مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها راه نجات تیم ملی را تعامل و ارتباط نزدیک بین کادرفنی تیم ملی و مربیان باشگاه های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا دانست. وی همچنین گفت: اینکه مربیان تیم ملی و باشگاه ها از طریق رسانه ها با همدیگر ارتباط داشته باشند، تنها فوتبال ایران لطمه خواهد خورد. آنها باید بنشینند و بهترین راهکار را انتخاب کنند.

به گزارش افکارنیوز ، اردشیر پورنعمت در مورد اختلاف بوجود آمده بین کارلوس کی روش و سرمربیان تیم هایی که نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا هستند، ضمن بیان مطلب فوق گفت: تیم ملی ایران معمولا با این مشکلات مواجه می شود زیرا اکثر مربیان ملی می خواهند بازیکنان تیم را مدت ها در اختیار داشته باشند. شاید در عربستان چنین اتفاقی بی افتد اما در ایران که لیگش سابقه طولانی دارد و زمان برگزاری آن مشخص است، برگزاری چنین اردوهایی سخت است.

وی افزود: به عقیده من مربی تیم ملی وظیفه اش هدایت ذهنی در زمان برگزاری مسابقات و هماهنگ کردن بازیکنان و نفراتی که آنها را انتخاب کرده است. مربیان باشگاه ها معمار هستند و مربیان تیم ملی جوشکار، یعنی در باشگاه بازیکنان پرورش می یابد و در تیم ملی با یکدیگر چفت خواهند شد، به شرطی که نظام واحد و قوانین فنی مناسب برای نفرات تیم در نظر گرفته شود. پس باید مربیان تیم ملی همه بازی ها را ببیند و تا نفرات شایسته که به ایجاد این هماهنگی کمک می کند، را دعوت کنند.

مدرس AFC یادآور شد: قرار است لیگ فرودین ماه تمام شود اما لیگ قهرمانان آسیا تا اوایل خردادماه ادامه خواهد داشت. در این شرایط که تیم ملی در جام جهانی حضور دارد، باید منافع ملی را هم در نظر گرفت، پس باید نشستی بین مربیان تیم ملی با مربیان این تیم ها برگزار شده و در راهکاری مناسب برای اینکه تیم ملی و باشگاه ها متضرر نشوند، در نظر گرفت. این تعامل و ارتباط نزدیک، تنها راه نجات است که هم به سود تیم ملی و هم به سود باشگاه ها خواهد بود.

وی صحبت هایش را اینگونه ادامه داد: هر چقدر ارتباط بین مربیان تیم ملی و کادر فنی باشگاه های نماینده ایران در آسیا بیشتر باشد، به نفع تیم ملی و فوتبال است اما اینکه دو طرف از طریق رسانه ها با همدیگر ارتباط داشته باشند، تنها فوتبال ایران لطمه خواهد خورد. باید این دو طرف رودرروی همدیگر نشسته، بهترین راهکار را برای موفقیت تیم های ملی و باشگاهی انتخاب کنند و پس از نشست، به رسانه ها گزارش دهند تا مردم هم از این ارتباطات با خبر شوند.

پورنعمت همانند برخی از مسئولان سازمان لیگ به انتقاد از مسئولان AFC پرداخت و اظهار کرد: کمیته اجرایی AFC باید امسال بصورت استثنا، برگزاری مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا را به بعد از جام جهانی موکول می کرد تا تیم ها آسیایی بهتر خود را برای حضور در جام جهانی آماده کنند.

وی حضور در جام جهانی را اعتباری برای فوتبال یک کشور دانست و ادامه داد: در جام جهانی، فوتبال ایران می تواند توانایی خود را به فوتبال دنیا نشان دهد، فرصت لژیونر شدن برای نفراتی که در فوتبال ایران بازی می کنند ایجاد می شود و یا شرایط حضور در تیم های بهتر برای سایر ملی پوشان فراهم می شود.

مدرس AFC اضافه کرد: همچنین جام جهانی از نظر اجتماعی و سیاسی هم روی جامعه و فوتبال ایران تاثیرات مثبت زیادی دارد. در مجموع جام جهانی یک ویترین بزرگ برای کشوری مانند ایران است و نباید به راحتی این فرصت بزرگ را هدر داد.

وی افزود: قطعا در جام جهانی شکست هم وجود دارد اما چگونه باختن بسیار مهم است. امکان دارد با ارائه یک بازی خوب، نزدیک و آبرومندانه ببازیم و یا به بدترین شکل مغلوب حریفان شویم. البته من دوست ندارم به باخت فکر کنیم زیرا باید به پیروزی در جام جهانی هم امیدوار بود. هیچکس جام جهانی فرانسه را فراموش نمی کند که آمریکا را بردیم اما دو باخت آبرومندانه داشتیم و تیم ملی به شکل خوبی به ایران بازگشت.

پورنعمت به این پرسش" که آیا می توان به این تیم ملی می توان امیدوار بود که در جام جهانی نتایج خوبی را کسب کند؟ " ، اینگونه پاسخ داد: درحال حاضر این تصور وجود ندارد، مگر اینکه برای حضور در این جام به خوبی آماده شویم که این هنر مربیان تیم ملی است که چگونه برنامه ریزی کرده و تیم را آماده کنند.

وی در این خصوص تاکید کرد: باز هم می گویم در شرایط فعلی نمی توانم به تیم ملی خوشبین باشم اما باید دید در فرودین ماه تیم ملی چگونه خود را آماده می کند و تعامل بین کادرفنی تیم ملی و باشگاه ها چگونه خواهد بود. فوتبالی که امروز تیم ملی ارائه می کنند، اصلا خوشبینانه نیست اما پاسخ به این پرسش که آیا تیم ملی می تواند در جام جهانی موفق باشد را بعد از نخستین اردوی تیم ملی در آفریقا و دیدار تدارکاتی با تیمی از این قاره می توان داد.

مدرس AFC با بیان اینکه فوتبال غیر قابل پیش بینی است و ایرانی ها هم همیشه بازی های غیر قابل تصوری را ارائه کرده اند، گفت: تیم ملی در گروهی قرار گرفته است که تیم های آن از نظر قدرت بدنی و فنی در شرایط بالایی قرار دارند. در این شرایط در کنار اینکه بازیکنان تیم ملی باید از نظر بدنی کاملا آماده باشند، باید از نظر روحی - روانی نیز به خوبی آماده رویارویی با ستاره های بزرگ دنیا شوند. آمادگی کامل روحی - روانی بازیکنان، شاید مهمترین بحث در موفقیت تیم ملی در جام جهانی باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات