هومن افاضلی پس از قبول سرمربیگری تیم ملی فوتبال زیر ۲۲ سال در بازی های عمان، گفت: نمی خواستم در این شرایط به تیم ملی پشت کنم.

به گزارش افکارنیوز ، هومن افاضلی اظهار کرد: کار بسیار سختی است و این مسئولیت بر گردنم گذاشته شد. علی منصوریان ۲۰ ماه با این تیم کار کرده بود و در این مدت شرایط بسیار برایش سخت بود و وقتی احساس کرد به هدف مدنظرش با این تیم نمی رسد، در شرایطی که واقعا وضعیت تیم زیر ۲۲ سال عادی نیست مسئولیت را واگذار کرد. وقتی کسی حاضر است زحمات بیست ماهه اش را کنار بگذارد، نشان می دهد شرایط تیم عادی نیست. به هر حال من با مسئولیت مدیر فنی جزو کادر تیم زیر ۲۲ سال بودم و در نبود منصوریان هدایت تیم را پذیرفتم.

وی افزود: هدف ما این است که فقط در مسابقات زیر ۲۲ عمان شرکت کرده و آبروداری کنیم. من از خودم گذشتم که این مسئولیت را قبول کردم تا تیم ایران از بازی های مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو حذف نشود. دور بعدی مسابقات زیر ۲۲ سال آسیا انتخابی المپیک هم خواهد بود که اگر ایران در دور اول شرکت نمی کرد طبق آیین نامه بازی ها از حضور در دور دوم محروم می شد.

افاضلی با بیان این که اگر تیم زیر ۲۲ سال ایران با ترکیب کامل خود هم به عمان می رفت مشخص نبود از گروهش صعود کند؟ گفت: چون مسابقات زیر ۲۲ سال آسیا اولین دوره خودش را برگزار می کند، لذا در گروه بندی این بازی ها سیدبندی وجود نداشت و برای همین ایران که خود مدعی قهرمانی بود، با تیم های ژاپن و استرالیا که هر دو مدعی هستند در یک گروه قرار دارد. حتی کویت به عنوان تیم چهارم گروه هم یکی از بهترین تیم هایش طی شانزده سال گذشته را در اختیار دارد. بنابراین اگر هیچ بازیکنی از لیست زیر ۲۲ سال تیم ایران حذف نمی شد باز هم معلوم نبود در آن بازی ها چه اتفاقی برای تیم ما بیفتد.

سرمربی جدید تیم ملی زیر ۲۲ سال با انتقاد از برنامه ریزی AFC، اظهار کرد: یکی دیگر از اشکالات این بازی ها فاصله ۴۸ ساعته میان مسابقات است. AFC با این برنامه ریزی ظاهرا نگاه فستیوالی به اولین دوره آن داشته است. هیچ تورنمنتی را در فیفا نمی بینید که فاصله بازی های آن کمتر از ۷۲ ساعت باشد. به این دلیل که از نظر پزشکی یک بازیکن بعد از انجام مسابقه حداقل به ۷۲ ساعت زمان برای ریکاوری کامل نیاز دارد.

وی در پاسخ به این سوال که لیست ۲۳ نفره اعلام شده برای تیم ملی قطعی است و با توجه به مخالفت تیم های همچون نفت تهران که سه بازیکن در لیست دارد، تغییر دیگری نمی کند به ایسنا گفت: الان سرمربی تیم ایران جوان بوشهر هم می گوید به تک بازیکنش در تیم ملی نیاز دارد. به هر حال لیستی که اکنون تهیه شده جای هیچ کم و زیادی ندارد. یعنی اگر هر بازیکنی از این لیست خط بخورد تیم ایران باید با یک بازیکن کمتر به بازی های عمان برود. قرار است فدراسیون فوتبال این مساله را حل کند. فکر می کنم اگر قرار باشد همین طور از بازیکنان کم کنیم، من به همراه محمد خرمگاه و علی چینی، دیگر مربیان تیم باید هر ۱۰ دقیقه یک نفر در ترکیب بازی کنیم!

افاضلی در پاسخ به این که نفت اجازه حضور سه بازیکنش در تیم زیر ۲۲ سال را می دهد، گفت: فدراسیون با مسئولان این باشگاه صحبت خواهد کرد تا رضایت شان جلب شود. البته من وضعیت این تیم را به خوبی درک می کنم. قنبرزاده، مدیرعامل باشگاه و گل محمدی سرمربی نفت زحمات زیادی برای این تیم کشیدند و اکنون نفت در کورس قهرمانی قرار دارد. از طرفی سه بازیکنی که این تیم در تیم ملی دارد قبلا سابقه کار کردن با من را داشته اند و به خوبی از توانایی هایشان شناخت دارم. اما ما لیست تیم نفت را تا حدودی بررسی کرده ایم که ببینیم آیا آنها می توانند از بازیکنان جایگزینی استفاده کنند یا خیر. به نظر می آید با قبول شرایط نسبتا سختی که برایشان پیش می آید امکان چنین چیزی وجود دارد.

وی درباره حضور نداشتن امید عالیشاه در لیست ۲۳ نفره اعلام شده و این که آیا این بازیکن حداقل تا اواخر بازی های عمان به آمادگی لازم نمی رسد؟ تصریح کرد: موضوع عالیشاه را پیگیری کردم و پزشک پرسپولیس گفت که مصدوم است و مصدومیتش هم به گونه ای است که او ظاهرا دو تا سه هفته به زمان کافی برای کسب آمادگی مطلوب نیاز دارد. استفاده از عالیشاه با توجه به نوع مصدومیتش می تواند فشار زیادی به او وارد کرده و خدای نکرده آسیب دیدگی اش را تشدید کند. بنابراین از او صرف نظر کردیم. ضمن این که این لیست ۲۳ نفره هم اکنون در AFC پذیرش شده و هیچ بازیکنی را نمی توان به آن اضافه کرد.

سرمربی تیم ملی زیر ۲۲ سال با بیان این که هیچ مربی از کادر فنی این تیم کنار نمی رود و کسی هم به آن اضافه نمی شود، تصریح کرد: هیچ تغییری در کادر فنی وجود نخواهد داشت. مربیان این تیم همچون محمد خرمگاه، علی چینی و منصور رشیدی برای تیم زیر ۲۲ سال زحمات زیادی کشیده اند و با توجه به شرایطی که الان تیم ملی دارد، به این نتیجه رسیدیم که اصلا مربی از بیرون کادر نمی تواند در این اوضاع کمکی کند. از طرفی این مربیان بیش از همه با بازیکنان تیم زیر ۲۲ سال کار کرده اند و به آنها نزدیک هستند. اگر بنده هم مدیر فنی این تیم نبودم به هیچ وجه به مسئولیتی که اکنون دارم ورود نمی کردم. تیم زیر ۲۲ سال اکنون نه شانس تمرین دارد و نه شانس استفاده از بازیکنان تراز اولش را، بنابراین باید کسانی کنارش کار کنند که با محیط آشناتر باشند.

افاضلی در پایان در واکنش به این که اگر با همین تیم نصفه و نیمه بتوانید در عمان موفق شوید، چه انتظاری از مسئولان فدراسیون خواهید داشت؟ به ایسنا گفت: اصلا به این چیزها فکر نکرده ام، ما الان فقط به حضور در این بازی ها فکر می کنیم و این تنها هدف ماست. نخواستم به تیم زیر ۲۲ سال در وضعیت فعلی پشت بکنم. تنها خواهشی که اکنون از مردم و رسانه ها داریم این است که کمک کنند تیم ملی آرامش داشته باشد. آرامش تنها چیزی است که ما می توانیم پیش از بازی های عمان داشته باشیم. بعضی از بازیکنان ما حتی یک بازی ملی هم ندارند و در این شرایط باید مقابل تیم های همچون ژاپن و استرالیا بازی کنند. ما فقط می خواهیم شرایطی را ایجاد کنیم تا آنها بتوانند از حداکثر توانشان استفاده کنند. اگر کسی با علیرضا منصوریان و یا هومن افاضلی مشکلی دارد، آن را نگه دارد تا وقتی از عمان برگشتیم، آن وقت تا قیامت فرصت دارد از ما انتقاد کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات