اظهار نظر علیرضا منصوریان در مورد اینکه انتخاب سرمربی تیم امید، شان کادر فنی زیر ۲۲ را پایین آورده، صحبتی عجیب و غیرمنطقی است.

به گزارش افکارنیوز ، در هفته گذشته نام" نلو وینگادا" سرمربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس به عنوان گزینه اصلی هدایت تیم فوتبال امید ایران مطرح شد تا این سوال مطرح شود که پس از انتخاب سرمربی تیم امید کادر فنی فعلی تیم زیر ۲۲ سال که به اشتباه آن را تیم امید نامیده اند، چه خواهد شد. البته این ابهامی است که پس از اعلام قوانین جدید برگزاری مسابقات در فوتبال آسیا به خاطر اشتباه در معرفی تیم ها و رقابتهایی که آنها باید در قاره کهن برگزار کنند، به وجود آمده است.

در آخرین تغییراتی که در مسابقات زیر مجموعه کنفدراسیون آسیا به وجود آمد و به فدراسیون های این قاره ارسال شد، اضافه شدن مسابقات زیر ۱۴ سال آسیا و خروج آن از حالت فستیوال زیر ۱۴ ساله ها بود. همچنین مسابقات زیر ۲۲ سال آسیا که تیم های شرکت کننده در این دو جام تنها در یک رقابت آسیایی شرکت کرده و بحث حضورشان در المپیک یا مسابقات جام جهانی وجود ندارد. البته AFC دو هفته پیش بار دیگر طی نامه ای به فدراسیون های آسیایی اعلام کرد مسابقات زیر ۱۴ سال از سال ۲۰۱۴ دوباره بصورت فستیوال برگزار می شود.

طبق برنامه ریزی AFC، در فستیوال ها هر تیمی باید در هر نیمه از ۱۱ بازیکن استفاده کند تا تمام بازیکنان در مسابقات دیده شوند. همچنین آنها تاکید دارند در این رقابتها نفرات نوجوان تیم ها بیشتر به مسائل تکنیکی روی آورده و فوتبال را با شادی و نشاط بیشتری انجام دهند.

همچنین هدف از راه اندازی مسابقات زیر ۲۲ سال آسیا که مسابقات قهرمانی اش یک سال پیش از مقدماتی المپیک برگزار می شود، آماده سازی بهتر نفرات جوانی است که می توانند آینده سازان تیم های بزرگسالان کشور خود باشند، یعنی تیم" ب" و تیمی که در این مسابقات قهرمان می شود، تنها یک عنوان معتبر به دست می آورد، نه اینکه جواز حضور در جام جهانی و یا المپیک را کسب کنند.

در این زمینه دو سال پیش هدایت تیم فوتبال زیر ۲۲ سال ایران به علیرضا منصوریان سپرده شد و این تیم پس از موفقیت در مرحله مقدماتی که در کشور مالزی انجام شد، جواز حضور در مرحله نهایی را به دست آورد مسابقاتی که در اواخر ماه جاری در عمان برگزار می شود.

البته کشورهای مطرح آسیایی مانند ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و… از بازیکنانی در این جام استفاده می کنند که بتوانند در مسابقات مقدماتی المپیک به میدان بروند اما در تیم ایران تنها علیرضا جهانبخش، سردار آزمون و بهنام برزای از بین نفرات انتخاب شده از سوی علیرضا منصوریان برای این مسابقات (در صورت قرار گرفتن در فهرست نهایی) می توانند شانس حضور در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ برزیل را به دست آورند و سایر این نفرات به دلیل بالا بودن سن شان نمی توان در آن مسابقات به میدان بروند.

این مساله نشان می دهد، در فوتبال ایران هدف از تشکیل تیم فوتبال زیر ۲۲ سال، تنها حضور در مسابقات قهرمانی زیر ۲۲ سال آسیا بوده است، مسابقاتی که تیرماه سال آینده نیز مجدداً مقدماتی آن برگزار می شود و تیم های منتخب جواز حضور مسابقات قهرمانی زیر ۲۲ سال در سال ۲۰۱۵ را به دست می آورند، رقابتهایی که هنوز میزبان آن مسابقات مشخص نشده است.

پس با توجه به این مسایل باید گفت تیم فوتبال زیر ۲۲ سال با تیم امید متفاوت است و اینکه علیرضا منصوریان با صراحت در یکی از شبکه های تلویزیونی اعلام کرده از انتخاب سرمربی برای این تیم ناراحت شده، موضوعی است که منطقی به نظر نمی رسد زیرا او سرمربی تیم فوتبال زیر ۲۲ سال است و رقابتهای این تیم با مسابقاتی که تیم امید ایران برای حضور در بازی های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ کره جنوبی و مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ برزیل برگزار می کند، تفاوت زیادی دارد.

ذکر این نکته ضروری است نفرات تیم جوانان ایران که در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۲- امارات نفرات تیم ایران را حضور داشتند، می تواند نفرات تیم امید ایران برای حضور در بازی های آسیایی یا مقدماتی المپیک تشکیل دهند و اگر" نلو وینگادا" یا هر کسی دیگر هدایت تیم امید را بر عهده بگیرد، سرمربی تیمی خواهد بود که شاکله آن را، تیم جوانان ایران در سال ۲۰۱۲ تشکیل خواهد داد.

همچنین باید گفت تیم امید ایران همان تیم زیر ۲۱ سال است و شرایطش با تیم زیر ۲۲ سال کاملاً متفاوت است؛ موضوعی که در رده های پایه نیز وجود دارد و تیم زیر ۱۵ سال با تیم زیر ۱۶ سال بسیار متفاوت است. تیم زیر ۱۵ سال امروز اردوهایش برای حضور در المپیک نوجوانان آغاز شده و تیم زیر ۱۶ زیر نظر مصطفی قنبرپور خود را برای مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند آماده می کند. پس سرمربیان هیچکدام از این دو تیم نیز نمی توانند بگویند تشکیل تیم دیگر تداخل کاری در تیم ماست زیرا هر کدام از آنها با هدف خاص و برای رسیدن به موفقیتی متفاوت برنامه های آماده سازی خود را پیگیری می کنند.

در این شرایط باید بگوییم شاید بزرگترین اشتباه علیرضا منصوریان و کادر فنی اش این بود که نفرات تیم جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۰ - چین را به عنوان بازیکنان اصلی اش برگزید و تیم خود را یک تیم زیر ۲۲ سال معرفی کرد اما اگر او نفرات تیم شرکت کننده در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۲ - امارات برگزیده بود، امروز می توانست از انتخاب سرمربی برای تیم امید ناراحت شود و تشکیل آن تیم را تداخلی در برنامه های آماده سازی تیم فعلی خود بداند.

منصوریان که امروز مدعی آن است اعلام نام سرمربی تیم امید تمرکزش را به هم ریخته و شان کادر فنی تیم فوتبال زیر ۲۲ سال را پایین آورده است، شاید خودش هم می داند تیم زیر ۲۲ سال با تیم امید اصلاً تداخل کاری ندارد و او پس از پایان مسابقات زیر ۲۲ آسیا در عمان در صورت کسب نتایج مطلوب و موافقت فدراسیون همچنان به عنوان سرمربی این تیم، تیم دیگری در این رده را برای موفقیت در مسابقات دو سال آینده آماده خواهد کرد.

قطعا تیم فوتبال زیر ۲۲ سال هم تیم بسیار مهمی در فوتبال ایران خواهد بود، اگر بهترین استفاده از آن صورت گیرد؛ زیرا این تیم می تواند همان تیم" ب" ایران هم لقب بگیرد و یک پشتوانه عالی برای تیم بزرگسالان ایجاد کند نه اینکه به عنوان تیم امید در بازی های آسیایی و المپیک حضور یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات