میک مک درموت؛

دستیار سابق کی روش در تیم ملی ایران می گوید باید ۶ تا ۸ هفته پیش از جام جهانی به کی روش فرصت آماده سازی داد.

به گزارش افکارنیوز ، میک مک درموت که گفته می شود یکی از بهترین مربیان بدنساز جهان فوتبال به شمار می رود در شروع کار کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال ایران یکی از اعضای کادر فنی بود اما در میانه های راه با جدایی از این جمع به تیم العین امارات پیوست.

او در این مصاحبه دلیل جدایی خود از کادر فنی تیم ملی را فاش کرد و هم چنین بر این نکته تاکید کرد که تیم ملی پیش از شروع جام جهانی می بایست ۶ تا ۸ هفته بدنسازی کند، نکته ای که به چالش جدی بین کی روش و هم چنین باشگاه های حاضر در لیگ برتر تبدیل شده است. متاسفانه در این بین برخی حق را به باشگاه ها می دهند و می گویند بازیکنان ایران باید همانند ملی پوشان دیگر کشورها در اختیار تیم ملی قرار بگیرند.

شاید صحبت های میک مک درموت که در جایگاه بیطرفانه زده شده قضاوت در خصوص شرایط این روزهای فوتبال ایران را آسان تر کند.

* نظرتان در مورد گروه ایران چیست؟

- به طور واضح گروه سختی است. آرژانتین مشخصا بهترین تیم است. ولی نیجریه و بوسنی تیم هایی نیستند که بتوان از آنها چشم پوشی یا غفلت کرد. بوسنی در رنکینگ فیفا بین ۲۵ تیم اول دنیا قرار دارد، با بازیکنانی که در بوندس لیگا آلمان، سری آ ایتالیا، لیگ برتر انگلیس و لیگ ترکیه بازی می کنند. همچنین نیجریه همیشه یک تیم ملی قوی بوده است. در حال حاضر آنها بازیکنانی در باشگاه های مطرح انگلیس، روسیه، پرتغال و ایتالیا دارند. این یک چالش بزرگ برای ایران خواهد بود ولی هیچ چیز غیر ممکن نیست.

* کارلوس کی روش می خواهد تیم ملی را ۲ ماه قبل از جام جهانی به اردو ببرد، نظر شما چیست؟

- من کاملا کی روش را در این رابطه درک می کنم. او تلاش می کند تیمش را برای رسیدن به سطح لازم برای رقابت در جام جهانی آماده کند. فقط با یک فیفا دی پیش رو در ماه مارس (اسفند ماه) چطور از وی انتظار می رود تیمش را آماده چنین پیکارهایی نماید؟ اگر افرادی تصور می کنند که با اردوی ۳-۴ هفته ای در پایان یک فصل رقابتی باشگاهی، می شود تیم را آماده پیکارهای جهانی کرد، سخت در اشتباهند. تیم های دیگر آسیایی که قبل از جام جهانی برنامه آماده سازی موفقی داشته اند از تفکر مشابه کارلوس کی روش بهره برده اند. به عنوان مثال کره جنوبی اردوهای ۳ هفته ای در ماه های قبل از جام جهانی ۲۰۰۲ برگزار کرد و یا ژاپن بازیکنانش را ۶ ماه قبل از جام جهانی ۲۰۰۲ در اختیار داشت. راه حل فقط می تواند برگزاری اردوهای کوتاه (مینی کمپ) در ماه های منتهی به جام جهانی، و یا اردوی بلند مدت ۶-۸ هفته ای درست قبل از آغاز پیکارها باشد. البته شاید ترکیبی از هر دو نظریه به صلاح باشد. تیم های باشگاهی باید برای کمک به تیم ملی در جهت تهیه بهترین برنامه آماده سازی با مسوولین مذاکره داشته باشند. یک اردوی ۳-۴ هفته ای قبل از آغاز پیکارها کافی نخواهد بود.

* چه تفاوتی از نظر آمادگی بدنی بین بازیکنان لیگ ایران و بازیکنان لیگ های اروپایی وجود دارد؟

- سوال خوبی است که نیاز به یک پاسخ طولانی دارد. آمادگی جسمانی بازیکنان با سطحی که در آن بازی می کند سازگار می شود، به این معنی بازیکنانی که برای لیگ ایران آماده هستند، به طور مداوم تمرین می کنند و به سختی تلاش می کنند ولی ریتم کلی و میزان سرعت بازی های لیگ ایران و حتی جام باشگاههای آسیا، در سطح یکسانی با بازی های فیفا و لیگ های تراز اول اروپایی قرار ندارد. بنابراین آمادگی جسمانی بازیکنان ایرانی، با بازی در این ریتم و سرعت پایین تر سازگار شده است. این به این معنی است که در یک بازی فوتبال آنها فعالیت کمتری در مقایسه با لیگ های معتبر انجام می دهند. اخیرا اطلاعات جالبی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر شده است. زمان مفید بازی در مسابقات مختلف: - مسابقات ای. اف. سی: ۵۲ دقیقه از ۹۰ دقیقه بازی - مسابقات فیفا: ۵۹-۶۰ دقیقه - سطح اول اروپا: ۶۳-۶۴ دقیقه. این آمار به طور واضح کمبود قابل توجهی را از زمان مفید بازی نشان می دهد که این یعنی کمبود در فعالیت انجام شده در طول ۹۰ دقیقه بازی در لیگ های آسیایی. کی روش و کادر فنی اش دقیقا ازاین موضوع آگاهی دارند و من بر این باورم که به همین دلیل وی تاکید کرده است که نیاز به آماده سازی بهتری برای تیم، با برگزاری اردوهای منظم و طولانی تر وجود دارد. بنابرین پاسخ کوتاه می تواند این باشد که بازیکنان ایرانی نا آماده نیستند اما آنها با ریتم و سرعت بازی کمی کندتر آداپته شده اند، که این آمادگی جسمانی به آنها درجام جهانی کمک نخواهد کرد. این موضوع نکوهش یا انتقادی از بازیکنان یا لیگ ایران نیست، بلکه تنها یک مشاهده بر اساس اطلاعات و تحقیقات دقیق است. این واقعیت باید برای انگیزه ای بالاتر در جهت پیشرفت و کار بیشتر استفاده شود.

* شما شرایط تیم های رقیب ایران دراین گروه را چگونه ارزیابی می کنید؟

- کار آسانی است، یک تمرین ساده یرای جمع آوری اطلاعات. فقط نگاهی بیاندازید به سطحی که اکثر بازیکنان این تیم ها در آن بازی می کنند. آرژانتین، بوسنی و نیجریه بازیکنان بسیاری در لیگ های برتر دنیا دارند. ۱۰۰% بازیکنان آرژانتین در سطح اول لیگ های تراز اول دنیا بازی می کنند پس نیازی به بحث در باره آنها نیست. اگر نگاهی بیاندازید به اینکه هر بازیکن هر هفته کجا و در چه سطحی بازی می کند یک تصویر کلی از میزان توانایی بدنی وی خواهید داشت. آمادگی جسمانی یک بازتاب کلی از سطح بازی باشگاهی بازیکنان است. برای داشتن تصویر درست، به طور کلی به یک تیم نگاه کنید نه به تعداد اندکی از استثناها.

* آیا شما هنوز با کادر فنی ایران در تماس هستید؟

- بله هنوز با کادر فنی ایران در تماس هستم. تعداد زیادی از جلسات تمرینی تیم ملی را در دبی از نزدیک تماشا کرده ام. دن (گاسپار) دوست قدیمی من است و تلاش کرده ام با سایر اعضای کادر فنی ازجمله سیموئز و امید هر وقت که امکانش بود در تماس باشم. با برخی از مربیان ایرانی هم در ارتباط بوده ام.

* دلیل واقعی رفتن شما از تیم ملی هنوز هم برای خیلی ها جای سوال است؟

- در آن برهه زمانی خاص، این تنها و بهترین تصمیمی بود که می شد برای خودم و خانواده ام بگیرم. من ۴ فرزند کوچک دارم. بعضا ۴-۵ هفته به طور مداوم در ایران حضور داشتم که در این زمان از خانواده ام دور بودم. این موضوع مشکلات بسیار زیادی را به آنها که به تنهایی در شهر کوچک العین امارات حضور داشتند، تحمیل می کرد. تصمیم من به ترک ایران فقط برای سلامتی و بهتر شدن شرایط خانواده ام بود. اگرچه نمی توانم انکار کنم که برای از دست دادن شانس حضور در جام جهانی بسیار مغموم هستم. من برای کادر فنی باریکنان و همه مردم ایران بسیار خوشحالم. ولی در عین حال غبطه می خورم. من از کار در ایران لذت بردم. از هیجان بازی های بزرگ، از کار کردن با یک گروه عالی از بازیکنان و کادر فنب ایده ال لذت بردم.

* به عنوان آخرین سوال به نظر شما تیم ملی ایران با مربیگری کارلوس کی روش می تواند به مرحله بعدی جام جهانی صعود کند؟

- هیچ کس نمی تواند برای صعود به مرحله بعدی جام جهانی تضمینی دهد. ولی چیزی که من می توانم با اطمینان صد در صد گارانتی کنم این است که کارلوس کی روش و کادر فنی اش تیم ملی را با دقت و طور کامل برای رقابت های جام جهانی آماده خواهند کرد و بازیکنان در این رقابت ها آماده خواهند بود. با حمایت کامل فدراسیون من اطمینان دارم تمامی اردوها، برنامه سفر ها، تمرینات، بازی های دوستانه، مسایل پزشکی و پشتیبانی برای تیم سازماندهی خواهد شد، تا بهترین شانس به تیم ملی جهت موفقیت در برزیل داده شود. من تا کنون با ۸ مربی کار کرده ام و می توانم بگویم هیچ کدام مثل کی روش و کادرش قدرت آماده سازی تیم را ندارند. مردم ایران به یاد داشته باشند که کارلوس کی روش با سه تیم ملی مختلف از سه قاره مختلف (آفریقای جنوبی، پرتغال، ایران) به جام جهانی صعود کرده است. مربیان زیادی در دنیا از همچین کارنامه درخشانی برخوردار نیستند. به طور حتم در جام جهانی هرچیزی ممکن است رخ دهد و تیم ها برای موفقیت به مقداری شانس هم نیاز دارند. اما هیج شکی ندارم که تیم ملی ایران در جام جهانی بهترین عملکرد را خواهد داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات