ملی پوش فوتبال ایران می گوید امسال رونالدو مستحق تر از مسی برای دریافت توپ طلا است.

به گزارش افکارنیوز ، برای علیرضا جهانبخش می شود مفصل نوشت. مفصل از همه آرزوهای پسری از رودبار. از شهر باد و زیتون؛ پسری که در فوتبال، آرزوهای بزرگی داشت. از جهانبخش می شود مفصل نوشت. از روزهایی که او با داماش شروع کرد؛ روزهایی که کسی روی این بازیکن حساب نمی کرد.

روزهای خاکستری علیرضا جهانبخش را اما باران شهر رشت شست. وقتی خبرش رسید که جهانبخش به یک تیم هلندی رفته، خیلی ها با خود گفتند این بازیکن از روی نیمکت ذخیره ها بلند نخواهد شد. آنهایی که در فوتبال بی آرزو هستند، با خود گفتند کاش جهانبخش به یکی از پیشنهادهای استقلالی یا پرسپولیسی اش پاسخ می داد. کاش علیرضا یک فصل هم در تیم های بزرگ توپ می زد.

جهانبخش اما با همان سادگی و صداقتی که در او سراغ داشتیم به لیگ هلند رفت. در شهر نایمخن درخشید، به تیم ملی ایران دعوت شد و با همان سادگی و صداقت هم به کشورمان برگشت. علیرضا جهانبخش به محض بازگشت به ایران، هم به شبکه باران رفت تا با هم زبان هایش گفت وگو کند و هم به کافه خبر آمد. ساده و صمیمی، بی هیچ منتی. آنچه در اینجا می خوانید حاصل گپ و گفت همکاران با علیرضا جهانبخش است؛ مردی که می خواهد مسافر جام جهانی باشد…

* از لیگ هلند شروع می کنیم. ابتدا که رفتی، مردم با دید منفی نگاه می کردند. همه می گفتند چرا رفته لیگ هلند و یک تیم دسته پایین؟

من خودم تصمیمم این بود که از ایران بروم به یک تیم اروپایی که در سطح خوبی باشد. بعد از بازی های آسیایی جوانان، من سه تا پیشنهاد خوب از روسیه، ترکیه و هلند داشتم. با باشگاه حرف زدم، مشورت کردم و هلند را انتخاب کردم؛ آنجا فوتبال آکادمیک دارد و خیلی از فوتبالیست های بزرگ از آنجا شروع کرده اند. این خیلی خوب بود. من می خواستم فوتبال را بیشتر یاد بگیرم. اوایل، سختی زیادی کشیدم. همه چیز متفاوت بود. اوایل خیلی ها می گفتند می توانی در ایران بمانی و در چشم باشی اما نظر من این بود که بروم بیرون. خدا را شکر توانستم برسم. باشگاه هلندی را انتخاب کردم که شنیدم بازیکنان خوبی را تحویل داده است؛ سیلیسه دروازه بان تیم ملی هلند و آژاکس است.

*یک باشگاه سازنده است.

دقیقاً و جزو سازنده ترین هاست. در هر لیگ چند تا بازیکن در لیگ هلند بازی کرده اند.

*آدم عاطفی ای هم هستی؟

بله اما وقتی بحث فوتبال باشد، همه چیز را می گذارم کنار. به تنهایی عادت دارم. رفته رفته شرایط بهتر شد. توانستم خودم را جا بیندازم. البته به من اطمینان داشتند. از وقتی هم که به تیم ملی دعوت شدم، بهتر شد.

*خیلی ها می گفتند عابدینی که ترانسفرهای خوبی داشته است، در این انتخاب نقش داشته.

نه آقای عابدینی دخالتی نداشت اما در پای قرارداد و نوع قرارداد، ایشان دخالت داشتند.

*نقش اول در این انتخاب را چه کسی داشت؟

نام بردن از یک نفر سخت است. امیر هوشنگ سعادتی اوایل ارتباطات را برقرار کرد. مدیر فنی آن باشگاه در بازی های آسیایی، بازی من را دیده بود. بعد از آن، آنها خودشان مستقیم وارد مذاکره شدند. آمدند ایران و کار را قطعی کردند. خود عابدینی در قراردادم کمک کرد، همچنین مدیر برنامه هایم آقای هاشمی مقدم. اگر کلی بخواهی حساب کنی، خیلی ها تأثیر داشتند.

*در یکی از سایت ها خبر آمده بود که شما از آژاکس پیشنهاد دارید؟

چیزی نشنیده ام. با مدیر برنامه هایم هم حرفی نزده اند. من آمدم ایران این شایعه را شنیدم. من فعلاً قرارداد سه ساله دارم با باشگاه.

*به رفتن به مثلث سه ضلعی هلند فکر می کنی؟

خودم دوست دارم چند سال در هلند باشم. فوتبال هلند می تواند به پیشرفتم کمک کند. دوست دارم انتخاب بزرگتری داشته باشم.

*هفته پیش عادل گفت جهانبخش از پول گذشت فقط به خاطر یاد گرفتن فوتبال. واقعاً هدفت همین بود؟

اگر انتخابم پول بود، در ایران می ماندم. بیشتر دوست داشتم تیمی را انتخاب کنم که به فوتبالم کمک کند. الان راضی هستم و امیدوارم روند مثبتی که داشتم را ادامه بدهم.

*به نظرت اگر در ایران می ماندی به این جایگاه می رسیدی؟

اتفاقا چند نفر از خانواده خودم هم همین را می گفتند. من اگر می رفتم و دیده هم نمی شدم، مهم نبود چون هدفم فوتبال بود. من فکر می کنم رفتن من حتی به تیمی که مطرح نبود، بهتر بود. نمی دانم شاید اگر در ایران می ماندم دیده نمی شدم.

*حالا استقلالی و یا پرسپولیسی نیستی؟

نه، اصلاً. به هیچ کدام از دو تیم تمایلی ندارم اما اگر واقعاً پیشنهاد ها جدی می شد، انتخابی می کردم که از لحاظ فنی بهتر باشد. خدا را شکر می کنم که انتخاب خوبی کردم. الان گذشته و مهم آینده من است.

*شما چند سال در لیگ ما بازی کردی و الان در لیگی توپ می زنی که مهد فوتبال پایه است. در هلند شنیده ایم که زمین های فوتبال زیادی وجود دارد.

در هلند همه با فوتبال زندگی می کنند و این برای من جالب بود. تیم های آماتور آنجا سه تا زمین و یک ورزشگاه اختصاصی دارند. از شمال تا جنوب این کشور ۳۸۰ کیلومتر است که ۳۰۰ کیلومتر آن زمین فوتبال است. امکانات پیش پا افتاده که دغدغه ماست را آنها ندارند. آنها به فکر ارتقای فوتبال هستند ولی ما به فکر امکانات. نکته ای که هم ناراحتم می کرد و هم برایم جالب بود، نسبت به استعداد ها بود. در ایران ما فوتبالیست های خوبی داریم و حتی بهتر از آنجا. من دقیق نمی توانم دنبال این ماجرا باشم.

*در مجموع شیوه تمرینات شما چگونه است؟ ما آمادگی بالای شما را دیده ایم و تفاوت ها را. معلوم است که تغییر زیادی کرده اید. فوتبال ایران سال به سال دارد پسرفت می کند. مربیان ما اصلاً کاری برای تاکتیک های هجومی نمی کنند.

خدا را شکر من نسبت به سنی که دارم با مربیان خوبی کار کرده ام. من بیست سال دارم؛ با علی دوستی، منصوریان، درخشان، دینورزاده، محمدی و…   من سیستم های متفاوت را دیده ام. اولین مشکلی که داشتم، بیست روز مانده به آغاز لیگ رسیدم هلند. آنها بدنسازی هایشان را انجام داده بودند اما وقتی رفتم، دیدم بدنسازی بدون توپ ندارند. خیلی به توپ علاقه دارند. همه جا توپ دارند. یک خوبی هم که دارد، این است که فشار تمرین را دقیقاً حس می کنی. ما هر روز در تمرینات کار با توپ داریم. پاس دادن مهم است. پاس و حرکت برای آنها مهم است. تأکید زیادی دارند و هر روز مرور می کنند. درباره هجومی بودن هم باید بگویم که مردم دوست دارند گل زیاد ببینند. به همین دلیل هم هست که در دفاع زیاد خوب نیستند. در جام های جهانی و مسابقات مختلف بارها دیده ایم که دفاع آنها ضعیف بوده است.

*یعنی دفاع را خوب یاد نمی دهند؟

چرا اما همه دوست دارند مهاجم باشند. همه دوست دارند گل بزنند. در هلند خط حمله بهتر از دفاع بوده است.

*یک دفاع ایرانی با این شرایط می تواند لژیونر شود؟

دقیقاً. ما در ایران به دفاع خیلی اهمیت می دهیم. همیشه تمام فوتبالیست هایی که خط جلو بوده اند، همه از هلند شروع کرده اند. رونالدوی برزیلی، سوارس و…

*ما بازی شما با آژاکس را دیدیم. شما در نیمه دوم وارد زمین شدید و خیلی هم خوب بودید. از آن بازی بود که ریتم رو به رشد خودت بهتر شد. تو مقابل یکی از تیم های خوب هلند بازی کردی و بازیکنان این تیم را کلافه کرده بودی. سؤال ما این است که چرا زیاد از شما استفاده نمی شود؟

من دیر به تمرینات رسیدم و اویل برایم سخت بود و بدن درد داشتم. فشار آب و هوا و تمرینات و تنوع غذا. ما یک تیم دو داریم که زیر ۲۳ سال هلند بازی می کنند. اوایل برای این تیم بازی می کردم. بعد رفته رفته به من بازی دادند که سعی کردم خودم را نشان بدهم. خدا را شکر بیشتر و بیشتر شد. البته یک بازی هم من بازیکن فیکس نبودم اما بازیکن ما موقع گرم کردن مصدوم شد و مربی ما گفت آماده باش، باید بازی کنی. من دو روز قبل بازی کرده بودم اما انگیزه داشتم. ۷۵ دقیقه بازی کردم. در خارج از خانه خوب بودم و تیم ما هم خیلی خوب بازی کرد. روز بعد مربی با من حرف زد و گفت خوب کار کردی، من از همه بیشتر از تو راضی بودم اما باید باز هم روی نیمکت بنشینی! این روند تکرار شد. آنها می دیدند اما منتظر یک فرصت بودند تا به من بازی بدهند.

*تو را مربی قبلی تیم خواسته بود، درست است؟

شرایط من نسبت به آن مربی که اول فصل دیده بود با الان فرق دارد. الان شرایطم بهتر است. فکر می کنم تیم ما به این تغییر نیاز داشت.

*الان هم ته جدول هستید؟

بله. من از وقتی که به تیم ملی دعوت شدم، شرایطم بهتر شد. نظر آنها تغییر کرد. رفتن تیم ملی به جام جهانی تأثیر گذار بود. در بازی با اف سی توئنته من رفتم داخل زمین. ورزشگاه آنها جو خاصی داشت. تیم آنها صدر جدول بود. در یک بازی دیگر در نیمه اول سه بر صفر عقب افتادیم. در نیمه دوم مربی دو تا تعویض کرد و من رفتم داخل زمین و سه بر صفر شدیم. دقیقه ۹۴ بود، من وسط نیمه بودم. دفاع راست ما جمع شده بود و من استارت زدم که پوشش بدهم. آنها سانتر کردند و من تکل زدم که به توپ برسم اما زدم توی گل خودمان.

*از نگاه یانسن به خودت بگو.

من قبل از اینکه شرایطم خوب شود گفتم تیم ملی کشورم رفته جام جهانی و گفتم می خواهم به تیم ملی برسم. گفت منظورت چیه؟ می خواهی بازی به تو بدهم؟ گفتم نه می خواهم کمکم کنی. او گفت از من نخواه که تو را بازی بدهم اما می توانم روند رو به رشد تو را ارتقا بدهم. او به من گفت از این خوشم آمد که از من نخواستی تو را بازی بدهم. هلندی ها اعتماد به نفس بالایی دارند. بازیکنان آنها خودشان را با مسی مقایسه می کنند. بیشتر در مربیان شان این طور است.

*آنجا هم مثل ایران در مطبوعات با هم کری می خوانند؟

نه، اگر اشتباه نکنم، مربی فاینورد کتابی بیرون داده بود. من شنیدم که او قبلاً با بعضی از مربیان اختلاف داشته. در این کتاب تمام کسانی که با او اختلاف داشتند از او به خوبی یاد کرده بودند. در نهایت رقابت خیلی به هم احترام می گذارند. بعد از هر بازی در لیگ هلند مربیان در کنار هم می نشینند و حرف می زنند. هر کری ای دارند با هم در همان جا می خوانند. در یک بازی ما در زمین خودمان ۵ تا گل خوردیم. مربی ما الکس پاستور آمد گفت ما بهتر از پی اس وی بودیم اما خب فوتبال است و باختیم.

*اسطوره هلندی ها چه کسی است؟

همه عاشق رود گولیت هستند. البته فان باستن را هم دوست دارند.

*آنها را دیده ای؟

رودگولیت را نه اما فان باستن را دیده ام. او مربی تیم هیروین است و دو بار مقابل آنها بازی کرده ام.

*لقب مروارید ایرانی را به تو داده اند. لقب دیگری به تو نداده اند؟

آن هم در ورزشگاه داده بودند که البته خودم نشنیدم. بعداً در روزنامه های آنها خواندم. از ۶ بازی مانده به آخر نیم فصل، در ورزشگاه بیشتر صدایم می کنند. بعضی اوقات من را بیشتر از کاپیتان شان صدا می زنند. در هر صورت من به فوتبال بیشتر اهمیت می دهم.

*ما شنیده ایم که یکی از سایت های هلندی نوشته قوچان نژاد دارد می آید به لیگ هلند.

گودیگرز. رضا در آنجا بازی کرده است. تیم آنها در دسته یک بود که رضا آنجا بازی کرده است. من هم شنیده ام. اگر بیاید خوب است. رضا آنجا بزرگ شده است.

*خودت دوست داری یک زوج ایرانی در کنارت در لیگ هلند باشد؟

این خیلی خوب است و می توانیم بیشتر به هم کمک کنیم. بعضی مواقع آدم نیاز دارد با هم زبان خودش حرف بزند. در لیگ هلند به بازیکنان جوان اهمیت بیشتری می دهند.

*یعنی نگاه ستاره ای ندارند؟

نگاه آنها، نگاه پایه ای است.

*نظرت درباره جام جهانی چیست؟ آنها دقیقاً می دانند که شرایط حضورت در جام جهانی می تواند همه چیز را تغییر دهد.

جام جهانی ویترین است و خیلی تأثیر گذار است. آنجا میدان بزرگی برای هر فوتبالیستی است. اگر شرایط تیم مثبت باشد می تواند برای ایرانی ها خوب باشد.

*قرارداد تو چطور است؟ اگر پیشنهاد بهتری داشته باشی به مشکل برنمی خوری؟

فکر نمی کنم. همه چیز بستگی به باشگاه دارد. هلند بدون جوان نمی ماند. اگر یک جوان برود، جوان دیگری می آید.

*به نظرت ایران در جام جهانی می تواند موفق باشد؟

به نظر من همیشه طرز تفکرها مهم است. از الان نباید به این چیزها فکر کرد. ژاپنی ها الان دغدغه حضور در جام جهانی را ندارند. آنها دغدغه این را دارند که چطور در این جام حضور داشته باشند. نسبت به شرایطی که وجود دارد، لژیونرهایی که آمده اند، با بازیکنان قبلی خودمان تیم خوبی داریم. فکر می کنم دو تا پوئن مثبت داریم؛ یکی وجود کروش است و دیگری تیم ملی منظم ماست. از همه مهمتر اردوهای تیم ملی است. آن زمانی که ما دغدغه بازی با لبنان را داشتیم، کره با بلژیک بازی می کرد.

*شما فکر می کنید می توانیم صعود کنیم؟

در هلند من درباره جام جهانی با دوستانم حرف زدم. نیجریه تیم خوبی است اما کار، نشد ندارد. آنها فیزیکی هستند.

*و البته تکنیکی.

همین فکر منفی است. البته باید واقع بین باشیم و همه چیز را در نظر بگیریم. هلندی ها می گفتند شما باید با سه تا تیم مبارزه کنید. آنها برای ما شانس قائل هستند و می دانند به عنوان اولین تیم آسیا راهی جام جهانی شده ایم.

*خیلی ها نگاه شان این است که ما در رنکینگ اول آسیا هستیم اما نباید روی این رنکینگ حساب کرد؟

همین که ما با هر شرایطی در آسیا اول هستیم، اتفاق خوبی است.

*اما به لحاظ فنی تیم اول نیستیم.

ببینید تیم ما کیفیت داشته که به جام جهانی صعود کرده است. آنها از امکانات و طرز تفکر خیلی جلوتر از ما هستند. ژاپنی ها دارند از اسپانیایی ها الگوبرداری می کنند. همه تیم های آنها یک سبک بازی می کنند. یادم می آید بازیکن شماره ۳۹ تیم ملی کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ در تیم ملی بزرگسالان داشت با شماره ۱۰ برای بزرگسالان بازی می کرد. می خواهم بگویم همه آنها با یک سبک بازی می کنند.

*نظرت درباره حضور دورگه ها در فوتبال ایران چیست؟ برخی ها منتقد این اتفاق هستند اما ایده کروش واقعاً جواب داد.

یکی از دلایل این اتفاق پرورش یافتن آنها در فضایی دیگر است. خدا را شکر نتیجه داده است. اینکه وقتی می بینید یک چیز مثبت است، آدم دلگرم می شود. آنها هم به تیم ملی کمک کرده اند و هم اینکه رقابت بین بازیکنان داخلی هم بیشتر می شود.

*آن استعداد های داخل ما کشته نمی شوند ؟

درست است، اما این برمی گردد به رابطه مربیان تیم های پایه با مربی تیم ملی بزرگسال. فوتبالیست ها باید پایه به پایه به تیم ملی دعوت شوند. به نظر من این دو مورد می تواند تأثیر گذار باشد.

*دید بازیکنان تیم ملی چطور است؟

من اردوهای زیادی را نبوده ام اما رابطه بچه ها خوب بوده است. تیم ما دارد نتیجه می گیرد.

*یک سایت هلندی نوشته بود که جهانبخش جزو ۵ خرید برتر لیگ هلند در سال ۲۰۱۳ بوده است.

من شنیدم. سایت را هم ندیدم. جای امیدواری دارد برای من. این مسیر خوب پیش رفته است. اگر چنین چیزی باشد افتخار خوبی است و مثبت است. هم برای من و هم برای باشگاهم.

*آنها فوتبال ایران را می شناسند؟

از وقتی تیم ملی ما رفته به جام جهانی، نظر آنها مثبت شده و طرز تفکرها خیلی مثبت شده.

*حضور در جام جهانی؟

اولین هدفم رسیدن به تیم ملی بود. الان می خواهم تلاشم را بکنم که بازی کنم. همه کسانی که هستند، دوست دارند بازی کنند. بازیکن خوب زیاد داریم. قطعاً این طوری است که هرکس عملکرد بهتری داشته باشد، بازی می کند.

*به نظرت توپ طلا را کدام بازیکن می برد؟

رونالدو بیشتر حقش است نسبت به مسی. شخصاً خودم رونالدو را ترجیح می دهم.

*تیم ملی محبوبت کدام است. به کدام تیم علاقه داری؟

تیم ملی خاصی که دوست ندارم اما رئال و لیگ آلمان را دوست دارم.

*یک بار هم گفته بودی هدفت رفتن به فوتبال آلمان است.

خودم لیگ آلمان را دوست دارم. قطعاً نمی توانم حرف بزنم اما علاقه ای که خودم دارم، دوست دارم در فوتبال آلمان بازی کنم.

*از صحبت های کروش نسبت به خودت بگو. به نظر تو را قبول دارد؟

کروش مربی باهوشی است و می داند با هرکس چطور حرف بزند. مهم ترین چیزی که کروش گفته، این بوده که تلاشت را بیشتر کن تا بتوانی آماده باشی برای اردوهای تیم ملی.

*کروش با چه اسمی تو را صدا می کند؟

یاکان بخش اما بیشتر به من می گوید علیرضا.

*ما لژیونرهای زیادی داشته ایم. اصلاً به این فکر می کردی که لژیونر شوی؟ بلندپرواز بوده ای؟

آدم وقتی هدف بزرگ داشته باشد، تلاشش بیشتر می شود. من هدفم لژیونر شدن بود. ما بازیکنان خوبی داشته ایم. خودم مهدوی کیا و طرز تفکرش را دوست داشتم؛ نوع فوتبالی که بازی می کرد و محبوبیتش را. من با مهدی مشورت کردم و رفتم هلند.

*به تو چه چیزی گفت؟

من به او توضیح دادم که چه تیمی است. او موافق رفتن من بود. او می گفت اگر بتوانی خودت را با شرایط وفق بدهی خوب است. نظر او خیلی تأثیر گذار بود.

*نگفت به آلمان بروی؟

نه اما حس کردم که دوست دارد به آلمان بروم. او می گفت هلند پل فوتبال آلمان است.

*شما یک بازیکن جوان هستی. توصیه ای برای جوان ها داری؟

دوست ندارم نصیحت کنم. من واقعاً خودم را در آن حد نمی بینم اما به نظر خودم چیزی که تأثیر گذار بود، توکل به خدا بود. خدا را شکر می کنم. تا الان اصلاً مهم نیست و مهم از این به بعد است.

*بهترین دوستی که در آنجا داری؟

مدیر برنامه هایم و خانواده است.

*ماجرای کارواش چه بود؟

من ناراحت شدم از انتشار این خبر. این به بازی ها مربوط نمی شد. من در جریان نبودم. عکس آن را دیدم. آخرین بازی دوستانه قبل از فصل بود، بازی با اوساسونا. به نظر چنین چیزی وجود داشت اما من چیزی ندیدم.

*کمی درباره داماش حرف بزنیم. اوضاع دارد بدتر از قبل می شود.

من دو، سه سال آنجا بودم و این شرایط را لمس می کردم. این تیم روی فوتبال من تأثیر زیادی داشت. هواداران حمایت می کردند. این چیزهایی که می بینم، ناراحت کننده است.

*می دانی که برای بازی با استقلال پول نداشته اند.

شنیدم و ناراحت شدم. امیدوارم شرایط طوری شود که همه چیز خوب شود. ما فصل قبل استقلال و سپاهان را بردیم. الان تیم با بدترین شرایط در لیگ مانده است. من خودم گیلانی هستم و خیلی از گیلانی ها داماش را دوست دارند.

*در دربی گیلان هم بدجوری باختید.

ناراحت شدم. هنوز هم به این تیم تعصب دارم. هنوز هم داماشی هستم.

*اگر بخواهی برگردی به فوتبال ایران…

سخت است الان بخواهم تصمیم بگیرم. امیدوارم بتوانم تصمیم خوبی بگیرم.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات