خصوص به نفسیر مطالبی را نوشتند.

با این حال قصد داریم در مطلبی متفاوت، به تحلیل رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در مرحله حذفی پرداخته و می خواهیم بر اساس قدرت تیم ها، سابقه بین المللی آنها در ابتدا شانس های صعود هر گروه به عنوان تیم های اول و دوم را پیش بینی کرده و سپس با شاخصه هایی که در بالا از آنها نام بردیم، مسیر تیم های مطرح جهان تا رسیدن به فینال را مشخص کنیم.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نخواهد بود که در ادوار جام جهانی اتفاقاتی رخ می دهد و بعضا نتایج عجیبی رقم می خورد که منجر به ظهور کشورهایی به عنوان عنوان پدیده در هر جام جهانی می شود. پدیده هایی مانند سوئد و بلغارستان در جام جهانی ۱۹۹۴، کرواسی در جام جهانی ۱۹۹۸، ترکیه، کره جنوبی و سنگال در جام جهانی ۲۰۰۲ و اروگوئه و غنا در جام جهانی ۲۰۱۰ ضمن بر هم زدن پیش بینی فوتبالدوستان، موجب افزایش صدچندان هیجان و جذابیت جام های جهانی در ادوار مختلف شده اند، ضمن اینکه در کنار ظهور پدیده های مختلف در هر جام، اشتباهات داوری نیز همواره این رقابت ها را تحت الشعاع قرار داده و چه بسا موجب تغییر سرنوشت تیم هایی شده است که حتی از آنها به عنوان بخت اول قهرمانی یاد می شده است که از جمله معروف ترین این قضاوت های اشتباه می توان به تصمیمات نادرست داوران در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن و غش کردن تاریخی آنها به سمت کره جنوبی در دیدارهای این تیم در مرحله یک هشتم و یک چهارم نهایی اشاره کرد که این تیم را تا جمع ۴ تیم برتر جهان بالا برد.

بر همین اساس در مطلب ابتدا زیر فرض را بر سلامت داوری ها در تمام دیدارها گذاشته و فرض دوم را بر این مبنا قرار می دهیم که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل خبری از پدیده ها نخواهد بود و تیم هایی که همگان از آنها به عنوان شانس قهرمانی یاد می کنند، ضمن صعود بی دردسر از گروه های خود تا مراحل بالاتر نیز صعود خواهند کرد.

گروهبندی این رقابت ها به شرح زیر است:

گروه A: برزیل - کرواسی- مکزیک- کامرون

گروه B: اسپانیا - هلند- شیلی- استرالیا

گروه C: کلمبیا - یونان- ساحل عاج - ژاپن

گروه D: اروگوئه - کاستاریکا - انگلیس- ایتالیا

گروه E: سوئیس - اکوادور- فرانسه- هندوراس

گروه F: آرژانتین- بوسنی و هرزگوین- ایران- نیجریه

گروه G: آلمان - پرتغال- غنا- آمریکا

گروه H: بلژیک- الجزایر- روسیه- کره جنوبی

با برگزاری رقابت های مرحله مقدماتی به نظر می رسد تیم های زیر شانس بیشتری را نسبت به سایر همگروهی های خود برای صعود خواهند داشت: (اعداد داخل پرانتز رتبه تیم ها در پایان مرحله گروهی را نشان می دهد:

گروه A: برزیل (۱) کامرون (۲) (در این گروه دو تیم کرواسی و مکزیک نیز شانس صعود به عنوان تیم دوم را دارند)

گروه B: اسپانیا (۱) هلند (۲)

گروه C: کلمبیا (۱) ساحل عاج (۲) (در این گروه یونان و ژاپن نیز شانس صعود به عنوان تیم های اول و دوم را دارند)

گروه D: ایتالیا (۱) - انگلیس (۲) (در این گروه اروگوئه نیز شانس صعود را دارد)

گروه E: فرانسه (۱) - سوئیس (۲)

گروه F: آرژانتین (۱) - نیجریه (۲) (علاقمندان به فوتبال در ایران امیدوار هستند تا تیم ملی کشورمان برای اولین بار در جام جهانی راهی مرحله حذفی این رقابت ها شود، ضمن اینکه بوسنی نیز به اندازه نیجریه از شانس صعود از این گروه برخوردار است)

گروه G: آلمان (۱) - پرتغال (۲)

گروه H: روسیه (۱) - بلژیک (۲) (در این گروه کره جنوبی شانس صعود به مرحله حذفی را دارد)

اما در مرحله حذفی تیم ها طبق جدول زیر به مصاف هم خواهند رفت:

در صورتی که پیش بینی ها درست از آب در بیاید شاهد دیدارهای زیر در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی برزیل خواهیم بود:

مرحله یک هشتم نهایی:

(سمت راست جدول - بالا)

برزیل - هلند

کلمبیا - انگلیس

(سمت راست جدول - پایین)

فرانسه - نیجریه (دیدار شماره ۳)

آلمان - بلژیک (دیدار شماره ۴)

(سمت چپ جدول - بالا)

اسپانیا - کامرون

ایتالیا - ساحل عاج

(سمت چپ جدول - پایین)

آرژانتین - سوئیس

روسیه - پرتغال

*مرحله یک چهارم نهایی:

برزیل - انگلیس

فرانسه - آلمان

اسپانیا - ایتالیا

آرژانتین - پرتغال

*مرحله نیمه نهایی:

برزیل - آلمان (شانس صعود انگلیس و فرانسه نیز به این مرحله کمتر از برزیل و آلمان نخواهد بود)

اسپانیا - آرژانتین (شانس صعود ایتالیا و پرتغال نیز به این مرحله کمتر از اسپانیا و آرژانتین نخواهد بود)

*دیدار فینال:

هر ۴ احتمال ممکن برای برگزاری دیدار فینال وجود دارد با این حال به نظر می رسد شانس صعود تیم های قاره میزبان جام جهانی به خصوص برزیل که میزبانی بیستمین جام جهانی را در اختیار دارد، در کنار آرژانتین بیشتر از سایر تیم ها باشد.

*نکاتی جالب از مرحله حذفی جام جهانی:

*برزیل و اسپانیا در صورتی که قصد دارند تا فینال با یکدیگر روبرو نشوند باید به عنوان تیم های سرگروه به مرحله حذفی صعود کنند. اگر برزیل سرگروه باشد و اسپانیا به عنوان تیم دوم صعود کند، فینال زودهنگام برزیل - اسپانیا (قهرمان دوره گذشته با پرافتخارترین تیم جهان) در همان مرحله اول حذفی برگزار خواهد شد.

*برزیل و آرژانتین در صورتی در فینال با یکدیگر روبرو خواهند شد که هر دو به عنوان سرگروه راهی دور مرحله حذفی شوند.

*کار سخت برزیل در مرحله حذفی کاملا مشهود است. میزبان در صورتی که آلمان هم به عنوان تیم نخست راهی مرحله حذفی شود، باید با ژرمن ها در نیمه نهایی روبرو شود. برزیل در یک چهارم نهایی نیز با به احتمال زیاد با یکی از دو تیم ایتالیا و انگلیس (در صورتی که یکی از این دو تیم به عنوان تیم دوم گروه خود راهی مرحله حذفی شوند) مواجه خواهد شد.

*طبق پیش بینی و درست بودن احتمال ها دو دیدار نیمه نهایی اسپانیا - آرژانتین و برزیل - آلمان محتمل تر از سایر دیدارها در این مرحله خواهد بود.

*در صورتی که این احتمالات درست باشد، تمام تیم های قدرتمند و صاحب نام جهان در مرحله یک هشتم با تیم هایی با یک سطح پایین تر از خود روبرو خواهند شد به جز برزیل که در هر صورت باید در این مرحله برای رسیدن به جمع ۸ تیم برتر جهان، یکی از دو تیم اسپانیا یا هلند را از پیش رو بردارد.

*در صورتی که این احتمالات درست باشد، تمام دیدارهای یک چهارم نهایی جذاب و تماشایی خواهند بود، به طوری که پیش بینی از این مرحله به بعد به واقع بسیار سخت خواهد شد.

بازی افتتاحیه جام جهانی روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) سال ۲۰۱۴ در شهر سائوپائولو بین دو تیم برزیل و کرواسی برگزار می شود و فینال بیستمین جام جهانی ۱۳ جولای (۲۲ تیر) در ریودوژانیرو برگزار خواهد شد.

۱۲ استادیوم در ۱۲ شهر سائوپائولو، بلوهوریزونته، فولتارزا، ریودوژانیرو، برازیلیا، رسیفه، سالوادور، کویابا، کوریتیبا، مانوس، ناتال و پورتو آلگره میزبان مسابقات جام جهانی خواهند بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات